Ailevi Vize Başvurularında Sponsor Kişi Maaşınında Alt Limit Artırımı

Last updated on Haziran 1st, 2015 at 03:10 pm

Migration Advisory Committee (MAC) yaptığı açıklama ile, ailevi vize başvurularında İngiltere’de oturum hakkına sahip kişiden istenen minimum maaş limitinin, 18,600 ila 25,700 £ arası olarak belirlenmesi önerisinde bulundu. Bilindiği gibi, İngiltere’de yaşamak için vize alması gereken AB üyesi olmayan bir ülke vatandaşının, İngiltere’de oturum hakkına sahip birisi ile ailevi bir ilişkide olması, bu kişinin sponsorluğu altında oturum almasını sağlıyor. Bu şekilde yapılan vize başvurusunda ise İngiltere’de oturum hakkına sahip kişinin sponsor olabilmesi için birlikte geçinmelerine yetecek bir miktar maaş göstermesi gerekiyor.

 

MAC yaptığı araştırma ile belirlediği bu maaş aralığının İngiltere’de devletten yardım almadan bir ailenin geçinmesine yeteceğini bildirdi.

İstenen bu maaş ise vergiler çıkmadanki rakam yani brüt maaş.

Şuanki istenen değerler ise oldukça düşük seviyede.  Yıllık gelirin vergiler sonrası ve barınma masraflarını içermeden 5500 £ alt limit olarak belirlendiği kanun şuan yürürlükte. Brüt maaş şeklinde ve barınma masrafını içererek bu rakam şuan 13700£ olarak hesaplanmakta.

Bu eğer MAC’nin önerisi kabul edilir ise minimum 18600£ seviyesine çıkarılacak.

Maaş limiti yeni öneriye göre değişir ise oturum hakkı vizelerinde büyük bir düşüş görüleceği ön görülüyor. Öyle ki bu limit önerilen en alt rakam olan 18600 £ olarak belirlenir ise yapılan hesaplamalara göre oturum hakkı vizeleri %45 civarı düşüş gösterecek. Bu rakamı en üst seviye olan 25700 £ olarak belirlerler ise oturum hakkı vizeleri %63 oranında düşecek.

Hükümetin İngiltere’ye yapılan göçü azaltmak için son yıllarda yaptığı çalışmalar neticesinde ise bu koşulun yürürlüğe gireceğini düşünmekteyim. Öğrenci vizelerinde yapılan değişiklikler sonrası çalışma vizesi başvurularını zorlaştıran hükümetin şimdiki hedefi oturum hakkı.

Hükümetin uzun bir süredir yürüttüğü, İngiltere’ye kalifiye insanların göçünü destekleme politikası ve  iş tecrübesi olmayan insanların başvurularını zorlaştırma politikası çerçevesinde bu değişiklikler şekilleniyor.

MAC’nin yaptığı araştırma ve belirlediği maaş limitlerine ait detaylı raporlar için UKBA sitesine bakabilirsiniz.

 

 

 

One comment

  1. Merhaba;
    Bulgaristan vatandaşıyım eşim türk bulgaristanda da evlilik yaptık bir oğlumuz var oda ab vatandaşı bu durumda ingilterede yaşamak istesek eşim benden dolayı oturma ve çalışma izni alabiliyormu acaba?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: