DİL OKULLARI

Londra İngilizce dil eğitimi almak için dünyada en çok tercih edilen şehirlerin başında yer almaktadır. Bunun nedeni olarak Türkiye’den ulaşımın rahat ve ucuz olması, İngilizce dilinin ana vatanı oluşu, yüksek yaşam standartı, turistik zenginlikleri ve tabiki de pek çok dil okuluna sahip olması olarak sayılabilir.

İngiltere öğrenci vizesi sayfamda belirttiğim gibi onaylı okullar listesinden bir okul seçin. Londra’da çok fazla dil okulu olmasına rağmen bunların belli bir kısmı onaylı okullar arasındadır. Okulun mutlaka British Council Accredited olması gerek.

smiling woman writing on whiteboard
Londra da dil eğitimi

Vize sponsoru olarak İngiltere öğrenci vizesi almanızda size yardımcı olacak bu okullar arasında UKBA yaptığı denetlemeler ile farklı yetkiler vermiş durumda.  En iyisi Highly Trusted. Bunu A Rated ve son olarak B rated takip ediyor. Bu 3 klasman da vize almanız için okulun yeterlilik belgesi anlamına geliyor. Highly Trusted bir okul genel anlamda vize almanız ve uzun vadede okulun vize sponsoru olarak güvenli bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi demek. B rated okullar ise önce A sonra Highly Trusted olmak için UKBA kalite kriterlerini yerine getirmesi gerekiyor.

UKBA Register of Sponsors Education

UKBA Accreditation okulun eğitim kalitesinden çok vize sponsoru olabilme denetimini yapıyor. Eğitim kalitesi için British Council Accreditation baz alınmalı.

Özetle 2 tavsiyem olacak. Bir tanesi ile de özel bir anlaşma yaptığım için sitelerinde belirttikleri fiyat neyse onun üzerinden indirimli kayıt yapabileceksiniz. Kaçırmayın derim!

1. Tavsiyem: Uygun fiyatlı okullar

Uzun bir süre makul fiyatlı olan ve Londra’nın Oxford Street bölgesi civarında bulunan okulları ile çalıştım. Buradaki okulların kalitesi verdiğiniz kurs fiyatına göre gayet iyi performans sağladığından eğer kenarda köşede harcayacak çok paranız yoksa benim tavsiyem daima en ucuzun bir tık üstü okullara bakmak.

Bu ne demek?

Okul arayışına başladığınızda kurs süresini, kurs saatlerini, sınıftaki öğrenci sayısını vb sorgulamaya başlarsınız. Bu süreçte en az 4-5 okul inceleyip kafanızda bir nebze fikir oluşmaya başlar. O süreçte gördüğünüz okullar arasında illa ki bir tanesi oldukça ucuzdur. Bu okulun çok ucuz olmasının sebepleri arasında olabilecek bir tanesi genellikle vize almak dışında bir amacı olmayan öğrencilerin tercih ettiği yer olabileceğidir. O sebeple eğer hakikaten dil eğitimi için okul bakıyorsanız ben genellikle çok ucuz okullara kayıt olmamayı tavsiye ediyorum. Para verip seviyenize uygun sınıf açılmadığı ve o sebeple bir alt seviyede eğitim alıp zaman kaybedecek olmanız genellikle ucuz etin yahnisi yavan olur sözünü akla getiriyor.

2. Tavsiyem: Education First (Yüksek Ücretli ve İndirim Bulunmuyor)

Uygun fiyatlı okullara alternatif olarak kaliteyi ön plana çıkarıp imkanların daha fazla olduğu okullar arasında EF (Education First) ön plana çıkıyor. Bu okul ile ne yazık ki anlaşmam bulunmuyor. O yüzden indirim almanıza yardımcı olamayacağım. Eğer finansal açıdan sorununuz yoksa ve olabileceğinin en iyisi olsun diyorsanız EF düşünülebilir.

British Council Accredited okulların listesi ise sürekli güncellendiğinden BC sitesindeki listeyi takip etmenizi öneririm.

36 thoughts on “DİL OKULLARI

    caner

    (August 12, 2018 - 16:31)

    merhaba makine mühendisiyim ingilterede dil eğitimi ve yüksek lisans yapmak istiyorum bilgi alabılırmıyım

Leave a Reply