Ucuz Londra Aktiviteleri

Last updated on Kasım 3rd, 2011 at 02:18 pm

Londra pahalıdır diyor iseniz bu yazıya bir göz atmanızda fayda var. Gerek turist gerekse öğrenci olarak Londra’ya gelin ilk olarak düşüneceğiniz şey Londra’nın pahalı olduğudur. İster istemez ne zaman para harcayacak olsanız beyniniz daima İngiliz Sterlini – Türk Lirası arası karşılaştırma yapmaya çalışacak. Doğaldır…

1 kutu kola £1, hmm 2.5 TL çok para yahu!
Pubda bir yemek 10£ hmm 25 Lira! en iyisi süpermarketten ucuz bir şeyler alayım!

Londra’da ucuz yapılacak çok şey var. Eğer okuyor ya da çalışıyor iseniz “hafta sonu ne yapabilirim ?” sorunuza bu yazının yardımcı olacağını düşünüyorum. Turist iseniz kesinlikle göz atmanızda fayda var. Belkide bu yazıdan edineceğiniz bir fikir size daha eğlenceli bir vakit geçirmenizi sağlarken cebinizi de hoşnut kılacaktır.

1- Nelson’s eye

Trafalgar Square’in güney batı köşesinde yer alan Trafalgar Hotel‘in küçük teras kafesinde bir içki ısmarlayıp Trafalgar Square’e tepeden bakabilirsiniz. İçecekler genelde 10£ dan ucuz olduğundan uygun fiyata kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz.

2- Southbank

Thames nehri güney kısmına geçin. London eye‘dan başlayarak Tower Bridge‘e kadar ki yürüyüş yolunda bir öğleden sonu vakit öldürebilirsiniz. Yol boyunca çeşitli sokak göstericileri göreceksiniz. İlginç ve eğlenceli vakit geçirmek için bu kesinlikle yapmanızı tavsiye ettiğim bir aktivite zira ben de fırsat buldukça Southbank de dolaşıp fotoğraf çekiyorum. Güzergah boyu görecek çok şey var. Nehrin kuzey kısmını da dolaşmanızı tavsiye ederim. Blackfriars Bridge den karşıya geçin. Tower Bridge istikametine doğru gidin. Tower of London ile karşılaşacaksınız. Giriş ücretli. Girmek istemezseniz etrafından dolaşıp Tower Bridge altından geçerek ilerleyin. İleride az içeri doğru yürür iseniz binaların arkasına gizlenmiş Marina’yı görebilirsiniz. Çok güzel bir yer ve tam köşede Starbucks var. Bir kahve molası için ideal. Her ne kadar Starbucks sevmesemde oradaki konumu çok iyi olduğundan tavsiye ediyorum 😉 Daha sonra geri gelip Tower Bridge’den karşıya geçerek London Bridge e doğru yürüyebilirsiniz. Hemen yol üstünde City Hall yani Londra belediye başkanının (Şuan Boris Johnson) mekanını göreceksiniz. İlginç bir bina. Yer döşemesi de çok hoş. Buraya zamanında tonla para harcanarak yer döşemesi yapıldı. Gri kireçtaşı kullanılarak kaplanan yüzey oldukça geniş bir alanı içeriyor. Ayrıca bölgede bir adet küçük anfitiyatro var. Burada genelde yaz aylarında ücretsiz gösteriler düzenleniyor. Denk gelir iseniz basamaklarda oturarak izleyebilirsiniz.

3- Şehre Tepeden Bakış

Tepe dedi isem ciddi anlamda tepeleri kastettim. Evet Londra her ne kadar düz bir şehir de olsa yine de bazı tepelere sahip. Bu tepelerden şehre yukarıdan bakarak iyi bir görüş açısı yakalayıp fotoğraf çekmek ya da manzaranın keyfini çıkarmak istiyor iseniz;
Greenwich Park
Bu parkın en tepesine çıktığınızda aynı zamanda Royal Observatory yani zamanın başlangıcı Gmt 0 noktasını da göreceksiniz. Dünyayı ikiye ayıran 0 boylamı da bir lazer ışığı ile belirginleştirilmiş. Parkın tepe noktası asıl olarak manzarası açısından güzel. Tepede çimlere oturarak gün batımını izlemek yürüdüğünüz (daha doğrusu tırmandığınız) yola değecek. Greenwich Park’a girmeden Londra’dan ayrılmayınız. Park nehrin güneyinde lakin Thames nehrine çok kısa bir mesafede.
Parliament Hill
Hampstead Heath’in en yüksek noktasında mükemmel bir şehir manzarası ile karşılaşacaksınız. London eye ve Houses of Parliament net bir şekilde görülebilir.
Brockwell Park
Brixton’da bulunan bu park güzel bir şehir manzarasına sahip. Nehrin daha güneyinde bir tepe arıyor iseniz burası size göre.

4- Ücretsiz Kitap Okumak İçin

Londra şehrinde çok, ciddi anlamda çok kitap mağazası bulunmakta. Bu mağazaların nerede ise tamamı konforlu kanepelere sahip. Konforlu kanepelerden sözü açmamdaki sebep burada raflardan istediğiniz yeni & eski kitabı alarak kanepede dilediğiniz kadar okuyabileceğinizi belirtmek içindi. Bazı kitapçılarda kahve de içebilirsiniz. Starbucks, Nero, Costa… gibi kafelerin kitapçı içinde bütünleşik restoranları bulunuyor. Borders ve Foyles en çok rastlayacağınız iki kitapçı.

5- Ücretsiz Müzik Konserlerini Kaçırmayın

Londra da ücret ödemeden yapabileceğiniz çok şey var. Bunlardan birisi de ücretsiz konserler. Hyde Park Music Village, London Jazz Festival, Portobello Winter Music Festival ve Shoreditch Festival bunlardan bazıları. Detaylı güncel bilgileri bulmanız için gereken sadece verdiğim bu ingilizce adları google da yazıp aratmanız. İyi eğlenceler!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: