Londra İkliminin Çalışma ve Eğitim Üzerindeki Etkisi

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:30 pm

İngiltere’de malumunuz en sevilmeyen şeylerin başında hava durumu gelmektedir. Bulutlu karamsar bir hava hele ki bir kaç hafta boyunca güneşi göstermediğinde yaşanılan hoşnutsuzluk en çok konuşulan ve şikayet edilen şeylerin başında gelmektedir. Her sene değişiklik gösteren bu durum bazen gerçekten de çok can sıkıcı olabiliyor. Örneğin geçtiğimiz sene aralıksız 5 hafta boyunca güneşi tamamen kapatan oldukça kalın bir bulut kütlesi ciddi anlamda yaşam enerjimizi tüketmişti.

Her ne kadar Londra çok yağmurludur deseler de asıl olan şu ki İstanbul’daki kadar ağır bir yağış Londra da çok zor görülmektedir. Genelde hafif bir yağmur sonrası kapalı bir hava Londra’lıların karşılaştığı hava durumudur. Güneş açtığında ise insanların yüzündeki gülümseme görülmeye değerdir.

Her ne kadar pek ideal olmayan bu hava durumu genellikle şikayet edilen bir olumsuz faktör olarak görülse de aslında her açıdan bakıldığında pek dek kötü sayılmamaktadır. Çalışırken veya eğitim görürken konsantrasyonunuz ve tercih edeceğiniz optimum hava koşulları için Londra oldukça ideal bir ortamı sunmaktadır. Yazın çok sıcak olmayan havası genellikle çalışma ve eğitim için oldukça idealdir. Belli aralıklarla olan yağış havayı yumuşatıp parklara ve doğal hayata canlılık getirmektedir. Çalışırken rahatsız olmayacağınız bir hava aynı zamanda sizi sürekli konsantrasyon bozukluğuna uğratmayacaktır. Kışın ise aşırı soğuk olmayan hava ve fazla yoğun bir kar yağışının görülmemesi yine rahat bir çalışma & eğitim ortamı yaratmaktadır. Ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullananlar fazla aksama yaşamamakta ve günlük işleri aksamamaktadır.

Genel olarak bakıldığında aşırı sıcak ve aşırı soğuk pek çok şehir göz önüne alınırsa Londra bu şehirlere göre oldukça büyük bir avantaja sahip olup çalışma ve eğitim için Londra’da bulunanlara oldukça ideal bir ortam sunmaktadır. tabi ki bizler nerede bulunursak bulunalım hep şikayet etmeye alışık olduğumuz için çoğu zaman bu avantajları görmemekteyiz. Öyle ki bu yazıyı yazsam dahi ertesi gün yine, çevremdekilere Londra havası ile ilgili şikayetler sıralayıp, şimdi İstanbul 25C güneşli diye özlem içeren bir söz söylemeyeceğime garanti veremeyeceğim 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: