Buckingham Palace – Sarayi

Last updated on Temmuz 14th, 2013 at 08:19 pm

Kralice’nin resmi evidir. Kralice 2. Elizabeth (Elizabeth II) 6 Subat 1952 yilindan beri Buckingham Sarayi’nda yasamaktadir. Burada kraliyet ailesi resmi organizasyonlari gerceklestirir. Resepsiyonlar, balolar ve Basbakan’in atanmasi dahi burada olur. Burası İngiliz kraliyet ailesinin hafta içi bulunduğu evleridir. Hafta sonları ise genelde Windsor Castle (Windsor Kalesi)’da bulunurlar.

Buckingham Palace

Ingiltere icin ne denli onemli oldugunu Londra’nin kalbi Buckingham Palace’dir diyerek daha net vurgulayabiliriz.

Buckingham Sarayi ilk olarak Buckingham Dükü icin 1703 yilinda inşa edildi.  İnşasından itibaren 150 yıl boyunca özel mülk olarak kullanıldı. Saray’a ilk taşınan kraliyet ailesi mensubu ise Kraliçe Victoria (Queen Victoria) ‘dır.

Buckingham Sarayı ile ilgili diğer bir önemli ayrıntı ise Londra şehrindeki en büyük bahçeye sahip olan özel mülk olmasıdır.

108 * 120 metre boyutlarında ve 24 metre yüksekliğindeki Buckingham Sarayı 77000 metrekare yüzey alanına sahiptir.

Buckingham sarayı Londra’da bulunan en popüler turistik ziyaret adreslerinden biridir. Eğer Londra’ya geliyor iseniz burayi özellikle güneşli bir günde gezmenizi tavsiye ediyorum.  Kapalı bir havada ne kadar kasvetli görünüm sergileyecekse de güneşli havada bir o kadar iç açıcı ve canlı renkleri arkaplanda toplayarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Buckingham Saray’ında muhafızların görev değişim törenini izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu seremoniler belli aralıklarla yapılmakta. Tören gündüz 11:30 da başlıyor. Askerler 11:15 gibi gelmeye başladığından tavsiyem 11 ila en geç 11:15 arası bölgede olmanız. Aşağıda önümüzdeki aylar için seremoni tarihlerini listeliyorum:

Ağustos 2010): Onaylı

Her tek sayılı günler.. Örneğin: 1. 3. 5. 7. …. 31. Ağustos

Eylül 2010:  Planlanan Tarihler.  Onaylanması için Ağustos sonunu beklemek gerekiyor.

Her çift sayılı günler:

2. 4. 6. 8. …. 30. Eylül.
Ekim 2010: Planlanan Tarihler.  Onaylanması için Eylül sonunu beklemek gerekiyor.

Her çift sayılı günler:

2.4.6.8. … 30 Ekim.

Buckingham Sarayi Muhafiz Degisim Toreni Genelde bu törenler kalabalık olacağı için biraz erken gelmekte fayda var. Yaklaşık 30 dakika süren tören ilginç ve ücretsiz bir etkinlik. İzlemeniz kesinlikle tavsiye olunur.

 

 

 

Törenler ile ilgili her sene tarih ve saat güncellemesi olabileceğinden, ziyaret etmeden önce araştırınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: