Londra İçin 2014 Yılı Toplu Taşıma Ücretleri

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 01:44 pm

2014 yılı yine önceki yıllarda olduğu gibi zamlı tarifeleri de beraberinde getiriyor. %3.1 lik bir artış işe yeni tarifeler 19 Ocak 2014’den itibaren geçerli olmakta.

Örneğin geçtiğimiz sene Zone 1-2 arası haftalık ulaşım kartı 30.40 £ iken, 2014 yılı fiyatı 31.30 £ olarak belirlendi. İngiltere’ye seyahat edeceklere bu fiyatlar oldukça pahalı gelebilir. Aşağıdaki fotoğrafta en popüler bölgeler için verilen fiyatları görmektesiniz.

 

Peki bu fiyatlardan en az şekilde etkilenerek nasıl daha az ödeyerek ulaşım sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Sizler için bir kaç tavsiye listelemek istedim.

16-25 Yaş Railcard

Eğer 16-25 yaşları arasındaysanız yapacağınız şey 16-25 yaş railcard almak. Bu kart ile normal ulaşıma göre 1/3 oranında indirim alabiliyorsunuz.  Bu kartların fiyatı her ay için 2.5 £ ve kartınızı aldıktan sonra overground istasyonlarından birisinde bu kartı oyster card ile birlikte gişedeki görevliye veriyorsunuz. Görevli de bu kartları eşleştirip indirim alabilmenize yardımcı oluyor. 16-25railcard.co.uk adresinden veya herhangi bir overground istasyonundan elde edebilirsiniz.

Yoğun ve Durgun Saatlerde Seyahat

Eğer Oyster Card’a para yükleyerek kullanıyorsanız mümkün mertebe yoğun saatlerde seyahat etmeyin. Metro kullanımını durgun saatlerde yaparsanız indirimli tarife ile seyahat edebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız, ‘Peak’ kelimesi yoğun saatlerdeki fiyatları, ‘Off-Peak’ kelimesi de durgun saatlerdeki fiyatları göstermektedir. Sabah 06:30 ila 09:30 arası ve öğleden sonra 16:00 ila akşam 19:00 arası yoğun saatlerdir. Bu saaatler dışında kalan zamanlarda seyahat ederseniz daha az para harcarsınız. Haftasonları ve resmi tatil günleri ise tamamen yoğun saat dışındadır.

Zone 1 Girmeden Seyahat

1. bölge olan ‘Zone 1’ giriş yapmadan seyahat ederseniz çok daha düşük bir ücretle seyahat yapabileceksiniz. Örneğin kaldığınız yer Zone 2 de yer alıyorsa ve gideceğiniz yer de yine Zone 2 ise, güzergahınızı iyi belirleyip Zone 1 girmeden seyahat ederseniz daha ucuz olacaktır. Overground kullanmak iyi bir yöntem olabilir.

Ayrıca bazı güzergahlarda metro yerine otobüse binmeyi de tercih edebilirsiniz. Unutmayınız ki özellikle merkezdeki metro istasyonları birbirlerine çok yakındır. Bazen metroyu kullanmadan 10-15 dk yürüyüş ile merkezde pek çok yere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: