Türkiye – İngiltere Para Göndermek

Last updated on Haziran 22nd, 2021 at 01:48 pm

  • Ülkeler arası para göndermek için hangi yöntem kullanılmalı?

  • Nasıl daha az masrafla para gönderebilirim?

Para göndermek istiyorsunuz ama en iyi yöntem nedir karar veremediniz. İngiltere’den ödeme almak, İngilterede yaşayan birisine ödeme yapmak yani kısaca İngiltere – Türkiye arası para aktarımı yapmak istiyorsanız, arkadaşlarımın da kullandığı bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hızlı, güvenilir ve düşük ücretli para transferi için kullandığım firma Wise. Eski adıyla, Transferwise.

Firma Hakkında

Öncelikle bu firma hakkında kısa bir bilgi vereyim. Para gönderiminde yaşanılan aksaklıklar ve bankaların çok yüksek kesinti yaptığı bilinen bir gerçek. Skype’ın kurucuları bunu çözmek için bir araya geliyor ve çok daha ucuza para göndermeyi olanak kılacak bir yöntem geliştiriyorlar. Sonrasında ise dünyaca ünlü girişken iş adamı Sir Richard Branson’dan 25 Milyon dolarlık bir yatırım alıyorlar.  Klasik bir start-up başarı hikayesi. En ufak bir güven sorununuz olmasın. Londra merkezli bu firma aynı zamanda tüm bankalar gibi FCA denetimi altında.

Nasıl Para Gönderiliyor?

Para göndermek çok basit.  İngiltere ve Türkiye arası para gönderimi yapabiliyorsunuz. İngiltere’den pound gönderirken Türkiye’deki banka hesabına TL olarak aktarılıyor. Türkiye’den de TL gönderirken İngiltere’deki hesaba pound geçiyor. Kendi hesabınıza veya başkasının hesabına gönderebilirsiniz. Kesilen ücret ise o kadar düşük ki, şu ana kadar bankanız ile para gönderimi yaptıysanız, kaybettiğiniz paraya siniriniz bozulacak…

Yıllar önce benim de başıma gelmişti. Bir Türk bankasındaki paramı, yine İngiltere’de bu bankanın şubesine aktarmak istediğimde, her işlem için çok yüksek kesinti yapmışlardı. Neyse ki bir kaç defa ödeyip sonra alternatif yöntemler bulmuştum. 🙂 Aşağıda,  göndermek istediğiniz miktarı girerek işleme başlayabilirsiniz.

  1. Tıklayın ve ne kadar göndereceğinizi yazın. Dilerseniz kendi hesabınıza veya başkasının hesabına aktarabilirsiniz.
  2. Wise hesabınıza bulunduğunuz ülkenin kurunda para aktarın (TR de ise Türk Lirası, İngiltere’de ise GBP aktarıyorsunuz). Internetten alışveriş yapıyor gibi, debit kart ile ödeme yapabilir veya banka havalesi ile gönderebilirsiniz.
  3. Gönderiminizin olduğu an firma aktarılan parayı piyasa ortalaması döviz kuruna bakarak hesaplıyor. Diğer yönde para gönderimi yapanlarla aynı havuza atıyor. Yani TR içinde birisi kendi Wise hesabına 1000 TL aktarmışsa bu parayı aslında İngiltere’ye göndermiyor. İngiltere’den TR hesabına 1000 TL aktaran kişiye bu parayı yatırıyor. Bir nevi bankanın TR de bulunan hesabı sadece TR içi transferleri gerçekleştiriyor. İngiltere hesabı da aynı şekilde çalışıyor. Kesintinin çok düşük olmasının yegane sebebi de bu!
  4. Para transferi 1-4 gün arasında gerçekleştiğinde hem size hem de para aktarılan banka hesabı sahibine email ile bildirim gidiyor.

Firma sitesini Türkçeye çevirdi. Sayfanın üstünde dil seçeneklerinden Türkçe seçin. Sitenin kullanımı oldukça kolay diyebilirim. Kayıt olmak ücretsiz ve basit. Hemen kayıt olup kısa sürede para gönderimi yapabilirsiniz.

Eğer sorun yaşarsanız da firma ile hızlıca iletişime geçip sorunu giderebilirsiniz. Firma yardımcı olmazsa veya çözüme ulaşamazsanız da FCA denetiminde olduğundan sorunu direk FCA’e iletip onlardan yardım alabiliyorsunuz. Bu bağlamda, herhangi bir bankadan farkı yok!

Ben normal para gönderimleri yanında artık kendim de seyahat ederken yüklü para taşıma riskinden kurtulmak için de kullanıyorum. Aldıkları ücret çok düşük olduğundan ve pound götürüp Türkiye’de döviz bürosuna gitme sonra bankaya uğrama gibi sıkıntılardan kurtulmak istediğimden direk parayı Wise ile yollamayı tercih ediyorum. Açıkcası aldıkları ücreti kıyaslarsam bu şekilde daha da ucuza geliyor diyebilirim. Risk almayıp yanımda yüksek miktar para taşımama rahatlığı da cabası.

3 Comments

  1. Merhaba, Türkiye den İngiltere ye gönderdiğinize emin misiniz? Sistemde pound-tl dönüşümü var fakat tl-pound yok.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: