Ev Tipleri

Londra’da ev daha dogrusu oda kiralamak :

Oncelikle tavsiyem bahceli bir evde oda kiralamanizdir. Evin bahceli olmasindan oturu kirasinin yuksek olacagini dusunmeyin zira Londra`da durum Turkiyeden biraz farkli.

Bir apartmanda oda kiralamak ile bitisik 2-3 katli evlerde veya tek tip villalarda oda kiralamak arasinda fiyat farki yok. Hatta bazi apartmanlarda kiralar mustakil evlerin kiralarina gore daha fazla bile olabiliyor.

Odayi Londra`nin hangi bolgesinde kiraladiginiza gore kira bedeli degisecektir. Bu yuzden kursunuza ya da calistiginiz yere ulasiminizin rahat olacagi bir bolge belirleyin ve ilanlara bakmaya baslayin.

Ilanlarda ev tiplerine bakarsak :

Flat

apartman dairesi

Apartman dairelerine Flat denmektedir. Çok katlı binalar veya 2 katlı bahçeli evlerde yer alan daireler flat olarak geçer. Bazı flatlar bahçeleri ortak kullanırlar. İhtiyaç duyduğunuzda (mangal & barbekü partisi, hava alma, sigara içme, güneşlenme ..) inip bahçede zaman geçirebilirsiniz.

Apartman daireleri genelde aidatlı olup evin sahibi genellikle bu aidatı kendi öder. Eğer kiracıysanız ev kirasına dahil mi değil mi sormalısınız.

House

londra barbeku partisi

Aynı binayı başka daireler ile paylaşmayınca house oluyor. Eğer aynı binada üst kat başkasına alt kat başkasına aitse o zaman flat denmekte.

House tipleri kısaca, detached, semi-detached ve mid-terrace olarak üçe ayrılır.

Detached

Müstakil ve bitişiğinde duvarı evin duvarına değen başka bir yapı yok demektir.

Semi-detached

Binanın sol veya sağ kısmında aynı tipte bitişik bir bina olduğunu söyler. Öbür tarafında ise duvarı duvarına değen bir bina yoktur.

Mid-terrrace

İki tarafında bitişiği olan ev demektir. Ortada olduğu için bahçesine erişim binanın yanından doğru değil sadece evin bahçeye açılan odasından doğrudur.

End of terrrace

3 ve üzeri bitişik binaların olduğu bir sıralı evlerde en köşedeki ev end of terrace olarak geçer. Genellikle bu evin açık tarafında bahçeye erişim için yol bulunur. Semi-detached dan farkı, end of terrace da 3 taneden fazla binanın bitişik halde olmasıdır. Semi detached iki binanın bitişik olmasıdır.

Cottage

Cottage, duvarları kalın, camları daha ufak ve kış şartlarına daha iyi dayanabilmesi için eski teknolojide daha iyi ısı yalıtımı ile inşa edilmiş köy veya kasaba tipi evlere denmektedir. Günümüzde de oldukça popüler olan cottage tipi evlere şehirlerde de rastlayabilirsiniz.

Bungalow

Tek katlı, nispeten daha geniş bir arsaya sahip ev tipleridir. Genelde ikinci kata çıkamayan, yaşlı veya engelli insanlar için ideal olan bu ev tipi son zamanlarda tekrar popüler hale gelmeye başladı. Özellikle çatı katını odaya çevirme işlemleri ile oldukça güzel ve pratik bir ev olmakta.

20 Comments

 1. Merhaba ben ingilterede yaşmaya başlıyacağım fakat eşim evi müstakil olarak istyr flat ev ve başka türlü evlerde ortak alanlar oluyor ben istemiyorum diyor bu ortak alanlar nedir flat ev Müstakil ev fark ne oluyo

 2. Merhaba ocak sonunda ınternational house dil eğitimi için geleceğiz bize en yakın metro durağı Covent Garden dediler ev için ne taraflara baksak mutfaklı banyolu küçük bi daire kiralamak istiyoruz e taraflara baksak yardımcı okur musunuz

 3. Merhaba İnan Bey,
  Çocuğumun biri Chelmsford ta üniversitede ve 3 yıl orada kalacak ve arabası var, bunun yanında küçük çocuğum king’s college london da okuyacak ortada bir yer arıyorum ev almayı düşünüyorum, barking,ilford ve romford gibi bölge ortak uzaklık gibi, eşim ve bende zaman zaman gitmeyi düşünüyoruz ama bu bölgeler nasıldır londra merkeze rahat ulaşım varmı özellikle king’s college londona ve ayrıca bölge güvenli mi, ev fiyatı skalası nasıldır?bana yardımcı olursanız sevinirim veya başka bir bölge tavsiyeniz olurmu?Teşekkürler

  • Merhaba

   Romford daha uygun. Ilford kuzey kismi daha nezih. Barking ile Ilford arasi biraz daha dusuk kalite. Barking bolgesi fena degil ama Dagenham tarafina gitmeyin.

   TFL rail uzerindeki hatlar icin ulasim rahat. Ilford ve Romford bu hat ustunde. Barking den biraz daha uzun surer ama mumkun.

   Alternatif olarak central line hatti ustune de bakabilirsiniz. Gants Hill veya Fairlop olabilir.

Bir Cevap Yazın