BİSİKLET – CYCLING

Londra bisiklet ile ulaşım için çok güzel bir şehirdir. Hemen hemen her yolda bisiklet için ayrılmış bir şerit bulunmaktadır.

londra sokaklarinda bisiklete binenler
londra sokaklarinda bisiklete binenler

Bisiklet ile ulaşım metro ve otobüs ile ulaşıma nazaran daha çabuk ve tamamen ücretsizdir! Metro istisnasız her gün bir kaç kere gecikmelere uğrar. Otobüs her istasyonda durup inen ve binenler, trafikte bazı yerlerde beklemeler, ayrıca ağır bir vasıta olması ve Londra’nın dar sokakları nedeni ile yavaş gitmektedir.

Bisiklet ile ise sınır tamamen sizsiniz.   Özgürsünüz!

Hızınızı ayarlayın, evden çıkış saatinizi ayarlayın, kimseyi beklemenize gerek olmadan her gün sabit bir saatte evden çıkıp bir kaç dakika fark ile gideceğiniz yere varın!

Yollar nerede ise tamamen düz ve pedal çevirmek için elverişlidir. Londra düz bir şehir olduğu için bisiklete binmek açısından elverişli bir coğrafi bölge kabul edilmektedir.

Türkiyede bisiklete bindiğinizi düşünün, araç sürücüleri yollarından çekilmeniz için kornaya basıp, elle kolla taciz edip, üzerinize arabayı sürüp, pek çok durumda da kaza yapmanıza sebep olup üstüne suçu size atarlar.

Londra’da bisikletçiler yolların kralıdır. Bisiklet kullanırken arabalar size dikkat etmeliler ve yolu size vermeliler. Bisiklet yolunda giderken sizin yolunuza park edenler olur ise (ki bu çok nadir olur) kafanızı çevirip sağa doğru baktığınızda bu araba yoluna gireceğiniz ve arkadan gelen arabanın yavaşlaması anlamına gelir. Bu nedenle araç sizi gördüğünde yavaşlayacaktır.

Önemli iki nokta şudur ki yayalara ve kamyon şöförlerine Londra’da da özellikle dikkat etmelisiniz. Bisiklet kullananlar için en tehlikelisi kamyon şöförleridir. Özellikle sola dönüşlerde sizi görmeyeceklerinden yanlarına pek yaklaşmadan geçmelerini bekleyin.

Bisiklet kullanırken daima kask takmalı ve görünürlüğünüzü artıracak aksesurlar kullanmalısınız.

bisikletci yelegi
bisikletci yelegi

Bu yeleklerden giyen cok insan goreceksiniz. Sadece bisikletciler degil sokakta yururken bile pek cok insan bunlardan giymektedir. Buna ek olarak tavsiyem arka ve on lambalar icin led ışıklı flash lı lamba almanız.

Bu lambalari  ve yelekleri Amazon.co.uk sitesinden £10-15 arası alabilirsiniz. Oldukça işe yaramakta ve görünürlüğünüzü epey artırmaktadır.

led bisiklet feneri
led bisiklet feneri

Bisiklet fiyatları ise gayet makul değerlerdedir. Amazon’da ayrıca pek çok bisiklet seçeneği de var. Özellikle tavsiyem şu şehir bisikletleri sayfasına bakmak. Bu bisikletler Londra içi yollarda kullanmak için daha rahat olup fiyat aralıkları yine dağ bisikleti gibidir. İkinci el bisiklet alacak iseniz Gumtree.com sitesine göz atabilirsiniz. Çalıntı bisikletler için dikkatli olun zira bu sitede pek çok çalıntı bisiklet satılmakta.

Çok kaliteli bisikletler için evans cycles’a bakılabilir. Fiyatları oldukça uçuk olup bisiklet kaliteleri de ona göre gayet iyidir.

£2000 civarında bir parayı bisiklet için gözden çıkaracak iseniz zaten bu yazıyı daha fazla okumayın, onlar sizi bilgilendirirler 😉

Bisiklet ile bir yere gittiğinizde sokaklarda bisikletinizi park etmeniz için park demirleri bulunmaktadır. Bunlara bisikletinizi çok sağlam bir şekilde kitleyin. Eğer bisikletinizin tekerlekleri ve selesi elle sökülebilir cinsten ise büyük bir çalınma riski taşımaktadır. Londra’da en çok yaşanan hırsızlık bisiklet hırsızlığıdır. Özellikle düzgün kitlenmeyen bisiklet parçaları çok sık çalınmaktadır.

Tavsiyem;

bisiklet_kilidiSağda gördüğünüz şekilde olan bisiklet kilitleridir. Bunları açmak profesyonel bir hırsız için 3 dk dan fazla sürmektedir. Eğer taşımak sorun değil ise ve £35 üstü bir parayı gözden çıkarır iseniz büyük olanlarını tercih edin. En güvenli kilitlerden olup açılması nerede ise imkansızdır.

Bisikletinizin hem gövdesini ayrı bir kilit ile hem de tekerleği diğer bir kilit ile kitleyin. Böylece hırsızların yanaşmayacağı bir şekilde güvenlik önleminizi almış olursunuz.

Buna ek olarak farklı bir tavsiye vermem gerekirse bisikletinizi aldıktan sonra kafanıza göre boyayın. Ucuz bir görüntü verebilirsiniz. Pek fazla hırsız yanaşmayacaktır 😉

Bisikletler içinde katlanabilenler (foldable bikes) biraz pahalıdır. £300 ve üzeri fiyatlara satılmaktadır ve ortalama fiyatları £500 civarındadır.

Brompton marka katlanabilir bisikletler Londra’da oldukça populerdir.

brompton_katlanabilir_bisikletBu bisikletlerin avantajı metro ve otobüslere yanınızda götürmeniz için bir sınırlamanın olmamasıdır. Metroda sadece sabah saatlerinde 7 ila 9 arası. Akşam da 6 ila 8 arası yoğun işe gidiş ve iş çıkış saatleri (peak hours) olduğundan bazı istasyonlarda sizi durdurabilirler. Bunun dışında katlayarak her türlü taşıma aracında yanınızda götürebilirsiniz.

Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde hızlı gitmektedir. Pek çok takım elbiseli iş adamını bu bisikletler ile görürseniz şaşırmayın 😉

Bisikletçilerin içinde pek çok etekli bayan da göreceksiniz. Nasıl yani? diye şaşırmanız gayet normaldir. Çoğu insan bisikletçi kıyafetleri giysede yine pek çok kişi iş kıyafetleri ile bisiklete binerek iş yerlerine gitmektedirler.

Londra için hangi metro istasyonlarında bisikletinizi yanınıza alabileceğiniz TFL sayfasındaki şu haritada gösterilmektedir. Haritadaki yeşil renk boyunca bisikletinizi gösterilen hatlarda taşıyabilirsiniz. Bu sadece katlanamayan bisikletler için geçerlidir.  Katlanabilir bisikletiniz var ise katlayıp çanta kıvamında her yere götürebilirsiniz.

Londra sandığınız gibi yağışlı bir şehir değildir. Bir gün önceden hava durumunu kontrol edip ertesi gün ona göre hazırlanarak bisiklet ile işinize & okulunuza gitmenizi tavsiye ederim. Yağış olsada genellikle çiseleme durumu söz konusudur. Denizden çıkmış balık gibi olmazsınız.

Ben evden iş yerine 12 ila 13 km arası mesafeyi bisiklet ile giderek 35 dk da bitiriyorum. Metro ile bu mesafe 1 saat 10 dk sürmekte. Otobüs ile 1 saat 30 dk sürdüğünü düşünür isek bisikletin önemi burda görülebiliyor. Eğer gideceğiniz güzargah tek bir metro hattı üstünde ise bisiklet yerine metro daha rahat olacaktır. Ama benim gibi 2-3 kere metro hattı değiştiricek iseniz bisiklet tavsiyemdir.

Yolda gördükleriniz de cabası!

Ulaşımda çok tercih edilen bisiklet Londra sakinleri için artık daha bir cazip. Temmuz 2010 dan itibaren Londra da yaşayanlar Barclays Cycle Hire projesine yoğun ilgi göstermeye başladılar.

2 Comments

    • Pek çok yer var. En populeri TFL sitesinde detaylarini gorup kayit olabileceginiz Santander Bike. https://tfl.gov.uk/corporate/terms-and-conditions/santander-cycles

      Yillik 90 pound ucret veriyorsunuz ve 3 pounda size anahtar veriliyor. Bununla sehrin her tarafinda bulunan istasyonlardan bisikleti alip 30 dk surup baska istasyona biraktiginizda ucret odemiyorsunuz. Eger 30 dk sureyi gecerse de cuzi bir miktar kesiliyor. Detaylari yukaridaki linkte bulabilirsiniz.

      Alternatif olarak da hemen hemen her bolgede bisiklet kiralayan dukkanlar var. Girip istediginiz tipte bisikleti istediginiz sure zarfi icin kiralayabilirsiniz. Ucret tabi pek cok faktore gore degisiyor. Google da bicycle hire london diye aratinca pek cok alternatif cikacak.

Bir Cevap Yazın