Londra’dan Mayıs Sonunda Hava Kıyağı

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:42 pm

2 ay civarı bir süre yağışlı ve soğuk havanın sonrasında son bir haftadır inanılmaz sıcak bir hava etkisindeyiz. Geçtiğimiz hafta gün içinde sıcaklık Londra genelinde 30C üzerini gördü. Londra’da her sene sıcak ve güneşli hava yüzünü gösterdiği gibi insanlara aşılanan mutluluk hormonu inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Her sene tecrübe ettiğim bu durumu Londra’ya gelen pek çok insan da tahmin ettiğim üzere gözlemlemiştir.

Mayıs ayı ortalarında evde kaloriferleri yakarak, sabah işe giderken kışlık montları giyerek, çantada her daim şemsiye ile karamsar takılırken; bir anda, beyaz peynire dönmüş cildimizi bronzlaştıran bir güneşin etkisi ile, keten gömlekle dolaşırken dahi ITS TOO HOT! dedirten havayı tabiki de memnuniyetle karşıladık. İnsanların yüzündeki gülümseme, enerjik hissetme (aylar sonra çok enerjik olduk!) daha az giysi ile daha seksi bir görünüm akabinde sokaklarda havasını atanlar derken MERHABA YAZ!, çok beklettin ama yine de hoşgeldin!

Havalar ısınınca da özellikle hafta içi öğle yemeği vakti Londra’nın her yerinde parklara akın edilmektedir. Bir parktan diğer parka ortalama 15-20 dk yürüyüş mesafesi olan Londra’da kısaca her yer park dolu.  Benim popüler mekanım Soho Square. Özellikle son 2 hafta iğne atsan yere düşmeyecek, elini sallasan başkasının ensesine çarpacak kadar öğle vakti yoğunluğu yaşamaktayız. Bir metrobüs kadar olmasa da yine de parkı fazla ağırlıktan batırmak üzereyiz diyebilirim.

Yaşadığımız bu duygusal anların bir hafta öncesinde Londra’da dolu yağıyordu. Hava sıcaklığı ise min 7C, maks 15C arası idi. Buradan çıkacak sonuç: Eğer tanıdıklarınız aman sıkı giyinin gelirken dedi ise siz siz olun gelmeden 1 gün öncesinde dahi son bir hava kontrolü yapın.

Havalar bugün de oldukça sıcak olsa da ilerleyen saatlerde şiddetli rüzgar ve sağnak yağış bekleniyor. Bu hafta içi hızlıca yağıp sonra sağlam bir ısıtıp bol nemli bir hava bizi bekliyor olacak. (Benim tahminim değildir, eğer tutmaz ise Londra’da beni bulup Thames nehrine atmayınız. Teşekkürler!)

Önümüzdeki 1 ay içinde Londra’ya gelecekler için tavsiyem yazlık giysileriniz yanına bir adet şemsiye ve bir tanede ince mont alın. Ne olur ne olmaz hava bir anda değişirse hasta olmaya değmez.

Metro ile ulaşım gerçekleştiren herkes yanında mutlaka ama mutlaka su bulundursun. Bazen trenler gecikme yapıp yerin 5 kat altında 30 dk boyunca bekletebiliyor. Sıcakta kavrulurken susuz kalmak özellikle bünyesi zayıf olanların bayılmasına sebep oluyor. Aman dikkat! (Bayılırsanız falan -ki çok sık olan bir şey- treni en yakın istasyonda durdurup hemen acil yardım için önce eğitimli çalışanları ardından da ambulans hemen ulaşıyor. Şuana kadar ciddi bir vaka ne duydum ne gördüm.)

Şimdilik benden bu kadar. Aylardır yatışlardaki güneş gözlüğünden azcık randıman alma vakti! Güneşi gördük!

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: