Lord Mayor Show – Londra Yeni Belediye Baskani

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 04:14 pm

13 Kasım 2010 Cumartesi günü Lord Mayor’s Show‘a katıldım. Yeni Lonrda Şehri belediye başkanı (tarihi ve günümüzde yetki olarak sınırlandırılmış bir konumda) Lord Michael Bear seçildi. Gösteriler son derece görkemli idi.  785 yıldır süregelen bu gösteriler hakkında biraz bilgi vermek istiyor ve gösterilerde çektiğim fotoğraflar ile sizi sanki oradaymış gibi hissedeceğiniz bir görsel şova davet ediyorum.

 

1189 yılından beri Londra’da Lord statüsünde bir belediye göreve gelmekte. 1215 yılında Kral John göreve gelmesi ile bu görev değişiminin oylama ile belirlenmesi talimatını verdi ve bu şekilde Londra belediye başkanlığı İngiltere’de oylama ile görev değişimi yapılan ilk devlet dairelerinden biri oldu.

Lord Mayor ile Londra’nın şuanki belediye başkanı Boris Johnson birbirine karıştırılmamalı. Lord Mayor daha çok tarihi bir geleneğin devamı niteliğinde. Boris Johnson ise şehirin yönetiminde tüm yetkiye sahip kişi yani asıl belediye başkanı. Bu şov ise Lord Mayor’a ait görev değişimi için yapılan dünyanın en eski şehirsel kutlama törenidir.

Görev değişimi için her sene gösteriler düzenleniyor. Bu seneki gösteri 13 Kasım 2010 Cumartesi günü yapıldı. Gösterilerde geçmiş, günümüz ve geleceğe ait unsurlara yer veriliyor. Gösterilere ordu, hayır kurumları, polis, Londra’nın bütün mesleklerine dair temsili iştirakçiler ve Londra’da yapılan bütün dünya ülkeleri gösterilerini temsili karnaval havası yaratan dansçılar katılıyor. Bu listeyi kısa tuttum çünkü Londra’nın geçmişi ve günümüzü temsilen katılan unsurların sayısı o kadar uzun ki bu yürüyüş 3 saatte tamamlanıyor.

-Ek bilgi olarak vereyim, Kral John’a ait fermanın bir kopyası Londra Müzesi’nde (Museum of London) görülebilir.-

Yürüyüşün yol haritası ise şu şekilde verildi:

2010 Lord Belediye Baskani Gosteri Guzergahı Haritası

Gösterilerin başlangıcı sabah saat 11 de olduğu  için biraz geç kalmıştım ama bitiş noktasına gelmeleri saat öğleden sonra 2’yi bulduğu için orada konumlanmayı yeğledim. Bank istasyonuna (Bank Tube Station) vardığımda dışarı çıktığımda yol kenarlarının komple bariyerler  ile çevrildiğini gördüm.  Polisin basın kartım olmadığı için beni burada çekim yapamazsın diye göndermeye çalışması üstüne gösterileri izleyebileceğim çok özel bir noktada konumlandım. Nasıl oldu sormayın çünkü biraz şans biraz da doğru zamanda doğru yerde olmak diyelim. Lakin bulunduğum yere ilerleyen dakikalarda özel giriş kartı olmayan kimseyi almadılar ve tam olarak Londra kongre üyeleri ve yeni Lord Londra Belediye Başkanı ile aramda bir kaç metre vardı ve istediğim gibi etrafta dolaşabiliyordum =)

Etkinlikte çektiğim bazı fotoğraflar Lord Mayor Show 2011 fotoğrafları albümünde görülebilir. İyi seyirler!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: