Londra yanıyor dükkanlar yağmalanıyor

Last updated on Ağustos 10th, 2011 at 10:03 am

Londra’nın kuzey doğusunda yer alan Tottenham bölgesinde başlayan protestolar 1 kişinin polis tarafından öldürülmesi ile daha da yayılmaya devam ediyor. Tottenham da toplanan protestocuların yerel dükkanlara saldırması sonucunda bir çok dükkan alev alev yandı. Yol kenarında park halindeki arabalar, otobüsler ateşe verildi. Elektronik, giyim ve gıda sektörünün ünlü markalarına ait mağazalar yağmalandı.

Protestolar sırasında polisin göz altına aldığı Mark Duggan (29) polis tarafından açılan ateş sırasında öldürüldü. Bunun üzerine Mark’ın akrabaları protestoların Mark’ın öldürülmesi ile büyümemesi gerektiğini söyleseler de protestocular taşkınlığı iyice artırarak Tottenham dışındaki bölgelerde de yağmalara başladı.Bugün yapılan açıklamaları göz önüne alırsak Tottenham, Brixton, Enfield, Walthamstow, Oxford Circus, Streatham, Denmark Hill, Islington, Dalston ve Kings Road – Chelsea de saldırılar ve yağmalamalar baş gösterdi.

Güney Londra’nın suç oranı yüksek bölgesi Brixton’da 200 kadar genç ellerinde sopalar ve hatta samuray kılıcı ile dükkanlara saldırdılar. Polisin önlem almakta zorlandığı ve milyonlarca pound zararın oluştuğu gösterilere ait bazı videoları sizler için sıraladım:
 

Yaşanan bütün bu olaylara ve kaosa rağmen ailesi ile tatilde olan Londra belediye başkanı Boris Johnson “Londra’ya dönecekmisiniz?” sorularına “hayır” yanıtını veriyor. Yaşanan olaylar son derece üzücü. İnsanlar evlerini kaybettiler. İş yerleri yağmalandı. Lakin bilgilendirildiğime göre polis gereken özveriyi gösterip ellerinden geldiğince durumu kontrol altında tutmaya çalışıyor. “Benim dönmem herhangi bir şeyi değiştirmeyecek. Bu sebeple ailemle geçirdiğim tatilimi yarıda kesmeyi düşünmüyorum”,  diyerek tartışılacak bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya ise pek çok kişi tepki ile yaklaşıyor. Aynı zamanda eşi ile İtalya’da tatilde olan başbakan David Cameron ise tatiline devam ediyor.

Protestoların ve saldırıların planlanmasında ise BLACKBERRY Messenger (BBM) kullanıldığı düşünülüyor. BBM kullanarak yağmaları organize eden gençlerin bu servis ile gizlice mesajlaştığı bilinmekte. BBM geniş kitlelerin gizlice mesajlaşmasını sağlayan bir yazılım. Twitter benzeri mesajlaşmayı BBM ile gizlice gerçekleştirip geniş kitleleri protesto için organize etmek özellikle gençler arasında çok popüler. BlackBerry telefonlar BBM uygulaması nedeni ile gençler arasında çok popüler.

Bu akşam itibari ile yapılan açıklamada polis saldırıların olduğu bölgelerde yaşayan insanları dışarı çıkmamaları konusunda uyarmaya başladı. Durumun ciddiyatı da bu şekilde ortaya konmuş oluyor. Gece vakti bir anda helikopter sesi ve odalarına dolan ışıklar ile uyanan mahalle sakinleri camdan baktıklarında bahçelerinde maskeli gençlerin ellerinde dükkanlardan çaldıkları elektronik eşyalar ile saklanmaya çalıştıklarını gördüler. Durumun şokunu üstlerinden atmaya çalışırken saldırıların ertesi gün de devam etmesi özellikle dükkan sahiplerini zor durumda bıraktı. Londra’nın Türk bölgesinde esnaf dükkan önlerine büyük su bidonlarına su doldurarak barikat kurup ellerinde sopalar ile olabilecek saldırılara cevap vermeye hazırlanıyorlar.

Saldırılar Londra’nın dört bir yanına sıçramış durumda ve ne zaman sona erecek bilinmiyor. Görünen o ki protestolar yerini tamamen yağlamak için fırsat kollayan 10-30 yaşları arasındaki hırsızlara bıraktı. Geniş gruplar halinde toplanarak yoldaki bütün dükkanlara saldırıp talan eden bu gruplara polisin müdahalesi de geciktiğinden ötürü Londra’da bir kaos durumu söz konusu.

Umuyoruz ki en kısa sürede bu durum çözüme kavuşur ve insanlar rahat bir nefes alır. Londra çok güzel bir şehir. Bunun gibi durumlar sizlerin tatil planlarınızı etkilemesin. Benzer şeyler dünyanın dört bir yanında olmakta!

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: