Richmond Park

Londra’nın En Güzel Parkları

Dünyaca ünlü Londra parkları…

Londra, dünyanın en yeşil şehirlerinden birisidir. Şehrin genelinde, kaldığınız yere çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bir park bulabilirsiniz. Parkların bazıları Kraliyet ailesine ait olup diğer pek çok irili ufaklı park, bulunduğu bölgenin belediyesi tarafından yönetilmektedir. Parkların çoğunda geniş bir vahşi yaşam hakimdir. Yüzlerce farklı türde vahşi hayvana rastlanabilir. Bunlardan bazıları olan kuğular, ördekler, tilkiler, sincaplar, geyikler ve hatta su samurlarına bu parklarda denk gelebilirsiniz.

Şehir merkezinde de pek çok park bulunmakta ve öğle yemeğinde Londra’lılar hava güzel ise bu parkları kullanmaktadırlar. Oldukça huzur verici bir ortam sundukları için günün stresinden uzaklaşmak ve biraz olsun rahatlamak için parkların önemi gerçekten de çok büyüktür.

Günümüzde İstanbul’da yeşil alanların katliamı ve parkların ortadan kaldırılıp AVM inşaatı yapılması gibi üzücü haberleri okuyoruz. İnsan başına çok daha geniş bir park alanı düşen Londra’da ise bu parklar çok çok iyi korunmaktadır. Londra şehrinde pek çok parkı gezmiş olmam ve insanların parklara olan düşkünlüğünü bizzat yaşamış olmam dolayısıyla parklar olmadan bir şehir hayatı gerçekten de düşünemediğimi belirtmek isterim.

Oldukça geniş bir yeşil alana sahip Londra aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz gibi pek çok parka sahip. Haritayı yakınlaştırıp şehir etrafında hızlıca bir gezinti yaparsanız çoğu insanın yaşadığı yere en fazla 20 dakika yürüyüş mesafesinde gayet geniş bir alana sahip park olduğunu göreceksiniz. Özellikle şehir merkezinde, kiraların en yüksek olduğu pahalı mekanlarda dahi irili ufaklı pek çok parkın bulunduğuna dikkat çekmek isterim. Bu parkların başında da zaten bilindiği gibi Hyde Park, Regent’s Park, Greenpark ve St James’s Park geliyor.

[map style=”width: auto; height:300px; margin:20px 0px 20px 0px; border: 1px solid black;” address=”London” maptype=”SATELLITE” z=”11″]

 

Peki sözü burada kısa kesip sizleri Londra’nın en güzel parklarında yaptığım fotoğraf çekimlerinden bazı örneklerle baş başa bırakayım. İşte karşınızda en güzel Londra parkları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: