Bonfire Day Kutlamaları – 5 Kasım 2011

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:11 pm

5 Kasım 2011 Cumartesi günü İngiltere’de Bonfire kutlamalarına sahne olacak. Bonfire Day hakkındaki bir yazıda V for Vendetta filmini de vurgulamazsak olmaz. Bonfire Day kutlamaları ve Guy Fawkes hakkında oldukça başarılı bir film ve kesinlikle izlenmeli!

05 Kasım kutlamaları, Battersea Park Havaifişek Gösterileri

5 Kasım 2011 Bonfire Day kutlamaları 1605 yılında Guy Fawkes isimli kişinin House of Lords binasını havaya uçurma girişimi sonrası yakalanıp yakılması ardından başladı. Her yıl 5 Kasım gününde bu kutlamalar sürerek günümüzde farklı bir anlam ve amaçla kutlanmaya başlanmıştır. Guy Fawkes hristiyanlığın katolik mezhebine mensuptu. Dönemin protestan kralını öldürmek amacı ile House of Lonrds binası altına büyük miktarda patlayıcı yerleştirdi. Lakin suikast öncesi son anda yaşanan karmaşa ve masum insanların da ölecek olması düşüncesi ve krala ulaşan suikast bilgisi neticesinde kralın muhafızları tarafından yakalanıp yakıldı.

Guy Fawkes’un ateşe verilip yakılması ise bildiğimiz şenlik ateşi üzerinde olduğundan bizdeki Hıdırellez kutlamaları benzeri bir kutlama yapılmaktadır. Her yıl 5 Kasım günü şenlik ateşi yakılır ve havaifişek gösterileri düzenlenir. Günümüzde bu kutlamalar farklı bir anlam kazanmıştır. Ülkeyi yönetenlere karşı bir başkaldırı ve adaletsiz düzene karşı bir haykırış olarak görülmekte olan 5 Kasım kutlamaları dünya geneline yayılmış durumdadır. V for Vendetta filminden tanıdık gelen Guy Fawkes maskeleri dünya genelinde benzer protestolar düzenlendiğinde en sık gördüğümüz maskedir. Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous’da basın açıklaması yaparken bu maskeyi kullanmaktadır.

Bonfire kutlamaları Londra’da pek çok yerde gerçekleşmektedir. 5 Kasım 2011 Cumartesi akşamı Londra’nın dört bir yanında kutlamalar düzenlenecek. Bonfire Day kutlamaları hakkında hazırladığım ulaşımı kolay ve popüler 10 yerin listesi:

05 Kasım 2011 Cumartesi Günü:

  1.  Battersea Park Havaifisek Gösterileri (fotoğraf albümü) (GoLondra.com Onaylı!) (Saat 19:30 – 20:00 arası, Giriş ücreti 10£)
  2. Barking Park Havaifişek Gösterileri (Saat 17:30 – 20:00 arası, Giriş ücreti 5£)
  3.  Blackheath Havaifişek Gösterileri (Saat 20:00, Giriş ücretsiz)
  4. Clapham Common (Lambeth) Havifişek Gösterileri (Saat 20:00, Giriş ücretsiz)
  5. Crystal Palace Havaifişek Gösterileri (Saat 20:30, Giriş ücreti 5£)
  6. Southwark Havaifişek Gösterileri (Saat 19:00, Giriş ücretsiz)
  7. Walthamstow Havaifişek Gösterileri (Saat 20:00, Giriş 4£)
  8. Wantsted Havaifişek Gösterileri (Saat 19:00, Giriş 3£)
  9. Weavers Fields Havaifişek Gösterileri (Saat 19:30, Giriş ücretsiz)
  10. Wimledon Park Havaifişek Gösterileri (Saat 18:45 ve 20:30, Giriş 7£)

Eğer Cumartesi olacak gösterileri kaçırır iseniz 06 Kasım 2011 Pazar günü Victoria Park Havaifişek Gösterileri‘ne gidebilirsiniz.

Peki onu da kaçırdınız diyelim. Üzülmeyin, 12 Kasım 2011 günü Lord Mayor’s Show Blackfriars Bridge ve Waterloo Bridge arasında kalan Thames Nehri üzerinde yapılacak. Mükemmel bir görsel şölen olacağı kesin. Blackfriars Bridge tarafında konuşlanarak havaifişek gösterisini arka planda görünen Big Ben ve London Eye yardımı ile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Waterloo Bridge tarafında kendinize yer bulur iseniz bu sefer de St. Pauls, Gherkin Tower ve Canary Wharf manzarası arka planınız olacaktır. Saat 17:00 da gerçekleşecek bu gösteriyi izlemek için en geç 16:30 da bölgede kendinize yer bulmanız tavsiye edilir. Tercihen 1 saat öncesinden termosta sıcak çayınız ve yanınızda getirdiğiniz kuru yemişinizle gösteriyi beklemeniz önerilir 😉

Kutlamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için tavsiye edebileceğim resmi sayfa: VisitLondon

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: