chef cooking in the kitchen

Ekonomik kriz İngiltere’de işe alımlara vurdu

Last updated on Mart 5th, 2023 at 08:58 am

G7 ülkeleri gayri safi yurtiçi hasıla % değişim – 11 Kasım 2022

İngiltere’de ekonomik kriz negatif büyüme sonrası daha da hissedilir halde.

Pandemi sonrası firmalar işe alımları yavaşlatmaya gidiyorlar.

İşverenler, tarihteki en uzun sürecek kriz için işe alımları azaltıyorlar. Bu sayede harcamaları daha kısıp krizi atlatmayı planlıyorlar.

Ayrıca eklemek gerekirse, İngiltere’deki enflasyonun %10 üzerine çıkması ve İngiltere Merkez bankasının peş peşe faiz oranlarını artırması da kriz süresince firmaları daha da tedirgin etmeye başladı.

İngiltere’de iş ilanlarının sayısı hep artış göstermekteydi. Öyle ki bu sitede siz Türkçe konuşanlara işe bulmak için yardım adına oluşturduğum Londra İş İLanları sayfasında ilan sayısında düşüş görmekteyim.

Krizin bir diğer etkisi ise emeklileri de vurması dolayısıyla emekli olan binlerce insanın tekrar iş aramaya başlaması oldu. Bu nedenle de azalan iş ilanlarına başvuran sayısı artmakta. Dolayısıyla da iş bulabilme şansı daha da düşmekte. Bir pozisyon için önceden 200 kişi başvuruyorsa şuan bu rakam 250 belki 300 e çıkıyor.

Bir diğer problem ise iş ilanlarında listelenen maaş aralığı da düşüş gösteriyor.

Her ne kadar işsizlik oranı sadece 3.5% ile 1970 yılından günümüze en düşük seviyelerde olsa da 2025 yılına doğru bu oranın oldukça artacağı öngörülmekte.

Peki bu kadar kötü haber sonrası ne yapmalı?

İngiltere’de iş bulabilmek için yapmanız gerekenleri daha iyi yapabilmenin önemi burada ortaya çıkacak. Bu ne demek?

Ne olursa olsun piyasada binlerce firma halen daha işe alım yapmakta. Tavsiyem İş İlanları sayfasında bulabileceğiniz Türkçe konuşanlar için verilen ilanları her gün takip etmek. Başvurunuzda hata yapmadan, paylaştığım tavsiyeleri göz önüne alarak zaman kaybetmeden olabildiğince ilana başvurun.

Bol şanslar! Umarım kriz en yakın sürede biter ve dilediğiniz işe girersiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: