business cargo cargo container city

Çin’den Satın Alıp İngiltere’de Satmak

İngiltere’de iş bulmanın yanında ayrıca kendi işini kurup ithalat ile para kazanma planları yapmak da oldukça popüler bir para kazanma yöntemi olarak öne çıkıyor.

Bu yazıda başta Çinli üreticilerin satış noktası olan Alibaba’yı konu aldım.

Alibaba’da binlerce üretici kendi ürünlerini toptan olarak satmakta. 1999 yılında kurulan bu site, dünyanın en büyük dijital pazarı. Alibaba’daki üreticilerinin genelde hepsinin Çinli olduğu düşünülmesine rağmen aslında doğru olan Alibaba’nın dünyaya açık bir dijital pazar olduğu. Yani sitede satan üreticiler Türkiye’den, Tayvan’dan veya İtalya’dan bile olabilir. (Satıcıları hangi ülkeden sattıklarına göre filtreleyip bulabiliyorsunuz)

Alibaba’nın en önemli artılarından birisi hemen hemen her türlü ürünün satıldığı bir site olması. Fiyatların oldukça uygun olması da Alibaba’dan sipariş verip ürünü başka bir ülkede satarak kazançlı bir iş kurabilmeyi sağlıyor.

Alibaba nasıl işliyor?

Alibaba toptan satış sitesi olduğundan ve alıcı ile satıcı arası pazarlık yapabilmeye olanak tanıması nedeni ile istediğiniz ürünleri en uygun fiyata bulabilmenizi sağlıyor. Bu pazarlıklar ile istediğiniz ürünü kendi markanıza uygun şekilde değiştirip sipariş verebilirsiniz.

Genellikle kendi mağazasını oluşturmak isteyenler üretici ile iletişime geçtikten sonra istediklerini belirtip anlaşıyorlar. Sonrasında da ürünleri öncelikle düşük miktarlarda sipariş verip eğer memnun kalırlarsa ileriki siparişlerinde rakamları artırıp ürünün birim fiyatını aşağı çekerek daha karlı bir alım-satım modeli oturtabiliyorlar.

Alibaba satıcıları güvenilir mi?

Dünyanın hiç bir yerinde güven garantisi alamayacak olmanız bir kenarda dursun, Alibaba’da satan üreticiler için de aynısı geçerli diyerek yanıt verebilirim. Alım öncesi bazı kriterlere dikkat etmek, dolandırılma şansınızı azaltacaktır.

  • Satıcı bilgilerine bakıp Google’da araştırın
  • Alibaba’da sattığı ürünleri inceleyip, yorumları okuyun
  • Ne kadar süredir satış yaptığına bakın
  • Sattığı ürünlerden herhangi birisine diğer sitelerde denk geliyormusunuz diye bir araştırın
  • İletişime geçip bir kaç soru sorun
  • Yüklü miktarda almak yerine öncelikle düşük rakamlarla çalışmaya başlayın

Şimdi gelelim, “Alibaba’da nasıl sipariş verilir?” sorusuna.

1- Ürün bulmak için arama kutusuna ürünle ilgili en alakalı terimleri yazın

Yukarıda görüldüğü gibi erkekler için pamuktan şort araması yaptım. Alternatif sonuçlar da ayrıca farklı fikirler de veriyor. Bu şekilde her birisi için ayrı ayrı arama yaparak bazen ilginizi çekebilecek alternatiflere de ulaşabiliyorsunuz.

Hemen en üsttekini seçtiğimde direk aşağıdaki sayfa yüklendi. İlk sonuç, sponsorlu olan ürüne ait yani üretici kendi ürünü en yukarıda gözüksün diye Alibaba ile reklam çalışması içinde. Genellikle bu ürünlere 2 farklı şekilde bakılmakta. Üretici kendi ürününe güvendiğinden ve reklam için para harcadığından sponsorlu ürünleri tercih etmeniz aslında fena fikir olmayabilir. Bunun yanında sponsorlu ürünlerden sponsor parasını çıkarabilmesi için fiyatını az şişirmiş olabilecekleri göz önüne alınırsa, 10 dk fazla vakit ayırıp aynı kalitede ürünü daha ucuza bulabilecek olmanız da diğer bir bakış açısı olarak bir kenarda dursun.

Sonuçlar arasında dilerseniz filtreleri kullanarak aradığınızı daha rahat bulabilirsiniz.

2- Satıcıyı inceleyin

Çıkan arama sonuçlarında bazı üreticilerde verified supplier amblemi çıkıyor. Bu da demek oluyor ki bu satıcı Alibaba’nın verified supplier yani onaylı tedarikçi kontrollerinden geçip satış yapmakta olduğunu gösteriyor. Bu konuya derinlemesine girmeden verified supplier olarak gözüken satıcıları daha güvenilir olarak kabul edebileceğinizi not edip devam ediyorum.

Satıcıların bazıları yeni satmaya başlamışlar ise henüz hiç yorum almamış olabilirler. Öyle ki Alibaba büyük bir pazar olması nedeni ile bu oldukça sık karşılaşılan bir durum diyebilirim.

Alibaba'da satıcı yorumları

Uzun süredir satan ve genellikle de onaylı olan diğer satıcılarda ise yeterince yorum göreceksiniz. Bu yorumlar arasında biraz zaman geçirip yapılan yorumların fake mi yoksa gerçek mi olduğuna dikkat etmeniz önerilir. Örneğin tüm yorumlar oldukça kısa bir süre içinde atıldıysa topluca yorum satın almış olabilecekleri aşikar. Eğer yorumların hepsi aynı ülkeden geldiyse veya yazılanlar benzer kelimeler içeriyorsa da o şekilde düşünebilirsiniz. Yorumların fake olup olmadığı konusuna çok girmeden devam ediyorum.

3- En az 5 sonucu ürün fiyatı, ürün özellikleri ve satıcı profili öne çıkararak karşılaştırın

Bunun için herhangi bir uygulama bilmiyorum ama babadan kalma yöntem olarak tüm ürünlerin sayfasını yan yana açıp karşılaştırabilirsiniz.

Karşılaştırma yapmanın pek çok faydası var. En uygun fiyatlı ürünü bulmak beli de herkesin aklına ilk gelenlerden ama bu karşılaştırma ile satın alma için gereken adımı atabilmeniz oldukça mümkün hale gelecektir.

4- Ürün birim fiyatlarına bakıp satıcı ile iletişime geçin

Bu aşama belki de en önemlisi. Ürün birim fiyatları ne kadar sipariş vereceğinize göre büyük değişimler gösterebiliyor. Listelenen fiyatların bazen çok daha iyisini alabilirsiniz. Bunun için tavsiyem üretici ile iletişime geçmek.

5- Fiyatta anlaşıp sipariş verin

İşin en eğlenceli kısmı da burası olmalı. Siparişi verip teslim tarihi almak ve sonrasında yapacağınız satışa odaklanmak. Gümrük vergilerini de halletiniz mi artık tamamsınız. Elinize geçen ürünleri güzel bir kar payı koyarak satıp birikiminizi artırmak, gelir kapısı oluşturmak tamamen sizin elinizde.

Aşağıdaki banner’a tıklayıp Alibaba’da ürün aramaya başlayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: