Barınma

Bu sayfa Londra da barınma seçenekleri, fiyatlar, tavsiyeler, ilçeler hakkında bilgiler vb konuları içerecektir.

Detaylı bir şekilde anlatmaya başlamadan önce eğer kısa bir süre için İngiltere seyahati planlıyorsanız ve kalacak bir hotel, pansiyon, otel vb arıyorsanız tavsiyem nerede ise tüm hotellerin listelendiği booking.com sitesine bakmanız.

Barınma için çeşitli alternatifler önerebilirim. Öğrenci olarak gelecekler aile yanında kalabilecekleri gibi, isterlerse yurt odasına çıkabilir veya farklı insanların yaşadığı evlerde oda kiralayıp aynı odayı başka birisi ile de paylaşabilirler.
Ucuzdan pahalıya doğru sıralama yapar isem;

1. Oda Paylaşımı(aynı odada bir den fazla kişinin kalması)

2. Ev paylaşımı(aynı evdeki her odanın farklı kişilere kiralanması-En populer barınma seçeneğidir)

3. Öğrenci iseniz yurt odasında kalmak.

4. Aile yanında kalmak

5. Pansiyon / Hostel de kalmak

6 . Stüdyo daire kiralamak

7. 2 veya daha fazla odalı ev kiralamak

8. Otelde kalmak.

Bu sıralama tabiki de kalınan yerin kalitesine göre farklılık gösterecektir. Örneğin Londra merkezindeki Soho bölgesinde bir stüdyo ev kiralamak, Londra’nın merkezine uzak bir yerde 2 odalı ev kiralamaktan daha pahalı olabilir. Ama genel olarak eğer en ucuz seçenek olsun ve özgür olayım diyor iseniz single room( tek kişilik oda) kiralamak en iyi çözümdür. Aynı evde tanımadığınız kişiler ile yaşamak zor olur diye düşünmeyin, Londra da bu şekilde yaşayan insanların sayısı düşündüğünüzden de fazladır 😉

Londra’da Oda/Ev paylaşımı.

Çeşitli ilan sitelerinde oda paylaşımı için ilanlar bulabilirsiniz. Örneğin www.gumtree.com sitesine gider iseniz orda şu kısımda çeşitli insanların verdikleri ilanları görebilirsiniz. Öncelikle yapacağınız Londra’yı ikiye bölen Thames Nehri‘nin kuzeyinde mi güneyinde mi yaşamak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Bunu seçtikten sonra couch surfing (genelde kısa süre kalacakların sadece bir odada kanepe kiralaması için), roomshare ( odayı sizden başkaları ile paylaşacağınız ve en ucuz genel barınma için, single room ( tek kişilik oda), double room ( çift kişilik oda), twins/triples/others (daha geniş ve çoklu oda kiralamalar) için verilmiş linklerden tercihinizi yapın.

Genelde en çok tercih edilen single room olduğundan onu seçtiğinizi farzederek devam ediyorum. North of the river(nehrin kuzeyinde) bir single room bakmak için tıkladık. Karşımıza gelen yeni sayfada pek çok ilan göreceksiniz. Sol tarafta yer alan Refine Your Search kısmına bütçenize uygun bir miktar girerek arama sonuçlarını size uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin 50 – 100 girdiğimizde bu bize haftalık 50£ ile 100£ arası fiyatla verilmiş oda ilanlarını gösterecektir.

İlanları listeledik ve bakmak istiyoruz. İsterseniz direk listeden ilan seçebileceğiniz gibi dilerseniz en tepede yer alan Listing linkinin yanındaki Map e tıklayıp ilan verilen evlerin Londra haritasında hangi bölgede yer aldığını da görebilirsiniz. Harita açıldığında biraz yakınlaştırır iseniz daha çok ilanın görüntülendiğini farkedeceksiniz.

İlanların arasında pek çok yalandan reklam ilanı da olabilir. Eğer ilanda başka sitelere link veriyor ise veya hiç bir detay yazmıyor sadece telefon numarası belirtilmiş ise hiç vakit kaybetmeyin. Genelde zaten yazanlardan ilanın ne kadar ciddi olduğunu ve genel olarak aynı anlatımların kullanıldığını göreceksiniz.

İlanlarda dikkat edeceğiniz detaylar:

*Kira miktarı (haftalık ise ‘pw’ aylık ise ‘pcm’ olarak yazarlar),

*Faturalar dahil mi değil mi? ( dahil ise all included(herşey dahil), veya hangi faturalar dahil ise onları belirtirler) dahil değil ise evde kalanlar ile aylık faturaları paylaşırsınız,

*Internet bağlantısı varmı? (genelde vardır, eğer yok ise pek bulaşmayın derim sıkıntı olur),

*Ev eşyalımı?(kesinlikle eşyalı eve çıkın ki çoğu zaten tam takım eşyalıdır),

*Konumu nasıl? yakınlarda metro istasyonu veya büyük bir cadde var mı? çeşitli süpermarketlere( sainsburys, tesco, asda, liddl, waitrose vb) yakın mı? Londra da hayat çok hızlı olduğundan belki istanbuldaki kadar trafikte çok vakit harcamazsınız ama yaşama ayak uydurduğunuzda 15 dk gecikmek bile canınızı epey sıkacaktır. evin konumu ayrıca kalınan bölgenin kalitesi açısından da önemlidir. Bunu ayrıca değerlendireceğim.

*Depozitosu ne kadar? (eğer haftalık kiranın 5 katından fazla istiyorlar ise bence lüzumsuz, genelde haftalık kiranın 2 katı ile 4 katı arası değişir depozito bedeli)

*Living room (oturma odası) var mı? çoğu zaman olmadığını göreceksiniz ama mutfak geniş derler, bazılarında mutfakta 1-2 kanepe ve tv de bulunur ve oturma odası mutfak karıştırmışlardır, eğer yoksa en azından mutfağın büyük olduğu yerleri tercih etmenizi öneririm.

*Evde kaç kişi yaşıyor? Bunu genelde yazmazlar, yazanlarda daha çok avustralyalı veya yenizelandalı karışık kalınan evlerdir. Siz yine de bunu sormayı unutmayın. Bazı evlerde 4 veya 5 tane double room vardır ve 10 kişi kalınır. Genelde 2 ya da 3 tuvalet ve 2 mutfak bulunur. Çok sıkıntı çekmezsiniz  pek sıra beklenmez. Ama mutfak 1 tane ve 1-2 tane banyo var ise 6 kişiden çok kalınan yerlere pek bakmayın derim.

Bu sorulara kendiniz de eklemeler yapıp bir sorulacak sorular listesi hazırlayın. Bu listeyi de ev ararken sürekli yanınızda bulundurup aldığınız cevaplara göre ilanları değerlendirin. Bu sayede gereğinden fazla kira vermezsiniz. Ayrıca kısa süreli de olsa uzun süreli de olsa barınma ihtiyacınızı en ideal şekilde karşılamış olursunuz.

Londra’nın Neresinde Kalmalı?

Londra’ya gelmeden önce akıllara takılan bir soruda nerede kalınacağıdır. Kısaca belirtmek gerekir ise Londra doğusu ve güneyi suç oranının yüksek olduğu yerlerdir. Londra merkezinde suç oranının aşırı yüksek oluşu ise sizi ürkütmesin. Merkezdeki nüfus oranı da bir o kadar yüksek ve turistlerin sayısı da bu oranın yüksek olmasında pozitif etki yapmakta.

Londra suç oranı haritası‘na bakar iseniz hangi bölgelerin daha güvenli olduğunu görebilirsiniz. Haritaya bakar iseniz merkezin en popüler bölgeleri olan Westminster ve Camden ilçeleri en yüksek suç oranına sahipler. Bu aslında görüldüğü gibi değil. Bu bölgeler nüfus olarak çok yoğun yerler. Ayrıca her yıl milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan yerler. Bu nedenle normalin çok üstünde bir suç oranı istatistiklere yansıyor. Zira Westminster bölgesi Londra’nın kuzey doğusundaki Tottenham bölgesine göre çok daha nezih ve yaşanılacak bir yer. Merkezi olduğu için kiralar da ona göre yüksek.

Londra ilçeleri haritası faydalı olabilecek bir sayfa. Bu haritaya bir göz atmanızı öneririm.

Başlıca tavsiye edebileceğim ilçeler şu şekilde;

Hammersmith and Fulham: Oldukça merkezi ve fiyat açısından nispeten avantajlı bir bölge. Özellikle Fulham’da ideal bir ev/oda kiralayabilirsiniz. Bölgedeki alışveriş merkezlerine Londra’nın dört bir yanından müşteriler gelmekte. Heathrow havaalanı’na ulaşım rahat ve ayrıca bölgedeki metro, tren ve otobüs ulaşımı oldukça rahat. Daha çok Avrupa’dan gelenler ile Avustralya & Yeni Zelanda vatandaşlarının kaldığı bir bölgedir.

Haringey: Bu bölgeyi hem önerip hem önermiyorum. Neden? diyecek olursanız… Haringey bölgesi büyük çoğunlukla Türklerin yaşadığı bir bölgedir. Eğer dil eğitimi almak için kısa süreli Londra’ya geliyor iseniz tabiki de  Türkçe’nizi geliştirmeye gerek olmayacak. Bu nedenle sizi ne kadar İngilizce konuşmaya zorlayacak bir bölgede yaşar iseniz o kadar avantajlı olur. Hali ile bölge esnafının ve çevre evlerde yaşayanların büyük çoğunlukla Türk oluşu sizi daha çok Türkiye’de gibi hissettireceği için tavsiye etmiyorum. Eğer bu sorun değil derseniz çoğu Londra semtine göre daha yaşanılır bir bölgedir ve kesinlikle tavsiye ederim. Türk mutfağına uzak kalmamak için bölgedeki Türk restoranları ve marketlerinde yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Londra merkezine ulaşım çok rahattır. Suç oranı ortalama değerde olup kiralar da yine makul değerlerdedir.

Brent: Brent çok nezih yerlere sahip olsada bazı bölgelere adımınızı dahi atmamanız önerilir (Harlesden ve Neasden). Genel olarak Brent, fiyat/kalite açısından ideal bir yer olduğundan onayladığım ilçeler arasındadır. Willesden Green oldukça ideal bir yer olup şiddetle tavsiye edilir.

Southwark: Oldukça merkezi bir ilçedir. Bölgede suç oranının yüksek olduğu yerler dışında gayet nezih yerler de mevcuttur. Merkezi olması ve kiraların ulaşım kolaylığına rağmen çok yüksek olmaması açısından ideal bir ilçedir. Telafuz ederken ilginç de olsa “sadık” şeklinde söylendiğini (özel isim Sadık gibi değil, a harfi uzatılmadan hızlıca okuyun) belirtmek isterim.

Camden: Kiralar yüksek olsada oldukça merkezi ve bir o kadar da kaliteli yerleşim için tercih edilebilir. Londra’nın yoğun temposunun tadına her gün bakmak için ideal bir ilçedir.

City of London: Londra’nın kalbi. Kiralar ateş pahası. Burada kalacak iseniz tahminim kısa süreli Londra’da bulunuyorsunuzdur. Zengin bir amcanız da olabilir. Aklınıza gelebilecek görülmesi gereken hemen her yer yürüyüş mesafesinde olacaktır.

Islington: Oldukça merkezi bir bölgedir. Nezih ve çok pahalı olmayan bir yer olduğundan tavsiye ettiğim ilçeler listesinde yerini almakta.

Kensington and Chelsea: Ciddi bir serveti olanlar için tek tercih. Kiralar Londra’nın daima en yüksek değerlerinde. En nezih ve suç oranının en düşük olduğu yerler arasında. Özellikle Chelsea’de her sokakta bir Rolls Royce her köşe başında Ferrari görmek sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamayı hatırlamak kadar doğal bir olay.

Westminster: City of London gibi hiç bir açıdan farkı olmayan Londra’nın en merkezi ilçesidir. Kiralar oldukça yüksek ve ulaşım imkanı bir o kadar rahattır.

Greenwich: Zamanın başladığı yer. Greenwich oldukça ucuz ve öğrenciler için ideal bir bölgedir. Londra merkezine ulaşım biraz uğraştırabilir ama her sabah işe gitmek için merkeze gitmeniz gerekmiyor ise kesinlikle dikkate alınması gereken bir yer.

Londra’da Barınma Hakkında Detaylı Bilgi İçin:

 Ev Tipleri (House & Flat)62 Comments

  • Merhaba

   Spesifik olarak bir yer tavsiyesi vermek pek mumkun degil. Tavsiyem, hangi bolgede yasamayi dusunuyorsaniz oranin islek caddesinde yer bakmak olacaktir. Tabi piyasa arastirmasi yapip, satacaginiz turlara daha cok ilgi gosterecek milletten insanlarin daha cok yasadigi yerlere bakabilirsiniz.

  • Merhaba

   Yukarida yazdiklarimi okuyup da nasil arastiracaginizi ogrendikten sonra kendiniz rahatlikla kalacak ev bulabilirsiniz. Covent Garden da ev tutmak pahaliya mal olacaktir. Biraz arastirip gorebilirsiniz. Onun yerine 30 dk ulasim mesafesinde gayet uygun yerler bulunabilir

 1. Ben orda 2 ay dil eğitimi görecem önümüzdeki şubat ayında vize için kalacak yer lazım nasıl ayarlayabilirim teşekkür ederim..

 2. merhabalar şubat ayında londraya üç aylık bir dil eğitimine katılacağım fakat kalma yerini kendim ayarlamam gerekiyor,bir öğrenci olarak 3 aylık en uygun nerelerde kalabilirim?
  birde orada çalışmanın yasaak olduğunu biliyorum ama böyle el altından(kafe,restoran,garson,komi,bulaşıkcılık)farketmez iş bulabilirmiyim

  • Merhaba

   zoopla.com gibi sitelerden bakabilirsiniz. Calismani yasak, dediginiz gibi kacak calisacak isler var, bakmaniz lazim. Riski size ait.

 3. Merhaba,
  Önümüzdeki ay arkadaşımla birlikte Elephant castle’da bir kısa süreli sertifika programına katılacağız. 1 aylık bir süre zarfında uygun Konaklayacağımız bir yer arıyoruz. Bize yer olarak nereleri önerirsiniz?

  Teşekkürler,

  • Londra guneyinde bakin. Zoopla.co.uk de bir cok kiralik daire veya oda ilani var. Kisa sure kalacaginiz icin cok uzak olmasin. Camberwell veya Peckham taraflari olabilir.

Bir Cevap Yazın