Ingiltere’de 100 Mbps Internet Baglanti Hizina Az Kaldi

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 04:18 pm

Virgin Media’nın duyurusuna göre Ingiltere genelindeki butun evlerin %50 sine en gec 2012 yili itibari ile 100Mbps hiza ulasabilecek fiber optik kablolar döşenmiş olacak.

Önümüzdeki Aralık ayı itibari ile Londra genelinde 200000 ev 100Mbps hızında internet bağlantısı alabilecek altyapıya kavuşacak.  Bağlantı için ödenecek fiyat da aylık £35-£45 arasında. Bu fiyat Virgin Media özel paketi için ödendiğinden içinde dijital tv kanalları ve telefon hattını da içeriyor.

100Mbps indirme (download) hızına aynı zamanda 10Mbps gönderim (upload) hızı verilecek. Böylece artık evden HD video yayını yapmak hız düşüklüğü olmaksızın mümkün. Video konferans görüşmeleri en yüksek kalitede ve oldukça akıcı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

100Mbps hız kabaca ne demek oluyor? Bütün bir albümü 4 ila 5 sn arasında bilgisayarınıza indirebilir 1 saatlik bir video kaydını ise 30 sn de tamamen indirip izlemeye başlayabilirsiniz.  100Mbps ile aynı zamanda download yaparken bir yandan hız kaybı olmaksızın oyun oynayabilir ve aynı bağlantıyı evdeki diğer bilgisayarlar ile paylaşıp son derece hızlı bir bağlantıyı aylık faturayı da paylaşarak çok ama çok ucuza getirebilirsiniz.

Bağlantı, bildiğiniz ADSL gibi bakır kablo üzerinden değil fiber optik kablolardan geldiği için ışık hızında taşınmakta ve daha düşük ping süreleri ile daha geniş bağlantı kapasitesi anlamına gelmekte.

Başbakan David Cameron ise Virgin Media’nın yeni hizmetini memnuniyetle karşılarken bütün ülke geneline ışık hızında internet erişimi sağlama hedeflerine biraz daha yaklaştıklarını belirtti.  Mevcut İngiliz hükümetinin hedefi 2015 yılı itibari ile İngiltere’yi Avrupa’nın en hızlı internetine sahip ülke konumuna getirmek. Hali hazırda İngiltere dünya genelinde en hızlı internet bağlantısını vatandaşlarına sunan 18. ülke konumunda. Bakalım Avrupa’da lider konuma gelmek 2015 yılı itibari ile gerçekleşecek mi?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: