Amazondan İndirimli Alışveriş

İngiltere’de uygun fiyata elektronik eşya satın almak

Last updated on Eylül 25th, 2023 at 11:42 am

Her ne kadar Türk Lirası İngiltere Pound’u karşısında çok değer kaybetmiş olsa da bazen İngiltere de oldukça uygun fiyata ürünlere denk gelmeniz söz konusudur. Eğer İngiltere’ye seyahat edecekseniz ve en az 3 gün kalacaksanız o zaman tavsiyem Amazon’da aradığınız ürünü bulmaya çalışmak. Amazon’da uygun fiyata ürün bulabilmenin ise bir püf noktası var.

Elektronik ürünler için ilk tercih ettiğim mağaza Amazon

Her şeyden önce, tavsiyem günlük indirimlerin olduğu Amazon İndirimli Ürünler sayfasına göz atmak. Bu sayfa Black Friday yani kara cuma indirimleri yanında Prime Day indirimleri gibi kampanyalarda otomatik olarak güncelleniyor.

Örneğin bu Brevilli Barista Max Espresso makinesi oldukça uygun fiyatla satılmakta.

Ben indirimlerde denk geldiğim ürünleri almadan önce genelde Ebay, JohnLewis vb sitelere bakıp Amazon ile fiyatını kıyaslıyorum. Bu sayede hem fiyatı ve indirim oranını doğrulayabiliyorum.

Eğer Amazon’dan ürün alıyorsanız şunu söyleyebilirim ki Amazon oldukça güvenli. Özellikle ürünü satanın Amazon olmasına dikkat edin. Başka satıcılar da Amazon’da satış yaptıklarından ve hepsinin iade şartları değişiklik gösterdiğinden benim tavsiyem daima önceliği Amazon’a vermek.

İnternetten alışveriş yerine mağazalara bakmak istiyorsanız da o zaman bir kaç alternatif var.

John Lewis mağazalarının elektronik departmanlarında son model ürünleri görebilirsiniz. Alacağınız ürünü önceden görmek için de John Lewis mağazalarına bakabilirsiniz.

Apple Ürünleri

Apple store’larda da tüm Apple ürünlerini bulabilirsiniz. İngiltere’de pek çok Apple Store var. Gideceğiniz şehirde var mı yok mu diye bakmak ve adresi öğrenmek için şu sayfaya bakabilirsiniz. Apple ayrıca internet sitesinde Store kısmında test edilmiş ve Apple onaylı 2. el ürünleri de satıyor. Eğer Apple’dan bir ürün alacaksanız benim tavsiyem bu 2. el ürünlere bakmak. Apple hem ürünleri didik didik inceleyip eğer sorun varsa onarıyor hem de batarya değiştirip ürünü yep yeni hale getiriyor. Bu sebeple de ben Apple’dan bir ürün alacaksam genellikle Store sekmesinde 2. el ürünlere bir göz atıyorum.

Elektronik Eşya Alacaklar İçin Bazı Tavsiyeler

Turist olarak İngiltere’den elektronik alıp dönecekseniz dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabilirim:

  1. Fiyat Karşılaştırması Yapın: İnternet üzerinden veya mağazalarda elektronik ürünlerin fiyatlarını karşılaştırarak hangi ürünün nerede daha uygun olduğunu araştırın. Özellikle büyük alışverişlerden önce fiyat karşılaştırması yapmak tasarruf sağlayabilir.
  2. KDV (Value Added Tax – VAT) Hakkında Bilgi Edinin: İngiltere’de satın aldığınız ürünlerin fiyatına KDV (Value Added Tax) dahil olacaktır. Turistler genellikle bu KDV’yi geri alabilirler. Bunun için alışveriş yaparken Tax-Free Shopping (KDV İadesi) hizmetini sunan mağazalardan alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz. İade işlemleri için pasaportunuzu ve alışveriş belgelerinizi saklayın.
  3. Garanti ve Sigorta: Elektronik ürünler genellikle garanti ve sigorta kapsamına alınabilir. Satın almadan önce ürünün garanti süresini ve şartlarını kontrol edin. Elektronik eşya sigortası almayı da düşünebilirsiniz.
  4. Elektrik Adaptörleri: İngiltere’de prizler ve elektrik voltajı farkını göz önüne almalısınız. İngiltere’den aldığınız elektronik eşyanın eğer opsiyonlar arasında varsa Avrupa prizlisini alın. Genelde bulamasanız da bazı satıcılar UK veya EU plug olarak ayrı satıyorlar.
  5. İade Politikalarını İnceleyin: Aldığınız ürünü, özellikle büyük ve pahalı bir ürünse, satın aldıktan sonra dikkatlice inceleyin ve işlevselliğini kontrol edin. Mağazanın iade politikalarını öğrenin, böylece gerekirse ürünü iade edebilirsiniz. Genellikle 1 ay içinde koşulsuz iade sunulmakta.
  6. Yetkili Satıcıları Tercih Edin: Elektronik ürünlerinizi yetkili satıcılardan satın almak, garanti ve müşteri hizmetleri açısından daha güvenli olabilir. Özellikle Amazon gibi sitelerden alırken satıcının her zaman Amazon olmaması sorun çıkarıyor. Satıcı Çin’de bulunan bir firma olabilir. Tercihen fiyat farkı çok yoksa UK de bulunan bir firmayı seçmek mantıklı.
  7. Güvenilir Markaları Tercih Edin: Elektronik eşya satın alırken güvenilir ve tanınmış markaları tercih etmek, ürünün kalitesi ve dayanıklılığı açısından daha iyi bir seçenek olabilir. İngiltere’de de çok fazla yan sanayi, birbirinin kopyası ürün var. Bir airfyer alıcaksanız mesela fiyat farkı çok yoksa bildiğiniz markadan almakta fayda var.
  8. İade ve Değişim geri ödeme: Bazı firmalar hediye çeki vermeyi teklif ederler. Turist olarak geliyorsanız kesinlikle paranızı harcadığınız yöntemle geri almaya çalışın. Örneğin nakit verdiyseniz, geri ödemeyi nakit alın.
  9. Taşıma ve Bagaj Kurallarını Kontrol Edin: Elektronik eşyaların uçak yolculukları sırasında taşıma ve güvenlik kuralları vardır. Bu kuralları öğrenin ve elektronik eşyalarınızı güvenli bir şekilde taşıyın.
  10. İngiltere Tüketici Hakları: İngiltere güvenilir ve kuralcı bir ülke diyip geçmeyin. Özellikle tüketici hakları konusunda bilgili olarak alışveriş yapmanız dünyanın neresinde olursa olsun önemlidir. Citizens advice bu konuda resmi bir site olarak gerekli bilgiyi paylaşmaktadır.

Unutmayın ki İngiltere’ye getirdiğiniz elektronik eşyaların gümrük kuralları ve sınırlamaları olabilir, bu nedenle bu konuda da bilgi sahibi olun. Ayrıca seyahatinizin başlangıcından önce ve sonrasında ürünlerinizi taşırken dikkatli olun ve taşıma sırasında zarar görmemesi için uygun korumaları kullanın.

Ayrıca, aldığınız ürünün güvenliği ve çalınmaması için mümkün mertebe fazla görünür şekilde taşımayın. Özellikle Londra’da sokakta yürürken elinizde tuttuğunuz telefonun anında çalınması söz konusu. Moped ile dolaşan gençler, kaldırıma çıkıp anlık bir hamle ile elden telefonları kapıp uzaklaşıyorlar. Bu çok sık olan bir durum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: