Black Friday İndirimleri ile Amazon’dan Alışveriş

Yılın en büyük indirimlerinin olduğu Black Friday dönemi başladı. Bazı siteler erken başlayıp süreyi daha uzun tutuyorlar. Amazon ise 22 Kasım 2019 Cuma günü indirimlere başlayacak.

Genelde yaptıkları gibi Black Friday öncesi indirimleri şimdiden başlattılar. Peki bu kampanyalarda nelere dikkat etmeli? Nasıl daha akıllı bir alışveriş yapabilirsiniz? Bir kaç önemli noktaya değinip olası bazı sorunlarla karşılaşmamanız için bilgilendirmek isterim.

Öncelikle sırf indirimli diyerek gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri almayın. Black Friday indirimleri bazen oldukça cazip olabiliyor. Bu da gerekenden fazla alışveriş yapmaya itiyor. Eğer kendinizi kontrol edebilirseniz en büyük kampanyayı kazançlı kapatmış olacaksınız.

Amazon Prime Üyeliği

Amazon’dan alacaksanız ve bir defaya mahsus değil de yılda bir kaç kere kullanacaksanız o zaman Amazon Prime üyeliği almanız mantıklı olabilir. Ertesi gün siparişlerin çoğu elinize ulaşması, Amazon Music, Amazon Video vb yanında sınırsız fotoğraf yedekleme alanı gibi cazip cloud storage eklentileri de cabası.

Aşağıdaki tuşa tıklayıp indirim sayfasında şuan indirimde olan ürünleri görebilirsiniz. Bazıları için saat limiti koyuyorlar. Bazı ürünler ise limitli sayıda indirimli oluyor.

Diğer bir tavsiyem ise kredi kartı kullanmak.

Neden mi kredi kartı? Olur da üründe sorun çıkarsa ve nadir de olsa Amazon ya da ürünü satan başka bir satıcı yardım etmediği zaman eğer 100 pound üzeri ödeme yaptıysanız, bankanızla iletişime geçip charge back yapıyorsunuz. Kredi kartı size parayı geri iade ediyor. Etliye sütlüye karışmıyorsunuz. Maksimum koruma için kredi kartı ile almak en ideal yöntem.

Ürünleri Araştırın

Hemen satın almak yerine indirimler başlamadan kısa bir araştırma yapın. Yorumları okuyun. Bir kaç sitede daha fiyatları karşılaştırın. Mümkünse aklınızda olan bir ürünün benzer ürünlerine de önceden bakın ki eğer sizin istediğiniz değil de bir benzeri ürünün fiyatı düşerse o zaman onu almaya karar verecek kadar bilginiz olsun.

Hediyeleri Çok Erkenden Almayın

İndirim görüp almak cazip olabilir. Fakat, 3 ay sonra vereceğiniz bir hediyeyi şimdiden alırsanız o zaman hediye istenmediğinde geri verme zamanını geçireceksiniz. Bu nedenle aldığınız ürün tabiri caizse elinizde patlayacak. Panik halde satın almak yerine biraz düşünün, gerekli araştırmaları yapıp ona göre risk alın. Her firmanın geri iade süreci farklılık gösterebilir. 2 hafta ile 6 hafta arası genelde standart. Bazı firmalar 1 yıla kadar bile geri iade alıyorlar(Ikea). Noel alışverişlerinde genelde geri iade sürecini 1 ay uzatıyorlar. Yine de almadan önce bir bakmakta fayda var.

Gelelim Ürün Tavsiyelerine…

Amazon Echo

140 pound civarından 45 pounda düşen Echo Plus baya fonksiyonel olması yanında fiyat/performans açısından en öne çıkan akıllı ev ürünlerinin başında geliyor. Evin sıcaklığını, ışıkları, güvenlik alarmını ve kameraları kontrol edebilmesi, konuşarak soru sorup cevap alabileceğiniz bir ürün olması, evin dışındayken mobil uygulamasını arayıp da evde telefonu duymayan eşinize bu cihazdan doğru mesaj gönderebilmeniz…(en sevdiğim yönü), spotify, amazon music gibi app lere bağlanıp şarkı çalabilmesi gibi daha tonla özelliği var. Hoparlörü de oldukça kaliteli ve yeterli.

Bilgisayar reyonundaki indirimler

Klasik olarak her sene bilgisayar reyonunu çok yakından takip ederim. Her sene hard disk gereksinimi nedeni ile yeni bir hdd almak adettendir. İndirimlerle çok sağlam hdd leri çok düşük fiyata kapabilirsiniz. Ayrıca bazen efsane laptopları da oldukça düşük fiyata satıyorlar. Daha pek çok ürün de indirimli olabiliyor, örneğin gaming router lar evde hızlı wireless internet için ideal.

Kamera reyonundaki indirimler

En popüler diğer indirim reyonu ise kameralar. Bazen pahalı DSLR lens ve body’ler epey indirimli satılabiliyor. Öyle ki aldıktan sonra siz daha yüksek fiyata ebay vb yerlerde satabilirsiniz.

Güzellik reyonundaki indirimler

Amazon’un güzellik reyonunda inanılmaz fazla ürün mevcut. Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun. Eğer ürün sahte diye raporlayan en az 3 kişi görürseniz o zaman tavsiyem başka ürünlere bakmanız. Eğer ürünü aldıktan sonra sahte çıkarsa da sorunsuz şekilde geri gönderebilirsiniz.

Yazar: Inan

Bir Cevap Yazın