Kraliçenin 60.Yıl Kutlamaları

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:42 pm

Orijinal adı ile Queen’s Diamond Jubilee yani İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in tahta çıkışının 60. yılı kutlamaları bu hafta sonu başlayacak ve 5 Haziran 2012 tarihinde son bulacak.

İngiltere tarihinde gerçekleşen önemli olaylardan birisi de Kraliçe’nin tahtta geçirdiği bu uzun sürenin 60. yıl dönümü kutlaması olacak.  Kraliçe Elizabeth tahtta kaldığı süre içinde neler neler olmadı ki? Kore Savaşı sona erdi, insanoğlu ilk defa Ay’a ayak bastı,  Concorde ilk uçuşunu gerçekleştirdi, Vietnam savaşı son buldu ve daha neler neler… Kraliçenin görevi boyunca yaşananların zaman tüneli olarak gösterimi için resmi sitede bir tur gerçekleştirebilirsiniz.

Kraliçenin bebeklik fotoğrafına bakın ne kadar da şeker bir kızmış 🙂 O_o

Gelelim Londra’da 60. yıl kutlamaları nasıl gerçekleşecek? sorusuna. Şimdiye kadar bu konuda hiç bir şey duymadıysanız dahi sorun yok. Henüz pek bir şey kaçırmadınız.

2 Haziran 2012 Cumartesi:

Kraliçe Elizabeth, Cumartesi günü Investec Derby adındaki at yarışına katılacak. Yarış hakkında bilgi ve bilet satın almak için  sitesine bakılabilir.

3 Haziran 2012 Pazar:

Öncelikle insanlar komşuları ile birlikte sokaklarda uzun masalar oluşturup birlikte yemek yemeye davet edilecek. Londra genelinde 9500 civarı yol kapatılacak.  Bu toplu öğle yemeği organizasyonu çok zevkli geçmekte ve komşularınızla tanışıp iyi vakit geçirmenize olanak tanımaktadır. Yaşadığınız bölgede böyle bir organizasyon yoksa dahi Londra içerisinde herhangi bir caddede denk gelebileceğiniz bu renkli görüntüler günün ikinci yarısında gerçekleşecek asıl kutlamalar öncesi hoş bir başlangıç için ideal.

Yemek sonrası da çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenlenmekte.

Büyük öğle yemeği etkinliği hakkında detaylı bilgi için  sitesine bakabilirsiniz.

Gelelim günün asıl etkinliğine. Thames Nehri geçişi! Thames Nehri Kraliçenin teknesine eşlik edecek 1000 adet teknenin geçişine sahne olacak. Nehir çevresi boyunca milyonlarca insanın bu gösteriyi izlemesi bekleniyor. Öğlen saat 2’de Battersea Köprüsünde başlayacak olan geçiş için uğranacak noktalar ve saatleri şu şekilde:

Battersea Bridge: 2.25pm
Albert Bridge: 2.45pm
Chelsea Bridge: 3pm
Vauxhall Bridge: 3.10pm
Westminster Bridge: 3.25pm
Waterloo Bridge: 3.30pm
Blackfriars Bridge: 3.40pm
Southwark Bridge: 3.45pm
London Bridge: 3.50pm
London Bridge: 4pm

Görebileceğiniz tarihi tekneler ve katılımcıların detaylarına bakmak için tıklayın.

Geçişi izlemek için ise sabah saat 8’den itibaren bölgeye gelinebilir. Tavsiyem özellikle aşırı kalabalık olacağı için en geç saat öğlen 12 de nehir kenarında bir yer bulmanız olacaktır. Dilerseniz Battersea Park’da tüm gün gerçekleşecek olan festivale de katılabilirsiniz. Canlı müzik, hediyelik eşyalar, dans kursları ve yiyecek & içecek seçenekleri ile dop dolu bir festival olacak. Battersea Park da gerçekleşecek bu festivalin detayları da  bu sitede mevcut.

4 Haziran 2012 Pazartesi:

Kutlamalar Pazartesi günü iki şekilde gerçekleşecek.

Buckingham Palace Konserleri:

BBC sponsorluğunda gerçekleşecek bu konserin biletleri malesef ki çok önceden tükendi. Üzülmeyin akşam saat 7:30 da canlı yayın yapılacak. Detaylı bilgi  bbc sitesinde.

Fener Yakma:

Akşam saat 10’da başlayacak olan Fener Yakma tüm İngiltere’de belirli noktalarda gerçekleştirilecek. Bulunduğunuz yere en yakın nerede yapıldığını öğrenmek için interaktif haritaya bakabilirsiniz.

5 Haziran 2012 Salı:

Kutlamaların son günü ise öncelikle kraliyet ailesi St.Paul’s Katedraline geçecek. Burada okunacak dua için diğer kliselerin de aynı duayı etmelerini memnuniyetle karşılarız açıklaması yapılıyor. Orijinal metni ile dua şu şekilde:

 

God of time and eternity,
whose Son reigns as servant, not master;
we give you thanks and praise
that you have blessed this Nation, the Realms and Territories
with ELIZABETH,
our beloved and glorious Queen.
In this year of Jubilee,
grant her your gifts of love and joy and peace
as she continues in faithful obedience to you, her Lord and God
and in devoted service to her lands and peoples,
and those of the Commonwealth,
now and all the days of her life;
through Jesus Christ our Lord.
Amen.

Gün içinde kraliyet ailesinin geçiş yapacağı güzergah ise aşağıdaki 3d videoda gösterilmekte.

Detayları öğrenmek için resmi siteye bakabilirsiniz.

 

Kutlamalar boyunca ulaşım da kapanan yollar ve yoğunluktan ötürü etkilenecek. Bu nedenle Transport for London bir duyuru yaptı. Ulaşım sorunu çekmemeniz için mutlaka internet sitesinden son bilgileri kontrol edin.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: