Big Ben İçin İsim Değişikliği

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 02:42 pm

Westminster Palace binasına ait olan saat kulesi, halk arasında kullanılan adı ile Big Ben artık Elizabeth Tower adı ile anılacak. Londra’nın en görkemli yapılarından birisi olan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan Big Ben aslında saat kulesinin içinde yer alan 13.5 ton ağırlığındaki çanın adı.

Halk ise yıllardır bu çana verilen ismi saat kulesinin adı olarak benimseyip kullanmakta idi. Dünyaca bilinen ismi ile Big Ben Londra’nın en popüler saat kulesi konumunda.

Yeni verilecek isim ise parlamentoda onay aldı. Kraliçe Elizabeth, tahta çıkışının 60. yıl kutlamaları sonrasında, hükümetin Big Ben saat kulesinin adını Elizabeth Kulesi (Elizabeth Tower) olarak değiştirerek onurlandırılacak.

İsim değişikliği sonrası da uzunca bir süre Big Ben olarak hatırlanacağı ve bu ismin de kullanılacağını İngiliz parlamentosu kabul etmekte. Bakalım değişiklik gerçekleşince insanlar yeni isme ne kadar bir sürede alışacaklar? Kişisel görüşüm, akılda rahat kalan ve daha orijinal olması ile Big Ben isminin daha çok yakıştığıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: