London Eye

Last updated on Eylül 28th, 2011 at 05:22 pm

London eye cool photo
London eye tepesinden güzel bir fotoğraf

London eye 135 metre yükseklikte devasa bir dönmedolaptır. 1999 yılında inşa edildiğinde dünyanın en büyük dönmedolabı iken günümüzde 2008 yılında açılan 165 metre yükseklikteki Singapore Flyer liderliği ele geçirmiştir. Halen daha en yüksek gözlem dönmedolabı olarak kabul edilmektedir. Yapısı diğer dönmedolaplara göre biraz farklıdır. Tek tarafından desteklenen bu dönmedolabın ön yüzü Londra şehrine tepeden bakmaktadır. Çok güzel bir manzarası vardır.

Westminster Köprüsü ile Hungerford Köprüsü arasında Thames Nehri’nin güneyinde yer alan London Eye Londra’ya gelen turistlerin en uğrak yerlerinden biridir. London eye üzerinde toplam 32 adet klimalı 10 ton ağırlığında kapsüller bulunmaktadır. Bu kapsüller 10 kişi kapasitelidir. Kapsüller içinde oturmak mümkün olsada isterseniz yürüyebilirsinizde. Engelli vatandaşların da binebileceği bu kapsüllerde London Eye çok yavaş döndüğü için herhangi bir sarsıntı hissetmezsiniz.

London eye led aydınlatma ile ışıklandırıldığından ötürü akşam saatlerinde farklı renklerde görülebilir. Londra’da en favori fotoğraf manzaralarından biriside London Eye’a bakan Westminster Pier tarafıdır. Eğer akşam saatlerinde London Eye ve Thames Nehri üzerinde yansımaları fotoğraflamak istiyor iseniz nehrin kuzeyinden London Eye’ı görebileceğiniz herhangi bir yerden fotoğraf çekmenizi tavsiye ediyorum.

Eğer hızlı bir internet bağlantınız var ise sizleri Wikipedia sitesinde yer alan panaromik London Eye manzarası fotoğrafına bakmaya davet ediyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: