Pandemi Sonrası Evden Çalışmaya Devam

Last updated on Mart 5th, 2023 at 08:58 am

İngiltere’de son dönemlerde sürekli konuşulan konulardan birisi, pendemi sonrası ofise dönüş başlayacak mı?

İngiltere’de evden çalışmak daha popüler bir tercih.

Yapılan anketlerle daha da net göstermeye başladı ki İngiltere’de halk büyük bir çoğunlukla ofise dönmeye karşı olduğunu dile getiriyor.

Son dönemlerde, daha da artan boyutlarda, iş ilanları uzaktan çalışma terimlerini içererek yayımlanıyor.

BBC için yapılan bir anket de gösterdi ki ankete katılanlar %70 oranla çalışanların ofise dönmeyeceklerini düşünmekte.

Çalışanlar arasında en popüler tercih ise rahat ve esnek çalışma şartlarına olan artan talep olarak gözükmekte. Her gün olmasa da haftada 1 veya 2 gün ofiste çalışabilmek özellikle daha genç çalışanlar arasında popüler bir tercih. Özellikle 25 yaş altındaki çalışanlar için sürekli evden çalışmanın zor olması ve özellikle üretkenlik açısından sıkıntı çekmeleri firmaları esnek çalışma koşullarına geçmeye itiyor.

Pandemiden dolayı başlatılan kısıtlamaların da büyük oranla kaldırılması, firmaları ofislerini tekrar açmaya ve dileyen çalışanlarına ofisten çalışmayı, isteyenlere de evden çalışmaya devam etme imkanı tanımalarını sağladı. İş arayanlar arasında da görünen o ki bu şekilde hizmet sunan firmalar yeni yeteneklerin ilk tercihi oluyorlar.

Peki, uzaktan çalışabilmek nasıl bir pazar değişikliğine yol açıyor?

Her ne kadar İngiltere iş ilanları arasında bu sıralar sıkça gördüğümüz ‘Lokaston= Uzaktan (remote)’ terimi yer etmiş olsa da firmalar yine de bulundukları ülkede yaşayan çalışanlara rağbet ediyorlar. Örneğin İngiltere’de verilen bir ilanda remote work dense de İngiltere’de çalışma hakkı olan ve İngiltere’de yaşayanlar genelde tercih edilmekte.

Eğer işini yapabiliyorsan, dilersen Yunanistan adalarından çalış, sorun olmaz.

Yukarıdaki söylem ise özellikle yeni girişimler arasında oldukça popüler. Uzaktan çalışmaya belki de en iyi adapte olan firmalar yeni teknoloji firmaları. O sebeple, özellikle dijital çağda, hem gezip hem çalışmak isteyenlere en uygun işleri start-up kategorisinde olan teknoloji firmaları sağlamakta.

Görünen o ki pandemi sürdüğü sürece evden çalışmak da çalışanların bir numaralı tercihi olmaya devam edecek. Çalışanları tekrar ofislere döndürmek ve ekonomiyi daha da canlandırmak için ise hükümet ve işverenler farklı planlar ile karşımıza çıkacaklar. Benim öngürüşüm ise en az 1 yıl daha evden çalışmanın, ofise gitmeye göre daha popüler olarak kalacağı yönünde.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: