10 Milyon £ Yatırım Yapacaklara Kolaylık

Last updated on Ocak 13th, 2019 at 08:28 pm

AB dışında bir ülke vatandaşı iseniz İngiltere’de yaşamak için vize almanız gerekiyor. Eğer yeterli paranız var ise bu iş daha da kolaylaştı.  İngiliz hükümeti durumu çok daha kolaylaştıracak bir yasayı kabul etti. Yasanın getirisi ise şu; 10 Milyon £ yatırım ile İngiltere’de iş kuracak kişiler hızlandırılmış prosedür ile yatırımcı vizesi aldıktan sonra 2 yıl içinde sınırsız oturum hakkı alabilecekler. Bu 2 yıl süresinde ise eskisi gibi en fazla yılda 90 gün İngiltere dışında bulunma limiti ise 180 güne çıkarılıyor.

Eskiden yatırımcı vizesi ile gelen zengin iş adamlarının sınırsız oturum hakkı alması için 5 yıl süre geçmesi gerekirken artık bu 2 yıla düşürüldü. Eğer 10 Milyon pound değil de 5 Milyon poundluk bir yatırım yapacak iseniz 3 yıl sonra sınırsız oturum hakkı başvurusu yapabiliyorsunuz.

2 durumda da sınırsız oturum hakkı aldıktan 1 yıl sonra İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılabiliyor. Kısaca 10 Milyon pound harcayarak bir iş yatırımı yapmak için İngiltere’ye geliyorsunuz. 2 yıl sonra sınırsız oturum hakkı alıyorsunuz. 1 yıl daha bekleyip İngiliz pasaportu sahibi oluyorsunuz.

Zannetmiyorum ki bu yazıyı okuyanların hiçbirinde bu kadar para olsun. Peki o zaman daha makul değerlere göz atalım. Girişimci (entrepreneur) vizesi almayı düşünebilirsiniz.  Eskiden girişimci iş adamları için minimum yatırım limiti 200.000 pound iken bu gün itibari ile bu rakam 50.000 pound’a çekilmiş durumda.  Ayrıca bu vize başvurusu ile 2 kişi için vize alabiliyorsunuz. İş ortağınız ve siz birlikte vize alabiliyorsunuz. Bu vize başvurusu için geçerli bir iş planınızın olması gerekiyor. Yapacağınız işin hayali bir yatırım olmadığını ispatlamanız şart.

Bu yeniliklere ek olarak ise her yıl 1000 kişiye kadar özel yetenekli vizesi çıkartılacağı bildirildi. İngiliz hükümeti Ülkeye çalışmak için gelmeyi düşünen sanatçı ve bilim adamlarının vize sorunlarını azaltmak ve daha iyi kazanç elde etmelerini sağlamak istediğini açıkladı. Bu şekilde Üniversitelerin ve sanat kurumlarının dünyanın her yerinden üstün yetenekli kişileri işe almaları adına kolaylık sağlanıyor.

Genel olarak yapılan bu değişiklikler ile amaçlanan ülkeye daha çok para girişi ve daha çok insana iş imkanı yaratılması. Kişisel yorumum eskiden 200000 pound limitli olan entrepreneur vizesinin şuan 50000 pound yatırım limitine düşürülerek cazip bir hal aldığıdır. İki ortak yeterli parayı toplayıp iyi bir iş planı ile çok rahat bir şekilde İngiltere’ye gelebilecek.  Sanıyorum ki bu seçenek önünüzde ilginç bir alternatif olarak aklınızı çelecektir.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: