Notting Hill Festivali 2013

Notting Hill Festivali 2013 yılında 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivalle ilgili detaylı bilgi ve tavsiyelerin olduğunu bu yazıyı mutlaka okuyun.

Last updated on Mayıs 30th, 2015 at 09:47 am

2013 yılı Notting Hill Festivali (Karnavalı) için geri sayım vakti! Ağustos ayı son haftasonu Pazar günü başlayan bu karnaval 2 gün sürüyor!

Notting Hill Festivali-Karnavali

Pazar günü aileler için idealken Pazartesi günü ise yetişkinlerin eğlenmesi için  daha uygun. Karnavalın ilk günü olacak 25 Ağustos 2013 günü çocuk dansçıların geçişi izlenebilir. Günün ilerleyen saatlerinde ise yetişkinler alkol ve canlı müzik eşliğinde Notting Hill caddelerini açık hava dans pistine çevirecekler.

Dansçıların geçişini görmek için erken gitmeniz gerekiyor. Tavsiye edilen saatler genelde saat sabah 8:30 civarı. Geçiş saat 09:00 da başlayacak ve akşam saat 19:00 civarı son bulacak.   Oldukça enerjik birisiyseniz sabah erken gidip akşam geç saatlere kadar durabilirsiniz. Eğer dansçıları görmektense enerjinizi dans etmeye harcamak istiyorsanız öğlen vakti gidebilir ve akşamın ilerleyen saatlerine kadar kalabilirsiniz.

En önemli sorunlardan birisi tuvalet ihtiyacı. Çevrede yaşayanların kapılarını açıp evlerindeki tuvaletleri kullanmanız için 1 pound ücret aldığını göreceksiniz. Acil bir ihtiyaç ise tercih edilebilir.

26 Ağustos 2013 Pazartesi günü ise yetişkin dansçıların geçişi izlenecek. Günün ilerleyen saatlerinde ise yine Pazar günü olduğu gibi yüzbinlerce insan dans ederek festivali kutlayacak.

(26 Ağustos günü İngiltere’de resmi tatil. )

Notting Hil Karnavalı Avrupa’nın en büyük sokak partisi olma özelliğini taşıyor. 1964 yılından beri düzenlenen bu festival her sene daha çok insanın katılımı ile dünyaca ünlü bir festival haline geldi. Katılım bu kadar fazla olunca da özellikle günün ilerleyen saatlerinde alkol tüketiminin artmasıyla da birlikte tatsızlıklar yaşanabilmekte. Sorun çıkartmaya çalışan kişiler görürseniz oralarda takılmayıp uzaklaşın. Güvenliğe büyük önem verildiğinden dolayı her yerde polis memularını göreceksiniz. Başınıza herhangi bir şey gelirse yardım için doğrudan polislere gidiniz. Merak etmeyin, sokakta alkol alıyorsunuz diye polis ile papaz olmayacaksınız. Öyle ki gün boyu pek çok dans eden polis görmeniz de mümkün.

Dansçılarla fotoğraf çekilmek gayet güzel bir fikir. Çekinmeden sorabilirsiniz. Geçiş sırasında biraz zor olabilir ama geçişin bitimine yakın elinize pek çok fırsat geçecektir.

Bugüne kadar hiç katılmadıysanız en az 1 kere gidip görmek ve doyasıya eğlenmekte fayda var. 2011 yılında Notting Hill Festivali hakkında yazdığım yazıyı da tekrar okumanızı ve tavsiyelerime kulak vermenizi öneririm.

Ulaşım için kesinlikle arabanızı veya taksileri kullanmayın. Toplu taşıma veya tercihen bisiklet ile ulaşım daha mantıklıdır.

Metro İstasyonları:

Latimer Road: 23:30 da kapanıyor.

Notting Hill Gate: 12:00 ila 19:00 saatleri arasında sadece çıkış izni var. Circle ve District line trenleri durmayacak. Central Line ile ulaşım yapanlar için diğer hatlara geçmek yasak.

Royal Oak: 11:00 ila 18:00 arası sadece çıkış izni var. Saat 18:00 da kapanıyor.

Westbourne Park: 11:00 ila 18:00 arası sadece çıkış izni var. 23:30 da kapanıyor.

Bayswater: Normal servis. Açık.

Queensway: Normal servis. Açık.

Çevre istasyonları kullanıp kısa bir yürüyüş ile Notting Hill karnavalına ulaşmak da mantıklı bir tercih olacaktır.

Paddington, High Street Kensington, Holland Park ve Queen’s Park istasyonlarına gelip buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.  En azından kalabalığa yavaş yavaş alışmanız için iyi olur.

Otobüsler?

Bulunduğunuz yerden otobüs ile karnavala gitmeniz de mümkün. Otobüsler karnaval alanının yakınından geçmeyeceklerdir. Tavsiyem TFL sitesinden nasıl ulaşabileceğinize bakıp uygun bir alternatif seçmeniz.

Unutmadan belirteyim, katılım ücretsiz. (hani olur da birileri sizden para almaya çalışırsa, yeah right!, whatever!, sure thing!, pull the other leg! gibi cevaplar verebilirsiniz)

 

İyi eğlenceler!

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: