YE & İÇ

* Neler yemeli?

* Neler içmeli?

* Nerede yemeli?

* Nerede içmeli?

* Uyarılar

* Tavsiyeler

* Önemli adresler

Londra şehri bütün dünya mutfaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Çok uluslu bir şehir olduğundan dünyanın her yerinden gelen insanları bir arada görebileceğiniz en renkli şehirlerden biridir. Durum böyle iken bu insanlar kendi mutfaklarını da Londra’ya taşımakla kalmamışlar aynı zamanda peşi sıra bütün dünya mutfaklarına ait restoranların açılmasına da öncü olmuşlar. Londra’da aklınıza gelebilecek her türlü yemeği bulabilirsiniz. Afrika mutfağı, uzak doğu mutfağı, Arjantin yemekleri ve daha nicesi..

londra_restoran

Londra merkezinde China Town bölgesi çin yemekleri bulmak için idealdir. Fiyat olarak nispeten ucuza çok farklı çin yemekleri yiyebilirsiniz. Bölge aynı zamanda bazı japon restoranlarını da barındırmaktadır.

Vejeteryan iseniz tercihiniz büyük ölçüde tayland mutfağı olacaktır. Vejeteryan Tayland açık büfe yemekler için China Town bölgesi etrafında pek çok restoran vardır.

İngilizlerin sevdiği restoranlardan birisi Steak House’lardır. Kaliteli biftek eti yemek için herhangi bir steak house tercih edebilirsiniz.

Publarda genellikle İngiliz yemek kültürü yansıtılmaktadır. Özellikle Pazar günlerine ait menüler bulunur. Sunday Roast pazar günleri çıkan et yemekleridir. Eğer kuzu etli sunday roast söyler iseniz yemek geldiğinde tabakta sadece et olduğunu görüp garsona sert bakış atmadan önce bir iki dakika bekleyin. Tabak geldikten sonra ayrı tabaklarda haşlanmış sebzeler getirilir. Siz dilerseniz kendi tabağınıza alıp dilerseniz salata gibi ayrı tabaktan yiyorsunuz. Merak etmeyin ek ücret vermeyeceksiniz, ne sipariş etti iseniz o gelir 😉

Yemeği sevdi iseniz (şikayet edeceğiniz bir durum yok ise) genelde hesabın %10’u kadar bahşiş bırakın. Hesap geldiğinde bir kontrol edip bahşiş kesmişler mi diye baktıktan sonra eğer kesmemişler ise %10 yeterlidir. Bazı restoranlarda hesaba bahşiş de dahil edilmekte. Pek sevmesemde bunu yapıyorlar. Yemeği sipariş etmeden önce sorabilirsiniz, veya girişte ya da sipariş aldıkları yerde notlar görürsünüz. Service charge olarak geçer ve eğer yemeği orda yiyecekseniz genelde isterler.

Bir Cevap Yazın