London Tower Bridge at night

Londra ve İngiltere geneli için verilen iş ilanlarını bulmanın farklı yolları

Dünyanın en popüler şehirlerinden biri olan Londra’da işe girmek milyonlarca insanın rüyası desem sanırım abartmamış olurum. Yüksek maaş, kariyer olanakları, uyumayan bir şehir ve CV’de şık duran bir deneyim Londra’yı çok cazip bir şehir yapmak için sanıyorum ki yeter de artar.

Peki, Londra’da onbinlerce açık pozisyon olduğu halde bu ilanları görebilmekte zorlanıyorsanız, hangi yöntemlere başvurmalısınız?

İş bulabilmenin belki de en önemli aşamalarından birisi kendinize uygun ilanlara en kısa yoldan erişim sağlayabilmek. Ne yazık ki 2023 yılında bile tüm ilanları hızlı ve sorunsuz şekilde listeleyecek bir kaynak veya site bulunmuyor.

Piyasada onlarca iş arama motoru, iş ilanı siteleri ve benzerleri olsa da bu siteler arasında gidip gelmek oldukça yorucu olabiliyor. Hele ki buna, verilen ilanın silinip tekrar tekrar eklenmesi ve ünvanların değişmesi gibi onlarca unsur da eklenirse, iş arama süreci hakikaten oldukça stresli bir hal alıyor.

Ben uzun bir süre boyunca Londra’da yaşamanın da getirisi ile ve pek çok farklı firmaya çalışmış olmanın deneyimi ile bazı taktikler geliştirdim. Sizlerle bu taktikleri paylaşıp, belki de kendi şansımı azaltacak dahi olsa yardımı dokunması için paylaşıyorum.

1- İş Arama Sitelerine Üye Olun ve ‘Alerts’ Özelliğini Aktif Edin

Öncelikle yapmanız gereken bu. İngiltere’de popüler olan bazı iş arama sitelerine üyelik açmak. Bu siteler arasında sayabileceklerim; Reed, Indeed, Monster ve TotalJobs yanında ayrıca profesyonel sosyal medya sitesi LinkedIn de ön plana çıkmakta. Öyle ki 2020 sonrası LinkedIn bence birinci sıraya yerleşti.

Bu sitelerde hesap açın, CV yükleyin, iş arayın ve aramalarınız için Alert yani otomatik uyarılar oluşturun. Bu uyarı ile aynı kriterlere uygun iş ilanı verildiği an email alıp ilanı en hızlı şekilde görüp harekete geçebilirsiniz.

2- CV’nizi uygun formatlarda oluşturun ve uygun konumlarda barındırın

Ne zaman CV’ye ihtiyac duyacağınızı bilemezsiniz. O sebeple, sorunsuz bir CV oluşturup bu CV’yi farkı formatlarda kaydetmek çok önemlidir. Boyutu en fazla 5mb olacak şekilde PDF ve .doc formatlarında CV hazır bulundurmak çok önemli. Ayrıca CV’nizi hem emailinizde, hem cloud hesabınız varsa orada hem de iş arama sitelerinde aktif ve erişime açık halde tutmak önemlidir.

3- Londra şehrindeki firmaları bulun

Bu taktik Manchester, Liverpool, Leeds, Edinburgh gibi diğer şehirler için de geçerli. Londra’daki ilanları bulmak için illa ki Londra’da ofisi olan bir firma bakıyorsanız, Google Maps kullanarak bölge bölge zoomlayıp firma isimlerini görebilirsiniz. Ofis adresine göre ayrıca ulaşım da planlayıp kendinize çok uygun bir yerde firma bulmak hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Örneğin central line üzerinde oturuyorsanız Londra merkezinde Oxford Circus istasyonu civarında bir fırmada işe girince hat değiştirmeden trene binip kısa sürede ulaşım sağlayıp ofise gitmek çok büyük bir fark yaratacaktır. Öyle ki eğer ulaşım için tren vb kullanmayacaksanız yıllık bu binlerce pound cebinizde kalması anlamına bile gelebilir.

4- Lokasyonu Londra yerine ilçe isimleri olarak aratın

Bazı küçük ölçekli firmalar lokasyon olarak Londra yerine ilçe ismi de kullanabiliyorlar. Özellikle iş ilanı içeriğinde bu anahtar kelime olarak eklenebiliyor. Binlerce ilan arasında ufak firmaların ilanları ne yazık ki ilanlarına reklam verip ön plana çıkarmadıklarından çok gizlenmiş olarak kalabiliyor. İş ilanı ararken örneğin Londra’nın bir ilçesi olan Hackney yazabilirsiniz. Bunu diğer ilçe ve bölgeleri de tek tek aratarak devam edip çoğu kişinin görmediği ilanları görebilir, işe alınma şansınızı daha az rakiple mücadele ederek artırabilirsiniz.

5- CV’nizde çalıştığınız firma lokasyonlarını ekleyin

Özellikle Londra’da çalışmışsanız ve tekrar Londra’da iş bakıyorsanız, CV’nizde ‘text’ olarak London yazmalısınız. Bu vesile ile AI toollar ve arama motorlarına Londra da çalıştığınız sinyali vererek CV’nizin iş alım uzmanları tarafından daha çabuk bulunmasını sağlıyorsunuz.

Eğer henüz Londra’da bir firmaya çalışmadıysanız da yine de ek bilgiler kısmında UK ve London içerikli bir yazı girebilirsiniz. Tabi bu gereksiz yere yazı hazırlamak anlamına gelmiyor. CV’de gevelerseniz iş bulma şansınızı çok düşürüyorsunuz. O yüzden alakalı bir şekilde bu anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Benim aklıma gelen onlarca metoddan bir tanesi, Londra’da almış olabileceğiniz bir kurs veya gitmiş olabileceğiniz bir seminer, eğitim vb ekleyebilirsiniz.

Bu listelediğim 5 farklı yöntem ile Londra’da iş bulabilme şansınızı oldukça artıracağınıza inanıyorum. Go Londra sitesinin sunduğu, binlerce insanın iş bulmasına yardımcı olan İş İlanları sayfamızı yukarıdaki tuşa tıklayıp ziyaret edin. Eğer bu yazının faydası olduysa çevrenizdekiler ile de paylaşabilirsiniz. Bol şanslar!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: