Yeni Mezunlarin Ingiltere’de Is Bulmasi Zorlasiyor

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 04:16 pm

Son yapılan araştırmalara göre yeni mezunların işsizlik oranı son 17 yılın en üst rakamlarına ulaştı. Yeni mezunlar üzerinde yapılan araştırmalarda  mezuniyetleri üzerinden 6 ay geçmesine rağmen iş bulamayanların oranı %9 seviyelerine ulaşarak rekor kırdı.

Geçtiğimiz yılın mezunları üzerinde yapılan araştırma ile İngiltere’de bulunan yeni mezunların %82 sine ulaşıldı. Bu çalışma sonucunda ise diploma gerektirmeyen meslekler (garsonluk, barmenlik, temizlik vb işler)’e yönelen yeni mezun sayısında da artış gözlendi.

Sürpriz bir şekilde işsizlik sorunu en çok IT (Bilişim) sektörünü etkiledi. %16.3 lük işsizlik oranı 6 ay sonunda halen daha iş bulamayan bilişim mezunları için son derece karamsar bir rakam.

Her ne kadar İngiliz hükümeti, mühendislik işleri için ekonominin en önemli unsuru desede yüksek işsizlik oranı pek de iç açıcı bir tablo çizmiyor.

Kişisel görüşüm ve yaptığım araştırma neticesinde ise biraz olsun mühendislik ve bilişim sektörü işleri için araştırmanın aksine olumlu yorum yapabilirim. Şöyle ki bu işsizlik oranı daha çok kalifiye olmayan kişilerin artırdığı bir rakam. Siz eğer en az 1 yıl iş tecrübeniz var ve bu şekilde İngiltere’ye geliyorsanız kendinizi ifade edebilecek kadar ingilizce bilginiz ile full time / part time çalışma hakkı aldığınızda iş bulmanız bence çok zor olmayacaktır.

Bu işsizlik rakamlarının Türkiye’de kat be kat fazla olduğunu da unutmayalım!

2 Comments

 1. Ben Türkiyede işsizliğin orada olduğu kadar yüksek olmadığını hatta eleman sıkıntısı çekildiğini düşünüyorum. Kaç yıldır burada değilsiniz bilmiyorum ama işler burada eskisi gibi değil ve görüyorum oradada eskisi gibi değil. IT sektöründeki rakam ortalığın ne halde olduğunun açık göstergesi. Kısaca İngiltere ölmüş ağlayanı yok…

  • Merhaba Bora Bey,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu haberi siteye eklediğim tarih 01 Kasım 2010. O günden itibaren işsizlik oranında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Konu ile ilgili BBC sitesinde bir yazı var diler iseniz oraya yönlendirebilirim.
   http://www.bbc.co.uk/news/10604117

   Şuan gördüğüm kadarı ile durum geçen seneki gibi vahim değil açıkcası. Türkiye nüfus olarak İngiltere’nin çok üstünde. İşsizlik genelde kalifiye olmayan işçiler için problem oluşturmakta. Eğer ki Türkiye’den İngiltere’ye çalışmak için gelecek birileri var ise tahminim bu kişiler yaptığı işte başarılıdırlar. Neticede zorlu bir vize süreci ve tamamen farklı bir kültüre adaptasyonu göze alarak bu kararı vermişlerdir. Hal böyle olunca da zannetmiyorum ki bu şekilde İngiltere’ye gelen birisi işsizlik sorunu çeksin.

   Saygılarımla,
   İnan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: