Kar ve Soguk Hava Kapida

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 04:12 pm

İngiltere’nin kuzey bölgelerinde soğuk hava etkisi ile hava sıcaklığı min -10C civarına kadar düşecek.  Bu hafta İngiltere genelinde etkili olacak olan soğuk hava kuzey bölgelerde kar fırtınasına yol açacak. İngiltere güneyinde ise Londra dahil kar yağışı görülebilecek olsa da bu hayatı etkilemeyecek kadar az olacağından panik/heyecan yapmaya gerek yok.

Londra soğuğu biraz garip olduğu için buranın havasını bilmeyenlere ise bazı giyim tavsiyeleri vermek istiyorum.

 

NASIL GİYİNMELİ?

Londra’ya gelmeden önce çoğu kişinin bu soruyu sorduğunu gördüm. Ben de ilk gelişimde epey soruşturmuştum. Genelde bu sorunun cevabını da bir şekilde İngiltere’de yaşayan bir arkadaş vasıtası ile almaya çalışırız. Hepimizin İngiltere‘de bir tanıdığı yok. Hava durumu sitelerinde okuduğunuz değerler ise ciddi anlamda size doğru bir fikir vermeyecektir. Bir düşünün Ankara’nın soğuğu -10 C iken etkilemiyor ama İstanbul 3 C olduğunda insanın kanını donduruyor. Ne yapmalı? Tavsiyelerim şöyle;

Sabah saatlerinde nem ile karışık soğuk hava ciddi anlamda kemiklerinize kadar işler bu nedenle sabah evden ayrılırken sıkı giyinmeyi unutmayın. Tavsiye olarak da çok kalın şeyler giymektense içinize biraz ince bir şey üstüne hırka ve çok kalın olmayan bir mont işinizi görecektir. Ulaşım için genelde ya otobüs ya da metro kullanacaksınız. Bu taşıtlar genelde sıcak olur. Çok kalın giyerseniz toplu taşım araçlarında terler dışarı çıkında da üşüyüp şifayı kaparsınız. Bu nedenle 2 – 3 kat giyip kapalı alanlarda montunuzu ya da hırkanızı çıkarırsanız terlemeden ve üşümeden işinizi görürsünüz.

Genelde şemsiye taşımanıza gerek olmaz. Yağmur sürekli yağmıyor. En fazla 10 dakika kadar sürer diğer zamanlarda da ufak ufak çiseleyebilir. Şemsiye yerine yağmurluk ya da yağmura dayanıklı bir mont çok daha işlevsel olacak ve sizi fazla yükten kurtaracaktır. Aynı zamanda rüzgarı da önleyeceği için üşümenize engel olmak adına en iyi çözümlerden birisidir.

Londra’da yollar genelde çamurlu olmaz. Bu nedenle illaki çizme & bot giymenize gerek yok. Eğer ayağınız üşüyor ise tabiki de içi yünlü botlar önerilir. Çok fazla üşüyen ayaklara sahip değil iseniz tavsiyem yürürken ayaklarınızı çok yormamak için hafif ayakkabılar giymeniz. Kauçuk tabanlı olması kış için ideal.

Tavsiyelerim şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde Londra’ya mı geleceksiniz? En fazla bir kaç hafta kalacaksınız ve nasıl giysiler getireceğiniz konusunda kararsız mı kaldınız? Sorularınızı bu yazıma yorum yaparak iletirseniz en kısa sürede yanıtlamaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: