black blue and red graph illustration

İngiltere Ekonomisindeki Son Durum

antique bills business cash
Photo by Pixabay on Pexels.com

İngiltere servis sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden ve hep uzun yıllar boyu yatırımın adresi olarak öne çıkan bir konumdaydı. Son yıllarda özellikle covid sonrası ve brexit etkisi ile ekonomi ciddi yaralar almaya başladı.

Yazıya devam etmeden önce, finans uzmanı olmadığımı ve finansal tavsiye vermediğimin altını da çizmek istiyorum.

2023 yılı İngiltere için pek iyi gitmiyor. Özellikle yükselen enflasyon oranı ve merkez bankasının faiz artırımı, özellikle mortgage sahiplerini ciddi şekilde tedirgin etmeye başladı.

Ayrıca gayrimenkul piyasası da bu kötü gidişattan nasibini alıyor. Ev fiyatları bir süredir düşüşte ve bu düşüş yakın bir zamanda duracak gibi gözükmüyor.

Şuan İngiltere’de ev almak istiyorsanız, belki de en iyisi eğer ki imkanınız varsa mortgage almadan direk nakit olarak ödemek. Ayrıca düşen ev fiyatları, ev alma sırasında ev sahibi ile iyi bir pazarlık şansı da tanıdığından nakit alıcı iseniz bundan faydalanabilirsiniz.

İngiltere an itibariyle G7 ülkeler arasında en yüksek enflasyon oranına sahip. 21 Eylül 2023 itibariyle hesaplanan ve %6.7 olan enflasyon oranı özellikle artan doğal gaz ve petrol varil fiyatı nedeni ile çok yavaş düşüş gösteriyor. En son hesaplamada sadece %0.1 düşen enflasyon oranı, merkez bankasının faiz artırmama kararı alması ile şuan sabitlenen %5.25 lik faizden ne kadar etkilenip düşüş göstericek sorularını akla getirdi.

Sonbahar başlangıcı ile düşen hava sıcaklığı da enerji tüketiminde beklenen artışı getirecek. Bir ihtimal evini ısıtmak için birikimini harcayan tüketiciler, lüks harcamalardan kaçınır ve yükselen fiyatlı ürünleri almazlarsa, enflasyonda düşüş hesaplanabileceği öngörüldüğü için belki de baz oran artırılmadı.

İngiltere merkez bankası 2023 sonu enflasyon hedefini %5 olarak açıklamıştı. Bakalım önümüzdeki aylarda bu hedefe ne kadar yaklaşılacak?

Bu süreçte fatura yine çalışan kesime kesileceğinden genel olarak fakirleşme sürecinde olduğumuzun altını çizmek gerekiyor. İngiltere uzun bir süre bu sıkıntılı süreçten geçecek. Eğer ki önümüzdeki 5 yıl için İngiltere’ye göç etme planları yapıyorsanız, ekonomik durum hakkında araştırma yapıp kararınızı ona göre vermenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: