Londra’da Yaşamak İçin En Kötü 10 Bölge

Last updated on Şubat 22nd, 2023 at 01:16 pm

Londra’da nerede yaşamalı? Hep sorulan sorulardan birisidir.  Bu soruyu etkileyen pek çok alt faktör şu soruları da yanında  getirmektedir;

  • Londra’nın hangi bölgesinde kalmak daha mantıklı?
  • Londra’da kiraların uygun olduğu yerler nereler?
  • Londra’nın hangi ilçeleri daha güvenli?

Peki bu sorulara yanıt verirken yaşamak için en kötü 10 bölge neresidir diye bir sıralama yaparsak sizlere bir nebze olsun yardım etmiş sayılır mıyız?

Kiraların yüksek olması, suç oranının fazla olması, ulaşımın zorluğu, alışveriş imkanlarının ve yiyecek  ve içecek pahalılığı ve kalitesizliği, iş imkanlarının az olması vb… Bir yerin yaşamak için kötü bir bölge olmasını belirleyen pek çok nedenden bazılarıdır. Londra şehri de diğer bütün şehirler gibi iyi ve kötü bölgelere sahipdir. Bir ilçenin belirli bir caddesi yaşamak için çok ideal olabilecekken bu caddeye 15 dakika yürüyüş mesafesinde bir bölgeye adımınızı dahi atmak istemeyebilirsiniz. Bu detay Londra’nın pek çok ilçesi için geçerli olup, kişisel tavsiyem yaşayacağınız yeri önceden bir araştırmak olacaktır. Kiraya çıkmadan önce bir gündüz bir de gece gidip bölgeyi görün. Genel olarak bir inceleyip öyle karar veriniz.

Bazılarınız zaten zorlu bir hayat geçiriyor ve pek de tekin bir yerde yaşamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumdaysanız zaten saydığım bu nedenlerin pek çoğu sizin için pek de önem teşkil etmiyor olabilir. Ayrıca eğer yeni bir iş arıyorsanız İngiltere’de Türkçe konuşanlar için verilen iş ilanlarını görebilirsiniz.

Bazıları da tam tersine çok daha büyük bekentilere sahip olabilir.  Bu listede yer alan yerlerin çoğunda tanıdıklarım yaşamakta. Bir kısmı benzer nedenlerden şikayetçi iken bazıları da hallerinden memnunlar. Bu nedenle her ne kadar yaşayacağınız yer seçiminde bu liste bir nebze de olsa yardımcı olabilecekse de kararınızı verirken tek kaynak olarak kabul etmeyiniz. Tavsiyem gidip kendi gözünüzle görmenizdir. Londra genel olarak yüksek hayat standartlarına sahip bir şehir olup, İstanbul’da yaşamış ve Londra’ya yerleşmiş birisi olarak İstanbul’a kıyasla daha güvenli bulduğumu söyleyebilirim.

Londra da yaşamak için listenin sonuna koymak isteyebileceğiniz bölgeler şu şekildedir.

10-Waltham Forest

Londra'nın Waltham Forest ilçesinde yer alan Leyton semtinde bir üst geçit.
Londra’nın Waltham Forest ilçesinde yer alan Leyton semtinde bir üst geçit.

Kuzey Doğu Londra’da yer alan Waltham Forest ilçesi genel olarak suç oranlarının yüksek olması nedeni ile yaşamak için pek ideal olmayan pek çok bölgeye sahip olduğundan listeye 10. sıradan giriyor. Ulaşım nispeten zor, kiralar genelde Londra ortalamalarına göre daha düşük ve akşam eve giderken daha çok dikkat edilmesi gereken bir yer.

 

9-Edmonton Green – Enfield

Kuzey Londra’da yer alan Enfield’da, Londra şehrinde, çalışma için müsait yaşlarda olup da işsizlik maaşı alan kişilerin en çok olduğu ilçelerden birisidir. Buranın da en fakir bölgelerinden birisi olan Edmonton Green bölgesi yaşamak için pek ideal olmayan yerler arasında. Ayrıca kiralar ve Londra merkeze ulaşım için harcanan vakit ve ulaşım bedeli de bölgeyi pek de cazip hale getirmemektedir. Londra merkezde çalışacak veya okuyacaksanız Enfield kadar uzak bir yerde yaşamayı pek düşünmeyin.

8-Tottenham Hale – Haringey Civarı

Bu bolge civarındaki Finsbury Park, çok daha ideal bir yaşama sahiptir.
Bu bolge civarındaki Finsbury Park, çok daha ideal bir yaşama sahiptir.

Haringey ve Tottenham Hale bölgesi Türklerin en ağırlıklı olduğu yerlerin başında gelmektedir. Burada her ne kadar kendinizi evinizde gibi hissedecek olsanız da bazı bölgelerine dikkat etmek gerek. Ulaşım açısından da pek ideal olmayan bu bölgede suç oranları nispeten yüksektir. Kiralar da çevre bölgelere göre pek de cazip seviyede olmaması nedeni ile daha iyi alternatifler bulabileceğinizi belirtirim.

7-Newham

Newham ilçesinde bulunan Upton Park semtinden bir görünüm
Newham ilçesinde bulunan Upton Park semtinden bir görünüm

Newham ilçesi merkez Londra’nın hemen doğusunda bulunmaktadır. Londra merkeze ulaşım rahat olsa da en çok suç işlenen ilçelerden birisi olması nedeni ile güvenlik kaygısı yaşayanlar için pek tavsiye ettiğim bir yer değildir.

6-Lambeth

Hırsızlığın ve ergen yaşlardaki çetelerin bol olduğu bir yer olan Lambeth, iphone ve diğer smart phone sahiplerinin telefonlarını çaldırmak için gidebileceği en ideal yerler arasında. Ayrıca bisikletinizi çaldırmak isterseniz de mümkün mertebe bu bölgede bir yere kilitleyin. Akşam eve dönerken gece otobüsüne bindiyseniz otobüste kafanıza patates kızartması atan gençler veya otobüsün içinde sağdan sola yuvarlanan boş bira şişelerini tekmelemek gibi alternatif heyecan verici etkinlikler için de ayrı bir güzeldir Lambeth ilçesi. Ulaşım için merkez Londra’ya oldukça rahat gidersiniz. Kiralar da şehrin merkezine uzaklığa göre o kadar da yüksek olmadığı için oda kiralayanların tercih ettiği bir yerdir. Bir tanıdığımın bisikletinin 3. kat balkonundan çalındığını söylemiş miydim?

5-Tower Hamlets

Tower Hamlets ilçesinde yer alan Whitechapel Market'de bulunan bir balıkçı ve müşterisi.
Tower Hamlets ilçesinde yer alan Whitechapel Market’de bulunan bir balıkçı ve müşterisi.

Londra’nın en fakir semtlerinden birisi. Her ne kadar merkezde olan ve haritadan bakınca göze hoş gelen bir yer olsada durum pek de görüldüğü gibi değil. Bu ilçenin uzun yıllardır yaşadığı sorunu henüz pek çözebilen olmadı. İstanbul’da tarlabaşı gibi düşünürsek, her ne kadar merkezi olsa da fakirliğin suç oranını artırdığı bir yer olan Tower Hamlets, yaşamak için pek ideal bir yer değildir. Kiralar da merkezi bir yer olması nedeni ile yüksektir.

4-Barking & Dagenham

Barking Pazarından bir görüntü.
Barking Pazarından bir görüntü.

Doğu Londra kötüdür diye duyduysanız bunun en büyük nedenlerinden birisi Barking bölgesidir. Kiraların ucuz olması, pek çok fakirlik çekenlerin, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Barking’de kendinizi Londra’da yaşıyormuş gibi hissetmeniz de pek mümkün değildir, söylemedi demeyin! Kişisel tercihim her milletten insanın dengeli bir şekilde dağıldığı bir yerden yana olduğundan dolayı eğer ki bir millet aşırı baskın ise orada yaşamak bazen oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle Barking bir nebze boğucu bir ortam gibi his veriyor.

3-Westminster

Westminster Köprüsü ve arka planda Big Ben saat kulesi.
Westminster Köprüsü ve arka planda Big Ben saat kulesi.

Westminster deyince akla Big Ben, Westminster Bridge gibi Londra’nın sayılı yapıları geliyor. Burada yaşamak neden kötü olabilir diye şaşırmış olabilirsiniz. Daha çok şaşırtacak bir bilgi vermem gerekirse, Westminster ilçesi, Londra’nın en çok suç işlenen bölgesidir diyebilirim. Öyle ki her sene işlenen suçların rakamlarına baktığımızda Westminster açık ara lider. Bunun tabiki de en büyük nedenlerinden birisi, bölgenin milyonlarca turist alması. Turistler de şehri gezerken yaşadıkları şaşkınlık esnasında çantalarını kaptırmak, telefonlarını masaya koyup çaldırmak, bara gidip hemen sarhoş olup eve dönerken parasını çaldırmak gibi kazalar yaşamakta birbirleri ile yarıştıklarından ötürü bölgenin suç oranı da tavan yapıyor. Bunun yanında kiraların aşırı yüksek olması da çevre ilçelerde bir daire kiralayabilecek fiyata bu bölgede bir oda veya ev içinde bir kanepe kiralamak(şaka yapmıyorum, kiraların yüksek olması nedeni ile kanepe kiralamak Londra’da popüler bir şey. couch surfing diye aratırsanız göreceksiniz) de cabası. Ulaşım sorunu yok zira yürüyerek çoğu yere buradan ulaşabilirsiniz.

2-Hackney

Hackney

Serserilerin toplandığı yer Hackney. Kolunuzu sallasanız kapşonlu gençlere çarpıyor. Bu gençlerin ortak ilgi alanı da bölgeye yabancı olanları durdurup çantasını, cüzdanını, telefonunu almak. Ayrıca yapılan araştırmaya göre Londra’da oturanların en mutsuz olduğu ilçenin Hackney olması da yaşaması en kötü 2. yer olarak listede yer almasının en büyük nedenidir. Buna rağmen Hackney’de oldukça iyi caddeler de var.

1- Croydon

Croydon

Kısaca hiç uğraşmayın. Zaten merkeze uzak bir yer. Ergenlik çağında anne olmuş kızların en yoğun yaşadığı yer ve aynı zamanda gece klübü çıkışında en çok kavga ve bıçaklama gibi suçların işlendiği yer. Genel olarak düşük kaliteli bir hayata sahip bir bölge. İş veya okul için gitmeyecekseniz bir ihtimal Croydon’da bulunan Home Office şubesinde vize işleminiz için gidersiniz. Onu da hızlıca halledip bölgeden ayrılın. Croydon ilçesi de her sene yaşayanlara sunduğu hizmetlerde hep bölge halkı tarafından İngiltere’de en çok şikayet alan yer oluyor. Örneğin bölgenin hastanesi (Croydon University Hospital) o kadar çok şikayet alıyor ki en son araştırmada İngiltere’nin en düşük puan alan 2. hastanesi seçildi. Zaten yaşayanlar da hayatlarından zerre mutlu değiller. Devletten yardım alarak yaşayan o kadar fazla ki, Croydon belediyesi, çevre belediyelerden ev kiralayıp bu evlere devlet yardımı hakkı kazananları yerleştiriyor.

Son söz

Londra’nın hemen hemen her ilçesinde yaşamak için nezih mahalleler bulunuyor. Bununla birlikte bir mahalle veya cadde iyi iken oradan 5 dk yürüyüş mesafesinde olan diğer bir bölge pek ideal bir tercih olmayabilir.

Tavsiyem uzaktan tercih edip gözü kapalı şekilde ev kiralamak yerine bölgeye bir kere gündüz bir kere de gece gidip görmek.

54 Comments

  1. Merhabalar,
    Konudan biraz alakasız ama sizin bilginize dayanarak yazıyorum. Eşimle londra dısında aileye uygun huzurlu bir yere taşınmayı istiyoruz ancak Londraya da en azından arabayla 1 saat uzaklıkta olursa süper olur. Önerebileceğiniz bir yer var mıdır ?

    • Merhaba. Chelmsford, Leigh on sea, Brentwood, Hertford, Welwyn Garden City, St Albans, Aylesbury, Farnborough, Guildford olarak sayabilirim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: