Notting Hill Festivali 2011

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:42 pm

Yine yeni yeniden! Dünyaca ünlü Notting Hill karnavalı(festivali)’ne günler kaldı. Önümüzdeki hafta sonu başlayacak festival yine oldukça renkli geçecek. 27 Ağustos 2011 Pazar günü çocukların samba dansları ile ailelerin ağırlıkla ziyaret edeceği festival 28 Ağustos 2011 Pazartesi günü ise büyüklere hitap eden gösteriler ile güne başlayıp akşam saat 7 civarı son bulacak.

Festival boyunca sambacıların danslarını izleyip sokak boyu farklı noktalarda çalan müzik eşliğinde çılgın kalabalık ile birlikte dans edip güney amerika ruhunu yakalayabilirsiniz. Katılımın ücretsiz olduğu festival alanında bütün günü geçirecek kadar enerji ve zamanınız yok ise;

– Samba danslarını kaçırmamak için erken saatlerde gitmeniz önerilir. Sabah saat 9 da başlayacak danslar bir kaç saat sürdüğü için erken gitmek avantajlı.
– Samba dansları çok ilgimi çekmiyor benim amacım eğlenmek, sokaklarda çalan müzikler ile dans etmek diyor iseniz öğlen saatlerinde festivale katılabilirsiniz.

Festivalin çok popüler oluşu, beraberinde aşırı bir kalabalığı da getiriyor. Öyleki sokaklar, sabah evden işe gidenlerin doldurduğu İstanbul metrobüsleri gibi… Kalabalık ortamlara alışkın değil iseniz tavsiyem festival alanından uzak durmanız yönünde olacaktır.

Giderken olabildiğince rahat giyinin. Asla şık giyinmeye kasmayın. Bulabildiğiniz en renkli giysileri giyip üzerinizdekilerin kirlenmesi veya zarar görmesine aldırmayacak şekilde giyinin. Yanınızda çok fazla nakit para taşımayın. Tavsiyem en fazla 20£ bulunsun. Bozuk para daha rahat olur. Çantanızı ve cep telefonunuzu mümkün mertebe gözünüzün önünden ayırmayın. Özellikle turistlerin eşyalarını çalmak çok kolay. Her yer kamera polis dolu bir şey olmaz diye düşünürseniz günü kazasız belasız bitirmeniz mümkün olmayabilir.

Bu güne kadar genelde Ağustos ayı sonu hava sıcaklıkları yüksek olduysada bu yıl sıcaklıklar olabildiğince düşük seyrediyor. Hafta sonu da sıcaklıklar gün içinde 20 C civarı olacak. Umarım yağış olmaz da tam anlamı ile bir festival eğlencesi yaşanır.

Festival alanına ulaşım hafta sonu biraz zorlaşıcak. Festival alanı ve yakınındaki pek çok cadde trafiğe kapatılıyor. Ayrıca yığılmayı önlemek için bazı metro istasyonları da kapatılıyor. Çok dert değil zaten festivale ulaşım için illaki belli bir süre yürümeniz gerekicek. Tavsiyem yoğunluğun az olduğu bir alandan festival alanına yönelmeniz. Aksi taktirde kaldırımlarda insan birikimi nedeni ile daha festivale ulaşamadan 500 metre mesafede sıraya girmeye başlarsınız. Çekilcek iş değil açıkcası! Tavsiye edilen yerler Notting Hill bölgesinin güneyi ve batısından giriş yapmanız yönünde. Metro kullanacak iseniz TFL sitesindeki journey planner’da varmayı planladığınız istasyonun hafta sonu açık mı kapalı mı olduğunu kontrol edin. Her halükarda ulaşım için ekstra zaman tanıyın. Normalde yarım saat sürecek ise tavsiyem en az 1 saat olarak hesaplamanız yönünde.

Festival bölgesinde dolaşırken mümkün mertebe taze hindistan cevizi alıp önce suyunu içip sonra da kamışla içini yiyoruz. Bunu yapmadan festivalden çıkarsanız olmaz! Damak tadınıza uygun bir karayip yemeği seçip 1 porsiyon tadına bakıyoruz. İlerleyen saatler içinde de karayip biralarından yudumlayıp dans ede ede sokaklarda dolaşıp ayaklarda derman kalmadığında da son bir umutla nereden otobüse binebileceğinizi düşünerek çölde su ararcasına ortamdan ayrılmaya kasıyoruz….

Pazar günü sabah saatlerinde çocuk dansçıların gösterileri aileler için ideal bir festival ortamı. Pazartesi günü büyüklere hitap ediyor. Dansçıların gösterileri bittiğinde ise ortam bu şekilde;

Kazasız belasız doyasıya eğlenip sonra yaşadıklarınızı ve çektiğiniz fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşıyoruz. Notting Hill 2011 festivali Londra’da tecrübe ettiğiniz güzel bir anı olarak hafızalarınızdaki yerini alacaktır. Cümletten iyi eğlenceler!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: