silhouette of airplanes

İngiltere’ye Uçuşlarda Aksaklık Yaşanınca Ne Yapmalı?

Last updated on Şubat 22nd, 2023 at 04:48 pm

Covid pandemisinden kurtulmaya başladığımız bu dönemlerde uçuşlar da tekrar normale donmeye başladı. İngiltere dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi ve her gün yüzlerce uçak Londra başta olmak üzere Birmingham, Edinburgh ve Manchester gibi büyük şehirlerde iniş ve kalkış yapıyor.

Peki, uçuşlarda yaşanan sorunları gidermek için ne gibi tüketici hakları bulunmakta?

Uçuşunuz gecikirse veya iptal olursa ne yapabilirsiniz?

Bu ve benzeri sorulara yanıt vermek ve yardımcı olabilmek adına sizlerle bu yazıyı paylaşıyorum. Yazıya giriş kısmında belirtmek isterim ki İngiltere’de tüketici haklarını korumak ve bu ve benzeri sorunları çözebilmek için ücretsiz hizmet veren bir online serviste uzun bir süre çalışıp bu bilgileri biriktirdim. Umarım sizler de faydasını görürsünüz.

İngiltere’nin AB den ayrılması nedeni ile AB’nin bazı kanunlarını artık tanımayacagını bir kenara bırakırsak, Uçuş üzerine alınmış kararlar ve kanunları İngiltere uygulamaya devam ediyor. Bu sebeple, EU261, yani uçuş tazminat talimatnamesi (Flight Compensation Regulation) aynen geçerli.

EU261

AB kanunları gereği AB ülkelerine (İngiltere dahil) uçan herhangi bir havayolu, AB iniş ve kalkışlı herhangi bir uçuşunda gecikme veya iptal gerçekleşirse aşağıdaki şartlar altında tazminat ödemekle yükümlüdür.

Tazminat Şartları

  • Uçuşun varış saati (Burası önemli, kalkış saatinin gecikmesine bakılmaz. Varış saati ise uçağın indikten sonra kapılarının açıldığı andır) en az 3 saat gecikmişse
  • Uçuş İngiltere veya AB deki herhangi bir ülkeden kalkmışsa (transit uçuşlar da dahil. Yolculuğun 2. ayağında AB harici bir havayoluna geçiyor dahi olsanız hakkınız bulunmakta)
  • Yaşanan gecikme veya iptalin sebebi havayolunun kontrolünde ise (doğal afetler, savaş vb tazminat alma hakkı tanımazken havayolunun çalışanlarının greve gitmesi, uçakta teknik arıza, fazla bilet satımından dolayı yolcularla yaşanan sorunların uçuşu etkilemesi, pilot veya kabin ekibinin herhangi bir sorun nedeni ile uçuşu geciktirmesi vb tazminat hakkı verir)

Yukarıdaki şartların üçü sağlanmışsa o zaman tazminat hakkınız doğmaktadır. Bu sebeplerle uçak iptal edilirse veya gecikme yaşanırsa alacağınız tazminat aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi olacaktır.

Uçuş SüresiRötar SüresiTazminat Bedeli (kişi başı)
1500 km’ye kadar3 saat ve üzeri£220
1500-3500 km arası3 saat ve üzeri£350
3500 km üzeri3-4 saat arası
4 saat ve üzeri
£260
£520
İngiltere Uçuş Rötar Kuralları ve Tazminat Bedelleri

Peki bu ne demek? Bir kaç senaryoya göz atıp talep edilebilecek tazminatı hesaplayalım.

4 kişilik bir aile Londra’dan İstanbul’a uçuyor. Uçak arıza sonrası İstanbul’a 4 saat geç varıyor. Ne kadar tazminat talep edilebilir?

EU261 altında bu uçuş için İngiltere kanunları dahilinde tazminat talebinde bulunmak £ ile ödeme alma hakkı tanıyacağından (Brexit öncesi EURO bazlıydı), yukarıdaki tabloya baktığımızda gecikme süresinin 3 saat üzeri olması ve uçuşun İngiltere’den kalkmış olması tazminat hakkını sağlıyor. Ayrıca gecikmenin nedeni uçaktaki bir arıza olduğundan (tazminat için kabul edilen nedenlerden) tazminat almanız mümkün.

Miktar ise basit bir matematik ile (Londra-İstanbul arası 2500km uçuş mesafesinde) £350×4=£1400 olarak hesaplanabilir.

Eğer gecikme ile dahi olsa uçtuysanız, uçuş sonrasında (hemen yapmanıza gerek yok), havayoluna gecikme ile ilgili bir email gönderip EU261 altında tazminat talebinizin olduğunu yazarak bu miktarı alabiliyorsunuz. Herhangi bir tazminat avukatı tutmayın. Gereksiz yere tazminatın %20 sini veya bazı durumlarda %40’ını 2 email atmaları için bu insanlara vermeyin.

Yazacağınız email kısaca şu şekilde olabilir. Üzeri çizgili yerleri doldurup emaili oluşturup havayolunun sitesinden edindiğiniz email adresine gönderebilirsiniz. Bazı havayolları EU261 için doğrudan talep formu sunmaktalar.

To whom it may concern,

My name: İSİM SOYAD
My address: ADRES
My email: EMAIL
My mobile: CEP TELEFONU NUMARANIZ (Ülke kodu ile girin)

Compensation claim for a delayed flight

I am writing regarding your delayed flight (uçuş numarasını ekleyin) on (uçuş tarihini ve önceden planlanmış kalkış saatini ekleyin) from (kalkış yaptığınız havalimanını ekleyin) to (vardığınız havalimanını ekleyin) that landed (varış saatinde yaşanan rötar süresini ekleyin) late.

As per EC Regulation 261/2004 which is written into the UK law, I am hereby seeking compensation under The Air Passenger Rights and Air Travel Organisers Licensing Regulations 2019 for my delayed flight.

Here are the names of the passengers that were on this flight with me: (aşağıya siz ve sizinle seyahat etmiş olup sizin bilet aldığınız tüm yolcuların ad ve soyadlarını ekleyin)

Based on total delay of (rötar süresini girin, örneğin '4 hours'), flight length of (uçuş mesafesini girin, örneğin '2500km'), I am seeking a compensation of (yukarıdaki tablodan hakkınız olan tazminat bedelini öğrenip buraya yazın, örneğin Londra-İst için yaptığımız hesaplamada kişi başı £350 olduğunu öğrenmiştik) per passenger listed above.

The total compensation I am seeking to receive is (toplam tazminatı hesaplayıp buraya yazın. Örneğin yukarıdaki hesaplama ile 4 kişilik bir ailenin Londra İstanbul uçuşu £1400 tazminat hakkı doğurdundan £1400 yazabilirler).

I look forward to hearing back from you within 14 days. Failure to receive a satisfactory response may result in further action which could mean taking my compensation claim to court.

Kind regards
(İsim Soyad)

Yukaridaki email oldukça basit bir şekilde gerekenleri listelemeniz ve talebiniz için ideal. Eğer yaşadığınız gecikme daha farklı sorunlar doğurduysa, onlar için de tazminat talebinde bulunabilir, bu taleplerinizi aynı emaile ekleyebilirsiniz. Başvuru sırasında emaile elinizde bulunan yararlı olacağını düşündüğünüz herhangi bir belge ve bilgiyi ekleyebilirsiniz.

Uçuş gecikmeleri için tazminat talepleri son 6 yıl için yapılabiliyor.

Eğer geçmişte yaşadığınız bir gecikme varsa o uçuş için tazminat alabilecek miyim diye düşünüyorsanız, yanıt evet olabilir.

Şöyle ki, gecikme şartları yukarıdakine uyuyorsa, gecikmenin son bir kaç yıl içinde olması bir şey değiştirmeyecektir. Son 6 yıl içinde olan bir gecikme hakkında havayollarının ellerinde yeterli bilgi bulunması başvurunuzu kolaylaştıracağından, tazminat almanızı da daha mümkün hale getiriyor. Kanun neticede sizi koruduğu için, uçuş üzerinden 5 sene geçse bile tazminat hakkınızı kaybetmiyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: