uk flag on creased paper

İngiltere’ye taşınıp çalışabilmek için kolay bir yöntem

Last updated on Eylül 23rd, 2023 at 12:22 pm

Her yıl binlerce Türk, İngiltere’ye yerleşmek için yaptığı araştırmada GoLondra sitesini ziyaret ediyor. Bu sitede yaptığım paylaşımların en önünde ise İngiltere’de iş bulabilme adına yaptığım yardımların olduğu sayfalar geliyor.

Peki, İngiltere’de bir firmaya çalışabilmek ne kadar zor? Firmaların size sponsor olması mümkün mü? İngiltere için oturum hakkı almanın ve İngiltere’ye göç etmenin şartı bu sponsorluk mu? Gelin işleri biraz daha basitleştirelim.

Öncelikle söylemem gereken şu ki, ne yaparsanız yapın hep bir zorluk çekeceksiniz. Bunu kötüye yormayın. Bir iş çok basit olursa kesin bir bityeniği vardır.

Eğer şuan Türkiye’de yaşıyorsanız ve bir işiniz varsa, İngiltere’de bir hayat düşlüyorsanız, kafanız biraz karışık araştırmalara başlarsınız. Vize ne olacak? Nerede çalışabilirim? Ne kadar kazanırım? Ailemi getirebilir miyim? Çocuklar okula girebilir mi? Dil sorununu nasıl çözerim?

Bu sorunlar kafada birikince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. O sebeple işleri karıştırmadan biraz sade bir şekilde planlara başlamak daha mantıklı.

Ben bu göçün yaratacağı psikolojik sorunlar ve diğer eksikliklere hiç girmeden bir tavsiye vermek istiyorum.

İngiltere’de an itibariyle binlerce uzaktan çalışma pozisyonu bulunuyor. Pandemi ile öne çıkan remote work yani uzaktan çalışma, covid sonrası da popüler bir şekilde devam ediyor. Eğer yaptığınız işi İngiltere’de bir firma için yapabilecekseniz, bu firmaların ilanı olsun olmasın gidip de iletişim kurmaya çalışırsanız 10 tanesinden 1 tanesi bile dönüş yapsa aklınızdaki soruların teker teker nasıl çözüleceğini farkedeceksiniz. Bu da her gün karamsar karamsar oturup adım atamayanlardansanız, tam aradığınız çözüm olacaktır. Bu çözüm için İngiltere’de iş piyasasında çok kullanılan bir sosyal ağ sitesi olan LinkedIn‘den bahsedip burada nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yüzeysel olarak anlatacağım.

Ben şu şekilde bir yol izlerdim:

  • LinkedIn üyesi değilseniz üye olun.
  • Sektörde kendinize bir network oluşturun.
  • İlgilendiğiniz tüm firmaları takibe alın ve firmaların önde gelen isimlerini ağınıza eklemeye çalışın.
  • Kendi uzmanlık alanınıza özel içerik üretmeye başlayın ve bunu LinkedIn de paylaşın.
  • Sektörünüzde paylaşılan mesajlara ve haberlere yorum ekleyip aktivitenizi artırın.
  • İsminiz yayılmaya, profiliniz popülerleşmeye başlayınca muhabbeti daha da koyulaştırın.
  • Size uygun iş ilanları gelmeye başlayınca o firmanın işe alım yapan kişisi ile doğrudan görüşme ayarlamaya çalışın.
  • Eğer firma size yardımcı olabilecekse büyük ihtimalle herşeyi halledersiniz. Yapamazlarsa da bu süreçte elde ettiğiniz deneyim ve potansiyeli ölçme sonrasında kendiniz de aşağıdaki gibi bir yol izleyebilirsiniz.

Bazen firma sponsor olup her şeyi halleder. Bazen de olmaz derler. Çoğu durumda firma bu kadar yük altına girmek istemediğini belirtip eğer kendiniz vize ve taşınma işini hallederseniz sizle çalışabileceğini bildirir. Yani siz bir şey yapın biz de geri kalanı yapalım derler. Bunun için iş teminatı alıp İngiltere’de çalışma vizelerine bakabilirsiniz. İşin kötüsü eskiden Ankara Anlaşması olarak isimlendirilen, İngiltere Hükümetinin şuan Türk Çalışan Vizesi olarak adlandırdığı Turkish Worker Visa tam size göreydi. Şuan sadece bu vizeye hali hazırda sahip olanların uzatması için olanak tanıyorlar. https://www.gov.uk/turkish-worker

AA vizesi için kendi tek kişilik firmanızı kurup, bir firmaya çalışıp fatura kesip kazancınızı elde edebiliyordunuz. Ayrıca yanınızda size bağlı şekilde eşiniz ve çocuklarınıza da vize çıkartıp İngiltere’ye göç etmeyi başarıyordunuz.

Sonrası ise ne kadar uzun dönem çalışır ne kadar hayatınızdan memnun olursanız o kadar vizenizi uzatıp nihayetinde oturum ve vatandaşlık almak olarak devam ediyor.

İş aramak, bulmak, vizeye başvurup almak, taşınma işlemlerini başlatmak ve ailenizle birlikte göç etmek hepsi aşağı yukarı 6 ay ila 1 yıl arası sürebilse de bu işlemleri parça parça yapınca gidişata göre haraket edince hepsi kafanıza yatıyor. O sebeple şuan yukarıda listelediğim tavsiyelere göre adımlar atmaya başlarsanız zaman kaybetmemiş olursunuz. Olurda fikrinizi değiştirirseniz de bunlar yanınıza kar kalır ve işinizde fayda sağlar. O sebeple kaybeden yok, ne yaparsanız yapın faydalı olacağını göreceksiniz.

Bu bilgiler benim kendi gördüğüm, gözlemlediğim ve bir kısmını kendi yaptığım şeyler olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Tabi ki herkesin hayatı farklı. Benim için olumlu sonuçlanan bir şey sizin için aynı sonucu verecek diye bir garanti malesef ki yok.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: