Toplu Taşımaya Yapılan Büyük Zam

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:52 pm

Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde toplu taşımaya gelmesi beklenen zam Londra’da ulaşım için bilet almak isteyenleri üzdü. Enflasyon oranlarının üzerinde yapılan zam nedeni ile Londra artık dünyanın en pahalı toplu taşımasına sahip şehri olacak. %8’e varan zamlar nedeni ile örneğin Zone 1 ile 4 arası tek yön gidiş için 3.6£ ücret ödenecek. Bu miktar kıyaslama yapıldığında New York’dakinin 2 katı kadar. Dünya genelinde benzer fiyatlara bakılacak olur ise New York 1.56£, Paris 1.46£ ve Milan 1.29£ ile Londra’dan bir hayli ucuza toplu taşıma imkanı sunmakta.

Zam oranı %8 ile en çok Zone 1 ile Zone 2 arası biletlere yapıldı. Tek yön ulaşım için Zone 1-2 arası bilet fiyatı 2.5£ dan 2.7£ a çıkarıldı. Bunun dışında yapılan zamlar ise %5.6 seviyesinde belirlendi.

Zam kararı Londra’lıların bütçesine büyük darbe vurmakta. Ulaşım için toplu taşımaya yöneltilen halk bu sefer de toplu taşımaya gelen zamlar ve sürekli sorunlar yaşanan metro hattındaki ulaşım sıkıntıları nedeni ile oldukça tepkili. Televizyon ve gazetelerde görüşlerini bildiren halkın ortak düşüncesi sunulan servisin kalitesi söz verildiği gibi olsa zamlara bu kadar tepkili olmayacakları yönünde. Lakin trenlerin gecikmesi ve sık sık arızalanması nedeni ile hem yüksek ücretli biletler hem de sorunlu hizmet Londra’da ulaşım için toplu taşımayı kullanan insanları oldukça mutsuz ediyor.

Yeni bilet fiyatlarına ulaşmak için TFL internet sayfasına bakabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: