Ogrencilerden Zam Protestosu

İngiltere’de son eğitim harcı zamları öğrencilerin protestosu ile karşılaştı. Protestonun nedeni ise şöyle:
Yeni hükümet üniversitelerin bütçesini %40 kısarken üniversitelerin öğrencilerden aldığı eğitim harcına da %10 üstünde zam yapıyor. Ortalama olarak hali hazırda £3250 eğitim harcı alınmakta. Bu rakam 3600 pound civarına çekilirken bazı üniversitelerin pahalı programları için bu rakam yıllık £9000 seviyesine çıkacak.

Öğrenciler ise protestolarında fakiri ezen ve zengini daha zengin yapacak olan Tory yasalarına karşı olduklarını dile getirdiler.

Protestolara on binlerce öğrenci katılıyor. Havanın son derece soğuk olduğu Londra’ya İngilterenin dört bir yanından otobüsler ile öğrenciler akın etti. Manchester şehrinin iki üniversitesinden toplam 14 otobüs ile 700 civarı öğrenci bugün erken saatlerde Londra’ya geldi. Protestoya katılmak için imza veren öğrenci sayısı ise 25000 rakamının üzerinde.

Öğrendiğim kadarı ile şuan itibari ile Londra’da eğitim harcı zamlarını protesto eden öğrenci sayısı 24000’in üstüne çıkmış durumda.

Şu ana kadar protesto için onay veren öğrencilerin üniversite bazında listesi ise şu şekilde.

  • Bakalım bu protestolar işe yarayacak mı?
  • İngiliz hükümeti acaba bizim hükümet(ler) gibi protestolara kayıtsız kalan bir hükümet mi?

Sorular çok,  cevaplar için ise henüz erken.

Yazar: Inan

1 thought on “Ogrencilerden Zam Protestosu

    […] yapılan büyük zammı protesto için onbinlerce öğrenci sokaklara dökülmüştü. Bu eğitim harcı zammına karşı yapılan protestolar ile ilgili yazımı okudu iseniz sizlere şimdide protestolara ait inanılmaz fotoğrafların […]

Bir Cevap Yazın