Öğrenci Vizesi Sistemi Değişiklikleri – Sahtekarlığın Önlenmesi

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:11 pm

Yeni denetlemeler ve katı kurallar neticesinde öğrenci vizesi başvurularında sahtekarlığın önüne geçilmek isteniyor. UKBA son dönemlerde oldukça sıkı denetlemeler yapmakta. Bu denetlemeler neticesinde kabaca öğrenci vizesi sattığı tespit edilen yüzlerce okulun lisansı iptal edildi. 450 üzerinde okul artık öğrenci vizesi sponsoru olamayacak.

Lisansı iptal edilen bu okullar, toplamda 11000 üzerinde öğrenciye, İngiltere’ye öğrenci vizesi alarak gelmelerinde yardımcı oldular. Bilindiği gibi İngiltere’ye öğrenci vizesi alarak gelmek için UKBA onaylı bir okula kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu okullar ise eğitim kaliteleri dışında aynı zamanda UKBA’in istediği vize sponsoru olma şartlarını da sağlamalılar. Son dönemlerde UKBA bu şartları oldukça sıkılaştırarak A Kalite (A Rated) sınıflandırmasını Yüksek Dereceli Güvenilir Sponsor (Highly Trusted Sponsor) kategorisini ekleyerek bir aşağıya çekti.

Bu listede okullara sınırlı bir süre zaman verilerek bu süreç içinde Highly Trusted sponsor başvurusu yapmaları istendi. Bazı okullar istenilen şartları sağlayamadığından çeşitli kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldılar. Bu nedenle öğrenci sayıları düşen bu okulların bir kısmı eğitim sektöründen çekildiler. Bir kısmı ise yapılan denetlemeler sonucunda ciddi bir eğitim kurumu olduklarını ispatlamakta başarısız oldular. Öyle ki denetlemeler sonunda oluşturulan raporda lisansı iptal edilenlerin;

*Hangi saatte hangi sınıfın olduğu ve bu sınıfta hangi öğrencilerin okuduğunu raporlayamamaları,

*Okuyan öğrencilerin hangi sertifika ve diplomalara sahip olduklarını kayıt etmemiş olmaları,

*Öğrencilerin ne kadar devamsızlık yaptıklarını bilmemeleri..

gibi nedenler bu okulların eğitim anlayışının ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

UKBA yaptığı açıklamada bu okulların eğitim kurumu olmaktan çok vize satışı yapan bir firma olarak işlemeleri nedeni ile lisanslarının iptal edildiğini bildirdi.

UKBA ayrıca Tier 4 GSV vizesi başvurusunda bulunurken özellikle istenen banka hesap dökümü ve yeterli miktarda paranın bazı güvenilmeyen bankalardaki hesaplardan sağlandığını tespit etti. Bu bankaların ise Hindistan, Pakistan ve Çin’de yer aldığı belirtiliyor. Artık bu bankalardan hesap dökümü ile vize başvurusu yapılamayacak.

Böylelikle eğitim almak yerine iltica etmek için İngiltere’ye gelen kişiler için vize başvuru sürecini olabildiğince zorlaştırmayı hedefliyorlar. Düşük ücretler ile öğrenci vizesi almaya olanak tanıyan çoğu okulun lisansının iptal edilmesi de bunun en büyük göstergesi. Go Londra sitesi olarak bir kez daha vurgulamak gerekir ise;

İngiltere öğrenci vizesi başvurusunda bulunurken hangi okula kayıt yaptırdığınıza dikkat ediniz. Bu okulun UKBA Accredited Colleges listesinde bulunduğuna ve tercihen Highly Trusted Sponsor olduğuna kanaat getirdikten sonra kaydınızı yapınız. Başvurunuz sırasında ise sizden istenen belgeleri eksiksiz doldurup formlarda belirttiğiniz her bilgi için kanıt sunmayı unutmayınız.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: