bokeh photography of lights

Aralık ayında Londra’da Yapılacak 10 Noel Aktivitesi

Noel yani Christmas yaklaşıyor. Londra’yı bu dönemde ziyarete gidecekseniz nerelere gitmelisiniz?

Londra festival dönemlerinde oldukça renkli bir şehir. Milyonlarca ziyaretçi çekmesi ve dünyanın tüm kültürlerinin buluşma noktası olması da Noel’i daha bir renklendiriyor.

Şehir, Noel döneminde oldukça hareketli. Aralık ayı boyunca devam eden yüzlerce aktivitenin çoğu yeni yılda Ocak ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Londra’nın Ünlü Noel Işıklandırması (26 Kasım 2022 – 2 Ocak 2023)

En merkezi caddeler olan Oxford Street, Carnaby Street, Piccadily Circus ve Regent Street’de dolaşıp bu şahane ışık şöleni eşliğinde hem turistik yerleri görüp hem de alışveriş yapabilirsiniz. Dünyanın pek çok yerinden turistler Londra’nın dünyaca ünlü ışıklandırmasını görmek için her Aralık ayında Londra’ya akın ediyorlar.

Işıklandırma 26 Kasım günü başlayıp 2 Ocak da bitecek. Bu tarihler arasında özellikle akşam gün batımı sonrası dilerseniz otobüs ile dilerseniz yürüyerek bu caddelerde dolaşıp festival havasına girebilirsiniz.

busy people walking on regent street during night time
Londra Noel Işıklandırması

Hyde Park’da Winter Wonderlands

Kimisinin çok sevdiği kimisinin de burun kıvırdığı ama yıllardır devam eden Londra’nın en büyük Christmas aktivitesi olan Winter Wonderlands listede yer alıyor.

Winter Wonderlands London Hyde Park
Winter Wonderlands – Hyde Park

Müzikaller ve Tiyatroları Görün

Londra’ya gelip de tiyatroya gitmeden, dünyaca ünlü bir müzikali izlemeden dönmek çok ayıp. Onlarca müzikal genelde kapalı gişe oluyor. O sebeple gelmeden önce plan yapıp bilet bulmaya çalışın.

Londra tiyatroları
Londra Tiyatroları

Londra Thames Nehrinin Güney Tarafında Yürüyün

İki uçtaki köprülerden Westminster Bridge ile Tower Bridge arasında kalan ve nehrin güney tarafındaki yürüyüş yolu oldukça renkli oluyor. Bu bölgede hem farklı farklı Christmas Marketlere denk gelebilir hem de Londra’nın en güzel şehir manzaralarının tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Londra'da millenium bridge üzerinden St Pauls Cathedral görünüşü
Millenium bridge üzerinden St. Paul’s Cathedral görüntüsü

Açık Havada Buz Pateni Yapın

Londra’nın turistik yapılarının en önde gelenlerinin bahçesinde buz pateni pistleri kuruluyor. Kasım-Ocak ayları arasında aktif olan bu pistlerde arka planda Londra’yı Londra yapan binaların manzarası eşliğinde buz pateni yapmaya ne dersiniz?

Hampton Court Palace, Canary Wharf, Somerset House, Battersea Power Station, Hyde Park Winter Wonderlands ve daha pek çok yerde açık hava buz pateni yapabilirsiniz.

Londra'da açık hava buz pateni yapın
Londra’da açık havada buz pateni

Greenwich Market’de Christmas Alışverişi

Greenwich gidip görülmesi gereken ilçelerden birisi. Saatin başlangıç yeri olan Greenwich ayrıca oldukça popüler bir pazar alanına sahip. Burada Christmas havası başka oluyor. Park, convervatory falan derken tüm gününüzü Greenwich’de geçirebilirsiniz. Ayrıca Conservatory de parkın tepesindeyken Londra manzarası şahane oluyor. Fotoğraf çekmek için çok ideal bir yer!

Greenwich parkından Londra manzarası
Greenwich’de Londra manzarası

Covent Garden

Tüm yıl boyunca etkinliklerin bitmediği oldukça şirin bir o kadar da hareketli bir yer olan Covent Garden görülmeden dönülmemesi gereken bir yer. Pazar alanında Christmas havasını doyasıya yaşarken dekorasyonları arka plana alıp güzel selfieler çekebilirsiniz.

Kiliseye Gidin

Noel’in bir diğer ilginizi çekebilecek aktivitesi ise Kiliseye gidip Noel şarkıları dinlemek. Dindar olmak veya olmamak bir kenara dursun, bir deneyim olarak ve kültürel bir aktivite olarak bakıp bu tecrübeyi bir kere yaşamanızı tavsiye ederim. Southwark Cathedral, St.Pauls Cathedral ve Westminster Abbey bu deneyim için tercih edilebilecek en iyi üç kilise.

Christmas Carol
Kiliselerdeki Christmas Carol Seremonileri

Boxing Day İndirimlerinde Alışveriş Yapın

26 Aralık 2022 Pazartesi günü İngiltere’de Boxing Day yani resmi tatil. Bu tarihte yılın son büyük indirimi gerçekleşiyor. Hemen hemen tüm mağazalarda satılan ürünler (özellikle giysiler) büyük indirimlerle alınabilmekte. Bu gün için İngiltere’ye alışveriş yapmak üzere pek çok turist gelmekte. Özellikle Londra’dan trenle gidilebilen Bichester Village dünyanın en lüks markalarının giysilerini büyük indirimler ile bulabilmek için en çok tercih edilen yer olması ile ön plana çıkıyor.

Christmas alışveriş boxing day indirimi
Boxing day indirimleri

Yılbaşı Ağaçları ile Fotoğraf Çekin

Güzel bir yılbaşı anısı olarak Londra’daki şahane dekorasyonlı devasa yılbaşı ağaçları ile fotoğraf çekilebilirsiniz. Özellikle Trafalgar Square ve St. Paul’s Cathedral bahçesinde yer alan ağaçları tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: