Nasil Ucuza Getirilir – Ogrenci Indirimleri

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 04:09 pm

Londra hayatı nasıl ucuza getirilir? Gün içinde yaptığınız pek çok şey acaba daha ucuz bir şekilde halledilebilir mi? Bu sorulara yanıt verirken aynı zamanda öğrenci olarak Londra’da bulunuyor iseniz size sağlanan indirimlere de değineceğim.

Öncelikle şunu belirteyim ki Öğrenci olarak Londra’da bulunuyor iseniz daha az para harcayarak hayatınızı sürdürebileceğiniz pek çok indirim sizi bekliyor. Bunlar neler mi?

 

  • Student Oyster Card alarak ulaşımınızı %33 ucuza getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken TFL linkine tıklayıp başvurunuzu yapmak. Unutmayın ki hemen bu linkte yer alan listeden okuduğunuz okulun adına bakmanız ve o listede yer alması gerekiyor. Ayrıca kursunuzun minimum 14 hafta olması da diğer bir şart. Okulunuza bu konuda danışarak daha detaylı bilgi ve yardım almanız tavsiye edilir.indirimli ulasim icin ogrencilere verilen oyster card
  • Öğrenci kimlik kartı alarak Londra’da bulunan yüzlerce mağazadan %10 ila %30 arası değişen indirimler alabilirsiniz. Bu kartlar aynı zamanda sinemalar, tiyatrolar, müzeler ve daha pek çok yerde geçmekte. İster okulunuzdan isterseniz de STA TRAVEL acentasından ISIC alarak bu indirimlerden faydalanabilirsiniz. ISIC (uluslar arası öğrenci kartı) ücretli ve bunu almak için okulunuzdan öğrenci belgesi ve bir adet fotoğraf getirmeniz gerekiyor. Tavsiyem okulunuz öğrenci kartı veriyor ise bunu alıp ISIC için ek masraf etmemeniz şeklinde.
  • Türkiye’ye telefon açmak istiyor iseniz sakın Türkiye’den getirdiğiniz sim kartı kullanmayın. Fatura belinizi bükebilir. Yapılacak şey basit. International student phone card, calling card gibi kartlar alarak £5 – £10 yükleyebilir ve sabit hattı aradığınızda 1000-2000 dakika arası görüşme gerçekleştirebilirsiniz.  Bu kartlar üzerinde yerel hat numarası yazar. Önce o numarayı ararsınız sonra kartın PIN numarasını girer ve Türkiye’yi ararken de 0090 (alan kodu) telefon numarası şeklinde ararsınız. Örneğin İstanbul avrupa yakasını arıyorsunuz. 00902129999999 gibi. Cep telefonunuz için uluslar arası sim kart alacaksanız Global Sim Card almanız gerekiyor. Doğrudan aramalar için bu kartlar daha makul fiyatlar sunmakta.

NOT: Haberin devamı için aşağıdaki diğer sayfalara ait numaralara tıklayınız!

  • Londra genelinde çoğu müze ücretsiz. Canlı müzik çalınan çoğu bar da yine ücretsiz. Buna ek olarak turistik yerlerde gezerken görevlilere danışarak dilediğiniz kadar bilgiyi ücretsiz elde edebilirsiniz. 😉British Museum ücretsiz müzelere bir örnek olarak verilebilir.
  • Visit London, Time Out gibi sitelerde ucuza restoran ve cafeler listesi sürekli verilmekte. Bu yerlerin çoğu dönem dönem özel indirimler yapıyorlar. Kaliteli bir yemeği yarı fiyatına yemek için bu siteleri sıkça ziyaret etmeniz ve verilen listeye ve güncel promosyonlara göz atmanız kesinlikle tavsiye olunur.
  • Ücretsiz internet için çoğu cafe ve restoranın kablosuz ağı kullanılabilir. Ayrıca bulunduğunuz bölgenin kütüphanesinde yüz binlerce kitap ve internet hizmeti de yine ücretsiz sunulmakta.
  • Londonpass alarak çoğu etkinliğe ucuza/ücretsiz girebilirsiniz. Ücretsiz girilen yerler arasında; Tower of London, St. Paul’s Cathedral, Windsor Castle yer almakta. Bunun gibi toplam 55 adet değişik yer/etkinlik ücretsiz ziyaret edilebilir. Daha detaylı bilgi için siteyi ziyaret etmeniz kesinlikle önerilir. 
  • Karnınızı doyurmanız için sadece Tesco ve  Sainsburys gibi süpermarketler ile sınırlı kalmayın. Ucuza bir öğle yemeği için bazı restoranların promosyonlarını takip etmekte fayda var. Genelde bu promosyonlu menülerin fiyatı en fazla £4 ila £5 arası olur.
  • Eğer öğrenci olarak değil de turist olarak geldi iseniz ve en az 1 hafta Londra’da kalacaksanız tavsiyem Oyster Card almanız ve weekly travel card yükletmeniz. Oyster Card toplu taşımalarda kullanılan bir kart ve bu kartı aldıktan sonra isterseniz kredi yüklersiniz ya da haftalık ulaşım kartı alırsınız. Haftalık kart sınırsız olduğundan ve her gün dolaşacak iseniz daha avantajlı olduğundan kesinlikle tavsiye ediyorum. Aksi taktirde ulaşımınız %40-50 civarı daha pahalıya gelebilir.

Evet bunları yaparak hatrı sayılır bir miktarda masraflarınızı kısmanız söz konusu. Bu tavsiyelerime sizler de ekleme yapabilirsiniz. Londra’da çalışmayanlar için Londra pahalı bir şehir olsa da eğer burada iş bulursanız Londra, İstanbul’a nazaran daha ucuz bir şehir haline geliyor. Nedeni ise İngiliz Sterlini’nin alım gücü. Umuyorum ki Londra’da geçirdiğiniz süre içinde bu tavsiyelerim sizin için hayatı daha kolay ve eğlenceli hale getirecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: