Natural History Museum

Last updated on Mart 15th, 2023 at 03:38 pm

Londra’nın müzeleri kesinlikle görülmelidir. Vaktiniz varsa her bir müzede 1 gün geçirebilirsiniz. Bazen 1 hafta bile yetmeyebilir. Natural History Museum hem mimarisi hem de içerdikleri açısından tek kelime ile mükemmel bir müzedir. 70 milyon civarında nesne gösterilmektedir. (Evet yetmiş milyon)

24, 25 ve 26 Aralık günleri hariç yılın tamamı boyunca Pazartesi – Pazar günleri arası 10:00 ila 17:50 arası açık olup son giriş 17:30 dan önce yapılabilmektedir. Müzeye giriş ücretsiz olup bazen girişinde büyük bir kalabalığın sıra beklediğini görebilirsiniz. Telaşlanmayın. Genellikle kalabalık turist grupları müzeye giriş yaparken uzun bir kuyruk oluştururlar. Biraz bekleyin ve sıranın nerede ise tükendiğini gördüğünüzde giriş yapın. Bu süreçte binanın etrafına bakıp dış mimarisini fotoğraflayabilirsiniz. Hava güzelse bahçesindeki çimenlere uzanıp içeri girmeden önce enerji toplayabilirsiniz.

Müzenin adresi:

Natural History Museum
Cromwell Road, London SW7 5BD, UK.
Tel: +44 (0)20 7942 5000

Girişte ufak bir çanta kontrolü yapılır. Sonrasında ise tamamen serbest bir şekilde dolaşabilirsiniz. İçeride gösterilen nesnelere dokunmamanız konusunda uyarılar vardır. Fotoğraf çekmek tamamen serbesttir. Müze içerisindeki kafeteryadan yiyecek ve içecek çok pahalı olmayan fiyatlarla temin edilebilir.

Giriş katını komple gezdikten sonra üst katlara çıkıp hem binanın mimarisini inceleyebilir hem de farklı salonlarda gösterilen eşyaları inceleyebilirsiniz. Özellikle madenlere ve minerallere ilginiz varsa, dünya üzerinde çıkartılan binlerce farklı yeraltı kaynaklarına ait örnekleri görebileceğiniz 2. katta yer alan salona uğrayınız.

MAVi BÖLGE: Dinazorların çağı.
YEŞİL BÖLGE: Dünyanın ekolojisi. Charles Darwin’in de heykelinin olduğu ana hol. Dünyanın şeklini değiştirmiş olan meteorlar.
KIRMIZI BÖLGE: Dünyanın harikaları, volkanları ve depremleri. Değerli taşlar ve madenler.
TURUNCU BÖLGE: Darwin merkezi. Vahşi hayat gösterimleri.

İyi bir günde önce müzeyi dolaşıp sonrasında kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Hyde Park’da dinlenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: