Boris Johnson Otobusu

Boris Johnson Yeni Londra Otobüsünü Tanıttı

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:10 pm

Londra belediye başkanı Boris Johnson yeni hizmete girecek otobüs modelini tanıttı. Otobüs önümüzdeki aydan itibaren Londra sokaklarında hizmet vermeye başlayacak. 2012 yılı Şubat ayı itibari ile de bu otobüslere sıkça rastlayacağız. Otobüsün en dikkat çekici özelliği ise eski Londra otobüsleri gibi arka tarafında kapıya sahip olması. Bilindiği gibi yıllar öncesinde kullanılan ve halen daha bazı turistik bölgelerde hizmette olan bu otobüslerin arka sol tarafında bir kapı yer alıyor. Bu otobüslerde şöför dışında bir görevli daha bulunuyor. Bu görevli otobüse binenlere yardımcı olup bileti olmayanlara bilet satışı yapıyor.

Londra da yıllardır bu sistem yerini sadece bir şöförün görev yaptığı otobüslü sisteme bırakmıştı. Yeni tasarım ile Boris Johnson daha çok kişiye iş imkanı tanıyacağını vurguladı. Lakin ekonomik kriz neticesinde ulaşım sektöründe yaşanan toplu işten çıkartmalar akıllarda soru işareti bırakıyor. Otobüslerde 2 kişinin görev alacak olması otobüs başına yıllık 60000£ ek harcama yapmak demek. Ek harcamaların yükünü hafifletecek çözüm ise otobüslerde 2. görevlinin çalışma saatlerini kısıtlama yöntemi ile halledilecek. Sabah 7 akşam 9 arasında görev yapacak bu kişiler iki vardiyaya bölünen mesai saatleri ile bazı otobüslerde görev alacaklar. Otobüs güzergahlarında yoğunluğun olduğu yerlerde hizmet eden otobüslerde şöför dışında 2. bir görevli çalışacakken yoğunluğun az olduğu yerlerde ise bu arka kapı kapalı tutularak sadece şöförün hizmet verdiği otobüsler hizmete sokulacak.

Otobüslerin maaliyeti ise eski çevre dostu otobüslere göre daha fazla. Ayrıca parlak ve şaşalı görünüm ise bakım için harcanacak ücreti artıracağı için eleştri konusu oldu. Yıllık 360000£ bütçenin ayrıldığı bakım masrafları için Boris Johnson 300000£ yeterli olacaktır yorumunda bulundu.

Yeni otobüsleri geliştirmek için harcanan miktar ise 7.8 Milyon £ olarak belirtiliyor.

Londra otobüsleri dünyaca ünlü koyu kırmızı rengi ise yeni tasarım ile biraz daha soluk ama parlak bir tonda olacak. Projenin en çok eleştri alan yönlerinden birisi ise kırmızı renk tonu. Bir süre sonra sokaklarda göreceğimiz bu otobüslere gözümüz çabuk alışacak mı bilinmez. Asıl önemli olan yıllık harcamaların düşük tutulup ulaşımı daha rahat hale getirmesi. Londra otobüs ağı çok gelişmiş olsada özellikle merkezdeki nüfus yoğunluğu ve çalışan kesimin büyük ölçüde Londra merkezine ulaşım sağlaması nedeni ile iş başı ve iş çıkışı saatlerinde ulaşım zorluğu yaşanıyor. Yeni otobüsler eski çift katlılara göre daha geniş iç hacme sahip. Bu nedenle daha çok insan taşıması planlanıyor. Bakalım trafik ve günlük ulaşımı ne derece rahatlatacak…

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: