Barınma

Bu sayfa Londra da barınma seçenekleri, fiyatlar, tavsiyeler, ilçeler hakkında bilgiler vb konuları içerecektir.

Detaylı bir şekilde anlatmaya başlamadan önce eğer kısa bir süre için İngiltere seyahati planlıyorsanız ve kalacak bir hotel, pansiyon, otel vb arıyorsanız tavsiyem nerede ise tüm hotellerin listelendiği booking sitesine bakmanız.

Barınma için çeşitli alternatifler önerebilirim. Öğrenci olarak gelecekler aile yanında kalabilecekleri gibi, isterlerse yurt odasına çıkabilir veya farklı insanların yaşadığı evlerde oda kiralayıp aynı odayı başka birisi ile de paylaşabilirler.
Ucuzdan pahalıya doğru sıralama yapar isem;

1. Oda Paylaşımı(aynı odada bir den fazla kişinin kalması)

2. Ev paylaşımı(aynı evdeki her odanın farklı kişilere kiralanması-En populer barınma seçeneğidir)

3. Öğrenci iseniz yurt odasında kalmak.

4. Aile yanında kalmak

5. Pansiyon / Hostel de kalmak

6 . Stüdyo daire kiralamak

7. 2 veya daha fazla odalı ev kiralamak

8. Otelde kalmak.

Bu sıralama tabiki de kalınan yerin kalitesine göre farklılık gösterecektir. Örneğin Londra merkezindeki Soho bölgesinde bir stüdyo ev kiralamak, Londra’nın merkezine uzak bir yerde 2 odalı ev kiralamaktan daha pahalı olabilir. Ama genel olarak eğer en ucuz seçenek olsun ve özgür olayım diyor iseniz single room( tek kişilik oda) kiralamak en iyi çözümdür. Aynı evde tanımadığınız kişiler ile yaşamak zor olur diye düşünmeyin, Londra da bu şekilde yaşayan insanların sayısı düşündüğünüzden de fazladır 😉

 

Londra’da Oda/Ev paylaşımı.

Çeşitli ilan sitelerinde oda paylaşımı için ilanlar bulabilirsiniz. Örneğin www.gumtree.com sitesine gider iseniz orda şu kısımda çeşitli insanların verdikleri ilanları görebilirsiniz. Öncelikle yapacağınız Londra’yı ikiye bölen Thames Nehri‘nin kuzeyinde mi güneyinde mi yaşamak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Bunu seçtikten sonra couch surfing (genelde kısa süre kalacakların sadece bir odada kanepe kiralaması için), roomshare ( odayı sizden başkaları ile paylaşacağınız ve en ucuz genel barınma için, single room ( tek kişilik oda), double room ( çift kişilik oda), twins/triples/others (daha geniş ve çoklu oda kiralamalar) için verilmiş linklerden tercihinizi yapın.

Genelde en çok tercih edilen single room olduğundan onu seçtiğinizi farzederek devam ediyorum. North of the river(nehrin kuzeyinde) bir single room bakmak için tıkladık. Karşımıza gelen yeni sayfada pek çok ilan göreceksiniz. Sol tarafta yer alan Refine Your Search kısmına bütçenize uygun bir miktar girerek arama sonuçlarını size uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin 50 – 100 girdiğimizde bu bize haftalık 50£ ile 100£ arası fiyatla verilmiş oda ilanlarını gösterecektir.

İlanları listeledik ve bakmak istiyoruz. İsterseniz direk listeden ilan seçebileceğiniz gibi dilerseniz en tepede yer alan Listing linkinin yanındaki Map e tıklayıp ilan verilen evlerin Londra haritasında hangi bölgede yer aldığını da görebilirsiniz. Harita açıldığında biraz yakınlaştırır iseniz daha çok ilanın görüntülendiğini farkedeceksiniz.

İlanların arasında pek çok yalandan reklam ilanı da olabilir. Eğer ilanda başka sitelere link veriyor ise veya hiç bir detay yazmıyor sadece telefon numarası belirtilmiş ise hiç vakit kaybetmeyin. Genelde zaten yazanlardan ilanın ne kadar ciddi olduğunu ve genel olarak aynı anlatımların kullanıldığını göreceksiniz.

İlanlarda dikkat edeceğiniz detaylar:

*Kira miktarı (haftalık ise ‘pw’ aylık ise ‘pcm’ olarak yazarlar),

*Faturalar dahil mi değil mi? ( dahil ise all included(herşey dahil), veya hangi faturalar dahil ise onları belirtirler) dahil değil ise evde kalanlar ile aylık faturaları paylaşırsınız,

*Internet bağlantısı varmı? (genelde vardır, eğer yok ise pek bulaşmayın derim sıkıntı olur),

*Ev eşyalımı?(kesinlikle eşyalı eve çıkın ki çoğu zaten tam takım eşyalıdır),

*Konumu nasıl? yakınlarda metro istasyonu veya büyük bir cadde var mı? çeşitli süpermarketlere( sainsburys, tesco, asda, liddl, waitrose vb) yakın mı? Londra da hayat çok hızlı olduğundan belki istanbuldaki kadar trafikte çok vakit harcamazsınız ama yaşama ayak uydurduğunuzda 15 dk gecikmek bile canınızı epey sıkacaktır. evin konumu ayrıca kalınan bölgenin kalitesi açısından da önemlidir. Bunu ayrıca değerlendireceğim.

*Depozitosu ne kadar? (eğer haftalık kiranın 5 katından fazla istiyorlar ise bence lüzumsuz, genelde haftalık kiranın 2 katı ile 4 katı arası değişir depozito bedeli)

*Living room (oturma odası) var mı? çoğu zaman olmadığını göreceksiniz ama mutfak geniş derler, bazılarında mutfakta 1-2 kanepe ve tv de bulunur ve oturma odası mutfak karıştırmışlardır, eğer yoksa en azından mutfağın büyük olduğu yerleri tercih etmenizi öneririm.

*Evde kaç kişi yaşıyor? Bunu genelde yazmazlar, yazanlarda daha çok avustralyalı veya yenizelandalı karışık kalınan evlerdir. Siz yine de bunu sormayı unutmayın. Bazı evlerde 4 veya 5 tane double room vardır ve 10 kişi kalınır. Genelde 2 ya da 3 tuvalet ve 2 mutfak bulunur. Çok sıkıntı çekmezsiniz  pek sıra beklenmez. Ama mutfak 1 tane ve 1-2 tane banyo var ise 6 kişiden çok kalınan yerlere pek bakmayın derim.

Bu sorulara kendiniz de eklemeler yapıp bir sorulacak sorular listesi hazırlayın. Bu listeyi de ev ararken sürekli yanınızda bulundurup aldığınız cevaplara göre ilanları değerlendirin. Bu sayede gereğinden fazla kira vermezsiniz. Ayrıca kısa süreli de olsa uzun süreli de olsa barınma ihtiyacınızı en ideal şekilde karşılamış olursunuz.

Londra’nın Neresinde Kalmalı?

 

Londra’ya gelmeden önce akıllara takılan bir soruda nerede kalınacağıdır. Kısaca belirtmek gerekir ise Londra doğusu ve güneyi suç oranının yüksek olduğu yerlerdir. Londra merkezinde suç oranının aşırı yüksek oluşu ise sizi ürkütmesin. Merkezdeki nüfus oranı da bir o kadar yüksek ve turistlerin sayısı da bu oranın yüksek olmasında pozitif etki yapmakta.

Londra suç oranı haritası‘na bakar iseniz hangi bölgelerin daha güvenli olduğunu görebilirsiniz. Haritaya bakar iseniz merkezin en popüler bölgeleri olan Westminster ve Camden ilçeleri en yüksek suç oranına sahipler. Bu aslında görüldüğü gibi değil. Bu bölgeler nüfus olarak çok yoğun yerler. Ayrıca her yıl milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan yerler. Bu nedenle normalin çok üstünde bir suç oranı istatistiklere yansıyor. Zira Westminster bölgesi Londra’nın kuzey doğusundaki Tottenham bölgesine göre çok daha nezih ve yaşanılacak bir yer. Merkezi olduğu için kiralar da ona göre yüksek.

Londra ilçeleri haritası faydalı olabilecek bir sayfa. Bu haritaya bir göz atmanızı öneririm.

Başlıca tavsiye edebileceğim ilçeler şu şekilde;

Hammersmith and Fulham: Oldukça merkezi ve fiyat açısından nispeten avantajlı bir bölge. Özellikle Fulham’da ideal bir ev/oda kiralayabilirsiniz. Bölgedeki alışveriş merkezlerine Londra’nın dört bir yanından müşteriler gelmekte. Heathrow havaalanı’na ulaşım rahat ve ayrıca bölgedeki metro, tren ve otobüs ulaşımı oldukça rahat. Daha çok Avrupa’dan gelenler ile Avustralya & Yeni Zelanda vatandaşlarının kaldığı bir bölgedir.

Haringey: Bu bölgeyi hem önerip hem önermiyorum. Neden? diyecek olursanız… Haringey bölgesi büyük çoğunlukla Türklerin yaşadığı bir bölgedir. Eğer dil eğitimi almak için kısa süreli Londra’ya geliyor iseniz tabiki de  Türkçe’nizi geliştirmeye gerek olmayacak. Bu nedenle sizi ne kadar İngilizce konuşmaya zorlayacak bir bölgede yaşar iseniz o kadar avantajlı olur. Hali ile bölge esnafının ve çevre evlerde yaşayanların büyük çoğunlukla Türk oluşu sizi daha çok Türkiye’de gibi hissettireceği için tavsiye etmiyorum. Eğer bu sorun değil derseniz çoğu Londra semtine göre daha yaşanılır bir bölgedir ve kesinlikle tavsiye ederim. Türk mutfağına uzak kalmamak için bölgedeki Türk restoranları ve marketlerinde yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Londra merkezine ulaşım çok rahattır. Suç oranı ortalama değerde olup kiralar da yine makul değerlerdedir.

Brent: Brent çok nezih yerlere sahip olsada bazı bölgelere adımınızı dahi atmamanız önerilir (Harlesden ve Neasden). Genel olarak Brent, fiyat/kalite açısından ideal bir yer olduğundan onayladığım ilçeler arasındadır. Willesden Green oldukça ideal bir yer olup şiddetle tavsiye edilir.

Southwark: Oldukça merkezi bir ilçedir. Bölgede suç oranının yüksek olduğu yerler dışında gayet nezih yerler de mevcuttur. Merkezi olması ve kiraların ulaşım kolaylığına rağmen çok yüksek olmaması açısından ideal bir ilçedir. Telafuz ederken ilginç de olsa “sadık” şeklinde söylendiğini (özel isim Sadık gibi değil, a harfi uzatılmadan hızlıca okuyun) belirtmek isterim.

Camden: Kiralar yüksek olsada oldukça merkezi ve bir o kadar da kaliteli yerleşim için tercih edilebilir. Londra’nın yoğun temposunun tadına her gün bakmak için ideal bir ilçedir.

City of London: Londra’nın kalbi. Kiralar ateş pahası. Burada kalacak iseniz tahminim kısa süreli Londra’da bulunuyorsunuzdur. Zengin bir amcanız da olabilir. Aklınıza gelebilecek görülmesi gereken hemen her yer yürüyüş mesafesinde olacaktır.

Islington: Oldukça merkezi bir bölgedir. Nezih ve çok pahalı olmayan bir yer olduğundan tavsiye ettiğim ilçeler listesinde yerini almakta.

Kensington and Chelsea: Ciddi bir serveti olanlar için tek tercih. Kiralar Londra’nın daima en yüksek değerlerinde. En nezih ve suç oranının en düşük olduğu yerler arasında. Özellikle Chelsea’de her sokakta bir Rolls Royce her köşe başında Ferrari görmek sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamayı hatırlamak kadar doğal bir olay.

Westminster: City of London gibi hiç bir açıdan farkı olmayan Londra’nın en merkezi ilçesidir. Kiralar oldukça yüksek ve ulaşım imkanı bir o kadar rahattır.

Greenwich: Zamanın başladığı yer. Greenwich oldukça ucuz ve öğrenciler için ideal bir bölgedir. Londra merkezine ulaşım biraz uğraştırabilir ama her sabah işe gitmek için merkeze gitmeniz gerekmiyor ise kesinlikle dikkate alınması gereken bir yer.

Londra’da Barınma Hakkında Detaylı Bilgi İçin:

 Ev Tipleri (House & Flat)

 

 62 thoughts on “Barınma

  Mustafa Demirbaş

  (Aralık 6, 2020 - 14:08)

  ingilterede ısıtma ve soğutma üretimi yapan firmalara nasıl ulaşabilirim. Türkiyede onların üretimlerinden yaparak daha ekonomik üretim yapmalarını sağlamak istiyorum. nasıl bir yol izleyabilirim.

  Kenan

  (Şubat 17, 2019 - 19:21)

  Merhabalar 4 yıllıkmarangoni ünıversite eğitimi için londrada kalabileceğim uygun yerler ve tavsiyeler ,

  Nilgun

  (Ocak 20, 2017 - 20:18)

  Merhaba.ingilterede esimle turizm ofisi acmayi planliyoruz.hangi bolgede is kurmaliyiz

   Inan

   (Ocak 20, 2017 - 20:34)

   Merhaba

   Spesifik olarak bir yer tavsiyesi vermek pek mumkun degil. Tavsiyem, hangi bolgede yasamayi dusunuyorsaniz oranin islek caddesinde yer bakmak olacaktir. Tabi piyasa arastirmasi yapip, satacaginiz turlara daha cok ilgi gosterecek milletten insanlarin daha cok yasadigi yerlere bakabilirsiniz.

  erkan

  (Ocak 9, 2017 - 14:07)

  merhaba ben 30 ocakta 6 aylık dil eğitimi için gidiyorum okul covent garden bölgesinde kalacak yer için yardımcı olursanız sevinirim . [email protected] mailimden ulaşabilirsiniz.

   Inan

   (Ocak 11, 2017 - 10:46)

   Merhaba

   Yukarida yazdiklarimi okuyup da nasil arastiracaginizi ogrendikten sonra kendiniz rahatlikla kalacak ev bulabilirsiniz. Covent Garden da ev tutmak pahaliya mal olacaktir. Biraz arastirip gorebilirsiniz. Onun yerine 30 dk ulasim mesafesinde gayet uygun yerler bulunabilir

  Eyup

  (Ocak 6, 2017 - 14:03)

  Ben orda 2 ay dil eğitimi görecem önümüzdeki şubat ayında vize için kalacak yer lazım nasıl ayarlayabilirim teşekkür ederim..

  yüksel

  (Ekim 1, 2016 - 14:05)

  merhabalar şubat ayında londraya üç aylık bir dil eğitimine katılacağım fakat kalma yerini kendim ayarlamam gerekiyor,bir öğrenci olarak 3 aylık en uygun nerelerde kalabilirim?
  birde orada çalışmanın yasaak olduğunu biliyorum ama böyle el altından(kafe,restoran,garson,komi,bulaşıkcılık)farketmez iş bulabilirmiyim

   Inan

   (Ekim 7, 2016 - 22:26)

   Merhaba

   zoopla.com gibi sitelerden bakabilirsiniz. Calismani yasak, dediginiz gibi kacak calisacak isler var, bakmaniz lazim. Riski size ait.

  Hülya

  (Eylül 22, 2016 - 14:58)

  Merhaba,
  Önümüzdeki ay arkadaşımla birlikte Elephant castle’da bir kısa süreli sertifika programına katılacağız. 1 aylık bir süre zarfında uygun Konaklayacağımız bir yer arıyoruz. Bize yer olarak nereleri önerirsiniz?

  Teşekkürler,

   Inan

   (Eylül 26, 2016 - 22:38)

   Londra guneyinde bakin. Zoopla.co.uk de bir cok kiralik daire veya oda ilani var. Kisa sure kalacaginiz icin cok uzak olmasin. Camberwell veya Peckham taraflari olabilir.

  Ayca

  (Ağustos 29, 2016 - 11:57)

  Sevgili Ali Riza ve Kadir,
  Mesajlarinizi simdi gordum zira bana sistemden uyari maili gelmedi. Su anda Turkiye’deyim +90 531 469 7289 numarali telefondan arayabilirsiniz.
  Tesekkurler,

  kadir

  (Ağustos 22, 2016 - 09:23)

  Merhaba Ayça hanım,biz evinizle ilgileniyoruz mümkünse iletişime gecmek isteriz, ,biz aile gelenek ve göreneklerini yaşayan 3 kişilik genc bir aileyiz evinize kendi evimiz gibi bakabiliriz cok tesekkür ederim şimdiden ilgi için .iyi günler dierim

  Alirıza

  (Ağustos 16, 2016 - 09:24)

  Ayça hanım merhaba, Eviniz ile ilgileniyorum şu an TR deyim 2 hafta içerisinde Londra’da olacağım.Normalde Londra’da ikamet etmekteyim.Mümkün ise iletişime geçip evinizi görmek isterim.
  Alirıza

  Ayca

  (Ağustos 11, 2016 - 09:09)

  Selamlar,
  Londra’daki evimin bir ya da iki odasini kiraya vermeye karar verdim.
  W12’de, arka ve on bahce, uc oda salon, yenilenmis banyo ve bahcede ayri bir studyo ofis.
  Nothing Hill Gate’e 7, Oxford Circus’a 17 dakika uzaklikta, Central Line uzerinde. Evden metroya yuruyus 1 dakika (East Acton station).
  Soho House ve Westfield alisveris merkezi bir durak otede.
  Istanbul-Londra arasi is yaptigim icin gittigimde kalacak yerim olsun diye kendi yatak odami tutmak istiyorum. Kisacasi oda tutacak kisi evde ekseriye yanliz yasayacak. Bu yuzden boyle bir ara formul dusundum ama tum evi furnished vermeyi de dusunebilirim.
  Cevrede yurume mesafesinde 5 park var. Sakin, yesil, kasaba havasinda bir mahalle.
  Elimde gorsel yok su anda. Ve ben Bodrum’dayim. Eylul basinda gidince halledecegim. Ve mutfagi yenileyecegim.
  Evin bir butun olarak kiraya verilmesi durumunda haftalik kirasi £575. Ana yatak odasi haricinde odalardan biri misafir odasi buyuklugunde, digeri tek kisilik. Her ikisinin de mobilyalari yenilendi. Bunlari da haftalik £285 ve £195 olarak vermeyi planliyorum, tabii bu durumda su, elektrik, gaz, Internet, telefon, sigorta, televizyon lisansi ve belediye vergisi fiyata dahildir. Bu da tek basina tutulacak bir ev kirasinin uzerine yerine gore £350-£400 gibi bir rakam tutar.
  Aslinda odalardan sadece birini (buyuk olanini) kiraya vermeyi tercih ediyorum. Bu durumda kiraci uc odali, merkezi ve bahceli bir evde neredeyse tek basina yasayacak demektir. Benim seyahat zamanlarim haric.
  Ilgilenenler olursa konusalim. Evde sahsi esyalarim olacagi icin referans tercih sebebimdir.

  Funda Y

  (Ağustos 5, 2016 - 11:53)

  Inan Bey Merhaba, 4 yasindaki kizimla birlikte 4-5 ayligina (sonrasinda kalabiirsek kalacagiz – vizeye gore) kalacak bir yer ariyoruz. Istanbulda Atasehirde oturuyoruz ve Londra ile ilgili hicbir tecrubem yok. Evler cok pahali anladigim ve 4 yasindaki kizimla nerede nasil kalabilirm cozum bulamiyorum. Oda kiralamak ya da bir yurt bizim icin guvenli olur mu sizce. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  Gözde

  (Temmuz 2, 2016 - 16:12)

  Merhaba Londra da uygun ve iyi yurt araştırıyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  sabine

  (Haziran 28, 2016 - 18:18)

  Inan bey, 10.temmuzdan itibaren 4 haftaligina 15 Ve 17 yaslarindaki ogullarimla ben kalacak yer ariyoruz .Alman vatandasiyiz.thorpe egham yakininda yer ariyoruz. Merkezde kalsak nerdeyse 2 saat yol sürecekmis.
  Ne tavsiye edersiniz?
  Sabine(anneleri)

   Inan

   (Temmuz 22, 2016 - 13:38)

   Merhaba

   Kusura bakmayin biraz gec gordum. Acikcasi iyi bildigim bir bolge degil. O yuzden tavsiyem kiralik ev ilanlarina bakarken bir de evin oldugu cadde ve yakindaki tren istasyonunun oldugu yerlere google maps uzerinden bakmakta fayda var.

  Ceylan

  (Haziran 17, 2016 - 02:37)

  Merhaba.. Yazın 1,5 aylığına londraya geleceğim. 2 oda bi salon tarzı ev kiralamak istiyorum. Bu kadar sürelik ev kiralamak mümkün mü ? Ve ev kiralamak adına yabancılar için şartları var mı? Teşekkürler

  ASLI

  (Mayıs 23, 2016 - 15:18)

  Teşekkürler

  Aslı

  (Nisan 30, 2016 - 10:32)

  Merhabalar Londra’dan bir iş teklifi aldım. Henüz bir cevap vermedim. Öncelikle oradaki yaşam koşullarımı ve giderlerimi tespit etmeye çalışıyorum ki ona göre maaş konusunda pazarlık yapabileyim. İşyerim Kensingston veya Chelsea’da olacak büyük ihtimalle. Bu nedenle o civardan ev bakıyorum. Chelsea Harbour daki binalar yeni olduğu için daha cazip geldi açıkcası. Bir de yalnız yaşayacağım için güvenlikli binalar daha iyi olabilir diye düşündüm.
  Chelsea Harbour yaşamak için nasıl bir yerdir. Önerileriniz nelerdir?
  2 odalı daireler 2500-2800 pound civarında.

   Inan

   (Mayıs 7, 2016 - 14:27)

   Is yerine yakin olsun istiyorsaniz fena degil ama ulasim icin her gun 10 dk fazladan yol almayi goze alirsaniz bu fiyatin cok daha dusugune daha iyi yerler de var. Ornegin Putney, Southfields, Fulham, Hammersmith, Shepherds Bush gibi bolgelerde.

  Berkin

  (Mart 18, 2016 - 14:44)

  Selamlar 28 Mart ta Londra’da dil okuluna başlıyorum. Fiyat ve güvenilirlik açısından nereyi tavsiye edebilirsiniz ?

  ebru

  (Şubat 18, 2016 - 22:39)

  benim 13 ve 15 yasinda iki kizim var temmuz ve agustos ayinda 2 ay orada kalmak istersem ne yapmam lazim bu konuda dil bilgim cok yeterli degil ama onlar icin iyi olacak bu dil acisindan kursada gitmelerini istiyorum bu konuda her ince ayrintiyi ogrenmek istiyorum simdiden tesekkurler

   Inan

   (Mart 28, 2016 - 10:30)

   Merhaba

   Tanıdığınız birisi varsa onun yanında kalacağınızı belirtip turist vizesi alarak gelebilirsiniz. Aksi halde öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Öncelikle bu yaşta eğitim alabilecekleri bir okul araştırmanız lazım.

  Oğuzhan

  (Ocak 7, 2016 - 17:51)

  Bermondsey street’de kalacağım yer southwark bu bölgesi güvelimidir ? Güvensiz bölgelerden kastınız nedir ? Neler oluyor 🙂 1 ay kalacağım, bermondsey street’de apart otelde kalacağım dil okuluda EF 2 mile uzak.. Güvenli bölgemidir vs kararsız kaldımya.

  Smy

  (Kasım 8, 2015 - 13:16)

  Merhaba Inan bey,

  Ben üniversite için gitmeyi planlıyorum londraya ama hem okuluma (holborn’da) yakın, hem de nezih, elit ve güvenli bir bölge önerir misiniz? City of london, Covent garden, Richmond, Hamstead vs araştırsam da hangisi bana daha uygun bilemiyorum. Hem kendimi emekli teyze gibi hissetmeyeceğim hem de güvenli nezih bir semtte yaşamak istiyorm yani sonradan pişman olmak istemiyorum ev tutunca. Tek yaşıcam. Bana semt önerir misiniz ve bu semtleri de istanbuldaki semtlere kıyaslayabilir misiniz acaba aklıma yatması açısından? Bu yerleşim olayı o kadar beni strese soktu ki okula eğitime odaklanamıyorm. Tek düşündüğüm konu bu oldu. Yardımcı olursanız çok çok sevinicem hoşçakalın. Şimdiden teşekkür ederim

   Inan

   (Kasım 8, 2015 - 16:32)

   Merhaba

   Bu kadar kafaya takmaniza gerek yok. Universite egitimi uzun sure. Bu surede sevmediginiz bir yere cikarsaniz baska bir yer bulup gecebilirsiniz. Zaten geldikten sonra baskasinin yaptigi yorum belki size tam uymayacagi icin fikir degistirmeniz cok mumkun.

   Okula metro ile gitmek isterseniz Central Line veya Piccadily Line metro hatlarindan birisi uzerinde bir guzergah da ev bulmaniz mantikli olacaktir. Ulasim rahat olur.

   Otobus ile gidecekseniz eger o zaman Zone 1 veya Zone 2 icinde kalan bir yerden ev bakin.

   Zaten tavsiye ettigim yerler yukarida yaziyor. Bu yer isimlerini google maps de bakarak okula uzakligini ogrenebilirsiniz.

   Net olarak istanbulda su semt ile londra da bu semt birbirine cok benziyor deme sansim pek yok. Yukarida yazdigim bilgiler yeterince yararli olacaktir diye dusunuyorum.

  kadir

  (Ağustos 26, 2015 - 18:25)

  merhabalar İnan bey,
  verdiğiniz internet sitelerinde araştırıyorum fakat bir türlü aile için(2ebeveyn 1çocuk)kiralık daire veya ev bulamıyorum,bu evlerin hepsi paylaşımlı mı ingilterde? ben bir türlü anlayamadım ,bu konuda bize yardımcı olmanızı rica edebilirmiyim örnek olarak bir link paylaşabilirmisiniz bizim için şimdideden teşekkürler..

  EmrahS

  (Temmuz 14, 2015 - 21:27)

  Kira fiyatlarına baktım ama, maaşlara göre pahalı mı yoksa ucuz mu anlamadım.Londrada bir studio daire yada tek odalı dairenin kirası ne kadar? Orta durumda bir daire, lüks vs degil.

   Inan

   (Temmuz 14, 2015 - 22:13)

   Merhaba

   Kiralar maasa oranlandiginda Avrupa’nin cogu ulkesine gore daha pahali. Soylediginiz gibi bir daireyi merkeze uzakligina ve bulundugu bolgeye gore degismekle birlikte ortalama olarak 800-1500 pound arasina tutarsiniz. Bu fiyatin cok daha ustunde de olabilir eger luks bir semtte olursa.

  Özgür

  (Mayıs 20, 2015 - 10:13)

  Öğrenci olduğunda biraz uyguna kaçıyor insan. 🙂
  Son olarak birsey sormak istiyorum sizce gelmeden yerimi ayarlamak mı daha iyi yoksa orda biraz dolaşıp bulmak mı.
  Çok teşekkür ederim.

  Özgür

  (Mayıs 19, 2015 - 08:15)

  Merhabalar İnan bey. Siteniz gerçekten cok temiz bilgiler vermiş benim de bir kaç sorum olacak.
  Ben üniversite öğrencisiyim ve temmuz 27 gibi Londra’ya gitmeyi planlıyorum tahmini 12 13 gün kalacağım sizce benim için uygun konaklama seçeneği hangisi olacak. Hostellerde kalmayı planlıyorum ancak odalarda 6 yatak olduğu için çekiniyorum sorun olur mu?
  Üzerimde pek nakitle gelmek istemiyorum harcamalar için kredi kartı kullanacagm ama nakit cok lazım olur mu?
  şimdiden çok teşekkür ederim.

   Inan

   (Mayıs 19, 2015 - 17:30)

   Merhaba,

   12 gün hostelde kalmak biraz yorucu olabilir ama fena fikir değil. Aksi halde hotel seçimi yapsanız 2-3 katı fazla ödemeniz gerekir. Alternatif olarak geçici süre oda kiralama veya ‘couch surfing’ bakabilirsiniz.

   Çok nakit getirmeyin. Kredi kartınız ile yapacağınız harcama için bankanız ne kadar kesinti yapacak bunu sorun. Eğer çok kaybınız olmayacaksa kredi kartı taşımak en mantıklısı olacaktır.

  Ahmet

  (Nisan 8, 2015 - 23:01)

  Ben bayan kuaförüyüm ve londraya gitmeyi düşünüyorum bana çalışmak için önerebileceğiniz bi semt varsa çok sevinirim kalacak yerimde yok fakat önere bileceğiniz kalacak yer varsada çok sevinirim arkadaşlar

  Muhammed Esen

  (Kasım 14, 2014 - 15:27)

  Valla Admin çook sağol böyle sayfa açtığın ve bilgi verdiğin için ben şuanda 16 yaşındayım ve bilgisayar mühendiliğini okuyorum en çook istediğim ise Londrada yaşamak aslında bu okuduğum mesleğin benim için en çok avantajı ise Global bi iş her yerden iş teklifi geliyor bende mezun olur olmaz ilk hedefim Londraya taşınmak ve orda hayat kurmak

  Gulseren Tas

  (Ağustos 13, 2014 - 17:28)

  Merhaba inan bey.Ben 5 yila yakindir Londra’da yasiyorum.Eylul’de Parsons Green’de part time ise basliyorum.Su an Blackhorse Road oturuyorum.Ve su anki evim oraya oldukca uzak.Sabah 7;15 de iste olmam gerekiyor.Bana 1 bedroom flat (DSS yardimi alabiliyorum) tutabilecegim uygun fiyata hem Parsons Green’e hem de Kuzeyden cok uzaklasmayacagim locasyon onerebilir misiniz? Cok tesekkur ederim…

   Inan

   (Ağustos 24, 2014 - 16:59)

   Merhaba,

   Shepherds Bush, White City taraflarinda bakabilirsiniz

  Yusuf kahveci

  (Temmuz 18, 2014 - 01:44)

  Merhaba ben londra da kuaför salonu açmak istiyorum önerenileceğimi bir lokasyon varmıdır acaba

   Inan

   (Ağustos 24, 2014 - 17:01)

   Burceye gore cok degisir. Tavsiyem gelip arastirma yapmaniz ve ihtiyac olan bir bolge bulmaniz yonunde.

  Ferit GUMUS

  (Haziran 7, 2014 - 18:21)

  Merhaba arkadaslar. Londra`da kalacak yer arayanlar beni arayabilir.Evimdeki bir odada bir bayan kaliyor.O yuzden sadece bayan arkadaslar kalabilir.Evim zone 2`dedir. [email protected] 07453796869

  eda

  (Nisan 25, 2014 - 12:49)

  merhaba,erasmus öğrencisiyim.türkiyeye dönmeden 2 ay boş vaktim olacak o ara kendime yurt arıyorum. ya da ev arkadaşı arayan varsa bana ulaşablrler.

  mail adresim: [email protected]

  Lola

  (Nisan 16, 2014 - 04:51)

  Merhaba.Ben 1 aylik universiteden londona gondericekler.Kalicak ucuz bir yer ariyorum londrada sehir merkezine çokta uzak olmayan bir yerler onerirmisiniz.ogrenciyim fiyat cok onemli

   Inan

   (Nisan 19, 2014 - 20:59)

   Merhaba,

   Zone 3 de yer alan bir bölge ideal. Greenwich, West Ham, Canada Water, Shepherd’s Bush, East Acton gibi bölgelere bakabilirsiniz.

  zeynep

  (Kasım 22, 2013 - 18:53)

  teşekkür ederim
  dil okulu araştırıyorum ve tavsiyeniz üzere London Meridian College sitesini inceledim. iyi gibi görünüyor. bunun dışında başka önereceğiniz okul var mı?
  ben makina mühendisiyim 5 yıllık iş tecrübem var (otomotiv yansanayi). ingilizcemi geliştirmek için londraya geleceğim. bulgaristan vatandaşlığım da var. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  zeynep

  (Kasım 20, 2013 - 22:02)

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. ben aralıkta londraya gelmeyi planlıyorum. holloway de oda ilanlarına bakıyorum. gumtree de ilanları inceliyorum bu sitedeki ilanların hepsi güncel midir ? örneğin 1 ay dır yayında olan ilanlar var. bu hala aktif olduğunu gösterir mi, oda tutulduğunda ilan otomatikman kalkıyor mu ve telefon numarası verilmemiş ise e-mail ile ulaşıyoruz değil mi? 🙂 teşekkür.

   Inan

   (Kasım 21, 2013 - 21:56)

   Merhaba,

   Sitedeki ilanlarin hepsinin guncel olmasi mumkun degil. O nedenle arayip iletisime gecmekte fayda var. Dikkat etmeniz gerekir zira bazi ilanlar asilsiz olabiliyor. Iletisim sekli ilandan ilana degisir. Gumtree disinda zoopla ve rightmove gibi sitelerde de ilanlara bakabilirsiniz.

  Vef

  (Ekim 14, 2013 - 08:26)

  Merhaba,
  Ben erasmus için Kingston üniversitesini düşünüyorum acaba üniversite hakkında ve kingston upon thames hakkında neler söyleyebilirsiniz gitmelimiyim şimdiden teşekkürler.

   Inan

   (Ekim 19, 2013 - 13:17)

   Merhaba,

   Oldukca sakin ve ogrenciler icin uygun bir yer. Universite de ortalama seviyede bir uni. Daha cok universitelerin departmanlarina gore kalite degiskenlik gosterdigi icin tavsiyem kalitesi hakkinda bilgi almak istiyorsaniz okuyacaginiz bolum icin kalite siralamasi yapmak adina google da arastirma yapmaniz.

  metin

  (Eylül 27, 2013 - 14:15)

  selam 21 ekim de iş için londura geliyorum 3 yada 6 aylık 1 oda 1 salon olmak üzere eşalı kiralık ev arıyorum 1.Hammersmith and Fulham:2.Haringey bölgelerde bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşk ederim..

  metin akşahin

  Alev Akcoş

  (Ağustos 23, 2013 - 20:55)

  Çok faydalı bir site, teşekkürler…

   Inan

   (Ağustos 23, 2013 - 21:23)

   Ben teşekkür ederim.

  zehra uğur

  (Temmuz 31, 2013 - 08:25)

  ben zehra erasmusla stajı ile londrada hastane stajımı yapmak istiyorum hangı hastanelri önerirsiniz şimdiden teşekkürler

   Inan

   (Ağustos 1, 2013 - 11:45)

   Merhaba,

   Devlet hastanelerinden Royal Free Hampstead gayet buyuk ve iyi bir konumda yer alan bir hastanedir. University College London hastanelerini degerlendirin.

  meral

  (Ağustos 24, 2012 - 09:04)

  Merhabalar, hostel arıyoruz, sehırmerkezine ykn (yada ulaşımı kolay) makul fıyatlı önereceğiniz hostel ismi yada websitesi var mıdır? Sımdıden tesekkurler

   Inan

   (Ağustos 25, 2012 - 20:46)

   generatorhostels evvelden önerdiğim ve kalan kişilerin memnun ayrıldığı bir yer.

  Baris

  (Ekim 8, 2011 - 12:53)

  Inan bey, oncelikle degerli tecrubelerini bu site araciligiyla paylastiginiz icin tesekkur ederim. Ben de Ingiltereye gitmeyi dusunuyorum ve calisma numarasi ve banka hesabi acma hakkinda tecrubelerinizi merak ediyorum. Ben avrupa birligi uyesiyim ve duyduguma gore banka hesabi acmak icin ev kontrati istiyorlarmis ve ev kiralamak icinde banka hesabi. Bunu nasil cozmek lazim? Calismalarinizda basarilar dilerim

  evren

  (Eylül 23, 2011 - 17:45)

  Bu arada canary wharf nasıl bir lokasyondadır,orada oturmayı düşünüyorum.Çünkü şirket merkezi orada

   Inan

   (Eylül 23, 2011 - 22:01)

   Canary wharf Londra’nın yeni ve nezih mekanlarından. İstanbul’a kıyaslar isem 4. Levent civarı benzer diyebilirim.

  Bisiklet Oyunlari

  (Ağustos 14, 2010 - 10:44)

  Cok sagolun bu bisikletle ilgili yazi icin yine cok guzel tarzda yazi gondermissiniz.

Bir Cevap Yazın