S.S.S

* Sıkça sorulan sorular ve cevaplar.

Londra hakkında sıkça sorulan sorular
Sorular

1- Londra pahalı mıdır?

Cevap:  Bu soruya hem evet hem de hayır cevabı verilebilir. Evet pahalıdır çünkü Türkiye’de para biriktirip hiç çalışmadan Londra’da yaşamak İstanbul’a göre daha pahalı olacaktır. Bunda en büyük etken İngiliz Sterlininin Türk Lirası karşısındaki değer avantajıdır.

Hayır ucuzdur çünkü Londra’da çalışır iseniz kazandığınız paranın alım gücü fazla olacaktır. İstanbulda çalışıp orda parasını harcayan birisine göre Londra’da çalışıp da parasını Londra da harcayan birisinin her daim alım gücü daha düşük kalmaktadır.

Sonuç; çalışır isen Londra’da yaşam İstanbuldan daha ucuz, çalışmaz isen ise daha pahalı olacağıdır.

2-  Nerede kalınır?

Cevap:  Kalacağınız yer tabiki de bütçeniz ile ilgilidir. Lakin benim bu konuda tavsiyem genele hitap edecek şekilde olacaktır. Mutlaka kalacağınız yere yakında bir metro istasyonu olsun. Ulaşım için her ne kadar otobüsü tavsiye etsemde bazen aynı güzergah üzerindeki bir yere giderken zamandan kazanmak için metro kaçınılmaz olacaktır. Özellikle iş çıkışı saatlerine denk gelirseniz metro ile gitmek otobüs veya özel araçla bir yere gitmekten çok daha çabuk ve ucuz olacağı için kalacağınız yere yakında bir istasyon bulunsun.

Ayrıca eğer Londra’ya bir kaç günlüğüne gelecek iseniz mümkün mertebe Zone 1 veya Zone 2 civarı bir yerlerde kalmaya çalışın. Amacınız bu kısa sürede pek çok yeri görmek olduğundan zamanınızı ulaşım için uzaktaki bir hotelden şehir merkezine gelmeye çalışarak harcamayın. Unutmayın ki merkezdeki bir yere günlüğüne 15 £ fazla vermek uzaktaki bir hotele 15 £ daha az vermekten hem daha ekonomik hem de zaman kazandırıcıdır.

Eğer bütçeniz düşük ise gelmeden internetteki ilanlara bakarak 1 haftadan 1 aya kadar oda kiralayabilirsiniz. Oda kiralamak için en çok ilan verilen site www.gumtree.com sitesidir.

3-  Nereden yemek yenir?

Cevap:  Londra’da fastfood yiyecekler oldukça ucuzdur. McDonalds, BurgerKing gibi markalar ucuz menülere sahiptir. Onun dışında pek çok Çin yemeği ucuza yenebilir. Londra her tarafında pek çok dünya mutfağına ait restoranlarla dolu bir şehirdir. Ortalama bir menü 20-25 £ arası tutacaktır.

Pek çok pub yemek menüsüne sahip olup çeşitli ingiliz mutfağı yemeklerini sunmaktadır.

Gün içinde turistik gezi yaparken zamanınızı restoranda kaybetmemek ve çok para harcamadan açlığınızı bastırmak için Sainsbury’s, Tesco vb süpermarketlere girip hazır paketlenmiş sandwich’leri alabilirsiniz. Ortalama fiyatları 3 ila 5 £ arası değişmektedir.

Yemek yemekle ilgili daha detaylı bilgiyi Ye & İç sayfamda bulabilirsiniz.

4- Nereden hediyelik eşya alabilirim?

İlk akla gelen tabiki de Oxford Street olacaktır.  Açıkcası ben pek tavsiye etmiyorum. Herkesin gittiği bir yerden alınacak hediyelik eşyanın ne gibi bir farkı olabilir ki? Ayrıca çok kalabalık ve fiyat aldatmacasının en çok yapıldığı yerdir. Hırsızlık oranı da Oxford Street’de epey yüksektir. Özellikle bir kahve içmek için oturduğunuzda çantanızı asla ama asla sandalyenizin arkasına asmayın.

Tabi illaki Oxford Street’e yolunuz düşecektir. En azından her mağazanın vitrininde göreceğiniz “Closing Down Sale” yani “Kapatıyoruz  Fiyatları İndirdik, Batan Geminin Malları Bunlar, Beleş Mübarek!” tarzı aldatmacalara asla kanmayın. Londra’ya 2007 de geldim o zamandan beri bu mağazalar bir kapanamadılar gitti. Fiyatları da hep aynıdır! Bir ayakkabı asıl fiyatı 45£ iken indirdik 15£ diyor ise o ayakkabı her daim 15£ dan satılmıştır.

Durum her daim böyle değildir. Gerçek indirimlerin olduğu dönemleri yakalamanız gerekiyor. Örneğin yılda 2 kere büyük indirim olur. Bir tanesi yaz bir tanesi kış indirimidir.  Kış indirimi ki asıl adı ile Noel indirimi genelde 25 Aralık gibi başlayıp 2 hafta kadar sürer. Çoğu mağaza bu süreyi uzatabilir.  Yaz indirimleri ise son senelerde daha da erkene çekilerek Haziran sonu, Temmuz başı gibi başlamakta. Bu indirim dönemlerinde özellikle orijinal dizaynlı ürünleri %70 lere varan indirimlerle alabilirsiniz.  Her ne kadar bu indirimdeki ürünlerin çoğu geçen sezondan kalan ürünler olacak olsa da Türkiye’de bulunmayan ilginç ve kaliteli ürünler bulmanız olası.

Alışveriş için benim asıl önerilerim ise biraz daha alternatif mekanlar. Camden Town, Portabello Road ve Covent Garden farklı bir şeyler bulmak ve zevkle alışveriş yapmak için öncelikle tavsiye ettiğim yerlerdir.

Hava kötü ve alışveriş merkezi meraklısı iseniz Brent Cross Shopping Centre ile Westfields Shopping Centre tam size göre. Westfields şehir merkezine daha yakın ve Central Line ile kolaylıkla ulaşılabilir. Brent Cross biraz daha şehir dışında yer almaktadır.

58 Comments

  1. Merhaba benim Kardeşim istanbulda makina mühendisi ve yeni sayılır.Londra da çalışmak istiyor nasıl iş bulunur .yardımcı olur cevap verir iseniz çok sevinirim Herkese iyi çalışmalar 😊

  2. Merhaba öncelikle böyle güzel bilgilendirici bir site için canı gönülden teşekkürler. Benim avrupa vatandaşlığım var çalışmak için Londraya gelmek istiyorum. Çalışma izni almam gerekiyor mu bilginiz var mı bu konuda? oturma izni başvurusu yapsam avantajları yapmazsam dezavantajları nelerdir acaba ?

    • Merhaba

      Ingiltere AB uyeligi devam ettigi surece bir izin almaniza gerek yok. Direk gelip sonra national insurance number basvurusu yapip calismaya baslayabilirsiniz. AB uyeligi bittigi zaman ise oturum hakki olmayanlarin calismaya devam edebilmesi icin oturum hakki cikartmalari gerekecek gibi gozukuyor. O sebeple geldikten sonra oturum hakkina basvurmaniz mantikli olacaktir. Detayli bilgi icin https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Bir Cevap Yazın