Londra ve İngiltere İş İlanları

Türkçe konuşanlar için İngiltere’de en kısa yoldan kariyer sahibi olmak kolay mıdır?

Londra iş ilanları

Londra’da işe girebilmeniz için bazı tavsiyelerim var


Birlikte, kariyer basamaklarını daha emin çıkıyoruz. Burada yazılanları dikkatlice okuyup başvurularınızı yapmaya başlayın.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu sayfadaki iş ilanları için çözüm ortağımız olan dünyanın en büyük iş arama motorlarından Indeed firmasının hizmetini kullanıyoruz. Başvurularınızı ilana tıkladıktan sonra ilanı veren firmaya yapmaktasınız.

Londra’da nasıl iş bulurum?

Binlerce iş ilanı arasında size uygun olanını bulmak çok önemli. İş ilanlarına erişebilmek ne yazık ki halen daha pek çok kişi için oldukça zahmetli. Bana ulaşan okurlarım genellikle aradıkları işi bulamamaktan yakınıyor.

Öncelikle arama yapmayı bilmeniz gerek. Başvurmak istediğiniz iş ilanında kullanılan kelimeleri öğrenin. Ayrıca kendinize has bazı yetenekler varsa ve bu yetenekler genellikle çok bulunan yetenekler değillerse, arama sırasında bu yetenekleri yazıp iş ilanı bulabilirseniz, emin olun ki o ilandan yanıt alma şansınız diğerlerine göre 10 kat artacaktır.

Nasıl mı?

Örneğin piyasada binlerce Java Developer iş ilanı var. Fakat Türkçe konuşan Java Developer ilanı verilmişse ve siz bu ilanı hem ‘Turkish’ hem de ‘java developer’ anahtar kelimelerini kullanarak aratıp bulup bu iki özelliği ön plana çıkararak (ÖR: Cover letter da Türkçe’nin anadiliniz olduğunu ve 10 yıldır Java Developer olduğunuzu yazıp başvurarak) hemen hemen başvurunuza yanıt alma şansını garantilemiş olacaksınız.

İngiltere'de iş ilanları

Londra’da iş bulabilmenin püf noktaları ve sıkça sorulanlar


İngiltere’deki firmalarla uzaktan çalışabilir miyim?

Evet. İngiltere’de özellikle covid etkisi ile milyonlarca kişi evden çalışmaya başladı. Bunun getirisi de uzaktan çalışmak yani ‘remote working’ isteyenlerin iş bulabilme zorluklarını daha kolay aşabilmesi oldu. Örneğin iş arama sitelerine bakarsanız artık uzantan çalışma opsiyonlarının ön plana çıktığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki uzaktan çalışmak her zamankinden daha popüler ve Türkiye’de ikamet ederken İngiliz firmalarına çalışabilme şansınız da eskisinden fazla.

İngiltere’de iş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Şimdi de başvurunuzun okunma ve yanıt alabilme şansını artırmak için bazı püf noktalarına değinmek istiyorum.

Cover Letter Önemli mi?

Başvuru sırasında çoğu firma ‘cover letter’ ister. Sizi öne çıkaran nedir? Neden sizi o pozisyon için düşünmeliler? Bilhassa gireceğiniz rol için kendinizi en iyi pazarlayabileceğiniz, bir kaç satırı geçmeyecek ne yazabilirsiniz? Bunları bir düşünün ve eğer farklı bir şey sorulmadı ise cover letter’ı önemli değil gibi görmeden üzerine oldukça düşerek yazın.

Unutmayın, CV’nizi görmeden önce Cover Letter’a bakıp CV’ye bakmayı reddedebilirler.

CV de yazım hatası yapmamaya dikkat etmek neden çok önemli?

Gerek CV gerekse Cover Letter’da saçmalamamak ve hata yapmamak çok önemlidir. Yazdıktan sonra en az 2 defa kontrol edin. Mümkünse İngilizcesi iyi olan 1-2 yakınınıza gönderip onların da bir kere dikkatlice okumasını isteyin. 

CV de yazım hataları ne yazık ki başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabiliyor. Kişiden kişiye değişse de belki de 10 dakika emekle çözebileceğiniz bir sorun farklı bir mesaj verebiliyor.

CV de yazanları başvurulara göre değiştirmek iyi midir?

CV ve Cover Letter başvurduğunuz pozisyondan pozisyona farklılık gösterebilir. Bunu yalancılıktan çok başvurduğunuz pozisyona uygun şekilde optimizasyon olarak görebilirsiniz. İş alanının istediği özellikleri öne çıkaracak şekilde sunmak İngiltere’de oldukça etkili bir başvuru yöntemidir. Örneğin eski işinizde iş ünvanınız account manager olduğu halde hep sales yaptıysanız, yeni başvurduğunuz pozisyon da sales manager ise, eski iş ünvanınızı veya özet kısmına yazdıklarınızı sales management kelimelerini ön plana çıkaracak şekilde kaydedip o pozisyon için hafif değiştirdiğiniz CV ve Cover Letter’ı kullanmayı tercih edin.

CV de fotoğraf olmalı mı?

Hayır! İngiltere’de CV lere fotoğraf konmaz. Ayrıca doğum günü olsun, Türkiye veya İngiltere’deki tam adresiniz olsun bunun gibi özel bilgileri asla yazmayın. Genellikle Ad, Soyad, Email, Telefon, Şehir ve Ülke bilgisi yeterli oluyor. Dileyen zaten CV dışında sizin online profilinize de bakacaktır. Günümüzde pek çok iş veren CV ellerine geçtikten sonra bir de girip Linkedin profiline bakmayı tercih ediyor.

CV de öne çıkanlar neler olmalıdır?

CV’nin en üst kısımlarında son tecrübelerinizi, başarılarınızı yazıp sonlara doğru eğitim bilgisi ve hobileri yazmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca dilerseniz CV de bir bölümde deneyim sahibi olduğunuz yazılım ve uzmanlık alanlarınızı belirtebilirsiniz.

CV’leri büyük firmalar (Google, Facebook vb) için nasıl düzenlemeliyim?

İngiltere’de bir çok büyük firma işe alımda CV’leri belirli algoritmalardan geçirip otomatik eliyorlar. İnsan eli değmeden binlerce başvurunun çoğu eleniyor. Algoritmaları aşmak için CV’de yazım hatası yapmamak, sade bir dil kullanıp terminolojiye uymak çok önemli.

Ayrıca rastgele seçilmiş kelimeler kullanmaktasa, genel olarak kabul gören tabirlere yer vermeniz ve CV genelinde istikrarlı ve düzenli bir tutum içinde olmanız tavsiye edilir.

Bazen algoritmaları geçmek pek mümkün olmadığından başvurduğunuz firmada çalışan bir tanıdığınız varsa onlar aracılığı ile gönderebilirsiniz. 


tower bridge

Londra ve İngiltere iş ilanlarını hemen listeleyebilirsinizLondra İş İlanları

 
 

Londra dışına çıkıp tüm İngiltere’de Türkçe konuşanlar için verilen iş ilanlarına da bakalım.

İngiltere İş İlanları

 
 


 

Alternatif olarak iş aramak için

Eğer yukarıda gösterilen ilanlar içinde uygun bir iş bulamazsanız aşağıdaki kutuya aradığınız iş ile ilgili kelimeleri yazıp doğrudan Google’da İngiltere için verilen tüm ilanları listeleyebilirsiniz.

Örneğin, ‘Turkish’ yazarsanız iş ilanları arasında Türkçe konuşanlar için olanları görebilirsiniz.

İngiltere’de iş bulma şansınızı artırmak ve daha yüksek maaş alabilmek için dil eğitimi almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Ayrıca, ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, İngiltere’de hangi meslekler ne kadar maaş alıyor yazımızı okuyun.

Aşağıda yazılan yorumlar okuyucularımızın kendi girdiği mesajlar olup bu mesajlar gönderim sonrası onaylamaya tabiidir. Mesajlar yazıldıktan hemen sonra görüntülenmez. Onaylama 3 güne kadar sürebilir. Kişisel bilgi ve iletişim numarası yazdığınızda bu bilginin herkes tarafından görünebileceğini unutmayınız. Unutmayınız ki, biz GoLondra sitesi olarak iş danışmanlığı hizmeti sunmamaktayız. İş bulmak için gereken bilgi ve ilanları barındırmaktayız. İş başvuruları için ilanlara tıklayıp ilanı veren kişi ve kurumlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

439 thoughts on “Londra ve İngiltere İş İlanları

  Alper

  (August 25, 2022 - 18:07)

  Selam İngiltere’ye geçiş yaptınmı

  Beyhan

  (July 28, 2022 - 17:01)

  Merhaba! Bg vatandasıyım ıngıltereden oturum ve calısma ıznı nasıl alabılırım

  İsmail Koçyiğit

  (May 22, 2022 - 21:41)

  Merhaba ben ismail koçyiğit 7-8 yıldır hırsız alarm ve kamera montaj işi yapıyorum ingilterede bu alanda iş varmıdır bilen birisi yardımcı olursa çok iyi olur

  bayram

  (December 17, 2021 - 15:35)

  40 SENEDIR ALMANYADAYIM INGILTEREYE GITMEK IYTIYORUM IS ICIN DÖNERC DEN ANLARIM PIZZA DAN ANLARIM

Leave a Reply