İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

İngiltere’de eğitim görmek için başvurabileceğiniz iki temel öğrenci vizesi (SSV & GSV) bulunmaktadır. İlki ve daha rahat alınanı SSV yani Short-term student visa  ve  daha zor alınan ama daha çok haklara sahip olabileceğiniz GSV yani Tier 4 General Student Visa.

2015 yılında UKBA Student Visitor Visa ismini Short-term Student Visa olarak değiştirdi. Eğer student visitor visa tabirini görürseniz, bilin ki bu short-term student visa denilen vizeyi kastediyor.

Short-term Student Visa başvurularında daha az belge ve daha makul kabul şartları bulunmaktadır. SSV ile İngiltere’ye gelen bir öğrenci ise bu vize bittiği zaman İngiltere’de vize uzatamamakta ve tekrar ülkesine dönmesi gerekmektedir. Aynı zamanda SSV vizesi çalışma hakkı tanımamaktadır. Bu vize ya 6 ay ya da 11 aylık alınabiliyor.  GSV vizesi başvurusunda bulunmayı düşünmeyen fakat 6 aydan uzun 12 aydan kısa kurslara kayıt yaptıran öğrenciler 11 aylık vize için başvurabilir. Tabi hangisine başvurabileceğinizi belirleyen kriterler var.

6 Aylık SSV: İngilizce dil kursunu da içeren kısa süreli kurslar. Vize ücreti £85.

11 Aylık SSV: İngilizce dil kursuna 6 ay üzerinde yazılmak isteyenler için.

GSV vizesi ile İngiltere’ye gelmek isteyenler ise daha zorlu bir vize başvuru sürecinden geçeceklerdir. Buna karşılık GSV vizesi ile İngiltere’de bulunan bir öğrenci vize bitiminde başka bir kursa yazılarak İngiltere’de vizesini kendi ülkesine dönmeden uzatabilmektedir. Ayrıca lisans ve lisans üstü kurslara kayıt yaparak alınan GSV vizesi ile part-time çalışma hakkı da verilmektedir. 9+ aylık kurslara kayıt yaptırılarak GSV alınabilmektedir.  Tier 4 (T4) General Student Visa olarak adlandırılmış bu vize için kayıt yaptırdığınız okuldan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) numarası almalısınız. Bu numarayı almak için kayıt yaptırdğınız okul ile iletişime geçip, kayıt işlemlerini tamamlamalısınız. Daha sonrasında sizin için bir adet CAS numarası atayacaklar ve UKBA sitesinden aldıkları çıktıyı size göndereceklerdir. Bu belgeyi başvurunuz sırasında dökümanlar arasında göndermelisiniz.

 

Ingiltere`ye ogrenci vizesi almak;  formlari dikkatli doldurup,  gereken belgeleri sundugunuzda gayet kolaydir.

Ogrenci vizesi alirken dikkat edecekleriniz hakkinda internette pek cok yazi ve tavsiye bulabilirsiniz. Pek cok insan paranoya yapip karamsarliga kapiliyor.  Evet vize basvurusu stresli bir sey ve ayrica hic de kolay degil. Kolay degil cunku 10 dakikada hallederim diye yaklasirsaniz onunuze cikacak her adim size maraton kosmak gibi gelecektir. Bir kere bastan kendinizi hazirlayin. Size neden vize vermeliler? Karsinizdakinin size guvenmesini saglayacak neler sunuyorsunuz ? En onemlisi de vize alarak o ulkeye iltica etmeyeceginize dair gorevlileri inandirabilecek misiniz?

Bu sorular vizeyi alip alamayacaginiza dair kilit bir rol oynamaktadir. Kayit oldugunuz dil okulu British Council onayli olmali bilgisi zaten heryer tarafindan verilmekte. Lakin bu okula kayit oldugunuzda vize almaniz icin bir garanti verilmemektedir.

Iste benim soylemek istedigim de tam olarak kisisel deneyimlerimle ilgili. Bu tip bilgileri ne resmi konsolosluk sayfalarinda bulabilirsiniz ne de bir okul veya araci kurum size verir 🙂

Aracı kurumların hepsi için geçerli olmamakla birlikte geneli “Gelin goruselim!” der,  sizi pahali bir dil okuluna sozde indirimler ile kayit eder ve size sunduklari hizmetler karsiliginda sizden ucret almadiklarini soylerler. Halbuki kayit oldugunuz okuldan zaten komisyon almakta olduklarindan sizden aldiklari parayi fazla tutmak icin sizi pahali okullara kayit ettirmek icin inandirdiklarini soylemezler.  Neden soylesinler ki? 😉

Önerilerim:

1- Butcenizi iyi ayarlayin. Vize basvurusu yapar iken formda goreceksiniz; Ingiltere`de kalacaginiz her ay icin belli bir miktar parayi banka hesabinizda gostermeniz gerektigini belirtmislerdir. Bu yil icinde yapilacak guncellemeler ile farklilik gostereceginden buraya net bir sekilde yazamiyorum. Hesabınızda ne kadar çok para varsa o kadar iyidir. Minimum istenen rakamlar Londra dışında bir yerde okuyacaksanız ve 9+ aylık bir kursa yazılıyorsanız 7200£ üzeri, Londra içi ise 9000£ ve üzeri gerekmektedir. Bu kursunuzun bulundugu bolgeye gore degisiklik gosteriyor. Londra merkezi daha pahali oldugundan bankada daha çok para gerekmektedir.  Kisisel tavsiyem ise en az bankanizda olmasi gereken paranin %20 fazlasini banka hesabinizda gosterin. Bu paranin banka hesabinizda en az tercihen son 2 aydan (minimum son 28 gün gerekli) beri bulunmasina dikkat edin. Hesap dokumu aldiginizda parayi son 1 haftada yatirdiginizi gosterir iseniz vize başvurunuz kabul görmeyecektir.  Bunun gibi durumlari vize basvurunuzda durumla ilgili bir mektup ile bildirmeli ve detayli aciklamalisiniz ki vize basvurunuza verilen kararin olumlu olma ihtimali artsin. Ayrıca çok fazla red verilen nedenlerden birisi de paranın başka bir hesaptan hesabınıza 1 ay öncesinde dahi olsa aktarılması ve size para aktarılan hesabın sahibine ait hiç bir bilgi vermemektir. Demek istediğim, eğer hesabınıza örneğin bir akrabanız para aktarmış ise bu akrabanız sizin sponsorunuz olarak belirtilmelidir. Para kendinizin ise veya önceden belirttiğim gibi 2 aydan uzun bir süredir hesabınızda ise sorun yok. Eğer başkası size para aktardı ise ki bu işlem 28 gün öncesinde dahi olsa ekstrenizde gözüküyor ise kesinlikle bu kişiden sponsorunuz olduğuna dair mektup almalısınız. Ayrıca bu kişinin kazancını da belgelerle göstermeniz ve vize başvuru formunuzda bu kişi hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

2- Hesabiniza yeteri kadar parayi yeteri kadar erken yatirdiniz ve bu parayi hesabiniza dokunmadan orda tuttunuz. Simdi gelelim egitim alacaginiz kuruma. Oncelikle Ingilterede her hangi bir universitede egitim alacak iseniz rahat olun egitim kurumu tarafindan hic bir sorun yasamazsiniz. Ben dil okullari hakkinda daha cok bilgi sahibi oldugum icin ve ogrenci vizesinde asıl sorunun dil okullari olmasi nedeni ile daha cok buna deginecegim.

Dil okulu mutlaka British Council onayli olmasi lazim.  Merak etmeyin, aramaya uğraşmanıza gerek yok Onayli Okullar Listesi linkine tiklayarak listeyi gorebilirsiniz.  Kayit olacaginiz okul bu listede ise sorun cikmayacaktir. Vize sponsoru olabilecek okulların listesi ise UKBA sitesinde güncel olarak paylaşılmakta. Kayıt yaptıracağınız okul bu listede değil ise İngiltere öğrenci vizesi başvurunuz kabul görmeyecektir.

İngiltere’de part time (haftada en fazla 20 saat) çalışma hakkı elde etmek için Tier 4 GSV vizesi almalısınız. Bunun içinde lisans veya lisans üstü eğitim için kayıt yaptırmanız gerekiyor. ABE onaylı lisans dengi kurslara giderek de part time çalışma hakkı alabiliyorsunuz. Eskiden dil okullarında 1 yıllık eğitim almak için gelen öğrenciler Tier 4 vizesi ile part time çalışma hakkı kazanıyorlardı. Bu hak 2011 yazı itibari ile kaldırıldı. ( Starbucks, Mcdonalds vb gibi yerlerde calismak icin part time calisma hakki olmasi gerekiyor).

Dil okulları bu değişiklikler nedeni ile öğrenci sayılarında düşüş olacağından ötürü ABE ( Association of Business Executives) kurumu ile anlaşarak Business Management(BM) ve Travel Tourism & Hospitality Management(TTHM) kurslarını başlattılar. Bu kurslar tam olarak üniversitede lisans eğitimi dengi sayılmasa da haftada 10 saat çalışma hakkı için yeterli oluyor. BM ya da TTHM kurslarına yazılıp ilk 2 sene sonunda bir üniversiteye geçiş yaparak o üniversitenin diplomasını da alabilirsiniz. Böylece hem üniversitelere ödenen yüklü eğitim harcını ucuzlatır hem de üniversite diplomasına sahip olursunuz.

Tabi bir kac ay kalmayi dusunuyor iseniz bu yukarida dediklerim sizin icin pek bir anlam teskil etmiyordur.

3- Vize basvuru formunu doldururken dikkatli olun. Sorulanlari duzgunce okuyun ve aciklayici bilgileri de tekrar tekrar okuyup iyice anlayin. Istenilen cevaplari net ve okunakli bir sekilde yazin. Sakin kandirmaya yonelik cevaplar vermeyin. Eger formlari doldururken durust olmaz iseniz ve bu ortaya cikar ise vize basvurunuzun red yemesi bir kenara bir daha vize alamama gibi bir durum ile de karsi karsiya kalabilirsiniz. Daima en guncel formlari kullanin. Harici sitelerden basvuru formu edinmeyin.

4- Basvurunuza ek olarak bir a4 kagida -veya basvuru formunda var ise ilgili yere- kendinizle ilgili ek bilgileri yazin. Neden dil egitimi almak istiyorsunuz, sizin icin neden bu kadar onemli, gelecek planiniz nedir, asagi yukari geri doneceginiz tarih ve sonra ne yapmak istediginiz gibi bilgileri cok uzatmadan net ve inandirici bir dil ile yazar iseniz vize basvurunuz icin oldukca yararli olacaktir.

5- Formu eksiksiz ve dogru bir sekilde doldurdu iseniz ve gereken butun belgeler elinizde var ise onceden randevu aldiginiz saatte 1 dakika dahi gec kalmadan vize basvuru merkezi onunde olun. Basvuru yaparken oradaki gorevlinin sizin basvurunuz ile ilgili karar verme yetkisi olmadigini unutmayin. Gorevli sadece formlari sizden alirken neleri aldiginin notunu alip sizin basvurunuzu gerceklestiriyor. Basvurunuzun karar asamasi tamamen konsolosluktaki gorevlilerin isi.

6- Altin kural basvurunuzu degerlendirecek gorevliyi tatmin etmek. Formu doldururkenki dikkatiniz ve sundugunuz belgelerin konsolosluktaki memuru Ingiltere’ye iltica etmeyeceginize inandirmasi vize almaniz icin tek onemli unsur. Basvuruyu yapmadan son bir kez kendiniz okuyun ve sanki baskasinin basvurusuymus gibi inceleyin. Samimi bir basvuru izlenimi verdi ise artik butun belgeleri vize basvuru merkezinde teslim edip yanit icin beklemeye baslamak yapacaginiz son sey. Basvuruyu yaparken cep telefonunuza sms atarak belgelerinizi ne zaman teslim almaya geleceginizi bildirmek icin bir ucret aliyorlar. Tavsiyem kabul etmeniz. En rahat yol cep telefonunuza gelen sms ve bu onemli basvuru icin sms e harcayacaginiz 1-2 liranin lafi olmaz.

Özet: Vize başvurusunda belirttiğiniz her şeyin kanıtı mutlaka olmalı. En önemsiz gördüğünüz bilgi nedeni ile reddedilme ihtimali var. Bu yüzden çok fazla bilgi vermektense az öz ama kanıtlar ile ispatladığınız bilgilere güvenin. Banka hesabınızda gözüken 40000 tl bile bazen yeterli olmayabilir. Minimum gereksinimlerin altına düşer iseniz doğrudan reddedileceksiniz. Bu şartların fazlasına sahip olduğunuzu gösterince de kesinlikle kanıtları sunmalısınız.

TIER 4 GSV ile hangi kurslar çalışma hakkı veriyor?

Çok kafa karıştıran sorulardan birisi de eğitim almak için öğrenci vizesi ile İngiltere’ye geldiğinizde çalışma hakkınızın nasıl olacağıdır. Yazının başında da belirttiğim üzere GSV yani General Student Visa ile İngiltere’ye geldiğinizde part time çalışma hakkınız olur. Son yıllarda yapılan değişiklikler ile dil okulunda eğitim almak üzere GSV başvurusu yapanlalara artık çalışma hakkı kesinlikle verilmemekte. Peki kimler GSV ile çalışma hakkı alabiliyorlar?

NQF 6/QCF 6/SCQF 9 ve üstü bir eğitim için GSV vizesi başvurusu yaptıysanız;

 • Kurs devam ederken haftada 20 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj

Yukaridaki eğitim seviyeleri altında olan bir kursu üniversite düzeyinde bir eğitim kurumunda alıyorsanız;

 • Kurs devam ederken haftada 10 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj

Herhangi bir seviyedeki kursu üniversite ön hazırlık eğitimi veren bir (publicly funded further education college) eğitim kurumunda alıyorsanız;

 • Kurs devam ederken haftada 10 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj (eğitim kurumunun UKBA onaylı okullar listesinde Highly Trusted olması veya aldığınız kursun NQF 6/QCF 6/SCQF 9 seviyesinde olması şartı ile)

hakkına sahipsiniz. Unutmayın ki yukarıdaki şartlar İngiltere’de özel bir kursta dil eğitimi almaya gelenlere çalışma hakkını artık vermiyor. Dil eğitimi üzerine branş eğitimi almak ve aynı zamanda çalışma hakkı olsun isterseniz tavsiyem bir Üniversite’nin uygun paket programlarına bakmanız yönünde olacaktır.

Son güncelleme: 23 Mayıs 2015

266 thoughts on “İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

  Huri

  (Temmuz 22, 2018 - 17:28)

  Merhaba yorumlarınızda vize bitimine bir hafta kala tekrar giriş yaparsanız kursunuzda bittiği için almazlar demişssiniz ben şu an 14. 10. 2018 tarihine kadar tier 4 vizesine sahibim kursu başarıyla tamamlamadan tekrar CAS alamıyorum doğal olarak vizeye de başvuramıyorum kursu başarıyla tamamlamam 11.10.2018 de belli olacak ama kursun tam bitiş tarihi 14 eylül gözüküyor ben 3-8 eylül arası Türkiyeye giriş cıkış yapmak istiyorum. Dönüşte sorun mu yaşayacağım yani?

  Nur

  (Aralık 11, 2017 - 10:36)

  Merhaba,

  Eşimin öğrenci vizesi ile (yüksek lisans) İngiltere’ye gittiğimizde kızımız dependant olarak devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir mi acaba?

  Teşekkürler

  Selin

  (Kasım 19, 2017 - 18:34)

  Merhaba,

  Ben Ağustos ayında İngiltere’ye 2 ay süreli dil kursuna gittim. Ekim ayında dönüş yaptım. 6 aylık Short Term Visa’m mevcut. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra tekrar İngiltere’ye bir haftalığa gezi amaçlı seyahat edebilir miyim yoksa yine bir kurs kaydı yaptırıp öğrenci mi olmam gerekir?

  Teşekkürler…

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 21:45)

   Merhaba

   Yasal olarak tekrar Ingiltere’ye girme konusunda bir sorun olmasa da gorevliler reddedebilirler. Cunku tekrar geldiginizde ogrenci vizesi ile giris yapmaya calisacaksiniz ama ogrenci oldugunuz bir okul yok. Ama bu demek degil ki dogrudan reddederler. Eger kalan sure icin ne yapacaginiza inandirabilirseniz bazen izin veriyorlar. Ornegin vize bitmesine 1 ay kalmistir ve siz 1 haftaligina gelip doneceksinizdir. Donus biletini de almissaniz gosterirsiniz. Bu bir hafta icinde ne yapacaginizi kanitlarla gosterirsiniz (Ornegin tekrar egitim almak icin arastirma yapmak vb gibi). Bunun gibi durumlarda izin verebiliyorlar. Ama baska kursa kayit olmak daha garanti.

  FIRAT

  (Kasım 5, 2017 - 09:28)

  merhaba ınan bey , ben 3 aylık bir dıl okuluyla ingiltereye gittim 6 aylık short vısa ile.vızem bıtmeden 1 hafta önce geri geldim şimdi yenıden gitmek istedim dil sevıyemı arttırmak ıcın .bütün evraklarım yıne eksiksizdi fakat red yedim.nedeni ise okul bittikten sonra 10 hafta orda ne yapyığımı onlara bildirmemiş olmam .tekrardan bir başvuru düşünüyorum en kısa zamanda çünkü okulumun başlangıc tarihini erteledim suan .her yere fikir danışıyorum o 10 haftalık kısımı nasıl halledıcem nasıl bır acıklamayla ınandırıcı olucak diye.bir daha red yemek istemıyorum.yardımcı olabılır mısınız? teşekkürler..

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 21:52)

   Vizenin bitis tarihini gecirmeden donduyseniz cok sorun cikmayacaktir. Okul bittikten sonra pek tabi turistik acidan fazladan kalmis olabilirsiniz? Okul arkadaslariniz ile zaman gecirdiginizi, muzeleri ve turistik yerleri gezdiginizi yazin. Daha inandirici olmasi icin bir kac yer ismini ekleyin. Fotograflariniz varsa cikti alip ekleyin.

  Hasan

  (Kasım 5, 2017 - 00:13)

  Merhaba Ben İngiltere’ye Dil Eğitimi Almak İçin Gitmek İstiyorum Sponsorum Kuzenim Olacak Aylık Geliri 13.000 TL. Ama Hesabında Para Yok Altınları Var Benim İçin Bozdurup Fatura Alacak. Hesaba Vize Almadan 1 Hafta Önce Parayı Koyacaz Ama Sonuçta Altın Bozdurduguma Ait Fatura Olacak Elimizde Bu Yöntem Vize Almamda Sorun Çıkarırmı ?

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 21:54)

   Merhaba

   Ne kadar soru isareti birakirsaniz o kadar sorun cikma sansi artar. Gercekten bu para size verilebilir durumda mi yoksa gostermelik mi yapiyor? Bunu net olarak betimlemeniz lazim. Aksi halde en ufak bir ACABA? derlerse red yersiniz.

   Hesaba son anda para aktarip gosterilmesi vize alabileceksiniz anlamina gelmiyor. Bunu ayrica kuzeninizin gelirini gosteren belgeler, birikimleri vb ve neden size sponsor oldugunu da aciklayan bir yazi ile saglamlastirmaniz gerek.

  emre

  (Ekim 27, 2017 - 09:20)

  merhaba kasım ayında 3 aylık londraya dil okuluna gidecektim bir şirketle anlaştım ve işlemlerimi başlattım. evrakları eksiksiz hazırladım fakat dün vize sonucum geldi ve reddildi. sebep ise ailemin yeterli durumu olmamasıymış hesapta 125bin vardı ve hiç bir rakam yazmamışlar ne kadar olacağına dair diğer bir sebepte kurs bittikten sonra dönüş yapacağıma inanmamışlar. döndükten sonra mastır planlarımdan ve dilin benim için önemli olduğundan bahsettim ve onay alamadım. şu an ne yapacağımı bilmiyorum. şirketi mi değiştirsem ya da vize tipiyle mi ilgili sorun var bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim..

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 21:58)

   Bazen hata yapabiliyorlar. Ailenizin birikimini eksiksiz gosterdiyseniz ve formda da belirttiyseniz o zaman sorun cikmamasi gerekiyordu. Eger bu sebeple red ettilerse ya formda hata yaptiniz ya da basvuruyu inceleyen kisi hata yapti. Tekrar basvurup ayrica bir sayfaya aciklama yazisi ekleyin.

  baran

  (Ekim 23, 2017 - 09:44)

  inan bey merhaba,şimdi ben 6 aylık liverpool’da bir okulda önkayıt yaptırdım.vizenin sonuçlanmasını bekliyorum.oradada bir tanıdığım var londrada yaşıyor.vizen onaylanınca benim buraya gel burda bir okula kayıt yaptırırız dedi.ben londra’ya bilet alıp gitsem orda bir okula kayıt yaptırsam olabilirmi ?

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 21:58)

   Evet olur.

  Büşra kısa

  (Ekim 8, 2017 - 22:01)

  Merhabalar. Ben üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim. Okul bittince yurt dışı yabancı dil eğitimi almak istiyorum. Bu konuda her detayı ile bana açıklayabilecek yardımcı olabilecek birisi var mı acaba ?

  Deniz

  (Ekim 4, 2017 - 21:27)

  Merhaba Inan Bey,
  Ingiltere’ye kısa dönem öğrenci vizesiyle geldim. Aralık 16’da vizemin süresi bitiyor ve yeniden başvurmak için Türkiye’ye döneceğim. Türkiye’de bir devlet okulunda 12 yıldır öğretmenlik yapmaktayım. Bir yıllık aylıksız izin alarak İngiltere’ye geldim.Tekrar vize başvurusu yaptığım takdirde şansım ne olur bunu sormak istemiştim. Teşekkürler.

   Inan

   (Kasım 20, 2017 - 22:02)

   Merhaba

   Biraz daha farkli bir amacla tekrar basvuruyu yaptiginizi gostermelisiniz. Ornegin ilk seferde dil okuluna geldiniz diyelim. Seviyeniz intermediate idi. Simdi upper intermediate a ciktiniz. Bu sefer de business English veya IELTS gibi bir kursa yazilip basvuru formunda da seviyenizi daha da yukseltmek icin geldiginizi belirtirsiniz. Ilk egitimden memnun kaldiginizi ve iyi gelisme gosterdiginizi ancak daha da yukseltmek icin sansinizin oldugunu ve amacinizin atiyorum IELTS den 7.5 almak oldugunu bu nedenle de IELTS kursuna yazildiginizi belirtirsiniz.

  Cansu

  (Eylül 5, 2017 - 15:21)

  8 şUBAT 2017’de yazan Deniz’in sorularına cevap verdiniz mi göremedim, aynı durumlar benim için de geçerli, mailime de yazabilirsiniz,

  Şimdiden teşekkürler

  Kemal

  (Ağustos 25, 2017 - 11:19)

  Merhaba öncelikle yazınızı okudum ve çok başarılı buldum tebrikler…. ben 35 yaşındayım evim arabam var pasaporttum da daha önce ABD CANADA SCHENGEN ve İNGİLTERE vizeleri var bu Ülker’e defalarca giriş yaptım şimdi 3 aylık Londra’da dil okulanuna gitmek istiyorum ama görüştüğüm firmalar benim SSK asgari ücretten yattığı için size öğrenci vizesi çıkmaz size 2 yıllık İngiltere turistlik vizesi çıkartalım 6 şar hafta dil okuluna gönderelim dediler biraz kafam karıştı bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…..

   Inan

   (Eylül 5, 2017 - 09:59)

   Merhaba

   Eger yeterli birikiminiz varsa SSK nin cok onemi yok. Neticede aylik maasiniz yeterli olmasa da 3 aylik egitim suresini oldukca rahat gecirebilecek kadar bir birikim sahibi olmaniz durumunda vize alirsiniz. Ornegin aylik giderler icin 1000 pound yeterli olabilir ama siz her ay icin 1500 pound harcayabilecek birikime sahipseniz o zaman risk azalir.

   Eger yeterli birikim yoksa ve zaten ssk dan asgari ucret aliyorsaniz o zaman 2 yil vize almaniz da cok zor. Hem 2 yil turist vizesi oldukca pahali hem de turist olarak 2 hafta seyahat etmek bile oldukca pahali olacagindan ekonomik olarak bu seyahatin size uygun olmadigina karar verip red verirler.

  Serdar

  (Temmuz 28, 2017 - 19:42)

  Merhaba , ben kısa dönem için(6ay ) vize başvurusu yapacağım. Sponsorum babam olacak ve hesaba vize randevusundan 2 hafta önce gerekli para yatırıldı. Bu en az 28 gün önce olmalıdır kısmını uk visa sayfasında görmedim daha önce ve bu haliyle randevuya gideceğim. Birde gerekli para 2 kişi tarafından babamın hesabina yatırıldı. Sizce nasıl bir ek yazı yazayım ki bu durumu biraz kurtarabileyim?
  Teşekkürler

   Inan

   (Eylül 5, 2017 - 11:49)

   Merhaba

   Biraz gec cevap veriyorum kusura bakmayin.

   Acik kapi birakmamak cok onemli. Para babanizin degilse ve baskasi yatirdiysa o zaman neden o parayi babanizin hesabina aktardiklarini aciklamalisiniz. Bazen bu kadar cok desmiyorlar ama olur da gorurlerse o zaman babanizin gelirine ait bilgilere de bakip suphelenebilir ve red verebilirler.

   28 gun kurali tier 4 vizesi icin gecerli ama diger vizeler icin de birikimlere baktiklarinda eger kisa sure once hesabiniza yuksek miktarda aktarim varsa o zaman nereden geldigini gormek istiyorlar.

  ibrahim

  (Temmuz 6, 2017 - 06:46)

  İnan kardeş dönüş yaptığın için teşekkürler. Ben işimden ayrılıp gideceğim. yani işi bırakıyorum sene sonu. Ama vizeye başvurduğumda hala çalışıyor olacağım. Bu durumda evraklar arasında maaş bordrosu ve şu firmada şu kadar zamandır çalışıyor diye evrakların olmasına gerek var mıdır? yoksa her halükarda bunlar olsun mu ? o zaman da aklıma şirketten izinli gibi yazılar falan gerektiği geliyor ama ben işi bırakıyorum.

  İbrahim

  (Haziran 29, 2017 - 20:23)

  Merhaba. Ben 2018 ocak 15 inde kursa başlayacak şekilde vize almak istiyorum ve 11 aylık olan vizeden istiyorum kurs için ön anlaşmam var henüz vizeiçin belge istemedim sebebi de vize için ne zaman başvurma gerektiğini bilmemem. Şöyle ki 11 aylık vize alırsam şuna başvurup bu vize hemen mi başlayacak ? Hemen başlarsa kurşun yarısında vizem bitecek ? Umarım. Sorumu anladınız. Birde İsmek A101 ve a2 yi bitirdim sertifikam var fakat ayrıca kendi çabam
  El b1 kurs yeterliliğine de sahibim, bu vize için sorun olur mu ?

   Inan

   (Temmuz 1, 2017 - 11:11)

   Kurs kaydi yaptirdiysaniz kursun baslamasina 2 ay kala basvurunuzu yapabilirsiniz. Genellikle vize sureci icin 7-14 gun yeterli oluyor. Vizeyi de kursun baslama tarihinden genellikle 1 hafta oncesinden itibaren baslatiyorlar.

   Bazen vize tarihinde hata yapabiliyorlar ama prosedure uygun tarih basilirsa kursun tamamini kapsayacak kadar vize veriliyor. O yuzden sorun cikmaz.

   Alacaginiz vize icin zaten minimum seviye kriteri yok. O yuzden serfitikanizin olmasi bir sorun yaratmaz.

  Hayrunnisa Mazlumoğlu

  (Haziran 16, 2017 - 11:31)

  İyi günler c short time student tipi vize ülkeye tek girişlik mi oluyor?

   Inan

   (Temmuz 1, 2017 - 11:13)

   Ogrenci vizeleri cok girisli veriliyor

  Seyda

  (Haziran 16, 2017 - 03:09)

  Merhaba benim konsoloslukta randevum vardi ve kacirdim bu ay onumuzdeki ayin 7sine(cuma) birdaha randevu alindi ucak biletim ayin 30una (pazar) kısa süreli öğrenci vizesi olacaktı sizce yetişir mi

   Inan

   (Temmuz 1, 2017 - 11:15)

   Merhaba

   Ogrenci vizeleri genelde 7-14 gun arasinda sonuclaniyor. En fazla 3 hafta suruyor sonuclanmasi

  İ.Gizem

  (Mayıs 16, 2017 - 14:38)

  Merhabalar
  yakın zamanda tier4 vizesine başvuracağım.vize randevusu mülakatında bana hangi soruları sorabilirler bir bilginiz var mı acaba? nasıl cevaplar vermem gerekiyor? şimdiden teşekkürler

  esra

  (Mayıs 14, 2017 - 21:50)

  kızım llm master için vize başvurusu yapacak parayı kızımın adına günlük vadeli olarak (ing bank turuncu hesap) yatırdık fakat vadesiz hesap olması gerektigi söylendi bir sorun çıkar mı?

   Inan

   (Mayıs 15, 2017 - 22:41)

   Vadeli hesaba koyabilirsiniz ama bankadan vadeli hesaptan istediginiz zaman para cekebileceginize dair yazi almalisiniz. Aksi halde o paraya dokunamayacaksaniz o zaman vize de vermezler

  Haydar

  (Mayıs 3, 2017 - 14:14)

  mrb aldiginiz 3 aylik dil okulu suresiylen 6 ay vize veriyorlarmi?

   Inan

   (Mayıs 15, 2017 - 22:41)

   Evet

  Hsnyzz

  (Nisan 30, 2017 - 00:44)

  Merhabalar ben short term visa ya başvuru yapıcam kursum 1 aylık haftada 15 saat sizde sıkıntı olurmu diğer bütün şartlar uygun

   Inan

   (Nisan 30, 2017 - 09:44)

   Merhaba

   Diger butun sartlar uygunsa (iltica edeceginize kanaat getirebilecekleri bir sey yoksa) 1 aylik haftada 15 saatlik kurs sorun yaratmaz.

  akin

  (Nisan 9, 2017 - 00:52)

  inan bey iyi gunler yorumlarinizi dikkatle okudum hem ogrenciyim hemde calisip aileme destek cikiyorum benim sorum dil okulu ile alakali biraz uzun email adresimi yaziyim eger bana mesaj atarsaniz cok sevinirim yardimci olabileceginize eminim simdiden tesekkurler
  [email protected]

  Oguz Kaan Yilmaz

  (Nisan 4, 2017 - 14:51)

  Merhaba. Ben 20 yasindayim ogrenciykm ve ingiltereye gitmek icin ‘short term study visa’ya basvuracagim. Sponsorum babam olacak. Fakat babamin butun banka hesaplari vadeli,
  Kendisi vadesiz bir hesap acip oraya belli bir miktar para yatirmali ve bununla basvurmaliyiz sanirim. Bu takdirde 1 ay onceden yatirmis olmasina gerek var mi?

   Inan

   (Nisan 4, 2017 - 18:51)

   Merhaba

   Illa ki vadesiz hesap olmasina gerek yok. Vadeli hesaptan para cekebilecegine dair bir onay alip bunu basvuru formunuzda belirtirseniz sorun cikmaz. Neticede ne kadar paraniz oldugunu gosterip gerektiginde bu paranin kullanima hazir oldugunu ispatlamis olacaksiniz.

  mehtap doğan

  (Mart 15, 2017 - 12:51)

  merhaba…ben geçtiğimiz yıl 3 aylığına dil okuluna gittim.1 yıl sonra yine gitmeyi düşünüyorum ancak tekrar vize verirler mi bana bilmiyorum.Yaşım 34 ve ingilizcemin daha akıcı olması için gidip,bu sefer 1 yıl kalmak istiyorum ve çalışmak istiyorum. Ancak yaşımı sebep gösterip,orada kalmak istediğimi düşünebilirler mi?bu yüzden vize vermeme durumu olabilir mi ?

   Inan

   (Nisan 3, 2017 - 22:53)

   Merhaba

   Illaki red yersiniz diyemem ama eger o sekilde bir kaniya kapilirlarsa red verebilirler. Acikcasi onceden gitmis olmaniz bu basvuru icin faydali olacaktir.

  I.Gizem

  (Mart 14, 2017 - 23:18)

  Sorumu sormuştum hatta en sonuncu yorumda yer alıyor. Yardımcı olabilir misiniz acaba ? Teşekkürler

  I.Gizem

  (Mart 10, 2017 - 20:06)

  Merhabalar. Ben İngiltere’de master yapmak istiyorum ve ielts ten de gerekli skoru aldım. Yanlız ielts e başvururken çıkan şu soruya hayır dedim acaba bir sorun olur mu ? Soru şu : are you plannig study at a university with Highly Trusted Sponsor status?
  Gitmek istediğim okul bu sınıfa girenler arasında ama ben kayıt olurken bu soruya hayır dedim. Acaba bir sorun olur mu ben okula ielts sonuç kağıdımı gönderirken veya tier4 vizesini alırken ?
  Teşekkürler

  BEYAZIT

  (Mart 6, 2017 - 21:58)

  Hocam ben nisan ayında gideceğim İngiltereye ama vizeden dolayı tedirgin oluyorum o yüzden hala okula kaydımı yaptırmadım birde hesabımda yüklü miktar para yok aynı şekilde aileminde öyle nakit olarak elde tutuyoruz 2 araba 2 ev var sence parayıda hesaba yatırıp dökümünü alsam saçma olmazmı ne yapayım bu konuda ?

  Mehmet

  (Şubat 15, 2017 - 10:39)

  Merhaba Yüksel lisans öğrencisiyim İngiltere de bir Prof dan 3 aylık davetiye aldım bu davetiye de sadece bir ders hakkında eğitim alacağım yazıyor. Aynı zaman da Erasmusdan hibe de almaktayım. Bu durumda hangi vize türüne başvurmam gerekiyor?

  Deniz

  (Şubat 8, 2017 - 12:08)

  Merhaba,

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bşr yazı olmuş. Ben 9 yıl önce au-pair vizesi ile yaklaşık iki yıl İngiltere de yaşamıştım. Şimdi de kısa süreli öğrenci vizesi ile gitmek istiyorum. Danışmanlık firmalarına ücret ödememek için kısa süreli öğrenci vizesi ile gideceklerin hazırlaması gereken evrak listesini öğrenebilir miyim?(farklı sitelerde farklı evraklar yazıyor)

  Ayrıca sponsorum olarak ablamı gösterip onun hesap bilgilerini belge olarak gösterebilir miyim?

  Diyelim ki 2 aylık bir okula kaydoldum ama vizem 6 aylık. Ben okul bittikten 2 ay sonra Türkiye ye dönsem ilerideki vize alımlarımda sıkıntı çıkar mı? (Daha önce 1 kez au-pair vizesi ile 3 kez turist vizesi ile İngiltere ye gittim)

  Şimdiden teşekkürler…

  Emin

  (Şubat 1, 2017 - 22:39)

  Kayit kabul eden okullarin isimleri varmi .kent veya Sussex yakinlarinda kabul eden okul varmi acaba

  Devrim

  (Ocak 22, 2017 - 23:05)

  Merhabalar
  Öncelikle bu yıl 28 yaşına gireceğim ve ğniversitem devam ediyor.
  Fakat çok eski tarihli olduğu için üniversiteden mezun olamıyorum onun debebi ise aöf te okumam ama 2018 ocak ayın da mezun olacağım
  Ben kısa eğitimli ingilizce eğitimi almak istiyorum.
  Aynı zaman da güvenlik şirketinde çakışıyorum hesabım da olan £ istedikleri parayı karşılıyor. Yurt dışına da daha önce çıktım sırbistan yunanistan gibi benim n yapmam gerekiyor sizce

   Inan

   (Şubat 1, 2017 - 22:49)

   Merhaba

   Uniden ogrenci oldugunuzu belgeleyen yazi alacaksiniz. Sonrasinda da bir okula kayit yaptirip vize basvurusu yaparsiniz. Vize cikarsa gelip okursunuz, cikmazsa da ya tekrar denersiniz ya da vize reddi neticesinde okul kaydinizi iptal ettirip depozito disinda kalan parayi geri alirsiniz.

   Inan

   (Şubat 19, 2017 - 11:32)

   Merhaba

   Dil egitimi icin ogrenci vizesine basvuracaksiniz. https://www.gov.uk/study-visit-visa/overview sayfasinda detaylari gorebilirsiniz.

  niyazi tümel

  (Ocak 10, 2017 - 10:22)

  ben kapadokya hava limanında yer hizmetleri memuru olarak 3 yıldır çalışmaktayım işim gereği yabancı ülke vatandaşları ile iletişimde dil sorunu yaşamaktayım dil öğrenme amacı ile ingiltereye gitmek istiyorum havaş firması ücretsiz izin vereceğini söyledi dilimi geliştirip tekrar işime döneceğim ben hangi vizeye müracaat etmeliyim.2yıllık myo mezunuyum.açık öğretim fakültesi son sınıfta 3 dersten bekliyorum. dil okuluna enaz 6 ay gitmeyi planlıyorum.ilgilerinizi bekler saygılar sunarım.

  I gizem

  (Aralık 20, 2016 - 15:54)

  Peki parayı yatırmama rağmen okul CAS i verme de gecikirse mesela Okul cas gönderilme son gününü bildiği halde göndermemişse ödediğim ücrete ne oluyor ? Bir bilginiz var mı acaba?
  Teşekkürler

   Inan

   (Aralık 23, 2016 - 10:51)

   CAS gecikirse ve kursun baslamasi gecikirse o durumda okulun sizi gec baslatmasinda sorun olup olmamasina gore durum degisir. Eger okul gec baslamayi kabul ediyorsa o zaman sorun yok. Sadece kursun bir kismini kacirirsiniz. Eger okul gec baslamayi kabul etmiyorsa o zaman yine okulun sundugu bir kac tercih olmali. Ornegin kursun ucretini iade ederler (bazen depozitoyu tutarlar), veya kursu ileriki bir tarihe ertelemenizi onerebilirler.Dedigim gibi, okulla gorusun ve sonrasinda eger secenekler size uygun degilse o zaman yasal yollara basvurabilirsiniz.

  İ.gizem

  (Aralık 17, 2016 - 12:06)

  Merhaba. Ben tier4 vizesine başvurmak üzereyim sadece üniversiteden cas i bekliyorum da. Mesela cas gelmeden ocak için yaptırmış olduğum kaydı gelecek Eylül’e ertelebilir miyim ? Biliyorsunuz cas i almam için okula deposit yatırmam gerekiyordu ve yatırdım. Bu paranın gelecek Eylül’e kaydırılması mümkün mü ? Bi bilginiz var mı acaba. Teşekkürler

   Inan

   (Aralık 20, 2016 - 10:18)

   Merhaba

   Okulla iletisime gecip sorabilirsiniz. Okul, CAS numarasi ve kurs erteleme icin dogrudan sorumlu.

  Eren

  (Aralık 5, 2016 - 15:31)

  Merhaba, ben 12 Kasım’da 6 aylığına İngiltere’ye gittim. Ancak bazı sağlık sorunlarından dolayı 3 hafta kalıp geri dönmek zorunda kaldım. Ve geri dönmeyi düşünmüyorum. Türkiye’de aracı olan kurum İngiltere yasalarından dolayı hiç bir şekilde ücret iadesi yapılamayacağını söylüyor. Bende en azından bir kısmını geri alabilsek iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü biliyorsunuz az paralar harcanmıyor bu işte. Bilgisi olan bi arkadaşım var ise bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..

   Inan

   (Aralık 5, 2016 - 21:30)

   Merhaba

   Hangi vize ile gittiniz? Hangi ucreti geri almak istiyorsunuz? Eger okula gittiyseniz direk okulla gorusmelisiniz. Vize ucreti hic bir sekilde geri iade edilmez.

  irem

  (Aralık 5, 2016 - 10:52)

  ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

  iyi günler.

  irem

  (Aralık 5, 2016 - 07:01)

  Merhaba,

  Tier 4 öğrenci vizesi ile dependant ta gelebilir mi? dependant ında çalışma hakkı var mı?
  cevap için şimdiden teşekkürler.

   Inan

   (Aralık 5, 2016 - 10:31)

   Merhaba

   Lisans veya lisans ustu egitim aliyorsaniz ve kursun suresi en az 12 ay veya uzerinde ise o zaman Tier 4 alan kisinin yaninda getirecegi “dependant” vizesi alan kisi calisabiliyor. Aksi halde calisma hakki verilmiyor.

  gizem

  (Aralık 2, 2016 - 09:56)

  Merhaba,

  ben short-term student visa için vize başvurusu yapacağım. Verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla CAS numarası yalnızca Tier 4 için veriliyor değil mi?

   Inan

   (Aralık 2, 2016 - 13:54)

   Merhaba

   Evet sadece Tier 4 icin veriliyor

  sedat

  (Kasım 20, 2016 - 18:10)

  merhaba

  ben 3 aylık dil kursu için İngiltere ye gitmeyi düşünüyorum.Turist vizesi ile dil kursuna yazılabilir miyim bunu merak ediyorum

   Inan

   (Kasım 27, 2016 - 10:42)

   Merhaba

   Yasal olarak 1 ay izin veriliyor. Ama 1’er aylik kayitlar yaparak 3 ayi tamamlayabilirsiniz. Bu sekilde daha pahali olacaktir. Benim tavsiyem kisa sureli ogrenci vizesine basvurmaniz.

  Aysel

  (Kasım 3, 2016 - 02:47)

  Selamlar, 2 aylik ingilterede dil kursuna basvuracagim ocakta gitmek icin. Yine de 6 aylik vize verilecegini soylediler, sonraki 4 ay egitimi uzatmadan da orada kalabilir miyim? Yoksa ogrenci vizesi oldugu icin kurs biter bitmez geri donmem mi gerekir? Sorun su ki, isin maddi boyutu su an 2 ayi karsilayabilir durumda, ama devaminda 4 ay sadece konaklama ile idare edebilirim. Eger hemen cikmam gerekmeyecekse 6 ay orada farkli sehirleri gezerek insanlarla tanisarak degerlendirmek istiyorum. Ayrica sehir olarak londra disi nereleri onerirsiniz?

   Inan

   (Kasım 16, 2016 - 13:02)

   Merhaba

   Evet 6 aydan kisa her kurs icin 6 ay vize veriyorlar. Kurs bitince dilediginiz gibi gezebilirsiniz. Eger vize bitimine yakin Ingiltere’den ayrilir ve ornegin vize bitmesine 1-2 hafta kala tekrar Ingiltere’ye giris yapmak isterseniz, o zaman kursunuzun zaten bittigini belirtip almazlar. Onun disinda kurs bittikten sonra vize bitimine kadar ki sure icinde herhangi bir kisitlama yok. Ingiltere icinde kalacaksaniz bu sure sonuna kadar dilediginiz gibi gezebilirsiniz

  gamze

  (Ekim 31, 2016 - 11:46)

  merhaba ben lise son (4) sınıf meslek lisesi öğrencisiyim bilişim okuyorum bunun için kendimi ingilizcede geliştirmek istiyorum ve yaz tatilinde londrada dil eğitimi görmek istiyorum ama okullar hakkında pek bi bilgim yok okulumdaki hocam yarı yıl tatilinden önce yani aralıkta başvurup gidip okullara bakmamı gezmemi önerdi aralıkta başvursam bir sorun olurmu ingiltere de abim ve ablam var kalacak yeri ordaki masraflarımı onlar karşılayacak sizce red alma ihtimalim % kaç ve başvursam alabilir miyim ?

   Inan

   (Kasım 16, 2016 - 13:05)

   Merhaba

   Masraflarinizi karsilayacak birisi var ve okul bitince bir sure dil egitimi almak istiyorsaniz vize almanizda pek bir sorun olmayacaktir. % olarak degerlendirilecek bir sey yok. Basvuruyu kuralina gore yapar, dogru belgeleri koyar, akillarda soru isareti birakmazsaniz vizenizi alirsiniz.

  Fatih

  (Ekim 25, 2016 - 20:12)

  2 ay önce Londra’da ing kurs eğitimi aldım fakat tekrar 4 günlük bir seyahata gitmek istiyorum herşeyimi ayarladım ama herkes seni bir daha içeri almazlar diyorlar ne yapmam gerekiyor yada sahte bir vize mektubu hazırlasam işe yarar mı bir ince ayrıntısı var mı bu mektubun tarihlerini değiştirsem sadece ?

   Inan

   (Kasım 16, 2016 - 13:07)

   Eger hala vize devam ediyorsa tekrar giris yapmaniz bu vize ile zor olabilir. Cunku kurs bitmis.

   Ama yeni vize alacaksaniz, bu vizeyi, 4 gunluk seyahati net bir sekilde neden bu kadar kisa sure icinde dusunuyorsunuz, seyahat sonrasinda geri donecekmisiniz vb gibi akillarda soru isareti birakan sorulara net yanit verecek sekilde basvurarak alabilirsiniz.

  Meltem

  (Ekim 25, 2016 - 12:58)

  Merhaba İnan Bey,

  Ben Erasmus öğrencisi olarak short-term study visa ile İngiltere’ye geldim. Ancak okulda bölümümle alakalı sorunlar yaşıyorum ve Erasmus programımı sonlandırabiliriz. Sizce okuldan ayrılış onayımı aldıktan sonra burda kalmaya devam etmemin bir sakıncası var mı? En azından Aralık ayı sonuna kadar kalmak istiyorum ve vize sürem Şubat’a kadar devam ediyor.

   Inan

   (Kasım 16, 2016 - 13:09)

   Almis oldugunuz vizeye gore degisir. Ornegin okul tier 4 vizesi almanizi sagladiysa, bu vize de okul sizin sponsorunuz ve sponsorlugu cektikten sonra genellikle 30 gun kadar bir sureniz oluyor.

  sercan

  (Ekim 7, 2016 - 20:40)

  viyanada master programının Almanca hazırlık aşamasındayım . İngilterede işi gücü olan bir arkadaşımı yeniyıl için ziyaret etmeyi düşünüyorum. İzleyeceğim yol ne olmalı ? Avusturyadan halledebilir miyim vize başvurumu ? Avusturya oturum kartım öğrenci kartı vs. her şey tam .Teşekkürler şimdiden .

  Emi

  (Ekim 7, 2016 - 19:26)

  Merhaba,
  Benim bir akrabam ingilterede ve bana davetiye gönderecek 1 yıla yakın kalmayı düşünüyorum bankada belirli miktarda param olması gerekiyor mu ben orda hem çalışıp hem kursa gidebilir miyim ayrıca

   Inan

   (Ekim 7, 2016 - 22:08)

   Merhaba

   Hangi vizeye basvuracaginiza baktiniz mi? Birisinin davetiye gondermesi size vize alma garantisi vermiyor. Lutfen biraz okuyun ve daha sonra kafaniza takilan bir yer olursa o zaman sormak icin mesaj atabilirsiniz. Benzer durumda bir cok insanin sorusunu ve verdigim yanitlari da burada bulabilirsiniz.

  CENK ACAR

  (Ekim 7, 2016 - 16:45)

  MERHABA
  OĞLUM 13 YAŞINDA VE İNGİLTEREYİ GÖRMEYİ ÇOK İSTİYOR.İNGİLTERE DE SPONSOR OLABİLECEK ÇOK YAKIN İNGİLİZ VATANDAŞI ARKADAŞLARIM VAR. 1 HAFTA YADA 15 GÜNLÜK ÖĞRENCİ VİZESİ ALABİLİRMİYİZ? EĞER ORTAMA ADAPTE OLABİLİR İSE DAHA SONRASINDA UZUN SÜRELİ BAŞVURUDA BULUNMAK İSTİYORUZ.BU ŞARTLARDA VİZE ALMAK SORUN YADA ZOR OLURMU?
  TEŞEKKÜRLER..

   Inan

   (Ekim 7, 2016 - 17:07)

   Merhaba

   Ogrenci vizesi icin bir kurs kayit olmasi gerekiyor. Sponsor olacak kisinin yardimi sadece kalacak yer ve maddi acidan destek saglar. Oncelikle 13 yasindaki ogrencilerin gidebilecegi kurslara bakip sonra bu okullar ile iletisime gecerek bilgi almanizi oneririm. Genellikle yaz donemlerinde dil okullari oluyor. Normal okul sezonunda Ingiltere’ye gitmesi pek mumkun degil.

  Yüksel

  (Eylül 27, 2016 - 08:40)

  Merhaba İnan Bey,

  Ben İngiltere de dil eğitimi almak için en az 6 aylık dil kursuna gitmek için cuma günü başvuruda bulunacağım. Danışman firma ile anlaştım okulda kabul geldi, bütün evraklarımı topladım. Şu an imzayı vererek başvuruda kalmak kadı. Benim tek derdim dil eğitimi ve tekrar ülkeme dönmek ama orda çalışmakta zorundayım aksi taktirde zorlanırım. Ne yapmam nasıl bir başvuruda bulunmam gerek. Ben burdaki işimden ayrılıp gideceğim. 4 yıllık üniversite mezunuyum 9 yıldırda iyi kurumlarda çalışmaktayım.Hatta şu an çalıştığım firma yabancı ama bana 6 ay izin vermiyorlar. Dolayısıyla ayrılıp dil eğitimimi alıp gerekirse başka kurumda çalışacağım ama şuan çalıştığım için mecburen danışman firma ile anlaştım. Vize vermeleri konusunda çok sorun yaşar mıyım?

   Inan

   (Eylül 29, 2016 - 16:16)

   Merhaba,

   Vize icin sorun yasamak daha cok basvurunuzun ne kadar inandirici olduguna bagli. Iltica edeceginize kanaat getirirlerse red alirsiniz. Neden dil egitimi icin calistiginiz yerden ayriliyorsunuz, bu kadar harcamayi nasil yapip da karsiligini nasil alacaksiniz? bunlara mantikli cevaplar veren bilgiler ile formu doldurmalisiniz. Or: Kariyerimi daha hizli adimlarla devam ettirebilmek icin dil ogrenmem sart. Calistigim sektorde Ingilizce bilmeden fazla yukselemiyorum vb.

   Dil egitimi sirasinda yasal olarak calisma hakkiniz olmayacak. Nakit odeme alarak gecici isler yapabilirsiniz ama risk tasiyor.

  Özge

  (Eylül 24, 2016 - 20:47)

  Ben bir süre sonra akraba ziyareti vizesiyse davetiye alarak Londra’ya gitmeyi planlıyorum. Ama orda akrabamın yanında kalmayacağım. 4 5 ay Londra’da kalmayı planlıyorum. Kalıcak yer olarak neyi önerirsiniz ve gitmeden ben bunu Nasıl halledebilirim güvenilir ve uygun şekilde. Sanırım en ucuzu bir odayı paylaşma başka bir kişiyle. yarı yarıya düşüyormuş fiyat neredeyse galiba. Teşekkürler şimdiden

  Okan

  (Eylül 23, 2016 - 21:26)

  Ben yazın Londra’ya 2 ay dil okuluna gittim kasımda vizem doluyor. Bir aylık tekrar gitmek istiyorum ama okul bittikten sonra vizem dolana kadar orda kalmayı planlıyorum birkaç yeri aradım öğrenci vizesini okul için aldığımdan dolayı okul süresi ne kadarsa o kadar kalabileceğimi uzun süre kalırsam eğer vizem olduğu halde kaçak durumuna düşeceğimi söylediler. Ama aklımda kursa gitmemek de var bir tanıdığımız var davetiye gönderecek o Zaman arkadaş ziyareti vizesi alıcam ama onların yanında kalamayacağım orda bir öğrenci evi ayarlamamda herhangi bir problem olur mu?

   Inan

   (Eylül 23, 2016 - 21:55)

   Merhaba

   Oncelikle ogrenci vizesi aldiginizde ya 6 aylik ya 11 aylik veriyorlar. Bu demek degil ki kurs biter bitmez vizeniz devam etse dahi ulkeden cikmalisiniz. Oyle bir sey yok. Kurs 1 ay olabilir ama yine de 6 aylik vize verecekler. Bu kalan sureyi istediginiz gibi degerlendirebilirsiniz. Vize ustunde single entry demiyorsa o zaman ulkeye bir defadan fazla giris cikis yapabilirsiniz.

   Onemli olan su ki, kurs bitti ulkenize dondunuz, tekrar Ingiltere’ye giris yapmak icin havaalanina geldiniz, gorevli size neden geldiginizi sordugunda cok net bir sekilde tekrar geri deneceginize inandirarak tutarli yanit vermelisiniz. Ornegin kurs bittigi halde yine giris yaparken kursa geldim derseniz ama yaninizda yeni yazildiginiz bir kursun kabul mektubu veya belgeleri yoksa sonra bunlari istediklerinde hmm o zaman baska yanit vereyim diye yanitinizi degistirerek cevap verirseniz geri gonderilme sansiniz yuksek.

   Vizeniz varken ve size ulkeden cikis yapmaniz gerekir denmediyse hic bir zaman kacak duruma dusmezsiniz.

   Ziyaretci vizesi almak ogrenci vizesi biter bitmez kisa bir sure icinde tekrar basvurdugunuzda biraz zor olabilir. Ama mumkunati tabi ki de var. Davetiye kalacak yer gosteriminde ise yariyor. Vizeyi aldiktan sonra illa ki arkadasinizin yaninda kalmaniza gerek yok.

  Mahmut

  (Eylül 17, 2016 - 17:24)

  Merhabalar öncelikle ben Bosna hersekde genetik bölümü yeni mezun birisiyim akademik seviye de En az 6 Ay Olmak şartı ile bir kursa gitmeyi planlıyorum orada bir tanıdığım 20 seneyi aşkın dır ingiltere vatandaşı bana sponsor olucak ancak bankada tam olarak ne kadar para göstermem gerek. Ve Bosna dan başvuru yapabilir miyim? Hesap da hali hazırda bir para mı bulunması gerek yoksa hesap dökümü yeterli midir?

   Inan

   (Eylül 23, 2016 - 21:58)

   Merhaba

   Tanidiginizin sponsor olmasinda sorun cikabilir. Neden size bu kadar masrafli bir surec icin sponsor olacak buna cok net inandirmalisiniz. Oldukca tutarli bilgiler vermeye calisin. Bankada ne kadar gosterilmesi gerek bu basvurdugunuz vizeye gore degisir. UKBA sitesine girip hangi vizeye basvuracaksaniz orada basvuru sartlarina bakin. Bu miktar tanidiginizin hesabinda belli bir suredir durmali. Son bir kac haftada baska hesaplardan o hesaba aktarilmissa ve bunun hesap dokumunu alip gosterirseniz olmaz.

  Burak

  (Eylül 5, 2016 - 23:36)

  Merhaba, ben 25 mayista cambridge’te 6 haftalik dil kursuna gidecegimden dolayi 6 aylik vize almistim. Vizem 25 kasimda doluyor fakat ben bitmeden bir kere daha ugramak istiyorum kasim ayinda.. Kisa sureli ziyaret mumkun mudur bunun icin bir kisitlama var midir?

   Inan

   (Eylül 14, 2016 - 10:29)

   Merhaba

   Eger kursunuz bitti ve donduyseniz tekrar ugramaniz biraz sorun yaratabilir. Gorevli neden geldiginizi sordugunda cok net bir sekilde vize bitmeden bir sure gezmek icin geldiginize inandirmalisiniz. Ornegin, yaptiginiz turizm plani, nereleri goreceksiniz, nerede kalacaksiniz, donus biletinizi vb gostermelisiniz. Bu sekilde izin verebilirler.

  Can

  (Eylül 2, 2016 - 23:05)

  Birth Certificate istediler nereden alacağım ben bunu? Nüfus kayıt örneği aldım fakat İngilizce vermediler. Bir de bank statement istiyorlar. Ben gidip referans mektubu aldım ama 28 gün yazmadığı için kabul etmediler onu yazarsam kabul ederler mi?

  Can

  (Eylül 1, 2016 - 18:42)

  Teşekkür ederim İnan Bey cevabınız için. Ekstra olarak sormak istediğim bir şey daha var sakıncası yok ise?

  Ben bu formu gönderdikten sonra red yeme gibi bir durumum olur mu üniversite tarafından? 3 bin pound göndereceğim depozito olarak ve söyledikleri koşulları sağlamış olacağım.

  Vize için nüfus kayıt örneği ve uluslararası doğum belgesi aldım ama nüfus örneği Türkçe bunu İngilizceye çevirmem gerekir mi?

  Bir de bankadaki parayı sterline çeviremedim, eğer çevirirsem geçmişe dönük 28 gün olmayacağı için sıkıntı olacağını söyledi bana ve referans mektubu veremeyiz dedi. Paranın kullanacağım kısmını çekip TL olarak bıraktım yeterli miktarı. Banka İngilizce olarak sadece mektubu verdi. Hesap dökümü gerekiyor mu?

  Can

  (Eylül 1, 2016 - 04:08)

  MErhaba

  Ben İngilteredeki bir üniversiteye başvurdum. Üniversite bana conditional offer gönderdi. Genuine Intention to study form doldurmamı istediler. Sanırım doldurduktan sonra CAS numarasını verecekler. Bu aşamadan sonra mı vizeye başvurmam gerekiyor. Bir de ailem miktarı karşılayacak para onların hesabında bir kısmı bir bankada diğeri ötekinde. Biri babamın diğeri de annemin adına acaba vizede bunlar sıkıntı olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim.

   Inan

   (Eylül 1, 2016 - 09:32)

   Merhaba

   Evet, CAS numarasi ciktiktan sonra vizeye basvuruyorsunuz. Paranin nerede oldugunun pek onemi yok. O hesapta minimum 1 aydir bu para bulunuyorsa ve cok yakin bir sure icinde buyuk bir bolumu baska yerden transfer edilmediyse sorun cikmiyor. Para kimin hesabindaysa her biri size sponsor oldugunu ve bu paranin egitim icin kullanilacagini yazip imzalamalilar.

  neslisah

  (Ağustos 14, 2016 - 01:07)

  Merhaba Inan ,

  Bilgiler icin tesekkurler , cok fayadali oldu.Ben suan Londra’dayim ve Shor-term student visa ile geldim.Dil okulum bitti fakat daha uzun kalip burda calismak istiyorum.Acaba SSV vizemi burdayken turist vizesine cevirebilir miyim ? ya da burda kalip calismak icin ne gibi yollari izlemem gerekiyor.is yeri sahibi bir arkdasim bana isveren olarak sponsro olabilir.bir oneriniz var mi ?
  Simdiden cok tesekkurler.

   Inan

   (Ağustos 14, 2016 - 16:47)

   Merhaba
   SSV, turist vizesine cevrilemez. Sponsorluk deneyebilirsiniz. Alternatif olarak Ankara Anlasmasi vizesi olabilir.

  Dk

  (Temmuz 22, 2016 - 17:12)

  2bucuk yasinda kizim icin ogrenci vizesi alıp orda krese verebilir miyiz?

  Furkan

  (Temmuz 15, 2016 - 00:28)

  Merhaba İnan bey başta her şeyi bu kadar detayıyla paylaştığınız için gerçekten teşekkürler emeğinize sağlık. Eylül ekim aylarında ingilterede dil kursuna yazılmayı düşünüyorum. 11 ay lık bir program olucak büyük ihtimal. Ancak yazıda bahsetmişsiniz.Çalışma iznini kaldırdılar diye bu konuda yapabileceğim başka bi çözüm yolu varmı acaba. Mesela kuzenim orda ve davetiye mektubuyla gidip çalışabilme gibi bi durumum olurmu acaba. Başka türlü baya maliyetli olucak gibi duruyor . Londraya gidicem bir de kısmet olursa.

   Inan

   (Temmuz 22, 2016 - 13:34)

   Merhaba

   Calisma izni alamazsiniz. Davetiyenin bir etkisi yok. Alacaginiz vizenin onemi var. Ogrenci vizesi ile gelip sonra calisma vizesine gecebilirsiniz. Ornegin, Ankara Anlasmasi.

  mustafa çiçekdal

  (Temmuz 14, 2016 - 16:11)

  merhabalar kuzenim ve ben ingilterede dil eğitimi almak istiyoruz ben istanbul teknik o sakarya üniversitesi öğrencisi birinci seviye ingilizce ile başlayıp 3 ile 6 ay arasında kalmak istiyoruz bir dil okuluna kayıt olup aynı anda çalışıp harçlığımızı çıkartabilirmiyiz neler yapmamız gerek bilgilendirirseniz çok seviniriz

   Inan

   (Temmuz 22, 2016 - 13:34)

   Dil okulunda okurken yasal olarak calisma hakkiniz olmayacaktir. Bu nedenle tavsiye veremiyorum

  Bahar

  (Haziran 28, 2016 - 19:39)

  merhaba ben kısa süreli öğrenci vizesi almak istiyorum bunun için de en az 6 ay dil okulunda eğitim görmem gerekiyormus peki en az kaç saat ders görmem gerekiyor bilginiz var mı

   Inan

   (Temmuz 22, 2016 - 13:37)

   Yanlis bilgi almissiniz. Kisa sureli vize icin maksimum 6 aylik kurs kaydi yaptiriyorsunuz. Eger uzatilmis vize istiyorsaniz, ki bu 11 aylik oluyor, 6 aydan 11 aya kadar bir kursa kayit oluyorsunuz.

   Siz 6 aylik vize icin dilerseniz 1 aylik bir kursa bile yazilabilirsiniz. Tercihen haftada 20 ders olmali.

  interdm

  (Haziran 28, 2016 - 13:37)

  Suleyman Bey Ingiltere ye herhangi bir okula kayit olmadan gelmeyi dusunurseniz turist vizesi almaniz gerekli. Arkadasiniz size bir davetiye gonderebilir. fakat Ingiltere kanunlarina gore turist vizesi ile calisamazsiniz olasi aksi durumda isyerine buyuk bir meblag para cezasi kesiliyor. Hesabinizda 28 gun para gostermenize gerek yok son 3 aylik aktif hesap dokumleriniz sizin veya ailenizin veya sponsorunuzun. Toefl puaninizin iyi olmasi veya olmamasi bu tip vize icin onem teskil etmemektedir.

  eray

  (Haziran 14, 2016 - 17:45)

  merhaba inan bey beni eşim bulgaristan vatandaşı bende bulgaristanda oturma izinim var onların verdi kimlikne ingiltereye vizesiz gelebilirmiyim eşimne beraber şindiden sağolll

   Inan

   (Haziran 26, 2016 - 22:29)

   Bg vatandaslari gelebilir. Vatandaslik degil de sadece BG de oturma izni varsa o zaman EEA family permit basvurusu yapmalisiniz.

  Cihan

  (Haziran 14, 2016 - 11:24)

  arkadaslar bi bilgi verseniz ya kisa sureli ogrenci vizesi almak icin davetiye gerekli mi ? yoksa standart turist vizesi gibi alabiliyor muyuz ?

   Inan

   (Haziran 26, 2016 - 22:30)

   Ogrenci belgesi gerekiyor kayit oldugunuz okuldan.

  süleyman

  (Haziran 13, 2016 - 15:27)

  merhaba , ben yenı inglizce hazırlık okulunu bitirdim , hiçbir okula ya da kursa bağlı olmadan ingiltereye nasıl gidebilirim. ingilterede arkadaşın türk lokantası var onun yanına gidip çalışmak istiyorum sadece 2 aylık olması şartıyla . ayrıca banka hesabımda ne kadar olması lazım , 28 gün öncesinden mi hesabımda para olması lazım ? ayrıca toefl puanım var ama çok iyi bir puan değil . en kolay nasıl gidebilirim ? neler yapmalıyım ?

  Sefa

  (Haziran 1, 2016 - 22:39)

  Ingiltereye yazın 3 aylıgına gitmek istiyorum pasaportu aldım şimdi ne yapmam gerekiyor. Vize başvurusuna gerek varmı varsa nerden yapabilirim neler gerekiyor vize başvurusu için.

  Zeynep

  (Mayıs 31, 2016 - 17:08)

  Bilgilendirme için teşekkürler çok yararlı oldu. Fakat aklıma takılan bir soruyu sizle paylaşmak istiyorum. 3 hafta sonra kardeşim ve ben dil kursu için İngiltere’ye gideceğiz.İkimizde 18 yaşının altındayız yani short term student child vizemiz var. Aynı zamanda annemiz ve babamız ayrı olduğunu için evraklara muvafakatname koyduk. Ve duyduğuma göre ingiltereye uçabilmemiz için yanımızda mutlaka muvafakatnameleri bulundurmamız gerekiyormuş. Bu bilgi ne kadar doğrudur veya dediğim gibi yanımızda mutlaka bulundurmamız gereken başka evraklar var mı?

  Interdm

  (Mayıs 9, 2016 - 23:48)

  Ingiltere’ye gelmeden en erken 90 gun en gec 3 hafta onceden basvurmaniz gerekir.

  melike

  (Nisan 20, 2016 - 19:00)

  merhaba ben 2 aylık staj için londraya gideceğim.vize için ne yapmam gerekiyor?

  gülin

  (Nisan 13, 2016 - 22:48)

  merhaba 10 temmuz 20 ağustos arası londrada bir dil okulunda olacağım. vize işlemlerine ne zaman başlamam gerekir? belli bir tarihi var mı? 40 gün kaacağım ülkede tahmini ne kadar vize masrafım olur? yardımcı olursanız çok sevinirim

   Inan

   (Mayıs 7, 2016 - 14:28)

   Merhaba,

   En gec kursun baslamasina 1 ay kala basvurmanizi oneririm. Vize masrafi basvuru formunda belirtiliyor.

  Naz

  (Nisan 11, 2016 - 08:09)

  Merhaba,

  Temmuz ayında dil okulu için ingiltere’ye gitmeyi planlıyorum. Türkiye’de gittiğim ingilizce kursunun devamı olarak 4 haftalık bir eğitim olacak.Uçak bileti, kalacak yer ve kurs masrafları Türkiye’deki kurs tarafından ödendi. Çalıştığım şirketten izinli olduğuma dair yazı alacağım ama işte yaklaşık olarak 2 aydır çalıştığım için sorun olur mu? Sponsor gösterirsem vize almam daha mı kolay olur? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Cevabınızı bekliyorum.

   Inan

   (Nisan 11, 2016 - 21:19)

   Merhaba

   Gittiginiz kursun devami oldugunu ve kursun bu odemeleri yaptigini belirten belgeleri de eklerseniz cok sorun olacagini dusunmuyorum. Normalde 2 ay calisilan bir firmadan size hemen 4 haftalik izin vermeleri pek inandirici gelmedigi icin red veriyorlar. Sizin durumunuz biraz istisnai. Mumkun mertebe bu firmaya olan baginizin kuvvetli olduguna inandirmaya calisin. Yeni ise girdiginiz yer sizden ne beklentisi var ki 4 hafta izin veriyor? Bu soru isaretini ortadan kaldirmaya calisin.

  ebru

  (Mart 11, 2016 - 16:12)

  merhabalar
  ben londra dayım altı aylık ögrenci vizesi aldım çok blgim yoktu ve bayagı gereksiz bır pahalı okula yolladılar. Şimdi sorum şu ögrenci vizesiyle Ankara Antlaşması yapabilir miyim? Amacım altı ay daha meslek eğitimi veren bir kursa yazılmak. Simdiden teşekkurler

  Mehmet Cem

  (Şubat 24, 2016 - 15:24)

  Merhaba,

  İngiltere’de 3 aylık dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. Dil okulu londra dışında ki Ramsgate şehrinde. Vize için bankada olacak olan para 20000 TL civarında. Sizce problem olma durumu var mı ?

   Inan

   (Mart 28, 2016 - 10:24)

   Bu bilgilere bakarak sorun olacağını düşünmüyorum.

  tunç

  (Ocak 26, 2016 - 19:14)

  merhaba lisans programı düşünüyorum ekim de başvuru yapsam geç mi ? olur

  furkan doyan

  (Ocak 14, 2016 - 20:07)

  Merhabalar, ben brunel üniversitesinde önce pre-sessional kurs sonrasında master kapsamında eğitim alacağım. Merak ettiğim konu pre-sessional kursa gidiyorken çalışma iznim olacak mı ? Teşekkürler

   Inan

   (Ocak 23, 2016 - 17:18)

   T4 vizesi aldığınızda çalışma hakkı olacak. Pre-sessional olmasının bir farkı yok.

  Ali Can

  (Aralık 25, 2015 - 12:03)

  Merhabalar. Öğrenciyim ve öğrenci vizesi almak istiyorum. Ancak herhangi bir dil kursuna yazılmayı düşünmüyorum ama Londra’da ikamet eden bir tanıdığım var. Faydası olabilir mi yoksa fazla polyannacılık mı yapıyorum? Neler yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler.

  Burak Denizci

  (Aralık 24, 2015 - 14:03)

  Merhaba, İngiltere’de üniversitede okumaktayım. 4 yıllık vizem var. 4 yıllık vizemin 2 yılı doldu. Tatiller nedeniyle bir çok kez İngiltere’ye giriş çıkış yaptım. En son Aralık ayında İngiltere’ye giriş yaparken pasaportuma “Leave to enter for six months. Employment and recourse to public funds prohibited” şeklinde damga vuruldu. Bunun anlamı nedir, neler yapmam gerekmektedir. şimdiden teşekkür ederim.

  DUYGU ARSLAN

  (Aralık 8, 2015 - 12:40)

  Merhaba,

  2015 eylül ayında İngiltere için 6 aylık turist vizesi aldım. londra’da bir hafta kaldım. şimdi Ankara antlaşması ile vize almak istiyorum. tam olarak ne gerekli bankada ne kadar bakiye göstermem gerekiyor. konuyla ilgili yardımlarınız rica.

  Teşekkürler,

   Inan

   (Aralık 8, 2015 - 22:58)

   Merhaba,

   Eger [email protected] adresinden email gonderebilirseniz bu konuda uzman birisine yonlendirme yapabilirim.

  Merve

  (Aralık 2, 2015 - 18:34)

  Merhaba
  Tier 4 icin gerekli olan belgelerin icinde vukuatli nufus kayit ornegi var mi?

  ece

  (Kasım 11, 2015 - 01:00)

  merhabalar
  Bir konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ocak ortası gibi 3 aylığına ingiltereye dil kursuna gidicem aracı bir firmayla okul kalacağım yer ayarlandı fakat bazı şirket hesaplarında sorun olduğu için hesapta para yok parayı yatırdıktan 1 hafta sonra vize başvurusuna gitsem hesaptaki paranın 1 haftalık olduğu için sorun çıkar mı? daha önce 15 gün ingilterede turistik amaçlı bulundum yinede red yeme gibi bir sorun söz konusu olur mu?

  amaçlı bulun

   Inan

   (Kasım 14, 2015 - 11:51)

   Merhaba

   Kısa dönem öğrenci vizesinde banka hesabınızda bulunan paranın en az 28 gün orda olması zorunluluğu yok. Fakat, finansal açıdan İngiltere’de geçireceğiniz zaman size büyük sıkıntı yaratıcaksa o zaman red verebilirler. Örneğin masraflarınız 5000 pound tutacaksa ama bankada 1000 pound var ve ek bir geliriniz yok, kimse de size para göndermeyecekse, o zaman red verme şansları yüksek.

   O paranın yanında tavsiyem finansal açıdan size destek verecek kişilerle ilgili bilgi verin. O kişilerin işi, aldıkları maaş bilgisini ekleyin. Tercihen banka hesap dökümleri ve maaş bordroları iş görecektir.

  murat alihan

  (Kasım 8, 2015 - 13:24)

  İyi günler ben ingiltereye 5 günlük bir festivale katılmak için gidicem grupla aynı zamanda Kıbrısta öğrenciyim ama TC vatandaşıyım yine de bu vizeden faydalanabilirmiyim ya da başka alternatif varmı ? yardımcı olursanız sevinirim

   Inan

   (Kasım 8, 2015 - 16:14)

   Ingiltere vizesi almaniz gerekiyor

  abdüssamed

  (Kasım 5, 2015 - 11:08)

  merhaba ,
  ben ylsy burslu öğrencisi olarak ingiltere de yüksek lisans ve doktora yapmaya hak kazandım. ancak eşim dependent olarak benimle gelecek .ve gideceğimiz aylarda bir de bebeğimiz olacak.
  sorum şu ki;eşime ve 1-2 aylık bebeğe hangi vize almalıyız ve onların hesabında ne kadar para bulunması gerekiyor?(bebeğin de hesabında para bulunması gerektiğini duydum ama ne kadar doğrudur bilemiyorum.)
  cevaplarsanız çok sevinirim .Şimdiden teşekkür ederim…

  Onur

  (Kasım 3, 2015 - 22:22)

  Merhaba,
  Ben bu sene maliye bölümünden mezun oldum. Şuan da ekonomi programında yükseklisans yapıyorum ve %100 ingilizce. Hazırlık sınıfındayım. 5 aylığına londrada dil eğitimi almak istiyorum. İngiliz vatandaşı teyzem var oradan sponsorum olacak durumu ve evi müsait. Türkiyeden ise annemin kuzeni sponsorum olacak şirket sahibi. Ailemin durumu bu dil eğitimini karşılamaya müsait değil. Bu dil eğitimini alıp okulun hazırlık sınıfını geçip bölümüme yerleşmek istiyorum. Türkiyedeki sponsorum antetli kağıda sponsor mektubunu yazacak ayrıca yeni açtırdığım sterlin hesabına 5000 sterlin geçirdi. Fakat başvurudan 1 ay önce gerçekleşti. Sizce durumum nedir vize alma konusunda? Ayrıca askerliğimide yapmadım. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  Kubra

  (Ekim 23, 2015 - 18:23)

  Merhaba,
  Tier 4 vizem var türkiyeye gidicem ama aralıkta mezuniyet torenim icin igiltereye gelecegim. Bugun telefon alıp donerkenVat refund ı alabiliyor muyum? (Aralıkta tekrar gelicem)

   Inan

   (Kasım 8, 2015 - 16:17)

   Alirsiniz.

  Murat

  (Ekim 2, 2015 - 12:02)

  Ben yüksek okul öğrencisiyim askerlik yapmadım yasım 26 üzerimde jetti marka araç var 2010.model bankada 20.000tl mevcut 4 senedir düzenli para girişi yapıyorum ayrica 3senedir bir Avrupa şirketinde çalişiyorum bu 20011 de iltica etmiştim fakat herşey isi gidiyordu ailevi durumdan dolayı kendı isteyımle home office mektup yazarak gideceğimi belirttim şimdi başvursam sizce sıkıntı olurmu

  Koray

  (Eylül 30, 2015 - 17:50)

  Merhaba, ingiltere tier 4 vizesi için okulun 1 yıllık parasını hesabımdan okulun hesabına gönderdim. Ancak şu anda bankada 10 bin pound gibi bir miktar var bu paranın üstünden 7380 poundun altına düşmeyecek kadar bir para çekersem vizede sıkıntı yaşar mıyım?

  abidin

  (Eylül 25, 2015 - 12:03)

  Merhaba. Umarım şimdi size soracağım soruya değerli zamanınızı ayırıp yardımcı olursunuz?

  Bundan tam 5 sene önce üniv.öğrencisi olarak turistik amaçlı vize aldım.vize basvurumda ingiltereye gidicektım fakt vizem cıktıktan sonra iskocyaya gittim.
  kuzenimde orda yasıyordu fakat ben ıngılıtereye gıdecegım ıcın vize basvurusunda yakınım olmadıgı ıcın gostermedım.
  sımdıkı durumum soylekı ; 2014de mezun oldum askere gıttım hazıranda askerden geldım. agustos 2015 dede ıse basladım.
  fakat akıcı bır sekılde ıngılızce konusamamak canımı sıkıyor. ve 3 aylık ıskocyada dıl kursuna gıtmek ıstıyorum. kuzenımın yanında kalmıycam turkce konusurz dıye. vıze basvurusunda bulunurken napmalıyım. daha henuz yenı ıse gırmem ve bır anda dıl kursu ıcın gıtmem sıkıntı olabılırmı.
  ıs yerınden yazı veya herhangıbırsey almam gerekıyormu vıze basvurusunda bulunurken.

   Inan

   (Eylül 26, 2015 - 13:44)

   Merhaba
   Yeni işe girdiyseniz bu sıkıntı olur evet. Red yemeniz mümkün. Mantıken, sizi yeni işe alan bir işveren neden hemen 3 aylık uzun bir süre izin versin? Firma bütün giderlerinize sponsor olacaksa belki bir nebze bu sorunu ortadan kaldırabilir. Tabi bir yandan da 3 ay içinde İngilizce’nizi ne kadar ilerletebileceksiniz? Buna bu kadar masraf değecek mi? Yeni işe girmişken ne kadar birikiminiz var ki bu masrafa giriyorsunuz? Bunların hepsini soracaklar ve eğer bu soruları başvurunuzu okurken yanıtsız kalırlarsa o zaman red verip bu yazdıklarımı red mektubunda belirtecekler.

   O nedenle, başvuracaksanız bu sorunları net olarak ortadan kaldıracak şekilde yaklaşmanız lazım. Aksi halde red yeme ihtimaliniz çok yüksek

  mete

  (Eylül 19, 2015 - 23:39)

  Kısa süreli öğrenci vizesi çok girişlimi ? Minimum 6 aylıkmı veriliyor acaba ?

   Inan

   (Eylül 26, 2015 - 13:46)

   Çok girişli. Evet min 6 aylık.

  Oğuzhan

  (Eylül 17, 2015 - 11:07)

  Merhaba, 1 aylık londra dil kursuna gidicemde aylık 5500 TL e dil kursları var ben orada 1 aylığına daire kiralamak istiyorum, Ama Kısa süreli öğrenci vizesinde kalacağımız yer gösterilmesi gerekiyormuş heralde ? Yani aile yanında veya yurda para vermek zorundamı kalıcam.

   Inan

   (Eylül 26, 2015 - 13:48)

   Merhaba

   [email protected] email adresinden iletisim kurarsaniz dil okulu acisindan yardimci olabilirim. Kalacak yer gostermeniz illa aile yani veya yurt anlamina gelmiyor. Pek tabi geldiginizde gecici olarak bir yerde kalacaksinizdir. Orayi gosterirsiniz.

  ahmet

  (Eylül 14, 2015 - 23:38)

  merhaba ben londrada 9 ay dil kursu artı bir ayda branş kursu( mesala bilgisayar programcılığı kursuna) gitmek istiyorum. ama çalışmak ta istiyorum. t4 vizesine başvurabilirmiyim?

   Inan

   (Eylül 16, 2015 - 18:50)

   Lisans veya lisans ustu olmasi lazim. Aksi halde calisma hakki alamazsiniz. 11 ay uzeri sureli kalacaksaniz T4 basvurabilirsiniz. Tabi egitim alacaginiz kurumun t4 visa sponsor statusunde olmasi gerek.

  Gülseren

  (Eylül 9, 2015 - 09:00)

  Merhaba,
  9 aylığına dil kursu için İngiltere ye gitmek istiyorum. Tier 4 sponsorlu bir kurumda eğitim almam durumunda haftada 20 saat çalışma izni alabiliyor muyuz?

   Inan

   (Eylül 12, 2015 - 10:56)

   Merhaba

   Dil egitimi alacaksaniz calisma hakki verilmiyor. Ama lisans veya yuksek lisans kaydi yaptirip ilk sene dil egitimini bu kayidin bir parcasi olarak alirsaniz o zaman tier 4 vizesi alip calisma hakki kazanirsiniz.

  Tuğçe maden

  (Eylül 3, 2015 - 19:21)

  Merhaba,
  Kafama takılan hiçbir soru yok. Her şey gayet açık ve belirgin. Çok teşekkür ederim İnan Bey

  handan

  (Ağustos 31, 2015 - 19:54)

  Merhaba ben öğrenci vizesi alacaktim da benim hesabimda para yok annemin hesabina yatirdik 2 aydir o olur mu

   Inan

   (Ağustos 31, 2015 - 21:18)

   Merhaba

   Evet, anneniz sizin masraflarinizi karsilayacagina dair bir bildiri yazacak. Formda da sizin masraflarinizi kim karsilayacak kisminda bunu belirtmeniz gerekiyor.

  Koray

  (Ağustos 28, 2015 - 15:33)

  Merhaba, tier 4 vizesi için gereken miktar hesabımda yaklaşık 2 aylık bir süreden beri duruyor ancak TL olarak banka hesabımda duruyor. Bu parayı şu anda GBP olarak çevirsem, sorun olur mu?

  Gizem

  (Ağustos 25, 2015 - 06:44)

  Merhaba, ben 11 aylik bi dil egitimi icin Canterbury e gidecegim eylul ortasi gibi , evraklarimi nerdeyse tamamladim eylul basinda vizr icin basvursam ne zamana red mi onay aldigim belli olur?

  Elif

  (Ağustos 22, 2015 - 12:44)

  İyi günler ben ingiltereye dil okulu için bir danışmalıkla vize alacaktım fakat vizem red edildi. Bu seferki itiraz mektubu benim yazmamı istediker sizce nasıl yazmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum

   Inan

   (Ağustos 22, 2015 - 15:02)

   Merhaba Elif Hanim,

   Red mektubunda belirtilen neden onemli. Eger bu nedeni iyi anladiysaniz, oncelik olarak bu nedeni ortadan kaldiracak kanit ve bilgiyi yeni basvurunuza eklemelisiniz. Lafi gevelemeden net olarak red yanitindaki maddelere odaklanin. Az ve oz yazip kesinlkle butun kanitlari sunmaya calisin.

  Koray

  (Ağustos 19, 2015 - 19:22)

  Merhaba, tier 4 vizesi için gereken miktar 28 günden fazla bir süredir hesabımda duruyor. Ancak bu paranın üstüne herhangi bir miktarda para eklemem durumunda sorun yaşar mıyım?

   Inan

   (Ağustos 20, 2015 - 09:47)

   Hayır. İstenen minimum miktarın altına düşmedikce hesapta hareketlilik olmasında sorun yoktur.

  adnan kara

  (Ağustos 16, 2015 - 07:02)

  Merhaba
  Erasmus programı kapsamında yaklaşık dört buçuk ay boyunca İngilterede olacağım. Kısa dönem öğrenci vizesi için online başvurumu bitiremiyorum. Bunun sebebi ‘UK Sponsor’ adlı sekmenin bulunması ve bu sekmeyi doldurmadan başvurumu tamamlamama sistemin izin vermiyor olmasıdır. Ne tavsiye edersiniz?

   Inan

   (Ağustos 18, 2015 - 15:04)

   UK Sponsor, hangi okulda Erasmus yapacaksanz o okulu gostermelisiniz. Ayni zamanda kabul belgenizi de eklemelisiniz.

  Selin

  (Ağustos 6, 2015 - 08:11)

  Iyi gunler, vize gorusmem sonrasinda belgelerimin konsolosluga ulasmasina dair herhangi bir e-mail almadigim icin the UK Visas and Immigration International Enquiry Service’e GWF numaram ve dogum tarihimi de vererek visa application status’umu sordum ve gelen mailde soyle bir ifade vardi: “I have tracked the status and found it is yet to be assessed by an Entry Clearance
  Officer (ECO).”
  Acaba bu belgelerimin konsolosluga gittigi anlamini da tasiyor mu? Ne dusunmem gerekli bu durumda yardimci olabilir misiniz? Tesekkur ederim.

   Inan

   (Ağustos 6, 2015 - 10:05)

   Merhaba

   Evet başvuru ulaşmış ve suan sırada. İşleme alınca email gönderirler diye dusunuyorum

  Meryem

  (Temmuz 31, 2015 - 13:00)

  Merhaba
  ingilizce kursları için hangi vize türüne başvurmalıyım? Çalışmayı düşünmüyorum.”Special visitors -Student visitors ” katogorisi uygun mudur?
  teşekürler

  zeynel

  (Temmuz 30, 2015 - 17:15)

  Cevabiniz icin tesekkur ederim.vadeyi bozduramayacak bir sorun yok.vizeyi alacak zaman acisindan sorun var.universite eylulde acilacak.bizim hesabimizdanki para vadeli istersek vade bozulur.sadece vakit az.bu sekilde vadeli sekilde verirsek nasil olur.cevap verirseniz memnun olurum. saygilar..

  zeynel

  (Temmuz 29, 2015 - 18:12)

  merhaba tier 4 vizesi için banka hesabındaki para vadeli bir hesapta olursa sorun olur mu yani daha önceden beri bankada olan vadeli bir hesaptan bahsediyorum bu konuda cevap verirseniz sevinirim.teşekkür ederim. E-mailime cevap verirsen,z memnun olurum.

   Inan

   (Temmuz 29, 2015 - 19:23)

   Merhaba

   Vadeli hesabi bozduramayacak durumdaysaniz sorun olur. Bankadan istediginiz an bozabileceginizi onaylayan bir yazi alirsaniz o zaman soru isaretlerini ortadan kaldiracaksiniz. Aksi halde bu paranin sizi finansa etmek icin musait olmadigini soyleyip red verebilirler.

  Bgm

  (Temmuz 28, 2015 - 22:10)

  Inan Bey, yanitiniz icin cok tesekkurler. Durum soyledigim gibi anin heyecaniyla soruyu yanlis anlamam uzerine son donem aldigim derslerden bahsedip sonra anlayip soruyu yanlis anladigimi soyleyip sundugum diplomadaki gibi bilgileri tekrar etmem -mezun oldugum bolum, okulumun adinin kodlamasi, diploma tarihim, okulumun dort senelik olmasi- seklinde gerceklesti. Cok tesekkur ederim yardiminiz icin.

  Bgm

  (Temmuz 28, 2015 - 14:44)

  Merhaba,

  Haziran ayinda universiteyi bitirdim ve master icin gidecegimden dolayi tier 4 vize basvurusunda bulundum.

  Mulakatta aslinda sorun yoktu ama en son bitirdigim bolumden once master okulumda almayi dusundugum dersleri sormuslardi. O sebeple bitirdigim course sorulunca aklim en son aldigim derse gitti ve onu soyledim ama sonra suresini sorunca hemen bolumu sorduklarini anlayip duzelttim. Bitirdigim bolumu soyledim, kac sene surdugunu, bitirme tarihini falan soruldukca soyledim. Sizce sorun olur mu, yanlisimi fark edip hemen soyleyip duzelttim ama bir yandan da icim hic rahat etmedi. Bu mulakatin vize reddi ya da kabulundeki yeri nedir, mulakatimdaki bu sorun redde sebep olur mu ya da ikinci bir mulakata mi cagirilirim en azindan?

   Inan

   (Temmuz 28, 2015 - 19:44)

   Merhaba,

   Kandırmak, yalan söylemek vb durumlar dışında bunun gibi insanlık hali hata yapıp sonra düzeltmeleri vizenize red verme sebebi sayamazlar. Tabi bunu anlattığınız kadarı ile yanıtlıyorum. Eğer %100 dediğiniz gibi bir durum gerçekleşti ise, korkmanıza gerek yok. Eğer red verirlerse de zaten mektupta neden red verdiklerini yazıyorlar. İtiraz etme veya dava açma hakkınızın olup olmadığını da belirtiyorlar. Şuan tek yapabileceğiniz şey haber beklemek.

  Erdi

  (Temmuz 13, 2015 - 20:13)

  Tüm şartları sağlarım ielts academic modül 5.5 puanım var bir danışmanlık şirketiyle görüştüğümde bana alamama ihtimalimin yüksek ve boşuna para yatırmış olacağımdan korkuyorum

  Erdi

  (Temmuz 13, 2015 - 19:35)

  İyi geceler… Ben master için bir üniversite ile görüştüm ve tüm belgelerim hazır herşeyim tamam daha önce de Bulgaristan ve Romanya ya gittim AB projeleriyle ama tek problemim babamın 15 yıl önce oraya mülteci olarak gitmesi ve bu bnm vize sürecimi etkiler mi

   Inan

   (Temmuz 13, 2015 - 20:05)

   Merhaba,

   Eger Tier 4 GSV şartlarını tamamen sağlarsanız babanızın mülteci olmasının vize vaşvurunuza negatif bir etki yapacağını düşünmüyorum. Ama özellikle temel vize şartlarını (yeterli para ve ingilizce seviyesi ile kurs bitince Türkiye’ye geri döneceğinize kanaat getirecekleri her türlü ek bilgi) yerine getirmeniz gerekiyor.

  rıza uzun

  (Temmuz 10, 2015 - 15:11)

  öğrencı olmayanda qıdebılırmı kac ay olur ders ıcn süresı fıyat ne kadr

   Inan

   (Temmuz 10, 2015 - 21:18)

   Türkiye’de öğrenci olmanızın zaten bir önemi yok. Ne kadar süre ile okumak istediğinize göre fiyatlar değişmektedir. Tavsiyem, [email protected] adresinden bana email gondermeniz. Gereksinimlerinizi belirtip hakkinizda bilgi verirseniz size uygun bir kurs bulup fiyatinda ne kadar indirim yapabilecegimize bakariz.

  Elif

  (Temmuz 9, 2015 - 00:31)

  Merhaba
  Yazdıklarınızın çoğunu okudum ve bazı yorumlarada baktım. Ben siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler 1. Sınıfa bu yıl baslayacagım. Hazırlığı bitirdim yani ingilizcem var . Şöyle de bir durum varki ben kendi bölümümü ingilterede bir okulda okumak istiyorum. Birçok internet sitesine baktım tutarlı bişey bulamadım. Yani öğrenmek istediğim bunun için neler yapmam nasıl bir yol izlemem gerektiği. Eger yardımci olabilirseniz çok sevinirim şimdiden tesekkürler.

  Deniz

  (Haziran 25, 2015 - 03:52)

  Merhaba universite ogrencisiyim ve yaz icin ingiltereye gitmek istiyorum. Normal vize almak icin neler gerekli? Ve uc aylik dil kursu icin vize alacaksam sponsor gosterecegim kisinin benim kartima para yatirmasi sart mi?

   Inan

   (Haziran 25, 2015 - 10:09)

   Merhaba

   Vize icin gerekenler bu sayfada belirtiliyor. https://www.gov.uk/study-visit-visa/overview

   Sponsor olacak kisi ya hesabiniza para yatirir ya da kendi hesabinin ekstresini bankadan alip size verir. Ayrica sponsor olduguna dair bir yazi hazirlayip imzalamasi ve iletisim bilgilerini eklemesi de gerekiyor. Sponsor olacak kisinin finansal acidan guclu oldugunu belgeleyecek her unsur onemli. Ne kadar geliri var, uzerine ev tapulari var mi vb…. Bunlari da eklerseniz sponsor olacak kisinin sizi desteklemesinde sakinca olmadigina kanaat getirirler. Ayrica sponsor olacak kisi ile ne gibi bir baginiz var bunu da belirtmelisiniz.

   Eger Londra’da dil okulu dusunuyorsaniz, indirimli kayit yaptirmaniz mumkun. Dil okullari sayfamizda bu konuya deginmekteyim.

  onur

  (Haziran 15, 2015 - 18:04)

  merhaba
  Ben bu sene üniversiteden mezun oldum ve ingiltere’ye gidip dil eğitimi almak istiyorum. ingiltere de teyzem yaşıyor ve çifte vatandaş. orada eşiyle kendi iş yerleri var. eğer gidersem onların yanında kalacağımı belgeleyeceğim. evleri misafir karşılamak için müsait. şöyle bir durum var benim üzerime herhangi bir malvarlığım yok ve ailemin geliri de bu eğitim için uygun değil. fakat teyzem bana sponsor olacak türkiye deki hesabından üzerime ortalama 10 bin ile 15 bin sterlin arası bir aktarma yapacak. sizce vize alma konusunda sıkıntılarım olur mu?
  ayrıca bundan 4 yıl kadar önce turist vizesi için başvuru yapmıştım ve hesabımda yeterli miktar olmadığı için red almıştım. bu red öğrenci vizesi almamda ne kadar sıkıntı yaratır?

   Inan

   (Haziran 15, 2015 - 22:14)

   Merhaba,

   Teyzeniz sponsor olacaksa parayı sizin hesabınıza aktarmasına gerek yok. Kendi hesabında tutup banka ekstrelerini size gönderebilir. Ayrıca bir mektup yazıp orada sponsor olacağını ve mal varlığını gösteren belgeleri eklediğini belirtebilir. Eğer teyzenizin net olarak sponsor olacağını ispatlayamazsanız, bankanızda bulunan bu paranın nereden geldiğine emin olamadıkları için red vereceklerdir. Zira dediğiniz gibi ailenizin veya sizin finansal açıdan güçlü olmamanız bunda rol oynar.

   4 yıl önce turist vizesine red almanız bu vize için her ne kadar olumsuz etki yapabilecek olsa da yine de vize alma şansınız bulunuyor. Mümkün olduğu kadar teyzeniz hakkında bilgi ve belge ekleyin. Finansal açıdan sorunları olmadığını ve sizin yapacağınız her harcamayı karşılayacaklarını gösterin.

   Eğer Londra’da dil eğitimi düşünüyorsanız, GoLondra sitesi aracılığı ile büyük bir indirim almanızı sağlayabilirim. [email protected] adresine email gönderirseniz size uygun kurs tavsiyesi yapıp indirim için yönlendirebilirim.

  Begum

  (Haziran 13, 2015 - 21:54)

  Merhaba, verdiginiz bilgiler icin tesekkurler once. Beni tedirgin eden bir konuyu size danismak istiyorum. Master yapacagim icin Tier 4 General Student basvurusu yapacagim ve bunun icin de elimde CAS belgesi olmasi gerekiyor, ancak okulumdan mezun olmadan bu belgeyi almam mumkun degil kisacasi 20 Agustos’ta baslayacak okulum icin formu doldurup vize randevusu almayi en iyi ihtimal temmuz basi yapabilecegim. Sizce bu gec olur mu? Ornegin vize randevusunu cok ileri tarihlere atarlar mi yoksa formu doldurdugum yakin bir tarihe alabilir miyim? Yardiminiz icin simdiden tesekkurler.

   Inan

   (Haziran 15, 2015 - 22:06)

   Merhaba

   Temmuz başı çok geç değil. Formu doldurup Temmuz başı gibi gönderirseniz büyük ihtimalle Temmuz sonuna kadar sonuçlanmış olur.

  Asena

  (Mayıs 19, 2015 - 20:08)

  Banka hesabıma para yatırmama gerek yok mu bu durumda?

  Asena

  (Mayıs 19, 2015 - 17:25)

  Merhaba, babam Ankara Antlaşması ile 2 senedir Londra’da yaşıyor. Bu yaz dil kursu için kaydımı yaptırdı ve Acceptent letter elime ulaştı. Üniversite öğrencisiyim. Babam orada yaşadığı için vize almamın daha zor olduğunu biliyorum. Önerilerinize çok ihtiyacım var.

   Inan

   (Mayıs 19, 2015 - 17:28)

   Merhaba

   Üniversite öğrencisi iseniz işiniz daha kolay. Kursunuz bittiğinde ülkenize dönüp üniversite eğitimine devam edeceğinizi belirtiyorsunuz ve vize almak için çok büyük yardımı oluyor. Üniversitede kaçıncı senenizde olduğunuzu ve eğitimin tekrar ne zaman başlayacağını net vurgulayın ve tercihen ispatlayacak döküman ekleyin.

  İBRAHİM HAZAR

  (Nisan 29, 2015 - 19:45)

  ingiltereye twin adlı okula 3 aylık dil egtimi için başvuru yaptım okul kabul etti ve bir iki gün icinde vizeye başvuru yapmamız lazım
  bana sponsor olacak kiişi(babam) hesabında 23 milyar var konsolosluk 17 bin istiyor
  suan bir devlet üniversitesinde ingilizce hazırlık okuyorum
  sizce bana vize cıkma imkanı nedir vize cıkar mı yourumlarınız bekliyorum

   Inan

   (Mayıs 1, 2015 - 12:17)

   Okullar basvurulari genelde kabul ederler. Vize alamazsaniz ise okulun belirttigi ucreti kaybedersiniz geri kalanini vizenize red mektubunu ilettiginizde size geri oderler.

   Vizenin cikmasi ise tamamen basvurunuzdaki inandiriciliginiza gore belirlenecektir. Babanizin nasil bir geliri var, bu birikim nereden geldi? Bunlari net gostermelisiniz. Emekli ise ve cuzi bir miktar emekli maasi aliyor baska geliri yoksa o zaman vizenize red alma sansiniz bulunuyor. Cunku butun birikimini sizin 3 ay ingilizce egitimi almaniza harcayacagini belirtmeniz tatmin edici bir cevap olmayacaktir. Ingilizce egitimi almanin ve bunu Ingiltere’de almanin neden bu kadar onemli oldugunu anlatmaniz ve inandirmaniz gerekiyor.

  Mehmet KAYA

  (Nisan 22, 2015 - 21:06)

  Merhabalar ,
  Universite öğrencisiyim dil okulu için Londraya gitme planlarım vardı ama okul devam ettiği için uzun süreli(6 ay) vize vermiyorlarmış. bU vizeyi almanın başka yolu var mıdır? Okul bitmeden dil öğrenmek istiyorum.

   Inan

   (Nisan 26, 2015 - 15:23)

   Merhaba

   Okulun tatil olduğu dönem için dil kursuna yazılıp vize başvurusu yapabilirsiniz. SVV başvurusu yapınca 6 aylık vize vereceklerdir.

  Eda

  (Nisan 14, 2015 - 11:40)

  Merhaba ben esımle cocugumla kondraya yerlesmek istıyorum orada kalacagımız yer var akrabalarımız var ailecek nasıl gıdebılırız oraya zormudur bu

  İpek

  (Mart 30, 2015 - 15:59)

  Merhabalar,

  18-09.2015’te 6 aylık multi girişli student visitor vizesi aldım kursum 04.05.2015 tarihinde başlıyor ve 1 aylık kısa bir kurs.Ancak ailevi ve kişisel bir takım sorunlardan dolayı bu kursa katılamayacağım için kursumu iptal etmek zorunda kaldım. Fakat vizem Eylül ayına kadar geçerli olacak bu durumda yaz aylarında yapacağım avrupa seyahatimde bu vize ile turist olarak İngiltereye giriş yapmam mümkün müdür? (Başka bir kursa kayıt olmadan 1-2 gün için gitmeyi planlıyorum)Herhangi bir merciye haber vermem gereklimidir? Henüz bu vize ile Ingiltereye giriş yapmadım. Cevaplarsanız sevinirim.

   Inan

   (Mart 30, 2015 - 22:45)

   Merhaba,

   Bu vize ile giris yapmaniz potansiyel olarak mumkun ama sorun cikmasi ve izin vermemeleri de cok buyuk ihtimal. Şöyle ki, sınır kontrolüne kadar gelirsiniz, orada size soru soracak görevli vizenize bakar, öğrenci vizesi olduğunu görünce okulun kabul belgesini ister, gösterdiğinizde kursun çoktan başladığını tespit edip neden şimdi giriş yaptığınızı ve bu kursa halen daha kayıtlı olup olmadığınızı sorar, inandırabilirseniz zaten (Fadıl Akgündüz potansiyeline sahipseniz) geçersiniz. İnandıramazsanız ve bir kaç telefon görüşmesi ile işin aslını öğrenirlerse red basıp geri gönderirler. Bütün planlar da alt üst olur. Dilerseniz konsolosluk ile görüşüp durumunuzu anlatıp oradan bir görevlinin adını soyadını da alıp izin koparmaya çalışabilirsiniz. İstisnai durumlarda bazen görevli izin verebiliyor. Sonrasında da referans numarası/görevli adı soyadı vb söyleyerek sınır kontrolünden geçiyorsunuz.

   Alternatif olarak yukarıdaki yöntem işe yaramazsa ve riske atmak istemiyorsanız tavsiyem turist vizesine başvurun. Başvuru sırasında da öğrenci vizenizin olduğunu ama şu nedenle kursu iptal ettiğinizi, şimdi de turistik amaçla seyahat sırasında 2 günlük İngiltere gezisi yapacağınızı belirtin. Turist vizesi alıp stres sıkıntı çekmeden gelin derim.

  sevgi

  (Mart 3, 2015 - 21:40)

  Merhaba ben üniversiteye hazirlaniyorum ve meslek lisesi inşaat bölümü ogrencisiyim İngiltere de okumak istiyorum. Yüksek bir Pusan alacagimi sanmıyorum ama orada okumak istiyorum. Öncelikle n yapmam gerekiyor kisa sureli bir dil kursuna mi gitmeliyim ? Ondan sonra mi üniversite tercihleri yapabilirim ? Burada iki yillik tercih edebilirim acaba yaptıktan sonra geçiş yapmak uygun olur fikrinizi alabilir miyim ?

   Inan

   (Mart 30, 2015 - 22:47)

   Merhaba

   Farklı yollardan gidebilirsiniz. Ne olursa olsun İngilizceniz iyi değilse öncelikle iyi bir kursa gitmenizi ve sınava girip seviyenizi ölçmenizi öneririm. Bu sırada İngiltere üniversitelerini araştırın. Girmek istediğiniz bölümlerin her üni için farklı kabul şartları olacaktır. Şartları yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız başvurursunuz. Eğer yapamayacaksanız o zaman alternatif bir yol çizmeniz gerekir.

  Gulhan

  (Kasım 27, 2014 - 13:00)

  Geçen ay Londra’dan reddi aldım sebebi ise Türkiye’ye döneceğime inanmıyolarmış ve orta seviyede olduğuma dair belge istiyorlar.türkiyeye döneceğime dair kendi şirketimizden antetli kağıda yazı alıcam döndüğümde orda çalışıcam diye ama İngilizce seviyem için alabileceğim tek belge üniversiteden ingilizce notlarım ve hocamdandan yazı alabilirim ne derece yararlı olur yardımcı olabilirmesiniz lütfen ?

   Inan

   (Aralık 13, 2014 - 19:04)

   Merhaba

   Sinava girip sonuc belgesini eklerseniz daha saglikli. Ayrica geri doneceginize inandirmak icin Turkiye ile olan baginiza bakiyorlar. Uzerinize ev, araba vb varsa tapularini gosterin. Firmadan alacaginiz belge ise yarar.

  meltem

  (Ekim 21, 2014 - 11:20)

  merhaba,

  Ben 05.01.2015 tarihinde Canterburyde bir dil okuluna kaydımı yaptırdım okul 20.06.2014 tarihinde bitiyor 6 aylık öğrenci vize başvurusunda bulundum 17.10.2014 de randevuya gittiğimde evrakları teslim alan memur vizemin tahminen kasımın ilk haftası çıkacağını bu durumda 6 aylık vizenin mayıs başında sona ereceğini söyledi bunun üzerine randevu tarihini kasım sonu aralık başı olarak Update etmemi istediler.
  Bende öyle yaptım ama bu seferde londrada yaşayn kuzenim christmas tatilinden dolayı vizemin gecikebileceğini ve en geç kasımın 15 de randevu almam gerektiğini söyledi.Bu benim ilk başvurum aksilik olmasın diye erken başvurdum ama bişeye yaramadı.Vizemin 05.01.2015 de başlayıp 20.06.2015 tarihinde sona ermesi için hangi tarihe randevu almalıyım.Acil yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten zor durumdayım.Şimdiden teşekkürler.

   Inan

   (Ekim 21, 2014 - 21:18)

   Merhaba

   Okul 05.01.2015 tarihinde baslayacak bir kursa kayit yaptirdiginizi soylemek istediniz sanirim? Eger oyleyse en gec Kasim ayi ortalarinda vize basvurusu yapmanizi tavsiye ederim. Normalde 14 gun icinde sonuc aliniyor ama Noel dolayisiyla calisan sayisi azaldigindan hem basvurulara yanitlar gecikiyor hem de tatil doneminden dolayi aksayabiliyor. Bu nedenle randevu tarihini 17-21 Kasim arasinda almaniz tavsiye olunur. Vize biraz erken baslayabilir, gecikmesindense 2-3 hafta erkenden baslatmalari daha mantikli. Genellikle kursun baslama tarihinden 2 hafta onesinde vizeniz baslatiliyor.

  dilek

  (Eylül 10, 2014 - 21:15)

  Bende red aldım ve cok Üzgünüm 🙁 ama tekrar başvuru yapıcam pes etmek yok

  Furkan

  (Eylül 7, 2014 - 13:57)

  Merhaba şimdi ben 9 aylık bir eğitim için öğrenci vizesine başvuracağım başvuruyu yaklaşık bir 10 gün içerisinde yapmayı düşünüyorum hesabıma abim tarafindan 1 hafta önce belli bir miktar para yatirildi ayrica abimide bana sponsor olarak gosterecegim fakat vizeye basvururken 28 günü doldurmamış oluyorum bu vizeye red verebilmeleri için yeterli bi neden mi ? Ayrica bana sponsor olacak kişi illede üzerime bor para yatirmasi gerekiyor mu ? Yani bi mektupla bana sponsor oldugunu belirtirse buda yeterli olur mu ? Teşekkürler

  Seyyit cebre

  (Eylül 1, 2014 - 21:40)

  Merhaba Ben 2005 yılında londraya 6 aylık öğrenci vizesi aldım fakat amcamın ailevi sorunlarından dolayı işler üzerimde olduğu için okula devam etmedim ve 6 ay yerine kacak olarak 2 sene kaldım. ve ankara anlaşması sebebiyle 6 ayda immigration center da (Göçmenlik hapisin) de kaldım. ingilizcem iyi derecede su anda tekrar gitmek istiyorum hangi yollarla gidebilirim bir bilginiz varsa paylaşırmısınız.

   Inan

   (Eylül 1, 2014 - 21:45)

   Merhaba

   Eğer sınırdışı edildiyseniz haklarınızı size bildirmiş olmaları gerekir. Genellikle kaçak olarak bulunup sınırdışı edilenler 10 seneye kadar kabul edilmiyorlar.

  Muhammed

  (Ağustos 15, 2014 - 11:48)

  Merhaba bilgiler için teşekkürler.Öğrenci vizesine basvuruda bulunacağım ama tedirgin olduğum bir konu var başvuruyu itibarlı ve güvenilir bir kurum aracılığıyla yapmak istiyorum bu konuda tavsiyeleriniz varmı?

   Inan

   (Ağustos 16, 2014 - 10:25)

   Okumak istediginiz okul ile iletisime gecip onlarin calistiklari acentalar ile ilgili bilgi almanizi tavsiye ederim. Eger okul tercihiniz yoksa bulundugunuz ilde guvenilir bir kurum arayisina baslayabilirsiniz.

  Hakkı

  (Temmuz 31, 2014 - 19:22)

  Merhaba, ben dil okuluna degil londrada universite eğitimi almak icin basvurumu yapacagim ancak son 28 gün içerisinde hesabima bilgim ve istegim dahilinde olmayan bir sekilde para yatti. Yukarida belirttiginiz sponsorluk gosterme durumu parayi yatiran kendi ailemizden (annem) olsa dahi geçerli olur mu yoksa baska bir kaynak mi gosterilmesi gerekir? Yani red cevabi almadan en iyi sekilde bu sorunu nasıl cozebilirim? Teşekkürler

  Daydreamer

  (Haziran 30, 2014 - 04:17)

  Merhaba,
  Ben 16 yaşındayım. Londra hayallerimin şehri orda yaşamak İngiltere vatandaşı olmak istiyorum. Bunun çok zor olduğunu biliyorum. Ama bu benim tek hayalim o yüzden lütfen bana hayalimi gerçekleştirmem için neler yapmam gerektiğini anlatır mısınız? Buna gerçekten ihtiyacım var. Teşekkürler.

   Inan

   (Haziran 30, 2014 - 20:05)

   Merhaba,

   Dogru adimlar atarsaniz zor degil. Vatandasligi almaktan daha zor olan bu hayallerinizin gercekten de istediginiz sey mi olduguna karar vermek. Bunun disinda zaten sitede yeterince bilgi bulunuyor. Vatandaslik, vize, calisma, oturum vb konularda sitede yazdiklarim yaninda daha detayli bilgi icin ise https://www.gov.uk/government/organisations/uk-visas-and-immigration sitesine bakabilirsiniz

  mucahit

  (Haziran 8, 2014 - 21:11)

  Merhaba değerli bilgiler için teşekkürler.
  Bir sorum olacak ben tıp talebesiyim londrada bir profesörün yanına observer(gözlemci) olarak kabul edildim 15 günlüğüne davet yazım da elime ulaştı vizem student visitor mı yoksa general visitor mu olmalı cevaplarsanız çok memnun olurum.

  Eda

  (Aralık 24, 2013 - 07:12)

  Merhaba, ben geçen yaz İngiltere Brighton’da dil okuluna gittim. Önümüzdeki yaz da uzun süreliğine bir dil okuluna yazılıp daha sonra oraya yerleşmek istiyorum. Yerleşme döneminde dil okuluna gitmeyeceğim için sıkıntılar yaşayabilir miyim hatta nasıl yerleşebilirim? Evlilik dışında oraya yerleşebilmem için ne yapmam gerekir? Şu an Türkiye’de üniversite 1. sınıf öğrencisiyim.

   Inan

   (Aralık 31, 2013 - 12:04)

   Merhaba,

   Evlenmeden de yine sevgili/nisanli olarak oturum alabiliyorsunuz.

   Alternatif olarak Ankara Anlasmasi basvurusunda bulunabilirsiniz veya bir firmanin sponsorlugunda calisma vizesi alabilirsiniz.

  Emine Baydur

  (Ağustos 5, 2013 - 12:05)

  you have state that you are undertaking this course. which I note is during your annual leave period , as you wish to practise. you have also declared that you will finance the course yourself. you have provided a personal bank statement which shoes regular income is approx 1100 ,392 a month. you have stated that the cost of your course is 4000 tl. 1428 gbp. which equates to over 3,5 time your personal mounthly income alone, without taking into consideration you own living expenses. you have provided a letter from your school in the UK. however this provides very little information as to the evidence of why you reguire studying english in the uk or why or how studying english in the uk will aid you in the future this leads me to doubt why you would spend such a large proportion of your savings on a visit at his time. this in turn leads me to doubt your intentions in the uk. I am therefore ot staisfied based on the balance of probabilities that your are genuinely seeking entry as a student and that you intend to leave the uk on completion of your proposed by paragraph 56k and of hc395.
  as evidence of your ability to finance your trip to the uk you have provided a bank statement in your own name with a closing of 4618 tl . I note that the letter from your school in the uk has not confirmed what the actual cost of the course will be to you and if you have paid any deposit towards it already. in light of this I am not satisfied that you actually hold sufficient funds to pay the cost of your course and also I am satisfied that you will be able to maintain or accommodate yourself without recourse to public funds or that you can meet the cost of the return or onward journey on completion of your proposed studies as required by paragraph

  Emine Baydur

  (Ağustos 5, 2013 - 12:05)

  ben red aldım bugün. red yazısı aşağıdaki metindir. tam olarak sebep nedir yardımlarınızı rica ediyorum.

  you have state that you are undertaking this course. which I note is during your annual leave period , as you wish to practise. you have also declared that you will finance the course yourself. you have provided a personal bank statement which shoes regular income is approx 1100 ,392 a month. you have stated that the cost of your course is 4000 tl. 1428 gbp. which equates to over 3,5 time your personal mounthly income alone, without taking into consideration you own living expenses. you have provided a letter from your school in the UK. however this provides very little information as to the evidence of why you reguire studying english in the uk or why or how studying english in the uk will aid you in the future this leads me to doubt why you would spend such a large proportion of your savings on a visit at his time. this in turn leads me to doubt your intentions in the uk. I am therefore ot staisfied based on the balance of probabilities that your are genuinely seeking entry as a student and that you intend to leave the uk on completion of your proposed by paragraph 56k and of hc395.
  as evidence of your ability to finance your trip to the uk you have provided a bank statement in your own name with a closing of 4618 tl . I note that the letter from your school in the uk has not confirmed what the actual cost of the course will be to you and if you have paid any deposit towards it already. in light of this I am not satisfied that you actually hold sufficient funds to pay the cost of your course and also I am satisfied that you will be able to maintain or accommodate yourself without recourse to public funds or that you can meet the cost of the return or onward journey on completion of your proposed studies as required by paragraph

  Merve

  (Ağustos 4, 2013 - 13:20)

  merhabalar;ben ingilterede 6 aylık Oxford house college gidicem.Bu durumda GSV vizesi alabilir miyim ? Okulla baktım Highly Trusted listesinde.Kurstan sonra bir ihtimal master için kalabilirim.Hem çalışıp hem eğitim almak istiyorum.Ve son bişey bu okul hakkında herhengi birşey biliyor musunuz ?

  ayça

  (Temmuz 30, 2013 - 00:00)

  Merhaba;

  Ben yaklaşık 1 aydır Londra da dil okuluna gidiyorum. SVV vizem var. Ancak bir takım kişisel nedenlerden dolayı yeteri kadar devam edemiyorum. Duyduğum kadarıyla Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin %20 den fazla devamsızlık yapması durumunda vizelerini iptal edilme durumu varmış. Konuştuğum insanlar bu konuda çok tutarsız yanıtlar veriyorlar. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

   Inan

   (Temmuz 30, 2013 - 10:07)

   Merhaba,

   Devamsızlık anında vizeniz iptal olmuyor ama bazı kötü etkileri olacaktır. Şöyle ki, devamsızlık yaptığınızda okulunuzdan öğrenci belgesi alamayacaksınız. İleride vize başvurusun bulunurken okuldan sertifika almadığınız için önümüzdeki 10 sene içinde yapacağınız vize başvurusunda sorun yaşayacaksınız. Ayrıca kursunuz sırasında İngiltere’den çıkış yapıp tekrar geri gelmeniz gerektiğinde sınır kontrolünde problem çıkması olası. Giriş yapmanıza izin vermeyip havaalanında sizi bir uçakla Türkiye’ye göndermeleri mümkün.

   %20 devamsızlık ise okuldan okula değişir. Bu genelde okuldan kurs bitirme sertifikası alabilmek için gereken devam puanları ile alakadardır. Kimi okul %70 devam zorunluluğu koyarken kimisinde bu rakam %90 bile olabilir.

  ahmet akdemir

  (Temmuz 29, 2013 - 13:39)

  merhaba

  Ben 2 aylık dil okuluna kayıt yaptırcam fakat kurs saatinin haftada kaç saat olma şartı var? general engliish 15 saat seçsem olur mu?

   Inan

   (Temmuz 30, 2013 - 10:02)

   Merhaba,

   Evet 15 saat yeterli. Dil okulları zaten vize ile İngiltere’ye gelecek öğrencilerin hangi programı seçmeleri gerektiği konusunda yardımcı olmalıdırlar. Okul ile iletişim kurup bu konuyu danışabilirsiniz.

  Aslı

  (Temmuz 25, 2013 - 09:28)

  Merhaba,
  SVV için başvuruda bulunacağım diğer ülkelerin vizeleri gibi başvuru tarihimin gidişimden 1 ay önce olması yeterli bir süremidir? Ayrıca ingilterede arkadaş yanında konaklayacağım bu durumda sadece adres bilgisi vermem yeterli midir?
  Teşekkürler

   Inan

   (Temmuz 25, 2013 - 09:44)

   Merhaba,

   SVV için 1 ay yeterli bir süre. Kalacağınız yerin adresini ve bu adreste arkadaşınızın yaşadığını belirtip arkadaşınızın iletişim bilgilerini de yazınız. Bazı durumlarda arkadaşınız ile iletişim kurup sizin orada kalacağınızı teyit etmek isteyebilirler.

  Davut

  (Temmuz 9, 2013 - 16:20)

  İlgilendiğiniz için çok teşekkürler öncelikle.Aklıma takılan bir soru daha var.Ben tier 4 vizesine başvuracağım.Hibenin üstüe tamamlamam gereken paranın ille de annem veya babam taradından mı sponsor olarak gözükmesi gerekiyor.Mesela bunu amcam gibi yakın biri üstlenemez mi + olaraktan ben yine anne ve babamın maaş bordrolarını göstersem?
  Bir de bankada durucak olan paranın benim kendi hesabımda durması şart mı ? yani o da amcamın hesabında durabilir mi 28 gün sorunu var çünkü ?

  Teşekkürler.

   Inan

   (Temmuz 17, 2013 - 11:47)

   Amcaniz da olur. Kim sponsor oluyorsa sponsor olabilecegini belgelemeleri gerekiyor. Maas bordrolari, birikimleri, uzerlerine olan ev tapulari ve araba ruhsatlari gibi malvarliklarini gosteren belgeler gerekmekte. Ayrica sponsor olacak kisi a4 kagida sponsor olup tum masraflarini karsilayacagini yazip iletisim bilgilerini de ekleyerek imzalamali. Para amcanizin hesabinda durabilir. Amcanizin banka hesap dokumunu eklemeniz gerekecektir.

  aydın erhalaç

  (Temmuz 9, 2013 - 11:25)

  ben ve nişanlım turizm otelcilik bitirdik.ikimizde ingilterede dil eğitimi almak istiyoruz. ikimiz birlikte basvurmak mı iyi yoksa ayrı ayrı başvurmak mı bu konuda yardımcı olursanız çok iyi olur.

   Inan

   (Temmuz 9, 2013 - 11:46)

   Onceden dil egitimi icin Tier 4 GSV vizesi ile gelen ogrenciler yanlarinda esleri, nisanlilari ve cocuklarini getirmek icin onlari da kendi basvurularinda ekleyip vize alabiliyorlardi. Artik bu sadece universitede yuksek ogrenip gorenlere verilen bir haktir. Bu nedenle ayri ayri basvuru yapmaniz gerekiyor. Lakin, basvurunuzda birbiriniz hakkinda bilgi girerek, birlikte seyahat edip dil egitimi alacaginizi belirtebilirsiniz. Detayli bilgi icin http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/countries/turkey/?langname=Turkish sayfasina bakabilirsiniz.

  sinem

  (Temmuz 7, 2013 - 01:02)

  Merhaba
  Ben 6 aylığına brightondaki isis adlı dil okuluna başvurdum vize görüşmem bu hafta içinde olacak ve svv vizesi aldığım için çalışma iznim malesef yokmuş ancak bu 6 aylık eğitim için harcayabileceğim 5000tl var şu anda oraya gidince çalışmam mümkün olabilir mi acaba ayrıca çalışırsam eğer kazandığım para ile yaşayabilmem mümkün müdür? cevabınızı bekliyorum

   Inan

   (Temmuz 7, 2013 - 11:14)

   Merhaba,

   SVV ile calisma hakki verilmemekte. Yasal olarak calismaniz mumkun degil. Bazi ogrenciler yasal olmadan sozlesmesiz islerde calisiyorlar. Gunluk veya haftalik nakit odeme aliyorlar. Bu sekilde gecinenler var. “Leaflet” dagitim isleri gibi gunubirlik islere bakabilirsiniz.

  elmas

  (Temmuz 6, 2013 - 19:56)

  merhabalar ben ingilterede dil eğitimi alacagım 1 2 hafta içerisinde başvuru yapacağım. bana annem sponsor olacak parada annemin hesabında şuan ama aracı şirket parayı annemin hesabından benim hesabıma aktarmam gerektiğini vize başvurusundada bunu acıklayacaklarını söyledi. sizce paranın benim hesabıma aktarılması sorun olurmu?

   Inan

   (Temmuz 7, 2013 - 11:18)

   Merhaba,

   Eger ki kendi geciminizi saglayacak bir geliriniz yoksa size gereken paranin annenizin veya kendi hesabinizda olmasi arasinda fark yoktur. Para annenizin hesabinda durursa, anneniz giderlerinize sponsor olacagini belirtmelidir. Ayrica annenizin maasini gosteren belgeleri de eklemeyi unutmayiniz. Paranin annenizin hesabinda durmasi, annenize ait banka hesap dokumu ve maas bordrolari ile kendisinin uzerine olan ev tapusu, araba ruhsati gibi mal varliklarini da gostermeniz vize basvurunuzu desteklemek icin oldukca yardimci olacaktir.

  emel

  (Temmuz 4, 2013 - 07:34)

  Merhabalar İnan bey.Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı yüreğinize,ağzınıza,ellerinize sağlık. Ben ege üniversitesi biyoloji bölümünde yüksek lisans yapmaktayım tez aşamasına geçicem bu yıl.bu sene 9 aylık londraya dil eğitimi almak için bir kursa yazılacagım ve sonrasında dönüp tezime başlıyacağım genel anlamda herşey ayarlandı sadece işlemlere geçemedik.benim sorunum paranın kimin hesabında olması ile alakalı abimin hesabında bir miktar para var biraz daha eklenicek bugun veya yarın 20 bin civarı para olucak abim bana sponsor olucak yani hesabıda hareketli son 6 aya dönersek.fakat parayı benim hesabıma aktarmak dahamı hayırlı olur ozaman eğer okuldan cevap erken gelirse hesabımda erken olucak 20 gün önce olursa mesela riske girmiş olucam. bende çok uzatmadan biran önce gidip gelmek istiyorum ki tezime başlayayım..sizce hesabıma yatırıp bir ayı bekliyeyimmi yoksa abimin hesabında olsun zaten hesap hareketli olduğu için erken veya zamanında bir şey farkeder mi? veya bir ay bekliceksem her iki durum içinde kimin hesabında olsun. bide burs alıyorum onuda belirticem vize bavurusunda eğer bankadaki paraya az derseler, çünkü 800 pound aylık göstermen yeter denildi.şimdiden çok teşekkürler cevabınız için.

   Inan

   (Temmuz 4, 2013 - 10:20)

   Merhabalar,

   Teşekkür ederim. 9 aylık kurs için eSVV vizesi başvurusunda bulunacaksınız. Bu vize Visitor Visa kategorisinde olduğundan net olarak her ay için 800 pound gerekir kuralı kapsamında değildir. Buna rağmen, hesabınızda yeterli para olması, vizenizin çıkması adına oldukça yararlı olacaktır. Kendinizi finanse edemeyeceğinizi düşündüklerinde İngiltere’de dil okuma isteğinizin samimi olduğuna inanmayıp red verirler. Paranın abinizin hesabında olması sorun değil. Tek yapmanız gereken, eğitiminizi abinizin ve aldığınız bursun karşılayacağını belirtmeniz. Abiniz mesleğini de belirterek, bir a4 kağıda sizin eğitiminizi karşılayacağını yazıp iletişim bilgilerini ekleyip imzalasın(ingilizce olarak). Ayrıca banka hesap dökümünü (başvuru tarihine ne kadar yakın tarihte alıp da eklerseniz o kadar iyi. Mümkün mertebe başvurudan önce 4 hafta içinde alınmış olmalı. Daha eski hesap dökümü sorun çıkarır ve kabul etmeyebilirler) ve aylık gelirini gösteren belgeleri de eklemelidir. Kısacası abinizin size sponsor olacak bir konumda olduğuna inandırmalısınız. Abinizin çok düşük bir geliri var ise her ne kadar bankada 20000 TL gösterecek olsanız da bu paranın abinizin aldığı maaş ile oluşmadığını düşünebilir ve red verebilirler. Paranın abinizin hesabında durması ve yukarıda belirttiğim gibi bir yöntem izlemeniz daha mantıklı. Zaten parayı sizin hesabınıza aktarmanız daha çok şüphe uyandıracaktır.

   – Bursu belirtin ve belgeler ile ispatlayın.
   – Para abinizin hesabında dursun. Başvuru öncesi banka hesap dökümü alın. Hesap dökümünde düzenli para girişi, çıkışı gözükürse sorun olmaz. Bir anda yüklü bir meblağ transfer edilmiş ise bunun açıklamasını isterler.
   – Abiniz sponsor olduğuna dair mektup yazsın ve maaş bordrolarını eklesin.
   – Okul tercihi için de zaten bu sayfadaki yazımda belirttiğim gibi British Council ve UKBA onaylı bir okul tercih etmelisiniz.

  Emine Baydur

  (Haziran 27, 2013 - 17:10)

  merhaba inan bey yorumlarınızı ilgiyle dikkatle okuyorum.
  ben londra kings college 2 haftalık dil eğitimi alacağım. pasaportu aldım henüz vizeye başvurmadım. birincisi 2 haftalık eğitim için benim sadece toplamda 5 bin tl param var. yani bu para uçak vize okul konaklamaya yetermi?? ikincisi konaklama yı kendim ayarladım. orada tanıdığım arkadaşların evinde kalacağım. bunun için konsolosluğa nasıl bir yazı vermeliyim? onların davet yazısımı göndermesi gerekiyor? cevaplarınızı rica ediyorum. teşekkürler

   Inan

   (Haziran 27, 2013 - 20:10)

   Merhabalar,

   5000 lira hepsine yeter mi yetmez mi o konuda benim cevap vermem pek mumkun degil. Cunku listede ulasim, kurs ucreti vb gibi net cevaplamamin zor oldugu ve sizin daha iyi bileceginiz unsurlar var. Londra’da yaşam sayfamızda genel giderlerin bir listesini görebilirsiniz. Bu harcamaları göz önünde bulundurarak ne kadar bir harcama yapacağınızı tespit edip 5000 lira yeterli mi kendiniz tespit ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Kabaca bakarsam hepsine yeter gibi gözüküyor ama dediğim gibi soru cevap yaparak neye ne kadar harcayacağınızı öğrenmektense size yol gösterecek sayfa linkini vermem daha mantıklı.

   2 haftalık kurs için student visitor visa başvurusu yapacaksınız. BU vize başvurusunda bulunan kalacak yer bilgisine arkadaşınızın adresi ve iletişim bilgilerini girin. Ayrıca arkadaşınız size ingilizce bir davet mektubu göndersin. İsminizi soyadınızı, doğum tarihinizi vb yazıp bu kişi benim yanımda şu tarihten şu tarihe kadar kalacaktır. Kendisini şu kadar zamandır tanıyorum ve barınma ihtiyacını ben karşılayacağım yazıp imzalasın ve tarih atsın. Bu mektubu da size göndersin. Siz de başvuru formu ile diğer dökümanlar arasında bu mektubu ekleyin (bir a4 kağıta çıktı alıp vermesi yeterli). Genellikle bu bilgiyi doğrulamak için arkadaşınıza telefon açar ve hakkınızda soru sorarlar. Yalan bilgi olmadığını onaylamak için.

  Davut

  (Haziran 26, 2013 - 22:36)

  Öncelikle merhabalar.Önümüzdeki sene eylül ayı ile haziran ayı arasında Queen Mary University of London’da erasmus hakkı kazandım.İngiltere vizesi ile ilgili kafama takılan çok soru ve endişelerim var.
  -Queen Mary’den kabul mektubu aldım fakat eğitim süresi 9 ay olduğundan hangi vizeyi almam gerektiği konusunda kararsızım.,Extended student visitor vizesi bana uygun mudur acaba?
  -Diğer bir sorumsa bankada bulunması gereken parayla ilgili.Erasmus öğrencilerine ingiltere için hibe olarak aylık 600 euro veriyorlar.Bunu mali kanıt olarak gösterip üstünü kendimiz banka hesabında tamamlama gibi bir şansımız var mı? Buna istinaden paranın 28 gün min banka hesabında beklemesi gerektiğini duydum fakat şuan hesapta hiç para yok bu saatten sonra geç kalma gibi bir durum sözkonusu mu?
  -Son olaraksa extended student visitor visa benim için uygunsa dil belgesi sunmak zorunda mıyım?
  Şu andan itibaren iki buçuk ayım var gibi gözüküyor neler önerirsiniz ?

   Inan

   (Haziran 26, 2013 - 23:00)

   Merhaba,

   Lisans egitimi almak icin Tier4 GSV vizesi almaniz gerekiyor. Bunun icin de gereken sartlar SVV icin gereken sartlara gore daha agir ve detayli. Erasmusun aylik odeyecegi miktari da basvuru formunda belirteceksiniz ve bunu belgelemeniz de gerekiyor. Paranin sahsi hesabinizda bekleme zorunlulugu yok. Eger baska birisi (bu kisi cok yakin akrabaniz olmasi daha iyidir) hesabinda yeterli miktarda paraya sahip ise size sponsor oldugunu belirten bir mektup yazabilir. Ayrica bu kisinin gelirini gosteren belgeler de eklenmelidir. Basvuru formunda giderlerinizi karsilamak icin hem Erasmus bursunu gosterip hem de sponsorunuz olan bu kisiyi belirtebilirsiniz.

   Kafaniz karismamasi icin oncelikle tavsiyem UKBA sitesinden Tier4 GSV vizesi basvuru sartlarini okuyup size uygun mu bir inceleyin.

  elmas_celik

  (Haziran 14, 2013 - 22:46)

  bu arada ben aracı şirketlerede gittim ben 3 4 haftada sonuçlanır diye biliyorum ama onlar erken basvurmamın red geldiğinde tekrar başvurmak için bana faydası olacagını söylediler.bu defada vizem okul kayıt tarihimi beklerken burada gececek bu kafamı cok karıstırdı.ben vize başvurusu için ortalama ne yapmam gerektiğini araştırmalarım sonucu biliyorum ama bu işi yinede aracı şirkete yaptırmam vize almada dahamı garanti acaba şirketler kafamı cok karıstırdıgı için soruyorum bu kadar fazla soruları kusura bakmayın lütfen…

  elmas_celik

  (Haziran 14, 2013 - 22:36)

  çok teşekkürler…peki bu dediğiniz SVV ve eSVV vizesi ile TİER 4 GSV vizesi arasındaki fark nedir? yani ben önlisans mezunuyum dil eğitimi almak için gideceğim benim almam yada başvurmam gereken vize hangisi oluyor? cok cok teşekkürler…

  elmas_celik

  (Haziran 14, 2013 - 21:02)

  öncelikle merhabalar! ben turizm otel işletmeciliği mezunuyum geçen yıl mezun oldum bu yılda Londra’ya gidip dil eğitimi almak istiyorum.annemin hesabında belirli miktarda para bulunmakta yani beni Londra’da 6 aydan fazla bir süre idare edebilecek miktarda babam da emekli.öncelikle sorum; vizeye okula başlamak istediğim tarihten ne kadar önce başvurmam gerekiyor yani ortalama vize alma süreci ne kadar sürüyor? dil eğitimi aldıktan sonra orada kalma fikrim var bunun için Ankara Anlaşmasıyla kalma şansım varmı? son günlerde öğrenci vizesi ile gelenlere bu yasanın kalktığı hakkında bir duyum aldım doğruluk payı nedir acaba bilginiz varmı? eğer yoksa başka hangi yollarla kalma şansım olabilir? şimdiden teşekkürler…

   Inan

   (Haziran 14, 2013 - 21:13)

   Merhaba,

   Genelde ogrenci vizesi basvurulari 2 ila 3 hafta arasinda sonuclaniyor. Oncelikle okul bulun ve basvurunuzu yapin. Sizi okul yonlendirecektir. Okul ile gorusmeden kendiniz ogrenci vizesi basvurusu yapamiyorsunuz.

   SVV ve eSVV vizesi ile gelirseniz burada kalmaniz pek mumkun degil. Tier 4 GSV vizesi alirsaniz ise vize bitmeden isterseniz uzatabiliyor veya farkli bir vizeye gecis yapabiliyorsunuz.

   Ankara anlasmasi hakkinda ben detayli bilgi vermiyorum. Ama sunu belirtmem gerekiyor ki Turkiye’de bu sektorde bir sure calisip sonra Ankara Anlasmasi yapmaniz basvurunuzun daha garanti olmasi demektir. Aksi halde hic calismadiginiz bir sektorde isinizi kuracaginiza inandirmaniz oldukca zor olacaktir.

   Ogrenci olarak gelip sonra Turkiye’ye donup 1 sene sektorunuzde calisip bu surec icinde Ankara Anlasmasina hazirlanip basvuru yapip gelmeniz cok daha mantikli ve garanti bir yontem olacaktir.

  Tugce

  (Haziran 7, 2013 - 09:00)

  Tesekkurler bilgiler icin, gercekten yararli.Peki universite sonunda oturma izni icin ne yapabilirim? Ankara antlasmasinin sartlari neler

  Tuğçe

  (Haziran 6, 2013 - 13:18)

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler gerçekten faydalı bilgiler,teşekkür ederim.Ben liseden yeni mezun oldum ve seneye Londra’ya gitmek istiyorum.Ama benim planlarım arasında üniversiteyi okuduktan sonra oraya yerleşmek var ilk önce dilimi geliştirmek açısından bir dil okuluyla gitmem gerekiyor ama anladığım kadarıyla Tier 4 GSV vizesi için üniversite ile anlaşmalıyım fakat dil eğitimi almadan bunun nasıl mümkün olabileceğini bilmiyorum ,sanırım mümkün değil çünkü dil eğitimi almadan IELTS sınavına girip bi üniversiteye kabul edilemem.Oraya yerleşmek için neler yapmalıyım ya da dil okuluna giderken nasıl Tier GSV vizesi alırım bunları daha ayrıntılı anlatabilirseniz sevinirim.

   Inan

   (Haziran 6, 2013 - 22:56)

   Merhaba,

   Tier4 GSV vizesi 11 ay uzeri kurslara yazildiginizda alabilmektesiniz. Benim tavsiyem ilk vizenizi SVV veya eSVV olarak almaniz. Bu vizeler cok daha kolay aliniyor. Dil okuluna gelmek icin zaten Tier4 GSV nin bir esprisi kalmadi. SVV veya eSVV’e gore tek farki, vize bitiminde Turkiye’ye donmeden uzatilabilmesi. Ucreti de daha fazla, gerekli dokuman da fazla, ayrica net olarak bir dil seviyesi raporu istiyor. Ornegin IELTS, TOEFL, Cambridge sinavlarindan alacaginiz puani gostermelisiniz Tier4 GSV icin.

   Kisacasi onerim; 6 ay ila 9 ay arasi bir sure ile dil okulu kaydi yaptirin. eSVV vizesi alin. Kursun son 2 ayi icinde IELTS sinavina girin. Sinavdan Universiteye kabul icin yeterli puani alirsaniz, bu sonuc belgesi ve diger gereken belgelerle Universiteye basvuruda bulunun. Kabul edilirseniz ucreti yatiricaksiniz ve universite de size Tier4 GSV vizesi alabilmeniz icin CAS numarasi atayacak. Bu ve diger gereken belgeleri alip Turkiye’ye doneceksiniz. Doner donmez de Tier4 GSV vizesi basvurusunu Turkiye’den yapacak, vizeyi alip tekrar Ingiltere’ye geleceksiniz ve Universite egitimine baslayacaksiniz.

   Ayrica not edeyim, Ingiltere’de Tier4 GSV vizesi ile bulunuyorken bu vize bitiminde uzatma islemi oldukca pahali. Bazi durumlarda Turkiye’ye donerek oradan yapmak daha mantikli oluyor.

  ilker

  (Mayıs 30, 2013 - 21:13)

  Tekrar merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki önceki aldığım vize reddiyle ilgili herhangi bir işlem yapmam gerekecekmi acaba? Mesela danışman şirketinin beni az bilgilendirdiğinden dolayı gerekli şartları karşılayamadım gibi bir mektup yazmam gerekirmi önceki vize başvurumla ilgili?

  ilker

  (Mayıs 30, 2013 - 18:47)

  Merhaba ben yaklaşık 4 sene önce ingiltere’de dil okulu için vize başvurusu yapmıştım ancak danışmanlık şirketi saolsun beni bilgilendirmediler üstüne birde turist vizesi başvurusu yaptırarak red almama sebep oldular. Gelen red mektubunda ingiltereye ne amaçla gitmek istediğimi, nerelere gideceğimi belirtmediğimi söylediler. Kısacası baştan sağma ve alel acele yapılmış saçma sapan bir başvuruydu. Ayrıca o zamanlar lise mezunuydum. Şimdi hocam size amaçlarımı ve neler yapmak istediğimi anlatayım. Şuan 2 yıllık okul bitirmek üzereyim. İlerde sivil havacılık pilotu olmak gibi bir amacım var. Bu yüzden dil eğitimi ve lisans mezunu olmam gerekiyor. Ben dil meselesini de geri kalan üniversite eğitimimi de İngiltere’de halletmek istiyorum. İlk önce 6 yada 9 aylık dil eğitiminden sonra eğer şartları karşılayabilirsem 2 yıllık üniversiteyi orada 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Bu şartlar altında benim vize işlemlerimde nasıl bir yol izlemem gerekir acaba? Tecrübelerinize dayanarak bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Gerçekten karmaşık bir durum ve nereden nasıl başlayacağıma karar veremiyorum. Ayrıca danışmanlara olan güvenimde kalmadığı için bu kadar uzun yazdım. Teşekkürler.

   Inan

   (Mayıs 30, 2013 - 19:41)

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun demek isterim. Gerçekten de işi bilmeyen birisinin yönlendirmesi ile çok hatalı bir başvuru gerçekleşmiş.

   Size tavsiyem, dil okulu bulup kayıt olmanız ve kurs süresine göre tercihen eSVV vizesi başvurusu yapmanız. eSVV vizesi uzatılmış ziyaretçi öğrenci vizesi demek. Almak için şartlar daha kolay ama çalışma hakkınız ve bu vizeyi İngiltere’deyken uzatma hakkınız olmuyor. Yapacağınız şey ise bu vizeyi alıp kursa gelip kurs süresinde de boş vaktinizde üniversiteleri araştırmak. Herhangi bir üniversiteyi beğenirseniz de kurs alırken IELTS sınavına hazırlanın. Kurs bitimine doğru IELTS sınavına girip okula kabul için yeterli puanı almaya çalışın. Yeterli puanı alırsanız da üniversiteye başvuru yapıp kabul almanız durumunda üniversite ücretini yatırın. Üniversite de siz Türkiye’ye geri döndüğünüzde başvuracağınız Tier4 GSV vizesi için size bir CAS numarası tayin edecek. Bunun belgesi ve gereken diğer bütün belgeler ile Türkiye’de GSV vizesine başvuracaksınız. Kabul gelir ise tekrar İngiltere’ye gelip üniversite eğitimine başlarsınız. Red gelirse ise üniversiteye yatırdığınız paranın çok büyük ihtimalle depozito haricindeki kısmını geri verirler.

   Bol şanslar.

  Bengisu

  (Mayıs 21, 2013 - 14:45)

  Ben ingiltere vizemi aldım ancak brighton da bi okula kayıt olarak aldım eger okula parayı yatırmaz ve gitmekten vazgeçersem vizem iptal olur mu?

   Inan

   (Mayıs 21, 2013 - 19:30)

   Vizeniz eger cikti ise iptal olma gibi bir durum yok. Lakin havaalaninda hangi okula geldiğinizi vb soracaklardır. Okulun verdiği öğrenci belgesini de görmek isteyeceklerdir.

   Ayrıca hangi tip öğrenci vizesi aldığınız da önemli. Tier4 GSV aldı iseniz CAS numarası vermişlerdir ve buradan takibiniz yapılıyor. Gelmezseniz veya ücreti tam yatırmazsanız raporlama yapılacak ve ileride başınıza dert olacaktır. SVV veya eSVV vizesi varsa ve okula uğramazsanız takibiniz pek yapılmayacak olsa da ileride yine başınıza dert olabilir. Ben ne olursa olsun böyle bir şeyi tavsiye etmiyorum.

  aLi

  (Nisan 14, 2013 - 10:04)

  merhaba,
  Ben ingiltere brightondan bir okula danısmanlık fırması ıle basvuruda bulundum ve red aldım .. Banka hesabımın yetersız ve guvenılır oldugu yazıyor mektupta.. Danısmanlık fırmamın ihmalkarlıgından oldugunu sanıyorum hiç uyarıda bulunmadılar bana..Üstelik paranın yeterli olup olmuycagını sordugum halde….

  Şimdi tekrar başvurmayı düşünüyorum ama bu sefer kendim hazırlamayı düşünüyorum herşeyi.. Önerisi veya yardımı olacak biri varsa şimdiden teşekkür ederim…

  Serpil

  (Nisan 13, 2013 - 17:36)

  Bılgıler ıcın çok teşekkür ederım ınan bey!!
  Atlas edu ya baktım yalnız bu acenta sadece vıze hızmetı bermıyor. Okul basvurusuda yapmak zorundasınız. Ben buradan bır okul sectım ve gayet uygun. Verse bıle acaba bütün elemanları gercekten aynı kalıtedemı başvuruları hazırlıyor bılemıyorum. Atlasta isim verecegınız biri varmı acaba? Bu işi iyı yapan bırı. Çokmu garıp bı soru oldu çok pardon!!!
  Ağzı yanan yoğurdu bıle üfleyerek yermiş. Inanın tek amacım kardesımı tekrar hayal kırıklığına urgrarmamak. Onu heveslendırıp sonra hüsrana uğratmak hiç de hoş bır durum degıl.
  Bıldıgınız sadece vıze hızmetı veren ama gercekten guvenılır bır acenta varmı? Bu arada sızce kardesım ıcın saglık sıgortası yaptırmamız gerekırmı sızce? Extra olarak ne tür evraklar vızenın alınmadında yardımcı olur sızce?

  Çok teşekkür ederım!!!
  Serpıl

   Inan

   (Nisan 18, 2013 - 13:56)

   Acikcasi sectiginiz okul ile iletisime gecip de onlardan destek alabilirsiniz. Ayrica bir araci kurum kullanmaniza pek gerek yok. Zaten basvuracaginiz vize SVV diye tahmin ediyorum ve pek zor bir basvuru sureci yok acikcasi. Tier4 GSV vizesi alacaksaniz da her halukarda zaten okulun size CAS numarasi atamasi gerekecek ki bunu zaten kendileri belirtirler. Tavsiyem belirlediginiz okul ile iletisime gecip onlardan destek almaniz. Her halukarda ucreti odemeniz gerekiyor ve onlarin da size gerekli belgeleri vermesi gerekiyor. Vize red almaniz durumunda da okullarin cogu depozito olarak belirledikleri miktari tutup kalanini geri iade ediyorlar.

   Genel olarak vize basvurusu icin tavsiyem basvuru formunu ve aciklamalarini iyice okumaniz yonunde. Sundugunuz bilgileri de belgelerle ispatlayin. Ornegin sponsor olarak anneniz veya babaniz gozukuyorsa onlarin maaslarini gosteren belgeleri, ev tapularini ve araba ruhsati gibi ekonomik durumlarini destekleyen her seyi belirtin. Neden Ingilizce okumak icin Ingiltere’ye geldigini onemsemekteler. Bunu net bir sekilde belirtip, onceden gordugu Ingilizce derslerini de belirtmelisiniz. Ornegin lisede ingilizce okuduysa diplomasini ve transkriptini ekleyin. Kisacasi iltica etmek amacinda olmadigina inandirmalisiniz.

   Iyi sanslar!

  Serpil

  (Nisan 8, 2013 - 00:34)

  Merhaba,
  Ben ingilterede yasiyorum. Gecen sene 16 yasindaki kardesim icin bir acenta yardimi ile Turkiyeden turis vizesi basvurusu yaptim. Fakat Acenta okadar kotuyduki 2 ay sonra garip bir red mektubu geldi. Goya erkek kardesim esini ziyarete gidiyormus ingiltereye. Turkiyede ogrenci be yeterli parasi yokmus. Sponsor mektubunda cocukcagazin beni ziyarete gelecegini herseyini benim karsilayacagimi herseyi yazdim. Fakat acentanin application I doldurur iken bir yanlislik yaptigini dusunuyorum. Acentadan application a bakmak icin GF numarasi sanirim onu istedik vermedi.
  Simdi bu sene icin ogrenci basvurusu yapmak istiyoruz fakat red kayitlarini nekadar zaman ellerinde tutuyorlar, gecenseneki yanlis anlama ile ilgili bir yazi yazmakimiyiz?
  Iyi bir acenta nasil bulupta yardimi aliriz bilemiyorum. Hersey corba olmus durumda. Lutfen yardim edin!!!

  simdiden cok tesekkur ederim
  Serpil

   Inan

   (Nisan 10, 2013 - 14:55)

   Merhaba,

   Oncelikle gecmis olsun. Dediginiz gibi tam olarak acentanin hatasi nedeni ile red almis gibi gozukuyor. Oncelikle bu red sonrasi kayitlarin yeni yapacaginiz vize basvurusuna olumsuz etkisi pek olmayacaktir. Genellikle kayitlar 10 yil sure ile tutulur. Yeni basvurunuzu dikkatli bir sekilde yaparsaniz sorun cikmayacaktir. Onceki basvurunuzu belirtmeniz istenecek ve neden red aldigini da size tavsiyem ayrica bir a4 kagida yazip yeni basvuruda bunu da gonderin. Cok net ve samimi bir sekilde bilgi vermeniz onerilir.

   Egitim acentalari arasinda Atlas Edu egitim acentasi gayet iyi.

   Bol sanslar

  apo

  (Mart 17, 2013 - 08:29)

  ben suan turkıyede memurum ve yurt dısında yuksek lısans yapmak ıstıyorum vetabıkı dıl ogrenmek zorundayım bır memuravıze verme olasılıkları nedır. ve ılk etepta ne kadar para yanımda bulundurmam lazım ve arkadsım ıngılterede ıkamaet edıyor. onun bana kalacak yer olarak sponsor olması munkun mu? tesekurler.

   Inan

   (Nisan 1, 2013 - 14:29)

   Merhaba,
   Vize almaniz icin herhangi bir engel yoktur. Istenen sartlar basvuracaginiz vizeye gore degisiyor. Dil egitimi icin SVV, ESVV veya GSV vizesi alabilirsiniz. SVV ve ESVV vizeleri icin istenenler daha az ve benim tavsiyem her ne vizesi olursa olsun Londra icinde bir kursa gidecekseniz kalacaginiz her ay karsiligi 1000 pound olacak sekilde bir meblag banka hesabinizda bulunmali. Vize icin basvurmadan once en az 28 gun para hesapta durmali. Kalacak yer icin sponsor olacaksa bir a4 kagida bunu belirten sekilde yazi yazmali ve iletisim bilgilerini de ekleyip imzalayip size vermeli. Basvuru formunda da arkadasinizin adresini ve kimlik bilgilerini girip onun yaninda kalacaginizi belirtmelisiniz.

   Ayrica ucak biletinizi de alip hangi tarihte ucacaginizi da formda belirtmeniz gerekiyor. Vize cikmasi icin yeterli zaman ayirip basvurunuzu geciktirmeden yapmaniz tavsiye edilir.

  ahmet

  (Mart 6, 2013 - 11:28)

  Merhaba,
  Ben misafir öğrenci vizesi için bif hafta önce başvuru yaptım. 1 yıldır çalıştığım iş yerinden geri döndüğümde devam edeceğime dair belge aldım, ‘ sene öncesinden Amerika vizemde vardı ve belgelere onu da dahil ettim, fakat 6 aylık kalmak istememe rağmen 3 aylık okul parasını yatırıp belgeleride buna göre doldurduk. Zaten en az 6 aylık vize verildiği için yani. Bu vize alma şansımı azaltır mı? Bir de bankadan babam kendi adına ingilizce bir yazı aldı sponsor olduğunu ve masrafları karşılayacağına dair hesapta olan 15 bin pound para gösterdik. Ama hesap dökümü olarak değil. Banka sadece şu an hesapta bu para vardır tarzı bir kağıt verdi sorun olur mu?

   Inan

   (Mart 10, 2013 - 17:05)

   Merhaba,

   SVV vizesi max 6 aylik veriliyor ve bu sure icinde kursun illaki 5 veya 6 ay olmasina gerek yok. O nedenle 1 ay da olsa 5 ay da olsa bir sey degismeyecektir.

   Bankadan aldiginiz mektup yeterli olmayabilir. Hesap dokumunu de alip yanina destekleyici olarak bu mektubu eklemeniz ve babanizin sponsorunuz oldugunu belirttigi mektup yanina ayrica babanizin maas bordrosunu veya emekli ise emekli maasini gosteren belgeleri eklemelisiniz. Bu sekilde basvurunuzu daha garanti hale getirirsiniz.

  alev

  (Aralık 26, 2012 - 08:46)

  merhaba,Ben dil eğitimi için 6 aylığına Mayıs ayında londra ya gitmek istiyorum.Burada bi danışmanlık şirketiyle görüşüyorum.Okul filan seçtik.Orada çalışan bayan okul parasının Aralıkta yatırmam gerektiğini söledi vize açısından sorun yaşamamak için ancak bi sorunlar oldu ve parayı ocak sonu gibi yatırabilicez bu vize de bana sorun çıkarır mı sizce.

   Inan

   (Aralık 27, 2012 - 13:14)

   Merhaba,

   Vizeye basvurmadan once okul ucretini tam yatirmalisiniz. Bu islem sonucunda okul size ogrenci mektubu verecektir. Bunun elinize gecmesi neticesinde vize basvurusunda bulunabilmektesiniz. islemler gecikmesin diye soylemis olabilirler. Ayrica Ocak ayi itibari ile butun okullar ucretlerine zam yapmaktalar. Belki araci kurum sizin kayit oldugunuz kurstan alacagi komisyonun daha yuksek olmasi icin Aralik ayinda ucreti yatirmaniz gerektigini soylemis de olabilir. Neticede sizin icin herhangi bir handikap soz konusu degil ama eger ki gecikme vize basvuru surenize etki edecekse en kotu ihtimalle kursunuzun baslangic tarihini bir kac hafta erteletmeniz gerekebilir.

  sarp_yokus

  (Ekim 11, 2012 - 02:52)

  Merhaba,
  Ben iki yıl önce İngiltere için evlilik vizesi başvurusu yapmış ret almıştım ve ondan sonra hiç başvuru yapmadım. Hala evliyiz ve eşim hala ingilterede. Ben şuan İngilterede dil okulu kurslarına başvuru yapmak istiyorum ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunacağım. Türkiyede kendime ait işyerim var ve benim adıma kayıtlı. Türkiyede ticaret ile uğraşıyorum. İngiltere’ye kalıcı değilde öğrenci olarak gitmeek istediğimi ve tekrar geri döneceğimi söyler isem sizce inandırıcı olur mu? Veya hiç eşimi anlatmasam onlar iki yıl önceki vize başvurumu görürler mi? Şimdiden teşekkürler…

   Inan

   (Ekim 16, 2012 - 14:14)

   Merhaba,
   Cok riskli olacaktir ama imkansiz degil. Onceden yaptiginiz basvurular kayit altinda tutuluyor. 10 yil kadar bir sure bu bilgi saklanmakta. Bu nedenle simdi ogrenci vizesi basvurusunda bulunursaniz, basvurunuzda problem olmasa dahi Ingiltere’ye sadece okumak amaci ile gelmek istediginizi dusunmediklerini belirtip, basvurunun samimiyetine inanmadiklarini belirtip reddedebilirler.

   Tavsiyem evlilik vizesi basvurusunda yaptiginiz hatayi irdeleyip tekrar ayni vize icin basvuru yapmaniz olacaktir.

  mst

  (Eylül 26, 2012 - 03:33)

  merhaba ben üniversitede master egitimi görüyorum swindonda bulunan tanıdıklarımın yanına gidip oraya yakın bir yerde dil egitimi görmek istiyorum 1 yıl süreyle… Bunun için gerekli olan kurs parasını hallettim ama bankada bulunması gereken parada sıkıntı var bu para orda tanıdık olmasına ve onlarda kalacak olmama ragmen gerekli mi? Ayrıca ben orda alanımla ilgili lisans egitimi için ayrıyeten maddi olarak bişey yapmam gerek mi yoksa oda dil okulu kadar yüksek bir meblamı?
  Bu arada verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim…

   Inan

   (Ekim 6, 2012 - 20:56)

   Merhaba,

   Bankada göstermeniz gereken para çok önemli. Tanıdık yanında kalacak olsanız dahi istenen miktarı göstermelisiniz. Öğrenci vizesi başvurularında bu çok önemlidir.

   Sadece dil eğitimi almak için geliyorsanız alanınızla ilgili bir çalışma yapmaya veya eğitim almanıza gerek yoktur. Vize başvurusunda master yaptığınızı belirtir çalışacağınız sektörde İngilizce bilginizin önemli olacağını ve bu nedenle İngiltere’ye eğitim için gelmek istediğinizi belirtirseniz yararlı olacaktır.

  ali

  (Eylül 6, 2012 - 13:46)

  merhaba
  ben bogazici universitesindeyim 1 yil ingilizce hazirlik okudum sinavi gecemedim .dil egitimi icin ingiltereye gitmek istiyorum. orda tanidiklarimiz var onlarinin yaninda kalmayi planliyorum.bunun icin bi belge goturmelimiyim.

   Inan

   (Eylül 10, 2012 - 12:16)

   Merhaba,

   Ogrenci vizesi basvurusunda bulunurken kalacaginiz yeri tanidiginizin adresi olarak belirtmeli ve tanidiginizdan davetiye mektubu almalisiniz. Tanidiginizin pasaport ciktisini da davetiye mektubu ile birlikte vize basvurunuzda eklemelisiniz.

  Ayşenur

  (Mayıs 12, 2012 - 13:53)

  İngiltere’de bir yıl lisans eğitimi alıp Türkiyedeki üniversiteme geri döneceğim(Erasmus Programıyla gidiyorum).GSV almam gerekiyor,Fakat yeni kurallardaki dil şartını anlayamadım ,ingilzce düzeyimin B1 mi B2 mi olması gerekiyor.Sadece bir sene exchange yapıp ülkeme geri döneceğim.

   Inan

   (Mayıs 14, 2012 - 22:52)

   Son değişiklikler ile B2 seviyesine çıkartıldı.

  […] İngiltere öğrenci vizesi başvurusunda bulunurken hangi okula kayıt yaptırdığınıza dikkat ediniz. Bu okulun UKBA Accredited Colleges listesinde bulunduğuna ve tercihen Highly Trusted Sponsor olduğuna kanaat getirdikten sonra kaydınızı yapınız. Başvurunuz sırasında ise sizden istenen belgeleri eksiksiz doldurup formlarda belirttiğiniz her bilgi için kanıt sunmayı unutmayınız. […]

  deniz12

  (Eylül 11, 2011 - 13:36)

  Merhaba. Ben de önümüzdeki yıl londra’da dil okuluna gitmeyi planlıyorum. Bu nedenle yukarıda verdiğiniz faydalı bilgiler için kendi adıma çok teşekkür ederim. Ancak bazı sorular kafama takılıyor. Bilgi sahibi iseniz bana yardımcı olabilir misiniz …
  Dil okuluna gitmek için vize başvurusunda yaş sınırı var mı ? ( 37 yaşındayım ) , okul bitiminde mutlaka Türkiye’ye dönmeyi taahhüt etmek gerekiyor mu ? , Geri döndüğümde mevcut işimde çalışmaya devam edebileceğime dair işverenimden yazı vs. isteniyor mu ? ( 18 yıllık bankacıyım , son çalıştığım bankada 9.yılımdayım ) Ayrıca dil okulu sonrası oturum ve çalışma hakkı alabilmek için ne yapmak lazım ( örneğin bu sitedeki iş ilanlarından birine başvurup kabul edilebilirsem okul bittikten sonra kalma şansım olur mu ?) gibi konularda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim, zira amacım dil öğrenip geri dönmek değil, şu anda orada bulunan nişanlımla evlenip hayatıma londra da devam etmek. Ve bunun için de herşeyi onun halletmesini beklemek yerine bazı engelleri önceden aşmama yardımcı olabilecek bilgiler edinmek için tecrübe ve bilginizden faydalanmak isterim.
  Vakit ayırıp okuduysanız teşekkür eder işlerinizde kolaylıklar dilerim. Saygılar

   Inan

   (Eylül 11, 2011 - 17:15)

   Merhaba,
   Dil okulu ile alınan Tier 4 GSV vizesi ile verilen haftada 10 saatlik çalışma hakkını artık kaldırdılar. Lisans ve lisans üstü kurslara yazılınca haftada 20 saat çalışma hakkı halen daha verilmekte. Yaş açısından sorun yok. Okul bitince Türkiye’ye döneceğinize inandıramaz iseniz reddedilirsiniz. Başvuru sırasında formda belirttiğiniz her şeyin kanıtını sunmalısınız. Muallakta kalan bir şey olursa vize başvurusu reddediliyor. Kurs bitince tekrar çalışmaya devam edeceğinizi belirten bir yazı gerekli. Ayrıca çalıştığınız yerden aldığınız iş sözleşmesi ve maaş dökümleri de gerek.

   Dil kursu sonrası İngiltere’de kalmak için Ankara anlaşması yapılabilir. Bunun dışında iş ilanlarına başvurduğunuzda çoğu firma çalışma vizesi için sponsor olmak istemeyecektir. Gerçekten de zor bir durum. Sizin yaptığınız işi yapabilecek AB vatandaşı bulunamadı ve çalışacağınız iş pozisyonunu 3 ay boyunca gazeteler ve iş alım kurumlarında yayımlayıp halen daha işçi bulamadılar ise size işçi vizesi çıkarılabiliyor. Oldukça zor.. Bu nedenle en temizi Ankara Anlaşması yaparak çalışma vizenizi kendiniz halletmeniz. Bu sayede nişanlınızı da yanınızda getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın