Kamu Sektöründe Çalışanlarının Grevi

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:03 pm

İngiltere’de bugün kamu çalışanları grev yaptılar. Grev nedeni ile Londra’da hastanelerden okullara, kütüphanelerden havaalanlarına kadar pek çok kurumda işler aksadı. Öyle ki Londra da okulların %90’ı bugün kapalı kaldı.

Havaalanlarında ise İngiltere’ye gelen yolcuların uzun kuyruklar oluşturup sorun yaşayacakları düşünülüyordu. Lakin havaalanı yöneticilerinin başarılı planlaması neticesinde bu sorun sanıldığı kadar büyük olmadı. Bunda havayolu firmalarının bugünkü uçuşları azaltmaları da oldukça yardımcı oldu. Havayolu firmaları bugün İngiltere’ye gelecek kişilerin uçuş günlerini ek ücret ödemeden değiştirebilmeleri için şans tanıdılar.  UKBA çalışanlarının da katıldığı grev neticesinde yerlerine ordudan görevlendirilen askerler baktılar.

Grevin nedeni ise hükümetin kamu çalışanlarını mutsuz eden zam dondurma kararı ve emeklilik maaşı üzerine yapılacak olan kesintiler. Kamu sektörü çalışanlarının protesto ettiği bu karar ise özel sektör çalışanlarının büyük bir kısmı tarafından hoşnutsuzlukla karşılanmakta. Bu sene de ekonomik kriz neticesinde özel sektörde de işten çıkartmalar, maaş kesintileri ve zamsız bir kaç yıl geçirdik.

Londra belediye başkanı Boris Johnson ise greve gidenleri eleştirdi. Boris verdiği demeçte greve gidenlere, “İşinize dönün. Bu grev ile hükümetin aldığı kararı en ufak bir şekilde değiştirmeniz mümkün değil. Boşu boşuna grev yapıyorsunuz” dedi.

35000 civarında hastane personelinin de katıldığı grev bu akşam son bulacak.

Grevin ekonomiye etkisi çok büyük ve bu grev nedeni ile hükümetin karar değişikliği yapması beklenmiyor.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: