Londra Yeniyıl Havaifişek Gösterileri

Londra’da Yılbaşı Kutlamaları 31 Aralık 2011

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:52 pm

2011 yılına veda etmeye hazırlandığımız bu son günde Londra’da yılbaşı kutlamalarının görkemini görmenin tam zamanı! 31 Aralık Cumartesi gecesi Big Ben civarında gerçekleştirilecek Londra’nın en büyük havaifişek gösterisini 250000 civarında kişinin izleyeceği tahmin ediliyor. Bu görkemli görsel şovu izlemek için Londra’nın yüksek tepelerine çıkabilir, Thames nehri boyunca kendinize rahat bir konum seçebilir veya yüksek bar & restoranlardan birisinde kaliteli vakit geçirirken geri sayım sonrası yaşanacak kutlamaları izleyebilirsiniz.

Havaifişek gösterilerini izlemek için popüler mekanlardan birisini seçecek iseniz bölgeye en geç 1-2 saat öncesinden varmaya çalışmanız tavsiye edilir. Tahmin edebileceğiniz üzere Waterloo Bridge, Southbank ve Westminster Bridge bölgesi oldukça yoğun olacak. Thames nehri boyunca izlenebilecek yerlerde polisin yerleştireceği bariyerler saat 11:30 sonrasında kapatılacak. Bu sebeple en geç 11:20 civarı bölgede olmanız önerilir.

Gösteriler tamamen ücretsiz bu sebeple eğer ki önünüze bilet satan birileri çıkar ise sakın dolandırılmayın. Öyle ki bu kişiler her yıl yüzlerce insanı dolandırıp sahte bilet satıyorlar. Yeni yıl kutlamalarında Londra belediyesinin düzenlediği havaifişek gösterileri ücretsiz.

Thames nehri etrafında akşam saat 9 sonrası büyük bir yoğunluk yaşanacak. Bu sebeple yürüyerek dahi olsa ulaşım oldukça yavaş sağlanacak. Bu sebeple erken vakitlerde bölgeye ulaşın. Buluşacağınız kişiler var ise mümkün mertebe daha tenha yerleri seçin. Tercihen bölgeye ulaşmadan önce buluşmanız daha mantıklı.

Gösterinin olduğu bölgede alkol, yiyecek ve içecek satışı olmayacak. Bu sebeple yanınızda alkol getirir iseniz sağlığınızı bozmayacak şekilde içmeniz rica ediliyor. Ambulans bölgede hazır bekletilecek fakat gelen insan sayısı göz önüne alınırsa bir yoğunluk yaşanması büyük ihtimal.

Kalabalık göz önüne alındığında bölgeye evcil hayvanınızı getirmek yasaklanmış durumda. Rehber köpekler ise her zaman olduğu gibi yine serbest. Ufak çocuğunuz var ise bebek arabası yerine kucağınızda getirmeniz önerilmekte. Aynı durum tekerlekli sandalye kullananlar için de geçerli. Mümkün mertebe çok kalabalık olacak Thames Nehri bölgesinden uzak durmanız önerilmekte. Ulaşım zorluğu çekiyor iseniz tavsiyem Londra şehrine biraz tepeden bakabileceğiniz parklara gitmeniz olacaktır. Primrose Hill ve Parliament Hill en ideal iki yüksek park. Hava açık olur ise çok net bir Londra şehir manzarası sunan bu parklarda uzaktan havaifişek gösterilerini izlerken Londra şehrine tepeden bakabilirsiniz.

Hava oldukça soğuk olacağından ve uzun süre beklemeniz gerekeceğinden olabildiğince sıkı giyinmeniz önerilir. Termosta sıcak bir içecek veya bir şişe viski Londra’da 2012 yılına merhaba demek için en ideali!

Kalabalık olacağını bahsettiğim üzere daima çantanıza ve cüzdanınıza dikkat ediniz. Bunun gibi zamanlar hırsızlar için en ideali. Etrafta çok fazla turist olması ve turistlerin genelde dikkatsiz davranmaları neticesinde çalınan eşyalar için yüzlerce insan polise başvuruyor. Dikkatli olmakta her daim fayda var.

Londra belediye başkanı Boris Johnson kutlamalar ile ilgili kısa demeci:

Londra belediyesinin yılbaşı kutlamaları hakkında oluşturduğu internet sayfası.

Son olarak 2011 yılına veda ederken GoLondra sitesini takip eden sizlerin yeni yılını kutlamak isterim. Umarım 2012 sizlere sağlık ve mutluluk getirir. 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da hız kesmeden yazılarıma devam etmek istiyorum. Sitedeki içeriğin şu ana kadar binlerce kişiye ulaşması ve İngiltere hakkında akıllarda olan yüzlerce soruya yanıt vermesi çok sevindirici. Şu ana kadar aldığım sayısız tebrik ve teşekkür emaili sayesinde bu site yeni bir yıla daha merhaba diyor. Teşekkürler! Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: